MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Hawaje
Oceania  ›  Hawaje

Hawaje

Ten egzotyczny archipelag wchodzący w skład USA położony jest na środku Pacyfiku. Dla wielu jest on uosobieniem miejsca rajskiego, dostępnego wyłącznie dla zamożnych. W tej chwili podróż na Hawaje jest osiągalna niemal dla każdego turysty. Dzięki zniesieniu wiz, Polakom jeszcze łatwiej tam obecnie podróżować. Wyspy mają do zaoferowania moc atrakcji nawet dla najbardziej wybrednego podróżnika.

Wakacje na Hawajach, podróż poślubna na Hawaje, podróż na Hawaje z Memories Vacations, wypoczynek na Hawajach, podróże szyte na miarę Hawaje, piękne plaże na Hawajach

Dlaczego polecamy
 • Ogromna liczba wulkanów, na większości których wytyczono szlaki turystyczne
 • Unikalna i w znacznej mierze nienaruszona przyroda
 • Egzotyczna kultura rdzennych mieszkańców Hawajów
 • Kultowa plaża Waikiki, będąca jednym z symboli USA
 • Słynna baza wojskowa Pearl Harbour, zaatakowana przez Japończyków w czasie II wojny światowej
 • Niezliczona ilość dzikich plaż
 • Możliwość samodzielnego zwiedzania wysp wypożyczonym samochodem
 • Brak wymogów wizowych
Opis

Od 21 sierpnia 1950 roku Hawaje są 50. stanem USA. To jednocześnie najbardziej egzotyczne i popularne terytorium Stanów Zjednoczonych. Dla wielu są one uosobieniem raju i celem romantycznych podróży. Nazwa Hawaii pochodzi od legendarnej ojczyzny wszystkich Polinezyjczyków – Hawaiki – którą według tradycji lokuje się na wyspie Raiatea w archipelagu Wysp Towarzystwa (Polinezja Francuska). Przez Amerykanów nazywane są często Aloha State.

Hawaje, jako jedno z najbardziej odizolowanych geograficznie, stale zaludnionych miejsc na Ziemi, to kraina wielu kontrastów. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, więc najbardziej charakterystyczną ich cechą jest duża liczba wulkanów, w tym uchodząca za najwyższą górę świata, Mauna Kea, licząca sobie od podstawy, czyli od dnia morskiego, 10 203 metry wysokości względnej. Dzięki tropikalnemu, ale łagodnemu klimatowi, Hawaje mogą poszczycić się bujną, soczyście zieloną roślinnością. Wiele spośród występujących tu gatunków, to endemity.

Egzotyczna kultura jest niezwykłym elementem tego miejsca. Pierwszymi osadnikami na wyspach byli Polinezyjczycy, którzy w pierwszej fali osadniczej przybyli tu z Markizów, a w drugiej z Tahiti. Przywieźli ze sobą zwyczaje i obrzędy, a także kult wielu bogów. Składano tu ofiary bogini ognia, Pele, nie tylko w postaci zwierząt, ale często także i ludzi. Nieobcy pierwszym mieszkańcom był szeroko rozpowszechniony kanibalizm, jednak do naszych czasów pozostało po nim tylko wspomnienie.

Hawaje, ze względu na swą odległość od Europy, jawią się nam jako miejsce magiczne, urzekające atmosferą spokoju, romantyczne, ale przede wszystkim niedostępne. Dzięki zniesieniu dla Polaków wiz do USA, bramy Hawajów otworzyły się także dla nas. Gęsta siatka połączeń lotniczych z USA i dalej, z Hawajami, spowodowała wzrost popularności tego miejsca.

Geografia

Hawaje położone są na środku Oceanu Spokojnego, około 3 800 km na zachód od Stanów Zjednoczonych. Łącznie cały archipelag liczy około 130 wysp, wysepek i skał. Najbardziej znane są największe z nich, czyli: Hawaii, Maui, Oahu, Molokai, Lanai, Kauai, Kahooolawe, Niihau. Wszystkie te wyspy są pochodzenia wulkanicznego. Pod powierzchnią archipelagu znajduje się tzw. gorąca plama, która odpowiedzialna jest za aktywność wulkaniczną na Hawajach. W tej chwili czynne są wulkany na największej wyspie, czyli Hawaii. Położenie na środku oceanu i brak jakichkolwiek barier sprzyja przemieszczaniu się potężnych mas powietrza, które napotykając góry kumulują się i skraplają w postaci bardzo obfitych opadów deszczu. Dzięki temu roślinność na Hawajach jest niezwykle bujna i soczyście zielona. Na wyspach występuje niezbyt gęsta sieć rzek i strumieni, które, często spotykając na swojej drodze progi skalne, tworzą urokliwe wodospady.

