MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

USA z Memories Vacations
Ameryki  ›  USA

USA

Ze względu na swe nieprawdopodobne piękno, urozmaiconą rzeźbę terenu, warunki przyrodnicze, fascynującą kulturę i historię Stany Zjednoczone odwiedzane są rokrocznie przez kilkadziesiąt milionów turystów. Dzięki zniesieniu wiz dla Polski, kraj ten stał się dla nas jeszcze bliższy. Zdecydowanie warto udać się w niezwykłą podróż wypożyczonym samochodem i odkrywać największe atrakcje kraju!

najpiękniejsze trasy w USA, najciekawsze miejsca w USA, luksusowe podróże do USA

Dlaczego polecamy
 • Idealny kraj do podróżowania wypożyczonym samochodem
 • Najpotężniejszy i najbardziej majestatyczny kanion świata, Wielki Kanion Kolorado
 • Najbardziej szalone miasto świata, stolica hazardu – Las Vegas
 • Tętniąca życiem stolica zakupów – Nowy Jork
 • Najwyższe drzewa na świecie – sekwoje w Kalifornii
 • Jeden z najsłynniejszych wodospadów świata – Niagara
 • Przejazd historyczną i niegdyś bardzo ważną Drogą-Matką – Route 66
 • Nieprawdopodobne formy łuków skalnych w Arches National Park
 • Kraina gejzerów, wulkanów błotnych i niczym nie zmąconej dzikiej przyrody w Yellowstone
 • Prastare pamiątki po rdzennych kulturach między innymi w Mesa Verde
 • Wypoczynek na najsłynniejszych plażach świata w Los Angeles i Miami
 • Szalona zabawa w Disney World
 • Odkrywanie tajników przemysłu filmowego w Universal Studio w Los Angeles
 • Oglądanie domów gwiazd z Beverly Hills, Malibu czy Bel Air
 • Jeden z najsłynniejszych mostów świata – Golden Gate w San Francisco
 • Rejs zabytkowym parowcem po Missisipi
 • Słynna góra Rushmore z wizerunkami czterech prezydentów w Południowej Dakocie
 • Przylądek Canaveral na Florydzie znany z Centrum Lotów Kosmicznych
 • Największa Polonia na świecie w Chicago
 • Słynny z westernów plener filmowy w Dolinie Monumentów
 • Kolebka bluesa w Luizjanie
 • Jeden z najpiękniejszych parków narodowych świata – Yosemite
 • Najwyższy wodospad w Ameryce Północnej w Yosemite
 • Biały Dom i Pentagon w Waszyngtonie
 • Dzika i daleka północ Alaski
 • Egzotyczny i rajski archipelag Hawajów na środku Pacyfiku
Opis

Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych, największych i najpiękniejszych krajów świata. To jedno z supermocarstw o niekwestionowanej pozycji pośród potęg gospodarczych. Powierzchnią ustępują jedynie Rosji, Kanadzie i Chinom. I wreszcie – są jednym z najciekawszych krajów świata. Wabią odwiedzających swą niezwykłą różnorodnością: od wielomilionowych metropolii wschodu, przez niezmierzone prerie środkowego wschodu, upał tropikalnych stanów południa, przez świat Dzikiego Zachodu, po mrozy dalekiej Alaski i romantyczne Hawaje.

Jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych przez pary stanów są oczywiście Hawaje. Mniej znane, lecz nie mniej urokliwe są położone na środku Pacyfiku Samoa Amerykańskie, czy mikronezyjska wyspa Guam. Po drugiej stronie kontynentu, w basenie Morza Karaibskiego leżą przepiękne Wyspy Dziewicze i Puerto Rico.

USA to także fascynująca historia rdzennych mieszkańców tych ziem, pierwszych białych osadników, kształtowania się supermocarstwa. USA rokrocznie odwiedzane są przez rzesze turystów. Od 11 listopada 2019 roku, ze względu na zniesienie obowiązku wizowego, kraj ten stał się jeszcze łatwiej dostępny dla Polaków.

