MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Nowa Zelandia
Oceania  ›  Nowa Zelandia

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia to w zasadzie dwie główne wyspy: Północna i Południowa. Mimo że sąsiadują ze sobą, są od siebie bardzo różne. Na Wyspie Północnej możemy odpoczywać na tropikalnych plażach i cieszyć się wysokimi temperaturami, a na Wyspie Południowej – zjeżdżać na nartach z górskich zboczy. Na tym niewielkim skrawku lądu każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.

Podróż na Antypody, podróż na Nową Zelandię, wakacje na Nowej Zelandii, najciekawsze trasy w Nowej Zelandii, szlaki turystyczne na Nowej Zelandii

Dlaczego polecamy
  • Niezliczona ilość zachwycających krajobrazów nieskażonej przyrody
  • Możliwość poznania fascynującej kultury Maorysów
  • Ogromna liczba gorących źródeł sprzyjających leczniczym kąpielom
  • Trekking przez dzikie zakątki Parku Narodowego Tongariro
  • Odwiedziny w Hobbitonie – wiosce będącej częścią planu zdjęciowego filmu „Władca Pierścieni”
  • Rejs po słynnym Parku Narodowym Fiordland
  • Spacer po lodowcach Wyspy Południowej
  • Możliwość swobodnego poznawania kraju wypożyczonym samochodem
Opis

Aotearoa, czyli Kraj Długiej Białej Chmury – tak Maorysi nazywają Nową Zelandię. Tych kilka wysp, leżących niemal po drugiej stronie globu w stosunku do Polski, stanowi idealny kierunek na niezapomnianą i pełną przygód podróż. Położony na wodach Pacyfiku archipelag jest kolebką kultury nieustraszonych wojowników ludu Maori, a także ostoją unikalnej przyrody i bogactwa zachwycających krajobrazów. Nie bez powodu kraj ten od lat zajmuje czołową pozycję w rankingu najszczęśliwszych państw na świecie. Dlaczego? Przekona się o tym każdy, kto odwiedzi zielone lasy Półwyspu Coromandel, złote plaże zatoki Bay of Plenty, odbędzie trekking wśród wulkanów czy ruszy w ślad za bohaterami trylogii „Władca Pierścieni”.

Geografia

Za pojawienie się Nowej Zelandii na mapie świata odpowiadają trwające miliony lat procesy górotwórcze. Ruchy w głębi Ziemi nie ustają, dzięki czemu na Nowej Zelandii wciąż spotkamy aktywne wulkany, między innymi słynny Tongariro. Dowodem na nieustającą aktywność sejsmiczną tego regionu są także liczne gorące źródła i gejzery, które z bliska zobaczyć można odwiedzając zachwycające miasto Rotorua. Wiele źródeł udostępnionych jest do kąpieli, gdyż ich gorące wody posiadają także wysokie stężenie dobroczynnych minerałów. Wnętrze wysp Północnej i Południowej przecina łańcuch wysokich gór, które w kierunku brzegów opadają wyżynami aż do malowniczych klifów i jasnych plaż. Potężna moc z wnętrza Ziemi utworzyła niezwykle zróżnicowany i zachwycający krajobraz ośnieżonych górskich szczytów, u stóp których rozciągają się soczyście zielone lasy i wyżyny urozmaicone rzekami tworzącymi liczne wodospady.

Przyroda

Duża odległość od innych lądów spowodowała, że na przyrodę Nowej Zelandii składają się gatunki zwierząt i roślin niespotykane nigdzie indziej na świecie. Wśród bujnej i soczyście zielonej roślinności znaleźć można liczne paprocie i charakterystyczne dla wilgotnych lasów drzewa liściaste. Tereny wyżynne pokrywają niewysokie trawy, a także zarośla tworzone przez krzewy manuka. Nieprzenikniony gąszcz stanowi ostoję dla endemicznych gatunków nietoperzy i ptaków. W koronach drzew dostrzec można papugę kea, a na ziemi rzadko spotykanego nielota – papugę kakapu i tahake oraz słynnego ptaka kiwi, który stał się symbolem całego państwa. Gatunek ten cieszy się tak wielką sympatią, że mieszkańcy Nowej Zelandii sami o sobie mówią „kiwi”.