Przyroda

Ze względu na swe położenie, na środku Oceanu Spokojnego, na Hawajach wykształciły się różne formy życia nie spotykane nigdzie indziej. To nagromadzenie endemitów jest efektem wielowiekowej izolacji. Przez tysiące lat wyspy nie były zamieszkane przez ludzi, a przybycie na nie pierwszych polinezyjskich osadników nie przyczyniło się do naruszenia ekosystemu. Dziś prawie 100% owadów to endemity, także większa część ptaków nie występuje nigdzie indziej. Obecnie sytuacja na Hawajach jest dosyć alarmująca, bowiem poprzez zwiększoną migrację ludzi zaczynają pojawiać się nasiona nowych roślin, a także pewne gatunki zwierząt, które czasami rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany, co stanowi zagrożenie dla gatunków lokalnych.

Hawaje posiadają dwa parki narodowe: Haleakala na wyspie Maui oraz Park Narodowy Wulkanów na wyspie Hawaii. W 2006 roku George W. Bush ustanowił morski obszar chroniony pod nazwą Papahanaumokuakea Marine National Monument, w skład którego wchodzą liczne atole, rafy koralowe oraz mielizny usytuowane na północny zachód od głównych wysp.

Kultura

To, co sprawia, że wyspy hawajskie są tak wyjątkowe, to przede wszystkim kultura – karta przetargowa przyciągająca do tego wakacyjnego raju na południowym Pacyfiku wielu turystów oraz ludzi, którzy decydują się tu zamieszkać. Jednym z najbardziej znanych elementów kultury hawajskiej jest obdarowywanie wieńcami lei. Kwiatowe naszyjniki lei ofiarowywane są w geście powitalnym lub na specjalne okazje. To oznaka przyjaźni, dlatego powinny być zdejmowane tylko na osobności, bez udziału obdarowującego. Istnieją różne rodzaje lei, w zależności od okazji: zarówno proste, jednoniciowe sznurki kwiatowe, jak i duże i wyszukane girlandy z tuberozy, storczyków i innych kwiatów.

Hula to kolejna hawajska ikona kultury, z kolorowymi strojami i trawiastymi spódnicami, wdzięcznymi ruchami dłoni i charakterystycznymi kołyszącymi biodrami. Początkowo taniec tylko dla mężczyzn, obecnie jest wyrazem szczęścia i zabawy – może być wykonywany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Starożytnej formie hula, znanej jako hula kahiko, towarzyszą bębny i opowiadanie historii. Tańczy się go na ceremoniach lub w czasie ceremonii religijnych. Muzyka jest ważną częścią kultury hawajskiej i wykształciła się z pierwszych instrumentów dostępnych wyspiarzom, bębnów, w towarzystwie polifonicznych śpiewów. Ostatnio coraz częściej wykonuje się współczesne adaptacje. Należą do nich hapa-haole (rodzaj muzyki, która łączy angielskie teksty z hawajskimi melodiami), kolohe (rodzaj hula znany z niegrzeczności lub złośliwości), chalangalang, jawaiian, luau i inne.

Kultura hawajska opiera się także na starych legendach i przesądach. Począwszy od bogów i bogiń, takich jak Maui (półbóg, który wyciągnął wyspę z dna morskiego), Pele (nikczemna i zwodnicza bogini wulkanu), po jej siostrę Poliahu (bogini śniegu). Opowieści o stworzeniu (takie jak legenda Kumulipo) i przesądy (jak te, które traktują deszcz i tęczę jako błogosławieństwo od bogów, albo też nakaz noszenia wieńca lei w czasie ciąży, aby przynieść szczęście), są również szeroko rozpowszechnione w całej kulturze. Według jednego ze współczesnych przesądów, nieszczęściem jest zabranie skał lawowych z wulkanu. Podobno Park Narodowy Wulkanów Hawajskich często otrzymuje skały pocztą z całego świata, od tych, którzy odwiedzili wyspę i zabrali skały do domu, ponieważ prześladuje ich pech.

Religia

Tradycyjna religia hawajska to politeistyczny system obejmujący wiarę w bóstwa i duchy. Według wierzeń, duchy zamieszkują wszystkie istoty, a przedmioty, fale morskie i niebo. Religia hawajska ma swoje korzenie na wyspie Tahiti w Polinezji Francuskiej, skąd przybyli pierwsi osadnicy. Na rozbudowany system wierzeń i praktyk religijnych mieli wpływ także mieszkańcy innych wysp Pacyfiku, którzy zapuszczali się na Hawaje między 500 a 1300 rokiem naszej ery. Dzisiejsze hawajskie praktyki religijne są chronione amerykańską ustawą o wolności religii rodzimej. Tradycyjna hawajska religia nie ma związku ze współczesną praktyką New Age znaną jako „Huna”. Dziś religią dominującą na Hawajach jest chrześcijaństwo, w tym protestanci, katolicy i mormoni, ale także buddyści.

