MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Kenia
Afryka  ›  Kenia

Kenia

Kenia jest zróżnicowaną przyrodniczo i kulturowo krainą doskonałego safari! Rozległa równina sawanny stanowi dom dla tysięcy antylop gnu, słoni, lwów, lampartów, stad zebr, żyraf i nosorożców. Barwne wioski Masajów i Samburu wypełnia śpiew i radość. Jeziora spowite są różową mgłą flamingów. Bezkresne białe plaże cudownie współgrają z turkusem oceanu Indyjskiego.

Dlaczego polecamy
 • Obserwowanie z bliska dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, doświadczanie polowań, szczęśliwych ucieczek i narodzin w świecie ssaków Wielkiej Piątki Afryki
 • Uczestniczenie w Wielkiej Migracji, w walce o przetrwanie tysiąca zwierząt różnych gatunków
 • Urzekające widoki traw sawanny i wysokich akacji o wschodzie i zachodzie słońca, szczególnie z pokładu balonu
 • Poznanie zadziwiającej, barwnej i nieujarzmionej kultury plemion Masajów i Samburu
 • Swoista podróż w czasie zagwarantowana przez nocleg w luksusowych namiotach iście z czasów Karen Blixen
Geografia

Podzielona równikiem, położona we wschodniej Afryce Kenia graniczy z Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Tanzanią i Ugandą. Nizinne, słabo rozwinięte wybrzeże oblane jest wodami Oceanu Indyjskiego, w których kryją się bujne rafy koralowe. Większość kraju obejmuje rozległy płaskowyż Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, który na zachodzie przecina Wielki Rów Afrykański. W obrębie rowu tektonicznego występują liczne jeziora oraz potężne wulkany. Najwyższy szczyt kraju, wulkan Mount Kenia o wysokości 5199 m n.p.m. oraz mający 4321 m wysokości Mount Elgon wznoszą się na obszarze Wielkiego Rowu Afrykańskiego. W Kenii położone jest największe w Afryce słonowodne Jezioro Rudolfa (Turkana) oraz część słodkowodnego Jeziora Wiktorii, największego na kontynencie.

Przyroda

Wnętrze Kenii stanowią spękane stepy i sucha sawanna, porośnięte roślinnością półpustynną, nad którą królują drzewa i krzewy kolczastej akacji. Wyżyny pokrywają bujne lasy tropikalne. Od marca do czerwca krajobraz maluje się mięsistą zielonością, a w porze suchej przybiera brunatno-żółtą barwę. Niezwykła przyroda kraju chroniona jest w licznych parkach narodowych, w większości których organizowane są safari. W Kenii żyją dziesiątki gatunków dużych ssaków, m.in. gatunki Wielkiej Piątki Afryki, czyli słoń sawannowy, nosorożec czarny, lew, bawół i lampart, a także żyrafa, zebra, gepard oraz antylopy gnu, eland, kudu, impala oraz gazele. W pobliżu zbiorników wodnych, rzek i terenów bagnistych kryją się krokodyle i hipopotamy. W Rezerwacie Masai Mara obserwuje się jeden z najwspanialszych spektakli natury - Wielką Migrację w poszukiwaniu pożywienia ponad miliona antylop gnu i zebr oraz przedstawicieli Wielkiej Piątki. Biegnące stada zwierząt, grupy groźnych drapieżników i hien, nie zważając na turystów, rządzą się swymi surowymi prawami natury. Obszar Kenii to również ornitologiczny raj, przepełniony flamingami, sępami, strusiami, czaplami i ibisami. W rezerwatach morskich u wybrzeży Kenii podziwiać można niezliczone gatunki ryb pośród bujnych raf koralowych.

Kultura

Od czasów pierwszych ludzi po współczesność, Kenia była krajem niekończących się zmian, kontrastów, nierównych szans oraz domem dla 52 plemion. Część plemion pozostaje wierna tradycjom i żyje wzorem przodków, niektóre zaś ulegają postępowi cywilizacji. Różnorodność grup etnicznych zamieszkujących kraj jest jednym z najciekawszych elementów kultury Kenii. Najbardziej znanym plemieniem są Masajowie, zasiedlający tereny parku Masai Mara i podnóża Kilimandżaro. Społeczność prowadzi półkoczowniczy tryb życia, mieszka w tradycyjnych, okrągłych chatach, poluje na zwierzynę sawanny i wypasa bydło. Barwni, często ubrani w czerwone szaty, z przekłutymi uszami i pomalowanymi twarzami Masajowie niezmiennie kultywują swoje tradycyjne tańce z wysokimi skokami, obrzędy, wierzenia oraz język Maa. Na północ od równika żyją plemiona Samburu, spokrewnione z Masajami zwłaszcza językiem. Tradycyjny, czerwono biały strój Samburu, charakteryzuje się okazałym nakryciem głowy, zdobionym piórami i kolorowymi detalami. Wybrzeże zamieszkuje w dużej mierze ludność Suahili, której kultura rozwijała się pod wpływami arabskimi, perskimi i indyjskimi. Po czasach kolonialnych panuje wszechobecna kultura brytyjska, a gościnni Kenijczycy płynnie posługują się językiem angielskim. Tradycyjnym pozdrowieniem jest: jumbo!

