MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Wschód słońca nad Zatoką Phang Nga
Wschód słońca nad Zatoką Phang Nga
Azja  ›  Tajlandia

Tajlandia

Kraina uśmiechu oferuje wspaniałe wyspy i plaże, egzotyczną przyrodę i możliwość nurkowania wśród raf koralowych. Tajlandia to także fascynująca historia i unikalna kultura, w tym między innymi wyśmienite lokalne dania oraz sztuka masażu tajskiego. Czekają na Ciebie wędrówki po górzystej północy i historycznym Chiang Mai, pobyt w energicznym Bangkoku oraz relaks na plażach wysp na południu kraju.

wakacje w Tajlandii, rajskie plaże, podróże szyte na miarę, Bangkok, Chiang Mai, Koh Lanta, Koh Samui, Koh Tao, Koh Phi Phi, Wyspy Trang, luksusowe hotele w Tajlandii, kiedy jechać do Tajlandii

Dlaczego polecamy
 • Bogata kultura oraz barwna i ciekawa historia Tajlandii
 • Tętniące życiem Miasto Aniołów pełne świątyń, pałaców i drapaczy chmur
 • Chiang Mai – Róża Północy, dawna stolica pamiętająca czasy Królestwa Lanna
 • Bezkresne, piaszczyste plaże na południowym wybrzeżu i wyspach Tajlandii
 • Ciepłe, krystaliczne wody z barwną rafą koralową – idealne na nurkowanie i snorkeling
 • Jedna z najlepszych na świecie kuchni
 • Słynny masaż tajski
 • Niezwykła różnorodność przyrodnicza
Geografia

Tajlandia położona jest w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim oraz częściowo na Półwyspie Malajskim. Graniczy z Kambodżą, Laosem, Malezją oraz Mjanmą. Środkową część kraju zajmuje Nizina Menamu. Rzeka Menam przepływa przez cały kraj z północy na południe, w tym przez Bangkok. Północną i zachodnią część Tajlandii zajmują góry z najwyższym szczytem Doi Inthanon (2 595 m n.p.m.) położonym na zachód od Chiang Mai. Na wschodzie granicę z Laosem w dużym stopniu wyznacza rzeka Mekong. Na południu wybrzeże jest nizinne i silnie rozczłonkowane, otoczone licznymi wyspami. Od zachodu wybrzeże oblewają wody Morza Andamańskiego, na którym znajdują się rajskie wapienne wysepki Koh Phi Phi oraz archipelag Koh Lanta, a także największa wyspa kraju – Phuket. Południowe i wschodnie wybrzeże położone jest nad Zatoką Tajlandzką, należącą do wód Morza Południowochińskiego. Na wodach zatoki leży Koh Samui.

Przyroda

Tajlandia jest krajem obfitym w zasoby naturalne i cieszącym się wysokim poziomem bioróżnorodności. Większość tutejszych terenów porośnięta jest lasami namorzynowymi, natomiast południe kraju lasami równikowymi. Tajlandia to ponad 100 parków narodowych, w tym wiele parków morskich. Jeden z najstarszych na świecie lasów równikowych porasta obszar objęty Parkiem Narodowym Khao Sok, słynącym z rosnącego w nim największego kwiatu na świecie – raflezji. Południe kraju i wyspy porastają obficie palmy kokosowe. Lasy zamieszkują liczne gatunki ptaków oraz zwierząt, m.in. pantery, leopardy, tygrysy, niedźwiedzie, tapiry oraz słonie. Świat zwierzęcy Tajlandii to także małpy, gady oraz węże i niezliczone owady.

Kultura

Tajowie są bardzo otwartymi, spokojnymi i ciepłymi osobami, których cechą charakterystyczną jest szeroki uśmiech. Często padające z ich ust wyrażenie „Mai pen rai”, oznaczające „wszystko w porządku", obrazuje ich podejście do życia. Tajlandia to także tajski masaż, który ma na celu odprężenie, przywrócenie równowagi oraz dodanie energii. Popularnymi formami sztuki są teatr cieni, balet tajski oraz specyficzne przedstawienia teatru Li Khe. Nieodłączną częścią życia mieszkańców są radośnie obchodzone uroczystości i święta religijne, które można obserwować na ulicach oraz podczas zwiedzania watów. Znaną sztuką walki wywodzącą się z Tajlandii jest muay thai, czyli boks tajski.

