MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Oman
Bliski Wschód  ›  Oman

Oman

Oman to niezwykły kraj łączący nowoczesność ze wspaniałą tradycją i kulturą. Sułtanat przyciąga surowym, ale zachwycającym krajobrazem gór i pustyń. Spalone słońcem, brązowe klify i złote plaże kontrastują z turkusem morza. Ten magiczny kraj oferuje autentyczną podróż w stylu tysiąca i jednej nocy. Na długo pamięta się smak tutejszej kawy i daktyli oraz zapach palonego kadzidła.

Oman, wakacje w Omanie, luksusowe hotele w Omanie, podróż do Omanu, atrakcje Omanu

Dlaczego polecamy
  • Fascynujący kierunek nie tylko dla miłośników Orientu
  • Piękne, złote i szerokie plaże w Salalah
  • Przejazd off-road samochodem 4x4
  • Oszałamiająca przyroda i zapierające dech w piersiach krajobrazy
  • Nocleg w luksusowych namiotach na pustyni
  • Aromatyczna kuchnia będąca wysublimowaną mieszanką wpływów arabskich i azjatyckich
  • Uśmiechnięci i życzliwi mieszkańcy
Opis

Oman, a właściwie Sułtanat Omanu to niezwykły kraj łączący nowoczesność ze wspaniałą arabsko-muzułmańską tradycją i kulturą. Oman przyciąga dość surowym, ale zachwycającym krajobrazem gór i pustyń. Spalone słońcem, brązowe klify i złote plaże kontrastują z turkusem morza. Ten magiczny kraj oferuje niezapomnianą i autentyczną podróż w stylu tysiąca i jednej nocy. Uroku podróży do Omanu dodają jego uśmiechnięci i bardzo życzliwi mieszkańcy. Poza wrażeniami wizualnymi, Oman potrafi wspaniale oddziaływać na zmysły smaku i zapachu – podróżnym głęboko w pamięć zapadnie smak słodkich daktyli popijanych kardamonową kawą oraz zapach żywicy olibanowej i perfum produkowanych na jej bazie.

Geografia

Sułtanat Omanu to państwo położone na południowym wchodzie Półwyspu Arabskiego. Od strony północnej graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a od zachodu z Arabią Saudyjską i Jemenem. Poprzez wody terytorialne Zatoki Omańskiej, Oman graniczy także od północy z Iranem. Od południa i od wschodu kraj oblewają wody Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego. Krajobraz Omanu jest bardzo zróżnicowany. Na północy, na półwyspie Musandam występują fiordy, południe kraju zajmują piaskowe wydmy należące do pustyń Wahiba i Rub al-Khali, a centralna część kraju to wysokie i spektakularne góry Hadżar.

Przyroda

Przemierzając kraj, spotkać można zielone oazy pełne palm daktylowych i bananowych, rozległe pola z drzewami kadzidłowymi czy też typowo górską, surową roślinność. Niektóre części pustyni porośnięte są drobnymi porostami i drzewami akacjowymi. Omańską faunę reprezentują m.in. oryksy, gazele, wili, lisy i arabskie leopardy, jednak najpopularniejszym zwierzęciem, które spotkać można praktycznie wszędzie, jest koza. Oman to także jedno z nielicznych już miejsc, gdzie można zobaczyć dzikie wielbłądy, a w jego wodach terytorialnych żyje kilka gatunków wielorybów i delfinów.

Kultura

Kultura omańska ukształtowała się pod wpływem dziedzictwa arabskiego oraz perskiego, a także regionów, które były koloniami omańskimi, m.in. Zanzibaru czy Mombasy. Kultura sułtanatu nierozerwalnie powiązana jest z religią, a jego architektura i sztuka są zgodne z zasadami islamu. Obywatele Omanu są bardzo przywiązani do tradycji, co widać chociażby na przykładzie codziennych strojów, mieszkańcy (w każdym wieku!) nawet tak nowoczesnego miasta, jakim jest Muskat, noszą na co dzień tradycyjny strój – trudno jest spotkać Omańczyka w jeansach czy podkoszulku. Omańczycy to ludzie niezwykle dumni ze swojej kultury, z którą chętnie się utożsamiają. Najbardziej popularnym sportem w Omanie jest piłka nożna, ale ogromną popularnością cieszą się także wyścigi wielbłądów, krykiet i sokolnictwo.