Kultura

Lokalna kultura to niezwykle barwne i bogate dziedzictwo Maorysów. Przejawem fascynujących opowieści mitologicznych jest maoryska rzeźba w drewnie, kamieniu czy muszlach, która swoją sławą wychodzi daleko poza wyspy. Jako płótno tubylcy traktowali własne ciała. Chętnie zdobiono je tatuażami, co niosło ze sobą nie tylko ozdobę, ale i obszerną symbolikę. Cząstkę tej estetyki można zabrać ze sobą pod postacią ciekawego wisiorka lub bransoletki.

O żywej kulturze Maorysów można się przekonać odwiedzając miasteczko gejzerów, Rotorua. W tamtejszej wiosce goście witani są tradycyjnym rytuałem, zobaczyć można także lokalną sztukę i rzemiosło. Głównym punktem wizyty jest spektakl widowiskowych tańców, z których najsłynniejszy to haka – taniec wojenny, którego gesty i okrzyki miały na celu odstraszenie wroga. Choć Maorysom dzisiaj nic już nie zagraża, pokaz nadal wywołuje duże emocje!

Religia

Społeczeństwo nowozelandzkie stanowi mieszankę wielu kultur, co przekłada się na obecność kilku religii. Niemal połowa mieszkańców (ponad 48%) deklaruje brak wyznania. Największy odsetek stanowią chrześcijanie różnych odłamów. Mieszkają tu także wyznawcy religii azjatyckich – hinduiści, buddyści i sikhowie. Niewielki odsetek stanowią muzułmanie i wyznawcy religii maoryskich.

Kuchnia

Mimo dominacji europejskich smaków w kuchni nowozelandzkiej, o jej charakterystyce decydują detale, jakimi są przyprawy oraz owoce i warzywa pochodzące z Oceanii. Będąc w Nowej Zelandii koniecznie trzeba spróbować dwóch przyjemności – wyśmienitych serów i doskonałego wina. Warunki klimatyczne wysp pozwalają na uprawę szczepów takich jak sauvignon blanc, czerwonego pinot noir czy białego chardonnay. W niektórych restauracjach spróbować można także kai, czyli mięsnej pieczeni z warzywami przyrządzanej zgodnie z przepisami Maorysów. Bliskość oceanu powoduje, że możemy delektować się wyszukanymi owocami morza, a także sushi, które przyjęło się tutaj jako niedroga i wyśmienita przekąska.

Historia

Nowa Zelandia pozostawała dzika i niezamieszkała aż do XIII wieku, kiedy jako pierwsi ludzie dotarli tutaj Maorysi. Pierwszy holenderski statek dotarł do wybrzeży wysp niemal 400 lat później, jednak miejscowi wojownicy skutecznie odstraszyli odkrywców z Europy na kolejnych 120 lat. W drugiej połowie XVIII wieku do Nowej Zelandii przybył statek pod dowództwem słynnego brytyjskiego podróżnika, Jamesa Cooka. Wydarzenie to zapoczątkowało proces brytyjskiego osadnictwa na wyspach. Nastał okres krwawych konfliktów z miejscową ludnością, sprzeciwiającą się dominacji Europejczyków. Dopiero w latach 40. XIX wieku udało się doprowadzić do porozumienia pomiędzy maoryskimi plemionami a kolonialistami, co dało początek Nowej Zelandii.

W ciągu kolejnych stu lat terytorium skutecznie ograniczało wpływy korony brytyjskiej tworząc własny rząd i uzyskując postępującą niezależność aż do roku 1947, kiedy Nowa Zelandia ogłosiła swoją niepodległość. Kraj brał aktywny udział w I i II wojnie światowej stając po stronie aliantów, a później Wielkiej Brytanii, wysyłając na front kilka tysięcy żołnierzy. Dziś Nowa Zelandia to wysoko rozwinięty kraj, który szanuje swoją historię i kulturową różnorodność, co przejawia się m.in. obecnością przedstawicieli Maorysów także w parlamencie.

Nowa Zelandia

Stolica

Wellington

Strefa czasowa

Zima: GMT +12
Lato: GMT +13

Populacja

4 980 000

Powierzchnia

268 000 kilometrów kwadratowych

Język

Angielski i maoryski

Ustrój

Monarchia konstytucyjna

Religia

Ateiści: 48%, chrześcijanie: 37%, religie Indii: 2,6%, muzułmanie: 1,3%, religie rodzime: 1,2%, buddyści: 1,1%, sikhowie: 0,9%

Waluta

Dolar nowozelandzki

Czas przelotu

25–26 godzin

Informacje wizowe

Przy pobycie turystycznym do 90 dni obywatele polscy podróżujący do Nowej Zelandii zwolnieni są obowiązku wizowego. Od 1 października 2019 roku wymagane jest jednak uzyskanie pozwolenia na wjazd, tzw. NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority). Wniosek o NZeTA można złożyć online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej najpóźniej na 72 godziny przed podróżą. Koszt uzyskania NZeTA wynosi 12 dolarów nowozelandzkich przy aplikowaniu online oraz 9 dolarów, jeśli skorzystamy z aplikacji. Dodatkowo naliczony zostanie podatek turystyczny w wysokości 35 dolarów.

