MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Tanzania - egzotyczne podróże, luksusowe hotele, safari, Zanzibar
Afryka  ›  Tanzania

Tanzania

Parki Narodowe Tanzanii oferują doskonałe safari. Spotkanie przedstawicieli Wielkiej Piątki jest gwarantowane! Wielka Migracja miliona antylop gnu i gazeli zaczyna się właśnie tu, w tanzańskim Parku Serengeti. Kaldera wygasłego wulkanu Ngorongoro zachwyca bogactwem fauny i flory. Pobyt w luksusowym hotelu przy rajskich plażach Zanzibaru zapewni relaks po intensywnej eksploracji sawanny.

wycieczki do Tanzanii, safari w Tanzanii, safari Serengeti i Ngorongoro, wczasy na Zanzibarze, hotele Tanzania, podróż do Tanzanii - kiedy jechać, atrakcje turystyczne Tanzania, mapa Tanzanii, Ngorongoro Tanzania, Tanzania Tarangire, Jezioro Manyara

Dlaczego polecamy
 • Doskonałe safari - samochodem terenowym, pieszo, z pokładu balonu i awionetki lub na grzbiecie konia
 • Obserwacja dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, spotkanie oko w oko z przedstawicielami Wielkiej Piątki
 • Obserwacja Wielkiej Migracji, jednego z najpiękniejszych spektakli natury na świecie
 • Nocleg w luksusowych campach w rezerwatach Serengeti, Tarangire i Lake Manyara
 • Zapierający dech w piersiach krajobraz kaldery wygasłego wulkanu Ngorongoro
 • Poznanie barwnej i odmiennej kultury lokalnych plemion
 • Wspinaczka na pokryty wiecznym śniegiem szczyt Kilimandżaro
 • Wypoczynek na bezkresnych plażach o białym, miałkim piasku, na pachnącym przyprawami Zanzibarze
 • Odkrywanie podwodnego świata raf koralowych w Oceanie Indyjskim
Geografia

Tanzania to państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone na południe od równika i sąsiadujące z Kenią, Burundi, Malawi, Mozambikiem, Ruandą, Ugandą oraz Zambią. Od wschodu wybrzeże Tanzanii oblewają wody Oceanu Indyjskiego. Wyspy Zanzibar, Pemba i Mafia, wchodzące w skład Archipelagu Zanzibaru, należą do terytorium Tanzanii. Większość kontynentalnej części kraju objęta jest rozległym płaskowyżem - Wyżyną Wschodnioafrykańską. Wnętrze Wyżyny wypełniają rozległe równiny, m.in. Step Masajów, Step Wembere i Równina Serengeti. Wyżyna rozcięta jest głębokimi rowami tektonicznymi należącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Obszar charakteryzuje występowanie wysokich gór pochodzenia wulkanicznego oraz jezior wypełniających nierówności terenu. Największą górą Tanzanii oraz całego kontynentu, jest masyw Kilimandżaro, wznoszący się przy granicy z Kenią na wysokość 5895 m n.p.m. W pobliżu leży czynny wulkan Meru o wysokości 4565 m n.p.m. W Tanzanii znajduje się najgłębsza kryptodepresja w Afryce - Jezioro Tanganika. Na zachodzie kraju położona jest część Jeziora Wiktorii, największego na kontynencie.

Przyroda

Safari połączone z wypoczynkiem na wyspach daje możliwość kompleksowego poznania przyrody Tanzanii. Wody Oceanu Indyjskiego, otaczające wybrzeże i wyspy, obfitują w liczne gatunki ryb oraz barwne rafy koralowe. Wnętrze kraju pokryte jest w dużej mierze sawanną, na której sporadycznie rosną akacje. Lasy tropikalne występują jedynie miejscowo, przy brzegach Jeziora Wiktorii oraz nad rzekami. Zachód i południe Tanzanii porasta las zwany miombo, którego drzewa zrzucają liście w porze suchej. Obszary nadbrzeżne pokrywa sawanna parkowa z licznymi baobabami, a w południowej części wybrzeża występują lasy namorzynowe. Wysokie trawy sawanny są domem dla wielu gatunków dużych zwierząt, w tym przedstawicieli Wielkiej Piątki, czyli najgroźniejszych dużych ssaków w Afryce, do których zalicza się afrykańskiego słonia, nosorożca czarnego, lwa, bawoła i lamparta. Na sawannie żyją również liczne stada antylop gnu i gazeli, gepardów, a także zebry, żyrafy, hieny oraz szakale. W pobliżu rzek i na terenach bagiennych żerują krokodyle i hipopotamy. Tanzania jest siedliskiem niezliczonej liczby gatunków ptaków, m.in. flamingów, pelikanów, strusi oraz licznych gadów, owadów i płazów. Najlepszym sposobem na poznanie tanzańskiej fauny i flory jest safari. Do najsłynniejszych parków narodowych Tanzanii oferujących safari zalicza się Serengetti, Lake Manyara, Tarangire i Ngorongoro.