Geografia

Pod względem całkowitej powierzchni (wody i ziemi) Stany Zjednoczone zajmują czwarte miejsce na świecie, po Rosji, Chinach i Kanadzie. Na wschodzie kraju dominują lasy umiarkowane i subtropikalne, liściaste, iglaste, liściaste zimozielone i mieszane, a także łąki, lasy górskie i pola uprawne. W centralnej części przeważają prerie (półsuche stepy) oraz lasy borealne, na zachodzie zaś skaliste góry i pustynie. Na północnym wschodzie wybrzeża Wielkich Jezior i Atlantyku zamieszkuje znaczna część ludności kraju.

Na Wielkiej Wyspie (Hawaii) na Hawajach dominują wulkany. Wyspy mają nierównomierną, bardzo urozmaiconą linię brzegową, piaszczyste plaże i tropikalne środowisko, chociaż temperatury i wilgotność są zwykle mniej ekstremalne z powodu prawie stałych wiatrów ze wschodu.

Stany Zjednoczone posiadają granice lądowe z Kanadą (na północy) i Meksykiem (na południu), terytorialną granicę morską z Rosją na północnym zachodzie oraz dwie terytorialne granice morskie na południowym wschodzie, między Florydą a Kubą oraz Florydą i Bahamami. Pozostałe czterdzieści osiem stanów graniczy z Oceanem Spokojnym na zachodzie, Oceanem Atlantyckim na wschodzie i Zatoką Meksykańską na południowym wschodzie. Alaska graniczy z Oceanem Spokojnym na południu i południowym zachodzie, Cieśniną Beringa na zachodzie i Oceanem Arktycznym na północy. Hawaje leżą daleko na południowy zachód od kontynentu, na Oceanie Spokojnym.

Stolica, Waszyngton, Dystrykt Kolumbii, to dzielnica federalna położona na gruntach przekazanych przez stan Maryland (Virginia również przekazała swoją ziemię, jednak została ona zwrócona w 1849 r.). Stany Zjednoczone mają również terytoria zamorskie (obszary wyspiarskie) o różnym stopniu niezależności i organizacji: na Karaibach terytoria te to Puerto Rico i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, a na Pacyfiku: Samoa Amerykańskie, Guam i Mariany Północne, a także wiele niezamieszkanych terytoriów wyspiarskich. Prawie całe Stany Zjednoczone znajdują się na półkuli północnej – wyjątkami są Samoa Amerykańskie i wyspa Jarvis, które znajdują się na półkuli południowej.

Przyroda

Ze względu na olbrzymi obszar kraju przyroda Stanów Zjednoczonych jest niezwykle urozmaicona. Najpiękniejsze obszary zostały zamknięte w licznych parkach narodowych i stanowych, rezerwatach oraz lasach. Pomimo dużego uprzemysłowienia kraju przyroda jest w dość dobrym stanie. Wiele miejsc w USA jest niezamieszkanych lub słabo zaludnionych.

Pod względem roślinnym USA można podzielić na trzy strefy: atlantycką, zajmującą pas od Kordylierów na wschód (lasy liściaste, w tym klony, buki, cypriśniki, orzeszniki amerykańskie, brzozy), pacyficzną – Kordyliery oraz pas nadpacyficzny (m.in. sekwoje, jodły, modrzewie, sosny cukrowe) i subarktyczną – Alaska oraz stany Minnesota, Wisconsin i Michigan (tundra, tajga, świerki białe i czarne).

Świat zamieszkiwany przez zwierzęta można podzielić na cztery obszary: wschodnioamerykański (obszar na wchód od prerii – jelenie wirginijskie, zające, króliki, pancerniki, aligatory, oceloty, bieliki amerykańskie, pelikany), zachodnioamerykański (wszystkie krainy Kordylierów położone na południe od lasów borealnych: bizony, widłorogi, pieski preriowe, pumy, grzechotniki, jaguary, wojaki wielkie i urubu), kanadyjski (obszar Wielkich Jezior oraz południowa część Alaski: łosie amerykańskie, jelenie wapiti, baribale, grizzly, wilki, bobry, łososie, pstrągi) oraz arktyczny (północna część Alaski: niedźwiedzie polarne, morsy, foki, lisy polarne, lemingi i sowy śnieżne).

