Geografia
Tajlandia położona jest w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim oraz częściowo na Półwyspie Malajskim. Graniczy z Kambodżą, Laosem, Malezją oraz Mjanmą. Środkową część kraju zajmuje Nizina Menamu. Rzeka Menam przepływa przez cały kraj z północy na południe, w tym przez Bangkok. Północną i zachodnią część Tajlandii zajmują góry z najwyższym szczytem Doi Inthanon (2 595 m n.p.m.) położonym na zachód od Chiang Mai. Na wschodzie granicę z Laosem w dużym stopniu wyznacza rzeka Mekong. Na południu wybrzeże jest nizinne i silnie rozczłonkowane, otoczone licznymi wyspami. Od zachodu wybrzeże oblewają wody Morza Andamańskiego, na którym znajdują się rajskie wapienne wysepki Koh Phi Phi oraz archipelag Koh Lanta, a także największa wyspa kraju – Phuket. Południowe i wschodnie wybrzeże położone jest nad Zatoką Tajlandzką, należącą do wód Morza Południowochińskiego. Na wodach zatoki leży Koh Samui.
Przyroda
Tajlandia jest krajem obfitym w zasoby naturalne i cieszącym się wysokim poziomem bioróżnorodności. Większość tutejszych terenów porośnięta jest lasami namorzynowymi, natomiast południe kraju lasami równikowymi. Tajlandia to ponad 100 parków narodowych, w tym wiele parków morskich. Jeden z najstarszych na świecie lasów równikowych porasta obszar objęty Parkiem Narodowym Khao Sok, słynącym z rosnącego w nim największego kwiatu na świecie – raflezji. Południe kraju i wyspy porastają obficie palmy kokosowe. Lasy zamieszkują liczne gatunki ptaków oraz zwierząt, m.in. pantery, leopardy, tygrysy, niedźwiedzie, tapiry oraz słonie. Świat zwierzęcy Tajlandii to także małpy, gady oraz węże i niezliczone owady.
Kultura
Tajowie są bardzo otwartymi, spokojnymi i ciepłymi osobami, których cechą charakterystyczną jest szeroki uśmiech. Często padające z ich ust wyrażenie „Mai pen rai”, oznaczające „wszystko w porządku", obrazuje ich podejście do życia. Tajlandia to także tajski masaż, który ma na celu odprężenie, przywrócenie równowagi oraz dodanie energii. Popularnymi formami sztuki są teatr cieni, balet tajski oraz specyficzne przedstawienia teatru Li Khe. Nieodłączną częścią życia mieszkańców są radośnie obchodzone uroczystości i święta religijne, które można obserwować na ulicach oraz podczas zwiedzania watów. Znaną sztuką walki wywodzącą się z Tajlandii jest muay thai, czyli boks tajski.
Religia
Tajowie w 95% są wyznawcami buddyzmu. Religia splata się z wieloma aspektami codziennego życia mieszkańców. Święta występują regularnie w ciągu roku i obchodzone są tłumnie przez Tajów w licznych, bogato zdobionych watach (świątyniach), które znajdziemy praktycznie w każdej części kraju. Najpopularniejsze i najpiękniejsze znajdują się w Bangkoku i Chiang Mai. W świątyniach podziwiać można niezliczone posągi Buddy, często wykonane ze złota i ozdobione szlachetnymi kamieniami, co wywołuje niesamowite wrażenie. Jedną z podstawowych praktyk buddyzmu jest medytacja, której podstaw przybyli goście mogą nauczyć się w licznych watach w całym państwie. Niektóre świątynie, zwłaszcza w Chiang Mai, pozwalają odwiedzającym rozmawiać z mnichami w celu uzyskania ogólnej wiedzy o buddyzmie, a nawet podjąć studia na jego temat. Wyznawcy islamu stanowiący 4% populacji, mieszkają zazwyczaj na południu kraju, bliżej muzułmańskiej Malezji. Pozostałe religie, takie jak Religie Indii, konfucjanizm, taoizm i chrześcijaństwo są praktykowane głównie przez mieszkańców wielokulturowego Bangkoku, który gości licznych obcokrajowców.
Kuchnia
Tajska kuchnia uznawana przez wielu za jedną z najlepszych na świecie jest mocno zróżnicowana. Na północy kraju smaki są łagodniejsze, a w potrawach przeważają warzywa i mięso. Im dalej na południe tym kuchnia staje się bardziej zaskakująca oraz pikantna. Na południu częstym składnikiem dań są ryby i owoce morza. W kuchni tajskiej dominują smaki trawy cytrynowej, mleka kokosowego, kolendry oraz chili, a podstawowym składnikiem potraw jest ryż. Będąc w Tajlandii, nie sposób nie spróbować egzotycznych owoców, kuszących kolorami i zapachem na lokalnych targach. Bardziej odważni i spragnieni nowych smaków mogą skosztować np. smażonych koników polnych lub innych owadów. Najbardziej popularnymi daniami tajskimi są: Tom Yum Goong – pikantna zupa krewetkowa, Pad Thai – smażony makaron z dodatkami, Som Tum – pikantna zielona sałatka z papai, Khao Pad – smażony ryż, GaengKeow Wan Kai – zielone curry z kurczakiem oraz Khao Niao Mamuang – lepki ryż z mlekiem kokosowym podawany na mango.
Historia
Historia Tajlandii jest długa i dumna, a pierwsze ślady obecności ludzi na tym terenie sięgają czasów neolitu. Jednak początek historii kraju wiąże się z migracją Tajów z Chin na teren obecnego państwa w X–XII wieku. Migracja i asymilacja z miejscową ludnością wiązała się z przejęciem ich kultury oraz religii – buddyzmu. Tajowie zasiedlili dorzecze Menamu, zakładając w 1351 roku stolicę królestwa – miasto Ayutthaya. Państwo w okresie rozkwitu, który trwał do XVI wieku, objęło prawie cały Półwysep Indochiński. W drugiej połowie XVII w. Birma zajęła Ayutthayę, a w 1782 roku w południowej Tajlandii generał Czakri ogłosił się królem i założył nową dynastię nazwaną jego imieniem. Nową stolicę w Bangkoku założył król Rama I. Państwo ciągle się umacniało, choć próby powiększenia terytorium zostały zahamowane przez wpływy francuskie i brytyjskie. W drugiej połowie XIX w. Tajlandia była formalnie niepodległa, lecz w rzeczywistości uzależniona od państw kolonialnych, które odebrały jej zwierzchnictwo nad Kambodżą i Laosem. W 1932 roku w wyniku zamachu stanu doprowadzono do ustanowienia monarchii konstytucyjnej, a w 1938 roku władzę objęło wojsko. Uchwalona nową konstytucją w 1974 roku demokracja parlamentarna, została obalona przewrotem wojskowym w 1977 roku. Obecnie Tajlandia jest monarchią konstytucyjną na podstawie konstytucji z 1997 roku, a głową państwa jest król Rama X, darzony przez poddanych ogromnym szacunkiem.