Ciekawostki
“Samburu w tłumaczeniu z języka Maa oznacza motyle. Smukli i kolorowi członkowie plemienia, adekwatnie do nazwy, ucieleśniają beztroskie owady”
Religia

Na terenie Kenii dominującą religią jest zaszczepione przez Portugalczyków chrześcijaństwo, które praktykuje blisko 80% mieszkańców. Około 10% społeczeństwa stanowią muzułmanie, zamieszkujący głównie Mombasę i wybrzeże oraz północno-wschodnie obszary Kenii. Blisko 10% Kenijczyków nadal kultywuje plemienne religie przodków, sprzed napływu Europejczyków i chrześcijaństwa. Według legendarnych wierzeń bóstwa objawiają się na ziemi jako słońce, księżyc, gwiazdy, drzewa, skały i rośliny. Szczególnie boskie jest zamieszkałe przez opiekuńcze bóstwa drzewo figowe, należące do księżyca oraz pokryty śniegiem szczyt Mount Kenia, zamieszkiwany przez bóstwo Ngaj. Odnotowuje się również wyznawców hinduizmu oraz bahaizmu.

Kuchnia

Kuchnia kenijska charakteryzuje się treściwymi lecz prostymi potrawami. Na wybrzeżu dania są urozmaicone ze względu na dostępność świeżych owoców morza i ryb, serwowanych najczęściej z ryżem i egzotycznymi przyprawami. Podstawowymi składnikami kuchni kenijskiej są kukurydza, maniok, słodkie ziemniaki, ryż, fasola oraz sezonowe warzywa. Najpopularniejsze danie ugali, pochodzące z Ugandy, przygotowywane jest z płatków kukurydzianych podawanych z gęstym gulaszem lub sosem warzywnym. Dużą część oferty gastronomicznej stanowią również potrawy przyrządzane z mięsa, najczęściej kurczaka, kozy, baraniny i wołowiny. Najpopularniejszym daniem mięsnym jest nyama choma, czyli pieczona na otwartym ogniu kozina. Do delikatesów kenijskich należą również: matoke - tłuczone zielone banany, chapati - tortille z mąki pszennej, samosas - smażone krążki z ciasta faszerowanego pikantnym mięsem lub warzywami oraz mandazi - ciastka drożdżowe, doskonale komponujące się z winem z papai lub kakaowym rumem.

Historia

Znalezienie w 1984 roku prawie kompletnego szkieletu chłopca homo erectus nad jeziorem Turkana dało podstawę tezie, że to właśnie Kenia jest kolebką ludzkości. Późniejsze migracje kolejnych praludzi nadal pozostają prehistoryczną tajemnicą. Historia naszej ery wskazuje, że do Kenii w pierwszej kolejności przybyli wojownicy i koczownicy z północy. Około VII wieku, mieszkańcy Zatoki Perskiej zaszczepili w Kenii kulturę islamu. Mieszanka lokalnych plemion i napływowej ludności przyczyniła się do powstania kultury suahili i języka bantu. Do X wieku wybrzeże kraju opanowane było przez mieszkańców Półwyspu Arabskiego. Pod koniec XV wieku kolonizację Kenii rozpoczęli Portugalczycy, rewidując handel oraz ściągając daniny od tubylców. Arabowie wyparli Portugalczyków dopiero na początku XVIII wieku, sprawując kontrolę zarówno nad Kenią, jak i Tanzanią z Zanzibarem. Pod koniec XIX wieku afrykańską krainę zajęli Brytyjczycy, czyniąc ją w 1920 roku swoją kolonią. Kenijczycy rozpoczęli walkę o niepodległość, którą odzyskali w 1963 roku. Pierwszym prezydentem został Jomo Kenyatta, jednak Kenia była państwem jednopartyjnym aż do 1991 roku. Po wyborach prezydenta w 2007 roku i krwawych zamieszkach władza została formalnie podzielona między prezydenta i opozycję.