Kuchnia

Kuchnia Hawajów obejmuje pięć różnych typów żywności, odzwierciedlających różnorodną historię osadnictwa i imigracji. W okresie poprzedzającym przybycie Europejczyków (między 300 r. n.e. a 1778 r.) polinezyjscy podróżnicy przywieźli tu rośliny i zwierzęta. Gdy rdzenni Hawajczycy osiedlili się na tym obszarze, łowili ryby, uprawiali taro, kokosy, trzcinę cukrową, słodkie ziemniaki i ignamy oraz gotowali mięso i ryby w piecach ziemnych. Po pierwszym kontakcie z białymi w 1778 r. na wyspach, wraz z misjonarzami i wielorybnikami, pojawiła się kuchnia europejska i amerykańska. Chrześcijańscy misjonarze wprowadzili kuchnię z Nowej Anglii, podczas gdy wielorybnicy wprowadzili solone ryby.

W miarę rozrostu plantacji ananasa i trzciny cukrowej wzmagało się zapotrzebowanie na siłę roboczą. Po przybyciu na Hawaje, robotnicy-imigranci rozpowszechnili kuchnię z Chin, Korei, Japonii, Filipin, Portoryko i Portugalii. Wprowadzenie nowej żywności etnicznej, takiej jak chiński char siu bao (manapua), portugalski słodki chleb i malasadas oraz japońskie bento, połączono z istniejącą kuchnią rodzimą, europejską i amerykańską. Krótko po II wojnie światowej kilka znanych lokalnych restauracji otworzyło swoje podwoje serwując „Hawaiian Food”. Szefowie kuchni udoskonalili lokalny styl w 1992 r., opracowując Hawaii Regional Cuisine.

Historia

Pierwsi ludzie przybyli na Hawaje z wysp Markizów w Polinezji Francuskiej około 300 roku n.e. Druga fala osadnicza dotarła tu z Tahiti po 1100 roku n.e. Następnie w 1778 r. w czasie swojej podróży dookoła świata wyspy odkrył James Cook. W trakcie swego trzeciego pobytu na wyspach słynny żeglarz zginął z rąk tubylców. W 1786 r. na Hawajach pojawił się żeglarz francuski La Perouse. Europejczycy przywieźli ze sobą choroby, na które rdzenni mieszkańcy nie mieli odporności. W przeciągu kilku dekad ich liczba dramatycznie spadła. Tymczasem w roku 1810, wódz Kamehameha zjednoczył wyspy hawajskie w jedno królestwo, a w 1820 r. pierwsi misjonarze założyli tu pierwsze placówki misyjne.

W 1848 r. prawo hawajskie zostało zmienione, aby umożliwić cudzoziemcom posiadanie ziemi. W wyniku tego wielu Hawajczyków zostało wypartych ze swoich terenów. W następnych latach zakładano duże plantacje cukru i sprowadzano do pracy na nich zagranicznych robotników, w tym wielu Chińczyków, Japończyków, Filipińczyków i Portugalczyków. W 1893 r. królowa Hawajów, Lydia Liliʻuokalani została obalona w wyniku zamachu stanu. Przez długi czas więziono ją w domu. W przeciągu kolejnych kilku lat Hawaje były republiką, aż do roku 1898, kiedy zostały włączone do terytorium USA.

W 1900 r. populacja Hawajów wynosiła tylko 154 000, jednak do 1950 r. wzrosła do prawie 500 000. 7 grudnia 1941 r. Japończycy zaatakowali bazę marynarki wojennej w Pearl Harbor, powodując ogromne straty. Hawaje zostały objęte stanem wojennym do końca II wojny światowej. Wreszcie w 1959 r. Hawaje przystąpiły do Unii jako 50. stan USA. Z końcem lat pięćdziesiątych otwarto przemysł lotniczy, który uczynił Hawaje popularnym miejscem turystycznym.