Ciekawostki
“Nazwa Tajlandia oznacza 'kraj wolnych ludzi'. Odzwierciedla ona dumę społeczeństwa z faktu, że Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie został skolonizowany przez Europejczyków.”
Religia

Tajowie w 95% są wyznawcami buddyzmu. Religia splata się z wieloma aspektami codziennego życia mieszkańców. Święta występują regularnie w ciągu roku i obchodzone są tłumnie przez Tajów w licznych, bogato zdobionych watach (świątyniach), które znajdziemy praktycznie w każdej części kraju. Najpopularniejsze i najpiękniejsze znajdują się w Bangkoku i Chiang Mai. W świątyniach podziwiać można niezliczone posągi Buddy, często wykonane ze złota i ozdobione szlachetnymi kamieniami, co wywołuje niesamowite wrażenie. Jedną z podstawowych praktyk buddyzmu jest medytacja, której podstaw przybyli goście mogą nauczyć się w licznych watach w całym państwie. Niektóre świątynie, zwłaszcza w Chiang Mai, pozwalają odwiedzającym rozmawiać z mnichami w celu uzyskania ogólnej wiedzy o buddyzmie, a nawet podjąć studia na jego temat. Wyznawcy islamu stanowiący 4% populacji, mieszkają zazwyczaj na południu kraju, bliżej muzułmańskiej Malezji. Pozostałe religie, takie jak Religie Indii, konfucjanizm, taoizm i chrześcijaństwo są praktykowane głównie przez mieszkańców wielokulturowego Bangkoku, który gości licznych obcokrajowców.

Kuchnia

Tajska kuchnia uznawana przez wielu za jedną z najlepszych na świecie jest mocno zróżnicowana. Na północy kraju smaki są łagodniejsze, a w potrawach przeważają warzywa i mięso. Im dalej na południe tym kuchnia staje się bardziej zaskakująca oraz pikantna. Na południu częstym składnikiem dań są ryby i owoce morza. W kuchni tajskiej dominują smaki trawy cytrynowej, mleka kokosowego, kolendry oraz chili, a podstawowym składnikiem potraw jest ryż. Będąc w Tajlandii, nie sposób nie spróbować egzotycznych owoców, kuszących kolorami i zapachem na lokalnych targach. Bardziej odważni i spragnieni nowych smaków mogą skosztować np. smażonych koników polnych lub innych owadów. Najbardziej popularnymi daniami tajskimi są: Tom Yum Goong – pikantna zupa krewetkowa, Pad Thai – smażony makaron z dodatkami, Som Tum – pikantna zielona sałatka z papai, Khao Pad – smażony ryż, GaengKeow Wan Kai – zielone curry z kurczakiem oraz Khao Niao Mamuang – lepki ryż z mlekiem kokosowym podawany na mango.

Historia

Historia Tajlandii jest długa i dumna, a pierwsze ślady obecności ludzi na tym terenie sięgają czasów neolitu. Jednak początek historii kraju wiąże się z migracją Tajów z Chin na teren obecnego państwa w X–XII wieku. Migracja i asymilacja z miejscową ludnością wiązała się z przejęciem ich kultury oraz religii – buddyzmu. Tajowie zasiedlili dorzecze Menamu, zakładając w 1351 roku stolicę królestwa – miasto Ayutthaya. Państwo w okresie rozkwitu, który trwał do XVI wieku, objęło prawie cały Półwysep Indochiński. W drugiej połowie XVII w. Birma zajęła Ayutthayę, a w 1782 roku w południowej Tajlandii generał Czakri ogłosił się królem i założył nową dynastię nazwaną jego imieniem. Nową stolicę w Bangkoku założył król Rama I. Państwo ciągle się umacniało, choć próby powiększenia terytorium zostały zahamowane przez wpływy francuskie i brytyjskie. W drugiej połowie XIX w. Tajlandia była formalnie niepodległa, lecz w rzeczywistości uzależniona od państw kolonialnych, które odebrały jej zwierzchnictwo nad Kambodżą i Laosem. W 1932 roku w wyniku zamachu stanu doprowadzono do ustanowienia monarchii konstytucyjnej, a w 1938 roku władzę objęło wojsko. Uchwalona nową konstytucją w 1974 roku demokracja parlamentarna, została obalona przewrotem wojskowym w 1977 roku. Obecnie Tajlandia jest monarchią konstytucyjną na podstawie konstytucji z 1997 roku, a głową państwa jest król Rama X, darzony przez poddanych ogromnym szacunkiem.

1 2
Tajlandia

Stolica

Bangkok

Strefa czasowa

GMT+7 godz. W Tajlandii nie ma rozróżnienia na czas letni i zimowy. Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi 6 godzin w zimie i 5 godzin w lecie.

Populacja

67 mln

Powierzchnia

514 tys km²

Język

Językiem urzędowym jest tajski. Angielski jest w powszechnym użyciu, zwłaszcza w sektorze usługowym, w miastach i ośrodkach turystycznych.

Ustrój

Monarchia konstytucyjna

Religia

Buddyzm: 95%, Islam: 4,5% (głównie na południu)

Waluta

Baht Tajski (THB); 1 baht = 100 satangów

Czas przelotu

Około 14–17 godzin, w zależności od czasu przesiadki. Brak połączeń bezpośrednich.