Kenia

Stolica

Nairobi

Strefa czasowa

GMT+3 godz

Populacja

42 mln

Powierzchnia

582 tys. km²

Język

Językami urzędowymi w Kenii są angielski i suahili. W użyciu są także liczne dialekty plemienne.

Ustrój

Kenia jest republiką, a głową państwa jest prezydent. Państwo należy do brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Religia

Chrześcijaństwo (głównie zielonoświątkowcy): 83%; Islam: 11%; Tradycyjne religie plemienne: 3,5%

Waluta

Szyling kenijski (KES); 1 szyling = 100 centów

Czas przelotu

Ok. 12 - 15 godzin, w zależności od czasu przesiadki. Brak lotów bezpośrednich.

Informacje wizowe

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym. Od 1 września 2015 roku obowiązuje nowa procedura ubiegania się o wizę do Kenii. Turyści są zobowiązani ubiegać się o wizę z wyprzedzeniem wypełniając wiosek online na stronie https://immigration.ecitizen.go.ke. Każdy podróżny powinien wypełnić wniosek indywidualnie (pracownicy Memories Vacations zajmą się uzyskaniem e-wizy dla Naszych Klientów). Aktualnie wniosek on-line dostępny jest w języku angielskim. Strona posiada wersję mobilną oraz przyjmuje zdjęcia wykonane telefonem. Opłata online wynosi 51 USD. Aplikacje są rozpatrywane w przeciągu 48 godzin.

Zwracamy uwagę, że obecnie wizy przyznane online są ważne przez 90 dni od momentu ich przyznania, a nie od momentu przyjazdu do Kenii. Z tego względu należy ubiegać się o wizę z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Po przylocie do Kenii, podróżni są zobowiązani okazać wydrukowane potwierdzenie przyznania e-wizy. Paszport powinien być ważny przez min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Kenii. Osoby z ważną wizą kenijską i planujące zarazem wizytę w Tanzanii lub Ugandzie, mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego ubiegania się o wizę.

Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy

Szczepienia i informacje zdrowotne

Osobom podróżującym do Kenii zaleca się szczepienie przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, polio oraz durowi brzusznemu. W przypadku podróży do Kenii z Europy, nie jest obowiązkowe szczepienie przeciw żółtej febrze. Certyfikat takiego szczepienia (tzw. "żółta książeczka") wymagany może być od turystów, którzy przekraczają granice Kenii po pobycie w innym kraju afrykańskim lub kontynuują swoją podróż do takich krajów. Zaleca się profilaktykę przeciwmalaryczną (zarówno dla odwiedzających parki narodowe, jak i wybrzeże).
Przez każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Kenia - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Kenia - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Obszar Kenii znajduje się w zasięgu klimatu równikowego monsunowego. Większość terenu kraju jest dość sucha, z małą ilością opadów. Na wybrzeżu panują wysokie temperatury sięgające 30° C oraz wysokie opady. Duże opady występują również na obszarach górskich. W Kenii wyróżniamy porę suchą i deszczową. Na wybrzeżu występuje tylko jedna pora deszczowa, od kwietnia do czerwca, zaś na pozostałym obszarze kraju dwie, od marca do maja oraz w listopadzie i grudniu. Pora deszczowa w miesiącach kwiecień-maj jest najintensywniejsza, dlatego w tym okresie odradza się podróż do Kenii. Pozostałe miesiące sprzyjają wyjazdom na safari oraz na wybrzeże. Okres od Lipca do Października to najlepszy, ale i najdroższy czas na safari. W Masai Mara w tym czasie ma miejsce niezwykły przyrodniczy spektakl, około półtora miliona antylop gnu i pół miliona zebr przeprawia się przez rzekę Mara w Rezerwacie Masai Mara padając ofiarą krokodyli i drapieżników.

 • Wioska Masajów, Źródło: Lemala Camps

 • Masajowie, Źródło: Lemala Camps

 • Masajowie

 • Masajowie

 • Wojownicy Samburu

 • Śpiewające kobiety z plemienia Samburu

 • Rzeka Mara

 • Słonie nad rzeką Mara

 • Park Narodowy Masai Mara

 • Kobieta na plaży w Diani, Źródło: Asha Cottage

 • Atrakcje przy plaży w Diani, Źródło: Asha Cottage

 • Widok na Kilimandżaro z campu w parku Amboseli, Źródło: Tortillis Camp

 • Lot balonem ponad Masai Mara

 • Słonie w Amboseli, Źródło: Tortillis Camp

 • Słonie w Masai Mara

 • Masaj na safari

 • Piesze safari przewodzone przez Masaja, Źródło: Lewa Safari Camp

 • Słonie w Masai Mara

 • Odwiedziny, Źródło: Governors Camp

 • Antylopy Gnu przekraczające rzekę Mara podczas Wielkiej Migracji, Źródło: Lemala Camps