Kultura

Nazwa „Ameryka” jest często używana w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych, ale do czasu formacji politycznej Stanów Zjednoczonych po wojnie o niepodległość słowo to odnosiło się tylko do Ameryki Południowej. Współczesne użycie tego terminu w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych podkreśla dominację polityczną i gospodarczą tego kraju na półkuli zachodniej. Stany Zjednoczone zamieszkane są przez większość ludności anglosaskiej, dominującej politycznie i gospodarczo. Jedną z cech charakterystycznych jest dziedzictwo niewolnictwa oraz utrzymywanie się nierówności ekonomicznych i społecznych opartych na przynależności do grup etnicznych.

Kultura USA jest różna w zależności od regionu. Większość Amerykanów zdaje sobie sprawę z tych różnic, mimo że regiony te przeszły transformację gospodarczą oraz że Amerykanie często zmieniają miejsca zamieszkania. Północny wschód jest gęsto zaludniony, a rozległe korytarze urbanizacji nazwano „megalopolis”. Będący liderem technologii i przemysłu północny wschód został obecnie wyprzedzony w tych dziedzinach przez Dolinę Krzemową w Kalifornii.

Środkowy zachód jest zarówno wiejski, jak i przemysłowy. Znajdują się tu tysiące farm produkujących większą część żywności dla kraju. W obszarze Wielkich Jezior na środkowym zachodzie przemysł samochodowy i stalowy miał kluczowe znaczenie dla społeczności i gospodarki. Gdy te gałęzie przemysłu upadły, górny środkowy zachód został określony jako „pas rdzy”.

Południe zostało ukształtowane przez oderwanie się od Unii przed wojną secesyjną i wiąże się z historią niewolnictwa oraz kolejnymi bitwami o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów. Współcześnie są to stany słoneczne oraz raje emerytalne. Zachód kojarzy się z narodowymi marzeniami i mitami o nieograniczonych możliwościach i indywidualizmie. Kalifornia wraz z południowo-zachodnimi stanami zostały przekazane Stanom Zjednoczonym przez Meksyk w 1848 r., po wojnie meksykańsko-amerykańskiej. Południowy zachód jest charakterystyczny ze względu na historyczne powiązania z kolonialną Hiszpanią, ludność rdzennych Amerykanów oraz regionalną kuchnię, na którą wpłynęły kultury Indian amerykańskich i kultura hiszpańska.

Ciekawostki
“W USA znajduje się największa na świecie jaskinia – Mammoth Cave.”
Religia

Zdecydowana większość mieszkańców USA to chrześcijanie. Katolicyzm jest największym pojedynczym wyznaniem, ale protestanci (baptyści, metodyści, luteranie, prezbiterianie i inni) przewyższają liczebnie katolików. Wyznawcy judaizmu to największy niechrześcijański związek wyznaniowy, a za nim wyznawcy Islamu – przede wszystkim Afroamerykanie. Największy odłam protestancki, baptyści, powstał w Europie, ale rozwijał się w Stanach Zjednoczonych, szczególnie na południu, zarówno wśród białych, jak i czarnych mieszkańców. Oprócz wielu ruchów chrześcijańskich z Europy kilka związków religijnych powstało niezależnie w Stanach Zjednoczonych, w tym mormoni i szejkersi.

Chociaż religia i państwo są formalnie rozdzielone, ekspresja religijna jest ważnym aspektem życia publicznego i politycznego. Niemal każdy prezydent wyznawał któryś z odłamów chrześcijaństwa. Jednym z najbardziej znaczących trendów religijnych ostatnich lat był rozwój ewangelicznych i fundamentalistycznych ruchów chrześcijańskich. Kolejnym trendem jest wzrost zainteresowania Nowymi Ruchami Religijnymi, które często łączą elementy wschodnich religii i praktyk – takich jak buddyzm – z astrologią i duchowością rdzennych mieszkańców Ameryki.