Kultura

Tanzanię, podobnie jak wiele państw afrykańskich, zamieszkują liczne plemiona posiadające odrębne zwyczaje i kulturę. Zjednoczenie dwóch odmiennych ustrojów społeczno-politycznych Tanganiki i Zanzibaru utrudnia dodatkowo tworzenie się tożsamości narodowej. Szacuje się, że w Tanzanii mieszka około 120 grup etnicznych. Do najliczniejszych grup zaliczają się plemiona Sukuma i Nyamwezi, Chagga, Zaramo, Makonde, Haya oraz Shirazi. Skocznych Masajów, odzianych w czerwone szaty, wypasających bydło na równinach sawanny, spotkać można jedynie na północy kraju. Większość plemion kultywuje plemienne religie i pielęgnuje tradycje przodków. Mozaika grup etnicznych sprawia, że ludność zamieszkująca Tanzanię posługuje się około 100 językami z rodziny bantu. Podstawą jednoczącą ludność Tanzanii jest, powstała z połączenia wpływów arabskich, hinduskich i afrykańskich, kultura i język Suahili. Drugim oficjalnym językiem Tanzanii jest angielski, którym posługuje się jednak wykształcona mniejszość społeczna.

Ciekawostki
“Mieszkańcy Tanzanii odliczają czas w specyficzny sposób. Ich dzień pracy rozpoczyna się o 6 rano i ta godzina jest uznawana za start dnia. Jeżeli ktoś umawia się na godzinę 10, oznacza to w praktyce godzinę 16.”
Religia

Chrześcijaństwo jest kultywowane przez blisko 45% Tanzańczyków. Ponad 30% ludności Tanzanii, zamieszkujących głównie wybrzeże oraz tereny wzdłuż kolonialnych szlaków handlowych, wyznaje islam. Religia ta jest wyjątkowo mocno praktykowana na Zanzibarze, gdzie muzułmanie stanowią 99% ludności wyspy. Dużą, liczącą około 15% społeczeństwa grupę, stanowią wyznawcy tradycyjnych religii plemiennych. W Tanzanii spotkać można także wyznawców buddyzmu, hinduizmu, sikhizmu oraz bahaizmu.

Kuchnia

Kuchnia tanzańska odznacza się dużym wpływem dorobku kulinarnego państw sąsiednich, zwłaszcza Kenii. Najpopularniejszym posiłkiem w Tanzanii jest ugali, gęste danie z płatków kukurydzianych podawane z gulaszem lub sosem warzywnym. Powszechną mięsną potrawą jest pieczona na wolnym ogniu kozina lub baranina, nazywana nyama choma. Na wybrzeżu Tanzanii, a zwłaszcza na Zanzibarze spożywa się bardzo dużo owoców morza i ryb, serwowanych w mleku kokosowym z dużą ilością egzotycznych przypraw. W nadmorskiej gastronomi wyczuwalne są też wpływy kuchni arabskiej, czego przykładem jest m'chuzi wa nyama, czyli popularne curry. Swój udział w kuchni tanzańskiej mają także owady. Smażone insekty, pasikoniki i ważki uznawane są za delicje w niektórych grupach etnicznych kraju. Bardzo ważnym zwyczajem w Tanzanii jest pozostawienie po posiłku resztki jedzenia na talerzu. Jest to znak dla gospodarza, że zaoferował wystraczającą ilość jedzenia. Do każdego posiłku doskonale pasują lokalne piwa, Safari i Kilimanjaro, których koniecznie trzeba spróbować podczas wakacji.