1 2
Hawaje

Stolica

Honolulu

Strefa czasowa

GMT -10

Populacja

1 427 000

Powierzchnia

28 313 kilometrów kwadratowych

Język

angielski i hawajski

Ustrój

50. stan USA

Religia

chrześcijanie: 61% (w tym protestanci, katolicy mormoni), buddyści: 8%, wyznawcy innych religii: 5%, brak religii: 26%

Waluta

dolar amerykański

Czas przelotu

około 24–26 godzin

Informacje wizowe

Od 11 listopada 2019 roku obywatele polscy podróżujący do Stanów Zjednoczonych zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie turystycznym do 90 dni. Wymagane jest jednak uzyskanie pozwolenia na wjazd, tzw. ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Wniosek o ESTA można złożyć online najpóźniej na 72 godziny przed podróżą – zalecamy jednak wcześniejszą aplikację. Koszt uzyskania ESTA wynosi 14 USD (4 USD opłaty za złożenie wniosku oraz 10 USD za jego pozytywne rozpatrzenie; jeśli wniosek zostanie odrzucony, pobrana opłata wyniesie tylko 4 USD). ESTA pozwala na wielokrotny wjazd na teren USA przez okres 2 lat.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Na terenie Hawajów nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a zatem nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest na wysokim poziomie i powszechnie dostępna, jednak jej koszty są bardzo wysokie. Rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego pokrywającego koszty leczenia związane z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem.

Hawaje - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele

Hawaje położone są na środku Oceanu Spokojnego w odległości około 3 850 km od Kalifornii i 6 195 km od Japonii. Tworzą archipelag ponad 130 wysp i wysepek, z czego tylko 7 największych jest zamieszkałych.

Hawaje - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Okresy od kwietnia do maja i od września do października są uważane za najlepszy czas na zwiedzanie Hawajów – wyspy nie są tak zatłoczone, pogoda jest łagodna, a ceny hoteli dość przystępne. Wiosna daje możliwość obserwacji oszałamiających zachodów słońca na szczycie wulkanu Haleakala oraz podziwiania Fenomenu Lahaina w południe (to zjawisko solarne, gdy słońce świeci w zenicie i nie rzuca cienia).

Chociaż lato na Hawajach jest narażone na burze, a także na wakacyjne tłumy, jest to najlepszy sezon na sporty wodne, takie jak nurkowanie z rurką, nurkowanie z rekinami, żeglowanie i spływy kajakowe. Niezatłoczony początek listopada to dobry czas na surfowanie, zwłaszcza na północy wyspy Oahu. W czasie pobytu od grudnia do marca powinno się odwiedzić Park Narodowy Wulkanów na Hawaii lub wybrać się na obserwację wielorybów. Od czerwca do listopada na wyspach mogą pojawić się huragany. Pora deszczowa, przejawiająca się przede wszystkim krótkimi, przelotnymi opadami, występuje od końca października do marca.

 • Widok na Honolulu i plażę Waikiki, Oahu

 • Plaża Haleiwa, Oahu

 • Świątynia japońska Byodo-In, Oahu

 • Krater Molokini nieopodal Maui

 • Wybrzeże Na Pali, Kauai

 • Kanion Waimea, Kauai

 • Wodospady Wailua, Kauai

 • Plaża na Maui

 • Wnętrze krateru Haleakala, Maui

 • Obserwatorium astronomiczne na szczycie Haleakala, Maui

 • Dolina Lao, Maui

 • Las bambusowy, Maui

 • Park Narodowy Wulkanów, Hawaii

 • Rzeźby bóstw w Pu'uhonua O Honaunau, Hawaii

 • Tradycyjne rzeźby bogów hawajskich tiki

Widok na Honolulu i plażę Waikiki, Oahu

Widok na Honolulu i plażę Waikiki, Oahu

Plaża Haleiwa, Oahu

Plaża Haleiwa, Oahu

Świątynia japońska Byodo-In, Oahu

Świątynia japońska Byodo-In, Oahu

Krater Molokini nieopodal Maui

Krater Molokini nieopodal Maui

Wybrzeże Na Pali, Kauai

Wybrzeże Na Pali, Kauai

Kanion Waimea, Kauai

Kanion Waimea, Kauai

Wodospady Wailua, Kauai

Wodospady Wailua, Kauai

Plaża na Maui

Plaża na Maui

Wnętrze krateru Haleakala, Maui

Wnętrze krateru Haleakala, Maui

Obserwatorium astronomiczne na szczycie Haleakala, Maui

Obserwatorium astronomiczne na szczycie Haleakala, Maui

Dolina Lao, Maui

Dolina Lao, Maui

Las bambusowy, Maui

Las bambusowy, Maui

Park Narodowy Wulkanów, Hawaii

Park Narodowy Wulkanów, Hawaii

Rzeźby bóstw w Pu'uhonua O Honaunau, Hawaii

Rzeźby bóstw w Pu'uhonua O Honaunau, Hawaii

Tradycyjne rzeźby bogów hawajskich tiki

Tradycyjne rzeźby bogów hawajskich tiki

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.