Kuchnia

Kuchnia USA to międzynarodowa mieszanka kulinarna, czerpiąca z dziedzictwa wszystkich krajów, które tutaj imigrowały, a także rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Mamy tu więc wpływy meksykańskie, włoskie, chińskie, brytyjskie, niemieckie, polskie, hawajskie czy afrykańskie. Na pierwszy rzut oka USA wydaje się być królestwem jedzenia szybkiego i kalorycznego: pancake'ów, kanapek, steków, frytek i burgerów. Ale powstały tu też fantastyczne wyrafinowane dania, które weszły do międzynarodowej kulinarnej klasyki, na przykład ostrygi Rockefeller, sałatka Waldorf i stek Oscar.

Z uwagi na ogromny rozmiar kraju nie jest zaskoczeniem, że można wyróżnić wiele odmian regionalnych kuchni amerykańskiej. Na przykład na wschodnim wybrzeżu dominują dania rybne i z owoców morza. Z kolei na środkowym zachodzie (ang. Midwest) znacznie powszechniejsza jest kukurydza i wołowina. Jakkolwiek dzięki usprawnieniu transportu łatwo psujących się produktów żywnościowych, powoli te różnice się zacierają. Mimo to Amerykanie nadal kojarzą określone potrawy z konkretnymi miejscami, np. stek z Oklahomy, homara z Maine, łososia z Pacific Northwest itd.

Najpopularniejsze dania „codziennej” kuchni amerykańskiej to m.in. hot-dog, hamburger, buffalo wings, brownies, apple pie, chicken pot-pie, banana bread, cornbread, cheeseburger, corn dog, fudge, goetta, grilled pizza, jambalaya, moon pie, twinkie, whoopie pies oraz sloppy joe.

Historia

Rdzenni Amerykanie żyli w obu Amerykach przez tysiące lat. Pierwsi biali osadnicy, Anglicy, przybyli tu w 1607 roku, zakładając pierwsze kolonie w Jamestown w stanie Wirginia. Inni osadnicy europejscy, jak Francuzi, Hiszpanie i Holendrzy również kolonizowali w tym czasie Amerykę Północną. W 1775 r., w wyniku ucisku i tyranii politycznej Brytyjczyków rozpoczęła się wojna między trzynastoma koloniami a Wielką Brytanią. Dnia 4 lipca 1776 r. Ojcowie Założyciele napisali Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wygrali wojnę o niepodległość i założyli nowy kraj. Podpisali konstytucję w 1787 r., a kartę praw w 1791 r. Pierwszym prezydentem został generał George Washington, który przewodził wojnie.

W XIX wieku Stany Zjednoczone zdobyły znacznie więcej ziemi na Zachodzie i zaczęły się uprzemysławiać. W 1861 r. kilka stanów na południu próbowało odłączyć się od Stanów Zjednoczonych, aby założyć nowy kraj o nazwie Skonfederowane Stany Ameryki. To poskutkowało amerykańską wojną domową, tzw, Wojną Secesyjną. Po wojnie niektórzy Amerykanie stali się bardzo bogaci, a kraj rozwinął się w jedną z największych gospodarek na świecie.

Na początku XX wieku Stany Zjednoczone stały się międzynarodową potęgą, walcząc w I i II wojnie światowej. Pomiędzy wojnami nastąpił boom gospodarczy zwany "Roaring Twenties", kiedy to ludzie znacząco się wzbogacili. Potem jednak doszło do Wielkiego Kryzysu, za sprawą którego większość milionerów straciła całe swe majątki. Wielki Kryzys zakończył się wraz z nastaniem II Wojny Światowej.