Ciekawostki
“W 2017 roku Oman zajął czwarte miejsce na liście najbezpieczniejszych krajów na świecie według Światowego Forum Ekonomicznego – po Finlandii, Emiratach Arabskich i Islandii.”
Religia

Oman jest krajem islamskim, jednak pozwalającym na wolność religijną, o ile nie zagraża ona codziennemu porządkowi publicznemu. System prawny Omanu zapewnia szeroką ochronę mniejszościom religijnym (hindusom, chrześcijanom, buddystom itp.). Przestępstwo „zniesławienia” jakiejkolwiek religii lub nawoływania do nienawiści na tle religijnym podlega karze pozbawienia wolności do dziesięciu lat.
Zdecydowana większość Omańczyków jest wyznawcami nurtu ibadyckiego, którą to doktrynę przyjęto w VIII wieku. Ibadytyzm określany jest jako konserwatywny, ale tolerancyjny ruch, który podkreśla zasadę sprawiedliwych i odrzuca przemoc jako środek osiągania celów.

Kuchnia

Kuchnia omańska to swoista mieszanka kuchni arabskiej, indyjskiej, perskiej, a nawet afrykańskiej. Bazuje w dużej mierze na mięsie i rybach oraz ryżu i lokalnym chlebie. Potrawy są niezwykle aromatyczne, zawierają dużo różnych przypraw i ziół. Desery są zazwyczaj bardzo słodkie, przygotowywane w oparciu o daktyle, syrop cukrowy i orzechy. Tradycyjnym napojem jest kawa, głównie czarna z dodatkiem kardamonu. Obok niej występuje także tzw. karak tea, czyli słodka herbata z mlekiem i przyprawami.

Historia

W starożytności ziemie Omanu były obszarem przenikania się ludów Mezopotamii, Arabii Południowej, Persji i doliny Indusu. W II tysiącleciu p.n.e. Oman był znany z pozyskiwania rud miedzi dla Mezopotamii oraz jako miejsce legendarnej krainy Magan (Maka). Za panowania Achemenidów i Sasanidów znajdował się pod silnymi wpływami perskimi. W I w. n.e. za sprawą plemion napływających z południa Półwyspu Arabskiego nastąpiło pogłębienie arabizacji. Przed islamizacją w VII w. kraj był niszczony przez wojny plemienne i perskie najazdy. W VIII w. mieszkańcy Omanu przyjęli doktrynę ibadycką islamu i pod rządami wybranego przez siebie imama uniezależnili się od kalifatu Abbasydów. Wybierani imamowie rządzili Omanem do XVIII w.

Od 1507 wybrzeża Omanu podbijali Portugalczycy, którzy osiadali w portach, ale w latach 1643–50 społeczności omańskie pod wodzą imama z grupy Jariba przegnały Portugalczyków z wybrzeża (a do 1730 podbiły portugalskie posiadłości na wschodnim wybrzeżu Afryki – m.in. Mogadisz, Mombasę i Zanzibar). W połowie XVIII w., po wojnie domowej, imamem został Ahmad Ibn Sa’id, założyciel dynastii Bu Sa’id, rządzącej w Omanie do dziś. Jego następcy przenieśli swoją siedzibę z głębi kraju do portu Muskat (co stało się przyczyną podziału kraju na 2 odrębnie rozwijające się regiony – wybrzeże i interior), przybrali tytuł sułtanów i stworzyli silne państwo Oman u wybrzeży Afryki Wschodniej. Kontrolowali żeglugę i handel w Zatoce Perskiej – ich porty były ośrodkami handlu niewolnikami. Od końca XVIII w. w Omanie zaczęły rosnąć wpływy brytyjskie i chociaż sułtanowie Omanu podpisali traktaty z USA, Francją i Holandią, związki Omanu z Wielką Brytanią pozostały najsilniejsze. Traktaty o przyjaźni, handlu i nawigacji pozwoliły na brytyjską obecność militarną na terytorium Omanu.