 • Źródło: Lemala Camps

 • Lwy w Masai Mara

 • Kocie figle

 • Król Lew

 • Zebry nad jeziorem Nakuru

 • Nosorożce nad jeziorem Nakuru, Źródło: Lemala Camps

 • Lampart w Masai Mara

 • Gepardy w Masai Mara

 • Żyrafa masajska w Masai Mara

 • Żyrafy siatkowane w Samburu

 • Żyrafy Rothchilda na śniadaniu w Nairobi, Źródło: The Safari Collection

 • Hiena w Masai Mara

 • Impala w Samburu

 • Gazele Granta

 • Niesamowity świat ptaków wschodniej Afryki., Źródło: Joy's Camp

 • Flamingi na jeziorze Nakuru, Źródło: Atua Luxury Camps

 • Zachody słońca z lampką wina, Źródło: Atua Luxury Camps

 • Kolacja przy ognisku, Źródło: Governors Camp

 • Nocleg w luksusowych namiotach, Źródło: Elephant Pepper Camp

Wioska Masajów

Wioska Masajów

Źródło: Lemala Camps

Masajowie

Masajowie

Źródło: Lemala Camps

Masajowie

Masajowie

Masajowie

Masajowie

Wojownicy Samburu

Wojownicy Samburu

Śpiewające kobiety z plemienia Samburu

Śpiewające kobiety z plemienia Samburu

Rzeka Mara

Rzeka Mara

Słonie nad rzeką Mara

Słonie nad rzeką Mara

Park Narodowy Masai Mara

Park Narodowy Masai Mara

Kobieta na plaży w Diani

Kobieta na plaży w Diani

Źródło: Asha Cottage

Atrakcje przy plaży w Diani

Atrakcje przy plaży w Diani

Źródło: Asha Cottage

Widok na Kilimandżaro z campu w parku Amboseli

Widok na Kilimandżaro z campu w parku Amboseli

Źródło: Tortillis Camp

Lot balonem ponad Masai Mara

Lot balonem ponad Masai Mara

Słonie w Amboseli

Słonie w Amboseli

Źródło: Tortillis Camp

Słonie w Masai Mara

Słonie w Masai Mara

Masaj na safari

Masaj na safari

Piesze safari przewodzone przez Masaja

Piesze safari przewodzone przez Masaja

Źródło: Lewa Safari Camp

Słonie w Masai Mara

Słonie w Masai Mara

Odwiedziny

Odwiedziny

Źródło: Governors Camp

Antylopy Gnu przekraczające rzekę Mara podczas Wielkiej Migracji

Antylopy Gnu przekraczające rzekę Mara podczas Wielkiej Migracji

Źródło: Lemala Camps

Źródło: Lemala Camps

Lwy w Masai Mara

Lwy w Masai Mara

Kocie figle

Kocie figle

Król Lew

Król Lew

Zebry nad jeziorem Nakuru

Zebry nad jeziorem Nakuru

Nosorożce nad jeziorem Nakuru

Nosorożce nad jeziorem Nakuru

Źródło: Lemala Camps

Lampart w Masai Mara

Lampart w Masai Mara

Gepardy w Masai Mara

Gepardy w Masai Mara

Żyrafa masajska w Masai Mara

Żyrafa masajska w Masai Mara

Żyrafy siatkowane w Samburu

Żyrafy siatkowane w Samburu

Żyrafy Rothchilda na śniadaniu w Nairobi

Żyrafy Rothchilda na śniadaniu w Nairobi

Źródło: The Safari Collection

Hiena w Masai Mara

Hiena w Masai Mara

Impala w Samburu

Impala w Samburu

Gazele Granta

Gazele Granta

Niesamowity świat ptaków wschodniej Afryki.

Niesamowity świat ptaków wschodniej Afryki.

Źródło: Joy's Camp

Flamingi na jeziorze Nakuru

Flamingi na jeziorze Nakuru

Źródło: Atua Luxury Camps

Zachody słońca z lampką wina

Zachody słońca z lampką wina

Źródło: Atua Luxury Camps

Kolacja przy ognisku

Kolacja przy ognisku

Źródło: Governors Camp

Nocleg w luksusowych namiotach

Nocleg w luksusowych namiotach

Źródło: Elephant Pepper Camp

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.