Po II wojnie światowej Stany Zjednoczone i Związek Radziecki weszły w okres zimnej wojny. W tym czasie Afroamerykanie, Chicanos (Amerykanie meksykańskiego pochodzenia) i kobiety starali się o więcej praw. W latach 70. i 80. XX wieku fabryki produkowały znacznie mniej towarów – kraj przeszedł wówczas najgorszą recesję od czasu Wielkiego Kryzysu. Pod koniec lat 80. zakończyła się zimna wojna, co pomogło Stanom Zjednoczonym wyjść z zacofania technologicznego. Współcześnie dużą rolę w amerykańskiej polityce zagranicznej odgrywa Bliski Wschód, szczególnie po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

1 2 3
1 2
USA

Stolica

Waszyngton

Strefa czasowa

Zima: UTC -5 do -11
Lato: UTC -4 do -10

Populacja

329 079 000

Powierzchnia

9 373 967 km²

Język

Angielski

Ustrój

Republika konstytucyjna

Religia

Protestantyzm: 46,5%; katolicyzm: 20,8%

Waluta

Dolar amerykański

Czas przelotu

12–14 godzin

Informacje wizowe

Od 11 listopada 2019 roku obywatele polscy podróżujący do Stanów Zjednoczonych zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie turystycznym do 90 dni. Wymagane jest jednak uzyskanie pozwolenia na wjazd, tzw. ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Wniosek o ESTA można złożyć online najpóźniej na 72 godziny przed podróżą – zalecamy jednak wcześniejszą aplikację. Koszt uzyskania ESTA wynosi 14 USD (4 USD opłaty za złożenie wniosku oraz 10 USD za jego pozytywne rozpatrzenie; jeśli wniosek zostanie odrzucony, pobrana opłata wyniesie tylko 4 USD). ESTA pozwala na wielokrotny wjazd na teren USA przez okres 2 lat.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Na terenie Stanów Zjednoczonych nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a zatem nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest na wysokim poziomie i powszechnie dostępna, jednak jej koszty są bardzo wysokie. Rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego pokrywającego koszty leczenia związane z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem.

USA - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
USA - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Stany Zjednoczone Ameryki są krajem bardzo zróżnicowanym po względem klimatu. Rozpiętość temperaturowa oraz zmienność pogody są proporcjonalne do rozmiarów kraju. W USA występują zarówno strefy klimatu arktycznego, umiarkowanego, jak i tropikalnego. Generalizując, USA charakteryzują się umiarkowanym klimatem, jednak pogoda potrafi niemal w błyskawiczny sposób zmieniać się w zależności od regionu. Część wschodnia kraju wyróżnia się sporą zmiennością temperaturową, ale występuje tu znacznie mniejsza ilość opadów atmosferycznych niż w innych regionach. Latem jest tu dość gorąco, natomiast zimy zaskakują nierzadko siarczystymi mrozami. Północ kraju „nawiedza” lodowate powietrze znad Alaski. Tamtejsze zimy należą do bardzo mroźnych i urozmaicone są dodatkowo przejmującymi wiatrami i częstymi opadami w postaci mżawki. Zagłębiając się bardziej na południe kraju mamy do czynienia z łagodniejszą pogodą – lato jest tu znacznie cieplejsze i przede wszystkim dłuższe niż w północnych stanach. Najlepszym tego przykładem zdaje się być Floryda, przyciągająca na swe plaże turystów z całego świata, nawet zimą. Lato w tym regionie bywa naprawdę upalne, co niestety ma swoje konsekwencje w postaci burz z obfitymi ulewami i tropikalnych cyklonów. W Stanach Zjednoczonych występują również takie miejsca, szczególnie na zachodnim wybrzeżu, w których temperatura rzadko spada poniżej 30°C – do takich miejsc z pewnością zalicza się miasto Las Vegas. Przeważa tu raczej suche powietrze, dzięki czemu utrzymujący się upał nie jest tak bardzo uciążliwy dla mieszkańców i turystów.