Pod koniec XIX w. doszło do buntów społeczności zamieszkujących interior przeciwko władzy sułtana, gdyż uznawały one jedynie władzę wybranego przez siebie imama ibadyckiego. W 1920 konsul brytyjski podpisał z imamem porozumienie w imieniu sułtana – od tej pory istniały faktycznie dwa państwa: sułtanat Muskatu i imamat Omanu. W 1954 wybuchła wojna domowa, a wojska sułtana, z pomocą oddziałów brytyjskich, opanowały cały imamat. Imama poparły kraje arabskie (głównie Egipt), stawiając sprawę brytyjskiej okupacji Omanu na forum ONZ. W kraju toczyła się wojna partyzancka przeciwko sułtanowi i wojskom brytyjskim, prowadzona przez Front Wyzwolenia Zufaru i Ludowy Front Wyzwolenia Okupowanej Zatoki (Perskiej). W 1970 roku, w wyniku przewrotu pałacowego, władzę w Omanie objął syn sułtana, Kabus Ibn Sa’id, który ogłosił program modernizacji państwa – miały do tego służyć dochody z wydobycia ropy naftowej. Oman został uznany za państwo w pełni niepodległe i w 1971 roku przyjęto je do ONZ. Rewolucja w Iranie (1979) i wojna irańsko-iracka (1980–88) przyczyniły się do zacieśnienia stosunków Omanu z USA, które zainstalowały tu bazy wojskowe w zamian za amerykańską pomoc ekonomiczną, handlową i militarną. Po 1998 roku rząd podjął działania w kierunku liberalizacji gospodarki i przyciągnięcia do Omanu inwestorów zagranicznych.

Oman

Stolica

Maskat

Strefa czasowa

GMT+4
+3 godziny w stosunku do polskiego czasu zimowego
+2 godziny w stosunku do polskiego czasu letniego

Populacja

4,8 mln

Powierzchnia

309 500 km kwadratowych

Język

Językiem urzędowym jest arabski, ale w użyciu powszechnym występuje także język angielski, perski i hinduski.

Ustrój

Monarchia absolutna. Obok kodeksu cywilnego, opartego na prawie brytyjskim, obowiązuje prawo muzułmańskie, czyli szariat.

Religia

Islam jest oficjalną religią w całym sułtanacie. Rząd nie prowadzi statystyk dotyczących przynależności religijnej, ale praktycznie wszyscy Omańczycy to muzułmanie, głównie w nurcie ibadyckim.

Waluta

Rial omański (OMR) dzielący się na baizas (Bz):
1 rial = 1000 baisas
1 OMR = 2,6 USD = 9 PLN

Czas przelotu

Lot z jedną przesiadką na Bliskim Wschodzie. Całość podróży trwa około 8-9 godzin.

Informacje wizowe

Obywatele polscy udający się do Sułtanatu Omanu objęci są obowiązkiem wizowym. Otrzymanie wizy możliwe jest poprzez dokonanie aplikacji online za pośrednictwem strony internetowej www.evisa.rop.gov.om z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Koszt wizy turystycznej jednowjazdowej pozwalającej na pobyt w kraju do 30 dni wynosi 20 OMR (około 52 USD). Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Sułtanatu Omanu.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Na terenie Sułtanatu Omanu nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a zatem nie ma obowiązkowych szczepień. Jak zawsze w przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych, zaleca się posiadanie szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu. Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych zalecamy konsultacje z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień. Wszystkie większe miasta w kraju są wyposażone w nowoczesne szpitale i apteki.

Oman - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Oman - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Oman znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Jego charakterystyczne cechy to skrajności termiczne, niska wilgotność (szczególnie we wnętrzu kraju) oraz niskie opady. Na południowym zachodzie klimat przechodzi w odmianę skrajnie suchą. Wschodnie wybrzeże kraju, ze względu na dostęp do Oceanu Indyjskiego i wpływ monsunów, charakteryzuje się nieco wyższą wilgotnością powietrza i nieco łagodniejszymi temperaturami.

Na terenach położonych wzdłuż wybrzeża praktycznie przez cały rok temperatury są wysokie. Średnie temperatury w styczniu, czyli w czasie omańskiej zimy, wahają się od 18 do 20°C. Należy jednak pamiętać, że w górach na północy kraju jest zdecydowanie chłodniej i zdarzają się tam nawet chwilowe opady śniegu. Wraz z nastaniem wiosny temperatury szybko rosną – latem średnie wartości wynoszą od 29 do 35°C. W ciągu dnia od maja do października temperatury są bardzo wysokie i sięgają średnio 40°C. Opady deszczu są niskie lub nie występują w ogóle.

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.