Historia

Ślady pierwotnego człowieka na terenie obecnej Tanzanii notowane są na pierwsze tysiąclecie przed naszą erą. W początkach nowego tysiąclecia pierwszą cywilizacją, która dotarła do Tanzanii w celach handlowych, byli mieszkańcy Indii. Arabowie przybyli na tereny Tanzanii około VII w. n.e. W XVI wieku krajem władali Portugalczycy, jednak obszar został ponownie podbity przez Arabów, którzy w 1856 roku utworzyli samodzielny sułtanat Zanzibaru, na terenie którego rozpoczęli handel niewolnikami. Pod koniec XIX wieku o Tanzanię rywalizowała Wielka Brytania i Niemcy. Tanganika stała się kolonią niemiecką, Zanzibar zaś brytyjską. Po I wojnie światowej Wielka Brytania zarządzała oboma terytoriami. Połowa XX wieku to okres nasilenia ruchów narodowowyzwoleńczych, które doprowadziły do uzyskania niepodległości przez Tanganikę w 1961 roku. Dwa lata później Zanzibar również wywalczył niepodległość, jednak krótko później wybuchło powstanie. W 1964 roku powstała Tanzania w wyniku połączenia Zanzibaru i Tanganiki.

Tanzania

Stolica

Dodoma (nowa stolica państwa)
Dar es Salam (wciąż będące głównym ośrodkiem administracyjnym)

Strefa czasowa

GMT+3 godz

Populacja

44,9 mln

Powierzchnia

945 tys. km²

Język

Językami urzędowymi Tanzanii są suahili i angielski, a w użyciu powszechnym występują także języki plemienne.

Ustrój

Zjednoczona Republika Tanzanii to federacyjna republika prezydencka z jednoizbowym parlamentem. Państwo jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Religia

Islam: 40% (na Zanzibarze 99%); Chrześcijaństwo: 35%; Tradycyjne religie plemienne: 20%

Waluta

Szyling tanzański (TZS)

Czas przelotu

Ok. 13-15 godzin, w zależności od czasu przesiadki. Brak lotów bezpośrednich.

Informacje wizowe

Obywatele polscy mają obowiązek nabycia wizy na granicy przy wjeździe na teren Tanzanii. Wiza kosztuje 50 USD i jest ważna przez 3 miesiące. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Dowód wniesienia opłaty wizowej przy wjeździe należy zachować do kontroli.
Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/

Szczepienia i informacje zdrowotne

Zaleca się, aby podróżujący do Tanzanii zaszczepieni byli przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, polio, durowi brzusznemu oraz wściekliźnie (zależnie od odwiedzanych regionów). W zależności od odwiedzanych regionów, należy rozważyć profilaktykę przeciwmalaryczną. Nie ma bezpośredniego zagrożenia żółtą febrą - jednakże certyfikat szczepienia przeciwko żółtej febrze wymagany jest od osób, które wcześniej podróżowały przez kraje, gdzie występuje zagrożenie żółtą ferbą, bądź spędziły więcej niż 12 godz oczekując na lot tranzytowy na lotnisku w takim kraju.
Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Tanzania - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Tanzania - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Tanzania leży w strefie klimatu podrównikowego. Istnieje zróżnicowane regionalne w zakresie temperatury powietrza i opadów. Na wybrzeżu temperatury są wysokie i występują wyższe opady deszczu. Także nad jeziorami występują wyższe opady. Centralna część kraju jest bardziej sucha z dużymi amplitudami temperatur w ciągu dnia. Regiony wysokogórskie charakteryzują się większymi opadami oraz niższą temperaturą. W Tanzanii można wyróżnić porę suchą i deszczową. Na południu występuje jedna pora deszczowa trwająca od maja do grudnia, na północy i na wybrzeżu są dwie pory deszczowe. Okres krótkich deszczy trwa od listopada do grudnia, zaś okres długich deszczy zaczyna się w połowie marca i trwa do maja. Warunki klimatyczne Tanzanii sprzyjają podróżom przez prawie cały rok, jednak odradza się podróże w okresie pory deszczowej kwiecień-maj, ze względu na duże opady, trwające często wiele dni z rzędu.