STYCZEŃ – MARZEC
Zimą północne stany USA potrafią być naprawdę zimne, a krótkie dni i obfite opady śniegu wpływają na dostęp do wielu regionów. W rezultacie ceny są znacznie niższe niż w innych porach roku i jest mniej turystów. Wizyta w mieście takim jak Chicago czy Nowy Jork jest jednak wciąż ciekawa, ponieważ oferuje wiele atrakcji wewnątrz budynków, w tym wspaniałe galerie i muzea oraz oczywiście świetne restauracje i sklepy. Zima to doskonały czas na zwiedzanie południowej części kraju, z przyjemnymi temperaturami i dużą ilością słońca. Jest to także tańsza pora roku. Noce mogą być zimne, szczególnie na pustyniach, ale w ciągu dnia temperatury są idealne na aktywności na świeżym powietrzu, takie jak wędrówki i żeglowanie.

KWIECIEŃ
W kwietniu w północnych Stanach Zjednoczonych zima zaczyna powoli ustępować i chociaż nadal może być zimno, śnieg zaczyna topnieć, a temperatury rosną. Opady śniegu zostają zastąpione niewielkimi opadami deszczu, szczególnie w regionach przybrzeżnych, w tym w Nowej Anglii i na północno-zachodnim Pacyfiku.
Na południu kwiecień to idealny czas na podróż w ciepłe słoneczne dni. Parki narodowe, lasy i tereny podmokłe są bujne, przyroda jest bardziej aktywna, a w miastach odbywa się wiele wydarzeń. Jest to również początek sezonu baseballowego.

MAJ
W tym miesiącu wiosna jest odczuwalna prawie we wszystkich obszarach północnych Stanów Zjednoczonych. W oczy rzuca się bujna zielona roślinność oraz dzika przyroda budząca się do życia po zimie. To doskonały czas na zwiedzenie tej części kraju, w komfortowych temperaturach umożliwiających eksplorację i aktywności na świeżym powietrzu. Podczas gdy burze na Pacyfiku mogą przynieść Hawajom większość opadów, pogoda w pozostałych częściach południowych Stanów Zjednoczonych jest zazwyczaj ciepła i sucha, dzięki czemu jest to dobry moment na eksplorację większości miejsc. Święto Dnia Pamięci odbywa się w ostatni weekend miesiąca i jest znane z popularnych parad i ceremonii.

CZERWIEC
Czerwiec to bodaj najlepsza pora roku na zwiedzanie północnych Stanów Zjednoczonych, ze słonecznymi, ciepłymi dniami i mniejszą liczbą turystów niż latem. Góry Skaliste są wtedy najbardziej majestatyczne, parki narodowe są bujne i zielone, podczas gdy w wielkich miastach regionu można korzystać z pogody w kawiarniach i restauracjach na świeżym powietrzu, parkach i ogrodach, szlakach i ścieżkach rowerowych.
Piękna ciepła czerwcowa pogoda w południowych stanach nadaje się do spędzania czasu na świeżym powietrzu; jazda na rowerze, turystyka, wędkarstwo i żeglarstwo są popularne zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. W czerwcu odbywa się wiele festiwali, ze szczególnym uwzględnieniem tych z dziedziny kulinariów, sztuki, rzemiosła oraz muzyki.

LIPIEC – SIERPIEŃ
Lato w północnych stanach USA to czas na eksplorowanie natury na świeżym powietrzu. Parki narodowe regionu oferują moc atrakcji: dużą popularnością cieszą się wycieczki do Montana's Glacier National Park, Yellowstone i wycieczki łodzią po jeziorze Michigan. Północno-wschodnie wybrzeże tętni życiem, szczególnie popularne są plaże Cape Cod w Nowej Anglii. Mimo że miasta na wschodzie są gorące i wilgotne latem, umiarkowany klimat na północnym zachodzie może przynieść nieco łagodniejszą pogodę i więcej opadów. W południowej części kraju gorące letnie miesiące pełne są imprez plenerowych, w tym święta narodowego 4 lipca, co czyni go bardzo popularnym sezonem podróżniczym. Pogoda ma wyraźnie inny charakter w zależności od wybrzeża; na południowym zachodzie panują upały, a wschodnie stany są bardziej wilgotne – szczególnie widoczne jest to na Florydzie i na głębokim południu. Miejsca te mają charakter zdecydowanie tropikalny. Zdarzają się wtedy sporadyczne burze i ulewne deszcze, które łagodzą upał.

WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK
W północnych Stanach Zjednoczonych jesień przybiera różne odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. Spektakl ten szczególnie widoczny jest w Nowej Anglii. W całym regionie efektowne barwy zobaczyć można w parkach narodowych, zalesionych dolinach, a nawet miejskich terenach zielonych, jak np. Central Park w Nowym Jorku. Pogoda jest zwykle ładna, w wielu rejonach przeważają słoneczne dni. Tłumy odwiedzające USA latem znikają we wrześniu, a ceny spadają. O tej porze roku burze są bardziej powszechne w południowo-wschodnich stanach, a sezon huraganów powoduje mokrą i wietrzną pogodę. Ryzyko burz jest mniejsze na zachodzie, gdzie temperatury są nadal bardzo przyjemne. To dobry czas na wizytę na południowym zachodzie, szczególnie jeśli zwiedza się parki narodowe.

LISTOPAD – GRUDZIEŃ
Zimniejsze, krótsze dni oznaczają nadejście zimy, a w wielu regionach w północnej części kraju pierwsze opady śniegu występują w listopadzie. W stanach południowych okres zimowy jest łagodniejszy, a miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Jednak temperatury na głębokim południu i Florydzie są nadal przyjemne. W całym kraju panuje stan wyczekiwania, a Święto Dziękczynienia (4 czwartek listopada) rozpoczyna długi, towarzyski i świąteczny okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.