NZeTA pozwala na wielokrotny wjazd na teren Nowej Zelandii przez okres 2 lat. Ważność paszportu musi wynosić minimum 3 miesiące od daty wyjazdu z Nowej Zelandii. Przy wjeździe do kraju należy okazać następujące dokumenty: powrotny bilet lotniczy, potwierdzenie otrzymania NZeTA oraz voucher potwierdzający rezerwację świadczeń na miejscu.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Na terenie Nowej Zelandii nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a zatem nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna i na wysokim poziomie, jednak jej koszty są bardzo wysokie. Rekomendowane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego pokrywającego koszty leczenia związanego z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem.

Nowa Zelandia - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele

Nowa Zelandia leży blisko polskich Antypodów, czyli punktów na Ziemi leżących po przeciwległej stronie globu. Kraj składa się z trzech głównych wysp: Północnej, Południowej i Stewarta. Położona jest około 2000 km na południowy-wschód od Australii i na południe od Nowej Kaledonii i Fidżi.

Nowa Zelandia - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Lato – od grudnia do lutego.
Podróżowanie w lecie ma tę zaletę, że zapewnia najlepszą pogodę. Jednak największą wadą jest to, że jest to również najbardziej najatrakcyjniejsza pora roku zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i turystów z całego świata. W rezultacie ceny są zwykle znacznie wyższe, a zakwaterowanie w niektórych rejonach może okazać się bardzo trudne do osiągnięcia.

Jesień – od marca do maja.
Jesień w Nowej Zelandii to czas spektakularnych kolorów: od jaskrawych i rdzawych brązów po czerwone i złote liście. Szczególnie pięknie jesień wygląda w rejonie Wanaka i Otago na Wyspie Południowej i Hawkes Bay na Wyspie Północnej. Osoby podróżujące po Wielkanocy zastaną znacznie mniejszy ruch a drogach, niewielu turystów oraz niższe ceny zakwaterowania. To zdecydowanie najlepszy czas na podróż do Nowej Zelandii.

Zima – od czerwca do sierpnia.
Choć temperatury w górach są niskie, na mniejszych wysokościach zimy są stosunkowo krótkie i łagodne. W tym okresie można cieszyć się największą ilością krystalicznie czystego nocnego nieba, choć na Wyspie Północnej może być nieco bardziej mokro. Dla zapalonych i początkujących narciarzy Nowa Zelandia ma duży wybór stoków narciarskich, a sezon trwa od czerwca do pierwszego tygodnia października. Na Wyspie Północnej znajdują się wulkaniczne szczyty Parku Narodowego Tongariro z terenami narciarskimi Whakapapa i Turoa. Wyspa Południowa ma świetne warunki narciarskie w Queenstown, Wanaka i Mount Hutt. Jazda samochodem jest niezwykle łatwa, bowiem na drogach ruch jest niewielki, a śnieg, który pada, występuje zazwyczaj w górach, a nie w dolinach. Tylko najcięższe opady śniegu spowodują utrzymanie się śniegu przez kilka dni, a zdarza się to bardzo rzadko.

Wiosna – od września do listopada.
Wiosna to doskonała pora roku na podróżowanie po Nowej Zelandii, ponieważ sezon powoli się kończy, ale Alpy Nowozelandzkie nadal są pokryte pokrywą śnieżną. Dla poszukiwaczy przygód jest to świetny czas na spływ łodziami rzeką, po białej wodzie pochodzącej z topniejących śniegów. Wiosna to także czas, w którym zaczynają pojawiać się nowe kwiaty i liście. Na Wyspie Północnej najważniejsza jest wizyta na festiwalu rododendronów i ogrodów Taranaki lub w zatoce Hawkes. Na Południowej Wyspie Christchurch trafnie nazywa się „Miastem Ogrodów”, a wiosna to najlepszy czas, by zajrzeć do ogrodów i parków.

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.