 • Wioska Masajów w Ngorongoro

 • Masajowie

 • Masajowie

 • Masajowie, Źródło: Kirurumu Camps

 • Migracja antylop Gnu w Serengeti

 • Safari 4x4 po równinach Serengeti, Źródło: Lemala Camps

 • Ekskluzywne namioty w Serengeti

 • Spotkanie z Gepardami, Źródło: Lemala Camps

 • Źródło: Atua Hotels

 • Źródło: Lemala Camps

 • Źródło: Lemala Camps

 • Źródło: Lemala Camps

 • Źródło: Lemala Camps

 • Żyrafy w Serengeti, Źródło: Lemala Camps

 • Camp namiotowy w Serengeti, Źródło: Kati Kati

 • Wielka Migracja w Serengeti, Źródło: Lemala Camps

 • Jezioro Manyara

 • Zachód słońca nad jeziorem, Źródło: Lemala Camps

 • Gnu i flamingi, Źródło: Lemala Camps

 • Krater Ngorongoro

 • Żyrafy na tle Ngorongoro, Źródło: Lemala Camps

 • Zebry i flamingi w kraterze

 • Baobaby w parku Tarangire

 • Słonie w Tarangire

 • Król Tarangire

 • Impala

 • Tradycyjna łódź rybacka na Zanzibarze

 • Plaża Kiwengwa

 • Historyczne centrum Zanzibaru - Stone Town

 • Plaża Paje, Źródło: White Sand Luxury Villas & Spa

 • Kolacja złapana, Źródło: Dream of Zanzibar Resort

 • Kitesurfing uprawiany jest na wschodnim wybrzeżu wyspy, Źródło: White Sand Luxury Villas & Spa

 • Rejs łodzią dhaw o zachodzie słońca

Wioska Masajów w Ngorongoro

Wioska Masajów w Ngorongoro

Masajowie

Masajowie

Masajowie

Masajowie

Masajowie

Masajowie

Źródło: Kirurumu Camps

Migracja antylop Gnu w Serengeti

Migracja antylop Gnu w Serengeti

Safari 4x4 po równinach Serengeti

Safari 4x4 po równinach Serengeti

Źródło: Lemala Camps

Ekskluzywne namioty w Serengeti

Ekskluzywne namioty w Serengeti

Spotkanie z Gepardami

Spotkanie z Gepardami

Źródło: Lemala Camps

Źródło: Atua Hotels

Źródło: Lemala Camps

Źródło: Lemala Camps

Źródło: Lemala Camps

Źródło: Lemala Camps

Żyrafy w Serengeti

Żyrafy w Serengeti

Źródło: Lemala Camps

Camp namiotowy w Serengeti

Camp namiotowy w Serengeti

Źródło: Kati Kati

Wielka Migracja w Serengeti

Wielka Migracja w Serengeti

Źródło: Lemala Camps

Jezioro Manyara

Jezioro Manyara

Zachód słońca nad jeziorem

Zachód słońca nad jeziorem

Źródło: Lemala Camps

Gnu i flamingi

Gnu i flamingi

Źródło: Lemala Camps

Krater Ngorongoro

Krater Ngorongoro

Żyrafy na tle Ngorongoro

Żyrafy na tle Ngorongoro

Źródło: Lemala Camps

Zebry i flamingi w kraterze

Zebry i flamingi w kraterze

Baobaby w parku Tarangire

Baobaby w parku Tarangire

Słonie w Tarangire

Słonie w Tarangire

Król Tarangire

Król Tarangire

Impala

Impala

Tradycyjna łódź rybacka na Zanzibarze

Tradycyjna łódź rybacka na Zanzibarze

Plaża Kiwengwa

Plaża Kiwengwa

Historyczne centrum Zanzibaru - Stone Town

Historyczne centrum Zanzibaru - Stone Town

Plaża Paje

Plaża Paje

Źródło: White Sand Luxury Villas & Spa

Kolacja złapana

Kolacja złapana

Źródło: Dream of Zanzibar Resort

Kitesurfing uprawiany jest na wschodnim wybrzeżu wyspy

Kitesurfing uprawiany jest na wschodnim wybrzeżu wyspy

Źródło: White Sand Luxury Villas & Spa

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.