Informacje wizowe

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe do Tajlandii w celach turystycznych: w przypadku lotniczych przejść granicznych zwolnienie wynosi 30 dni, w przypadku przekraczania granicy drogą lądową (z Kambodży, Laosu, Malezji) zwolnienie to wynosi 15 dni. Paszport musi być ważny przez minimum  6 miesięcy, licząc od daty wjazdu na teren Tajlandii. 
Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ: 
https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy

Szczepienia i informacje zdrowotne

W Tajlandii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a zatem nie ma obowiązkowych szczepień. Jak zawsze w przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych, zaleca się posiadanie szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu. 
Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.  

 

Tajlandia - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Tajlandia - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Niemal cała Tajlandia położona jest w klimacie zwrotnikowym monsunowym, jedynie jej południowa część znajduje się pod wpływem klimatu równikowego. W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku: gorącą i suchą, gorącą i wilgotną oraz ciepłą i suchą. Najlepszym czasem na odwiedzenie kraju jest pora ciepła i sucha, trwająca od listopada do lutego, kiedy temperatury są wysokie, ale nie tak wysokie, jak w porze gorącej i suchej, a deszcze występują sporadycznie. Pora gorąca i sucha występuje od marca do maja i charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami. Pora gorąca i wilgotna, nazywana deszczową, przypada na okres od czerwca do października. Osoby chętne na podróż do Tajlandii w tym okresie powinny wybrać się na południe kraju – w szczególności rekomendujemy wyspy Koh Samui, Koh Phangan i Koh Tao.

 • Panorama Bangkoku

 • Widok na Park Lumpini w Bangkoku

 • Basen infinity z widokiem na Bangkok w hotelu Sofitel So, Źródło: Sofitel So Bangkok

 • Rajski wypoczynek na wyspie Koh Phi Phi, Źródło: Holiday Inn Phi Phi Resort

 • Zakwaterowanie bezpośrednio na rzece w prowincji Kanchanaburi, Źródło: Float House River Kwai Resort

 • Żródło: Float House River Kwai Resort

 • Tradycyjna łódź u brzegów wyspy Koh Lipe

 • Źródło: Koh Mook Sivalai Resort

 • Zachód słońca nad wyspą Koh Phangan

 • Widok wschodu słońca z wyspy Koh Yao Noi

 • Basen infinity w hotelu Six Senses Yao Noi, Źródło: Six Senses Yao Noi

 • Źródło: Six Senses Yao Noi

 • Rejs po słynnej Zatoce Phang Nga

 • Beztroski relaks w Pimalai Resort na wyspie Koh Lanta, Źródło: Pimalai Resort Koh Lanta

 • The Slate Resort na wyspie Phuket, Źródło: The Slate Resort

 • Plaża przy hotelu The Tubkaak Boutique Resort w Krabi, Źródło: The Tubkaak Boutique Resort

 • Skały w Parku Narodowym Khao Sok

 • Górski region Chiang Mai

 • Wodospad Maetow w okolicach Chiang Rai

Panorama Bangkoku

Panorama Bangkoku

Widok na Park Lumpini w Bangkoku

Widok na Park Lumpini w Bangkoku

Basen infinity z widokiem na Bangkok w hotelu Sofitel So

Basen infinity z widokiem na Bangkok w hotelu Sofitel So

Źródło: Sofitel So Bangkok

Rajski wypoczynek na wyspie Koh Phi Phi

Rajski wypoczynek na wyspie Koh Phi Phi

Źródło: Holiday Inn Phi Phi Resort

Zakwaterowanie bezpośrednio na rzece w prowincji Kanchanaburi

Zakwaterowanie bezpośrednio na rzece w prowincji Kanchanaburi

Źródło: Float House River Kwai Resort

Żródło: Float House River Kwai Resort

Tradycyjna łódź u brzegów wyspy Koh Lipe

Tradycyjna łódź u brzegów wyspy Koh Lipe

Źródło: Koh Mook Sivalai Resort

Zachód słońca nad wyspą Koh Phangan

Zachód słońca nad wyspą Koh Phangan

Widok wschodu słońca z wyspy Koh Yao Noi

Widok wschodu słońca z wyspy Koh Yao Noi

Basen infinity w hotelu Six Senses Yao Noi

Basen infinity w hotelu Six Senses Yao Noi

Źródło: Six Senses Yao Noi

Źródło: Six Senses Yao Noi

Rejs po słynnej Zatoce Phang Nga

Rejs po słynnej Zatoce Phang Nga

Beztroski relaks w Pimalai Resort na wyspie Koh Lanta

Beztroski relaks w Pimalai Resort na wyspie Koh Lanta

Źródło: Pimalai Resort Koh Lanta

The Slate Resort na wyspie Phuket

The Slate Resort na wyspie Phuket

Źródło: The Slate Resort

Plaża przy hotelu The Tubkaak Boutique Resort w Krabi

Plaża przy hotelu The Tubkaak Boutique Resort w Krabi

Źródło: The Tubkaak Boutique Resort

Skały w Parku Narodowym Khao Sok

Skały w Parku Narodowym Khao Sok

Górski region Chiang Mai

Górski region Chiang Mai

Wodospad Maetow w okolicach Chiang Rai

Wodospad Maetow w okolicach Chiang Rai

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.