 • Horseshoe Bend nieopodal miasta Page, Arizona

 • Najbardziej kręta ulica świata, Lombard Street w San Francisco, Kalifornia

 • Lower Falls w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

 • Plaża Venice Beach w Los Angeles, Kalifornia

 • Domy Painted Ladies w San Francisco, Kalifornia

 • Północna krawędź Wielkiego Kanionu Kolorado, Arizona

 • Kanion Antylopy nieopodal miasta Page, Arizona

 • Główna ulica w Las Vegas, Nevada

 • Bizony w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

 • Gejzer w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

 • Drzewa Jozuego w Parku Narodowym Drzew Jozuego, Kalifornia

 • Źródło piroklastyczne w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

 • Słynna ulica Sunset Boulevard w Los Angeles, Kalifornia

 • Oryginalny odcinek historycznej Route 66, Arizona

 • Panorama Los Angeles, Kalifornia

 • Wybrzeże Big Sur, Kalifornia

 • Skalne fale w Parku Narodowym Capitol Reef, Utah

 • Plaża w Santa Monica, Kalifornia

 • Aerial Doliny Monumentów, Arizona

 • Nieczynna stacja benzynowa z czasów świetności Route 66, Arizona

 • Most Bixby Creek w Big Sur, Kalifornia

 • Nocna panorama Doliny Monumentów, Arizona

 • Pueblo Indian Anasazi w Parku Narodowym Mesa Verde, Kolorado

 • Słynny most Golden Gate w San Francisco, Kalifornia

 • Charakterystyczne palmy w Beverly Hills, Kalifornia

 • Park Narodowy Łuków Skalnych, Utah

 • Południowa krawędź Wielkiego Kanionu Kolorado, Arizona

 • Jedno z kasyn Las Vegas, Nevada

 • Bay Bridge w San Francisco, Kalifornia

 • Znane z westernów skalne rękawice w Dolinie Monumentów, Arizona

 • Zabytkowe tramwaje na ulicach San Francisco, Kalifornia

 • Pustynny pejzaż Doliny Monumentów, Arizona

 • Forrest Gump Point w Dolinie Monumentów, Utah

 • Tajemnicze wędrujące kamienie w Dolinie Śmierci, Kalifornia

 • Aleja Gwiazd w Hollywood, Los Angeles, Kalifornia

Horseshoe Bend nieopodal miasta Page, Arizona

Horseshoe Bend nieopodal miasta Page, Arizona

Najbardziej kręta ulica świata, Lombard Street w San Francisco, Kalifornia

Najbardziej kręta ulica świata, Lombard Street w San Francisco, Kalifornia

Lower Falls w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

Lower Falls w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

Plaża Venice Beach w Los Angeles, Kalifornia

Plaża Venice Beach w Los Angeles, Kalifornia

Domy Painted Ladies w San Francisco, Kalifornia

Domy Painted Ladies w San Francisco, Kalifornia

Północna krawędź Wielkiego Kanionu Kolorado, Arizona

Północna krawędź Wielkiego Kanionu Kolorado, Arizona

Kanion Antylopy nieopodal miasta Page, Arizona

Kanion Antylopy nieopodal miasta Page, Arizona

Główna ulica w Las Vegas, Nevada

Główna ulica w Las Vegas, Nevada

Bizony w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

Bizony w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

Gejzer w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

Gejzer w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

Drzewa Jozuego w Parku Narodowym Drzew Jozuego, Kalifornia

Drzewa Jozuego w Parku Narodowym Drzew Jozuego, Kalifornia

Źródło piroklastyczne w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

Źródło piroklastyczne w Parku Narodowym Yellowstone, Wyoming

Słynna ulica Sunset Boulevard w Los Angeles, Kalifornia

Słynna ulica Sunset Boulevard w Los Angeles, Kalifornia

Oryginalny odcinek historycznej Route 66, Arizona

Oryginalny odcinek historycznej Route 66, Arizona

Panorama Los Angeles, Kalifornia

Panorama Los Angeles, Kalifornia

Wybrzeże Big Sur, Kalifornia

Wybrzeże Big Sur, Kalifornia

Skalne fale w Parku Narodowym Capitol Reef, Utah

Skalne fale w Parku Narodowym Capitol Reef, Utah

Plaża w Santa Monica, Kalifornia

Plaża w Santa Monica, Kalifornia

Aerial Doliny Monumentów, Arizona

Aerial Doliny Monumentów, Arizona

Nieczynna stacja benzynowa z czasów świetności Route 66, Arizona

Nieczynna stacja benzynowa z czasów świetności Route 66, Arizona

Most Bixby Creek w Big Sur, Kalifornia

Most Bixby Creek w Big Sur, Kalifornia

Nocna panorama Doliny Monumentów, Arizona

Nocna panorama Doliny Monumentów, Arizona

Pueblo Indian Anasazi w Parku Narodowym Mesa Verde, Kolorado

Pueblo Indian Anasazi w Parku Narodowym Mesa Verde, Kolorado

Słynny most Golden Gate w San Francisco, Kalifornia

Słynny most Golden Gate w San Francisco, Kalifornia

Charakterystyczne palmy w Beverly Hills, Kalifornia

Charakterystyczne palmy w Beverly Hills, Kalifornia

Park Narodowy Łuków Skalnych, Utah

Park Narodowy Łuków Skalnych, Utah

Południowa krawędź Wielkiego Kanionu Kolorado, Arizona

Południowa krawędź Wielkiego Kanionu Kolorado, Arizona

Jedno z kasyn Las Vegas, Nevada

Jedno z kasyn Las Vegas, Nevada

Bay Bridge w San Francisco, Kalifornia

Bay Bridge w San Francisco, Kalifornia

Znane z westernów skalne rękawice w Dolinie Monumentów, Arizona

Znane z westernów skalne rękawice w Dolinie Monumentów, Arizona

Zabytkowe tramwaje na ulicach San Francisco, Kalifornia

Zabytkowe tramwaje na ulicach San Francisco, Kalifornia

Pustynny pejzaż Doliny Monumentów, Arizona

Pustynny pejzaż Doliny Monumentów, Arizona

Forrest Gump Point w Dolinie Monumentów, Utah

Forrest Gump Point w Dolinie Monumentów, Utah

Tajemnicze wędrujące kamienie w Dolinie Śmierci, Kalifornia

Tajemnicze wędrujące kamienie w Dolinie Śmierci, Kalifornia

Aleja Gwiazd w Hollywood, Los Angeles, Kalifornia

Aleja Gwiazd w Hollywood, Los Angeles, Kalifornia

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.