Opis
Aotearoa, czyli Kraj Długiej Białej Chmury – tak Maorysi nazywają Nową Zelandię. Tych kilka wysp, leżących niemal po drugiej stronie globu w stosunku do Polski, stanowi idealny kierunek na niezapomnianą i pełną przygód podróż. Położony na wodach Pacyfiku archipelag jest kolebką kultury nieustraszonych wojowników ludu Maori, a także ostoją unikalnej przyrody i bogactwa zachwycających krajobrazów. Nie bez powodu kraj ten od lat zajmuje czołową pozycję w rankingu najszczęśliwszych państw na świecie. Dlaczego? Przekona się o tym każdy, kto odwiedzi zielone lasy Półwyspu Coromandel, złote plaże zatoki Bay of Plenty, odbędzie trekking wśród wulkanów czy ruszy w ślad za bohaterami trylogii „Władca Pierścieni”.
Geografia
Za pojawienie się Nowej Zelandii na mapie świata odpowiadają trwające miliony lat procesy górotwórcze. Ruchy w głębi Ziemi nie ustają, dzięki czemu na Nowej Zelandii wciąż spotkamy aktywne wulkany, między innymi słynny Tongariro. Dowodem na nieustającą aktywność sejsmiczną tego regionu są także liczne gorące źródła i gejzery, które z bliska zobaczyć można odwiedzając zachwycające miasto Rotorua. Wiele źródeł udostępnionych jest do kąpieli, gdyż ich gorące wody posiadają także wysokie stężenie dobroczynnych minerałów. Wnętrze wysp Północnej i Południowej przecina łańcuch wysokich gór, które w kierunku brzegów opadają wyżynami aż do malowniczych klifów i jasnych plaż. Potężna moc z wnętrza Ziemi utworzyła niezwykle zróżnicowany i zachwycający krajobraz ośnieżonych górskich szczytów, u stóp których rozciągają się soczyście zielone lasy i wyżyny urozmaicone rzekami tworzącymi liczne wodospady.
Przyroda
Duża odległość od innych lądów spowodowała, że na przyrodę Nowej Zelandii składają się gatunki zwierząt i roślin niespotykane nigdzie indziej na świecie. Wśród bujnej i soczyście zielonej roślinności znaleźć można liczne paprocie i charakterystyczne dla wilgotnych lasów drzewa liściaste. Tereny wyżynne pokrywają niewysokie trawy, a także zarośla tworzone przez krzewy manuka. Nieprzenikniony gąszcz stanowi ostoję dla endemicznych gatunków nietoperzy i ptaków. W koronach drzew dostrzec można papugę kea, a na ziemi rzadko spotykanego nielota – papugę kakapu i tahake oraz słynnego ptaka kiwi, który stał się symbolem całego państwa. Gatunek ten cieszy się tak wielką sympatią, że mieszkańcy Nowej Zelandii sami o sobie mówią „kiwi”.
Kultura
Lokalna kultura to niezwykle barwne i bogate dziedzictwo Maorysów. Przejawem fascynujących opowieści mitologicznych jest maoryska rzeźba w drewnie, kamieniu czy muszlach, która swoją sławą wychodzi daleko poza wyspy. Jako płótno tubylcy traktowali własne ciała. Chętnie zdobiono je tatuażami, co niosło ze sobą nie tylko ozdobę, ale i obszerną symbolikę. Cząstkę tej estetyki można zabrać ze sobą pod postacią ciekawego wisiorka lub bransoletki.
O żywej kulturze Maorysów można się przekonać odwiedzając miasteczko gejzerów, Rotorua. W tamtejszej wiosce goście witani są tradycyjnym rytuałem, zobaczyć można także lokalną sztukę i rzemiosło. Głównym punktem wizyty jest spektakl widowiskowych tańców, z których najsłynniejszy to haka – taniec wojenny, którego gesty i okrzyki miały na celu odstraszenie wroga. Choć Maorysom dzisiaj nic już nie zagraża, pokaz nadal wywołuje duże emocje!
Religia
Społeczeństwo nowozelandzkie stanowi mieszankę wielu kultur, co przekłada się na obecność kilku religii. Niemal połowa mieszkańców (ponad 48%) deklaruje brak wyznania. Największy odsetek stanowią chrześcijanie różnych odłamów. Mieszkają tu także wyznawcy religii azjatyckich – hinduiści, buddyści i sikhowie. Niewielki odsetek stanowią muzułmanie i wyznawcy religii maoryskich.
Kuchnia
Mimo dominacji europejskich smaków w kuchni nowozelandzkiej, o jej charakterystyce decydują detale, jakimi są przyprawy oraz owoce i warzywa pochodzące z Oceanii. Będąc w Nowej Zelandii koniecznie trzeba spróbować dwóch przyjemności – wyśmienitych serów i doskonałego wina. Warunki klimatyczne wysp pozwalają na uprawę szczepów takich jak sauvignon blanc, czerwonego pinot noir czy białego chardonnay. W niektórych restauracjach spróbować można także kai, czyli mięsnej pieczeni z warzywami przyrządzanej zgodnie z przepisami Maorysów. Bliskość oceanu powoduje, że możemy delektować się wyszukanymi owocami morza, a także sushi, które przyjęło się tutaj jako niedroga i wyśmienita przekąska.
Historia
Nowa Zelandia pozostawała dzika i niezamieszkała aż do XIII wieku, kiedy jako pierwsi ludzie dotarli tutaj Maorysi. Pierwszy holenderski statek dotarł do wybrzeży wysp niemal 400 lat później, jednak miejscowi wojownicy skutecznie odstraszyli odkrywców z Europy na kolejnych 120 lat. W drugiej połowie XVIII wieku do Nowej Zelandii przybył statek pod dowództwem słynnego brytyjskiego podróżnika, Jamesa Cooka. Wydarzenie to zapoczątkowało proces brytyjskiego osadnictwa na wyspach. Nastał okres krwawych konfliktów z miejscową ludnością, sprzeciwiającą się dominacji Europejczyków. Dopiero w latach 40. XIX wieku udało się doprowadzić do porozumienia pomiędzy maoryskimi plemionami a kolonialistami, co dało początek Nowej Zelandii.
W ciągu kolejnych stu lat terytorium skutecznie ograniczało wpływy korony brytyjskiej tworząc własny rząd i uzyskując postępującą niezależność aż do roku 1947, kiedy Nowa Zelandia ogłosiła swoją niepodległość. Kraj brał aktywny udział w I i II wojnie światowej stając po stronie aliantów, a później Wielkiej Brytanii, wysyłając na front kilka tysięcy żołnierzy. Dziś Nowa Zelandia to wysoko rozwinięty kraj, który szanuje swoją historię i kulturową różnorodność, co przejawia się m.in. obecnością przedstawicieli Maorysów także w parlamencie.