MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Wyspy Cooka
Oceania  ›  Wyspy Cooka

Wyspy Cooka

Najbardziej popularnymi wyspami archipelagu Wysp Cooka są Rarotonga i Aitutaki. Obie bardzo różnią się między sobą, jednak ich wspólnym mianownikiem są przepiękne plaże, doskonałe warunki do relaksu oraz wspaniała kultura rdzennych mieszkańców archipelagu.

rajskie plaże Wyspy Cooka, podróże szyte na miarę Wyspy Cooka, ekskluzywne hotele i domki na wodzie, kiedy jechać Wyspy Cooka

Dlaczego polecamy
 • Wyspy Cooka to jedna z najbardziej egzotycznych dla Polaków destynacji świata
 • Przepiękny, dziewiczy urok wysp Mórz Południowych
 • Połączenie pobytu na dwóch zupełnie różnych wyspach
 • Wypoczynek przy jednej z najpiękniejszych lagun świata, Aitutaki
 • Możliwość bezpośredniego kontaktu z tubylcami i poznawanie ich tradycyjnej kultury
 • Doskonałe miejsce na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu Nowej Zelandii
Opis

Wyspy Cooka są dla przeciętnego polskiego turysty tak bardzo egzotyczną destynacją, że często nie do końca jest świadomy, gdzie taki kraj może się znajdować. Otóż są one położone pośrodku południowej części Pacyfiku. Jako kraj wyspiarski nie posiada granic lądowych z żadnym innym państwem. Jednakże biorąc pod uwagę wody należące do terytorium Wysp Cooka, kraj graniczy z Polinezją Francuską od wschodu, Kiribati od północy, Tokelau, Samoa Amerykańskim i Niue od zachodu. Głównym motorem napędowym gospodarki jest turystyka. Większość turystów przybywa tu w poszukiwaniu niczym niezmąconego relaksu na najpiękniejszych plażach świata. Do najczęściej odwiedzanych wysp należy Aitutaki i Atiu oraz stołeczna Rarotonga. Poszukiwacze aktywnego wypoczynku również znajdą tu coś dla siebie. Na jedynej górzystej wyspie kraju, Rarotonga, poprowadzono sieć szlaków pieszych. Wyspę można także objechać na rowerze i to bez używania jakiejkolwiek mapy – po jej obwodzie poprowadzona została jedyna szosa. Z racji swych niewielkich rozmiarów, można tego dokonać w przeciągu jednego dnia. Aitutaki, podobnie jak główna wyspa kraju, również jest pochodzenia wulkanicznego, jednak jej najwyższe wzniesienie sięga zaledwie 124 m n.p.m. Główną atrakcją atolu jest rejs tradycyjną łodzią, zwaną vaka, po niewiarygodnie pięknej lagunie.

Geografia

Wyspy Cooka znajdują się na Oceanie Spokojnym, na północny wschód od Nowej Zelandii, między Polinezją Francuską a Samoa Amerykańskim. Terytorium kraju składa się z piętnastu głównych wysp rozrzuconych na 2 200 000 kilometrów kwadratowych oceanu, podzielonych na dwie odrębne grupy: Południowe Wyspy Cooka i Północne Wyspy Cooka. Główne wyspy to Rarotonga i Aitutaki, zaliczające się do grupy południowej. Wyspy powstały w wyniku działalności wulkanicznej; grupa północna jest starsza i składa się z sześciu atoli, które są w istocie zatopionymi wulkanami.

Przyroda

Wyspy Cooka posiadają różnorodną gamę kwiatów, które są centralną częścią lokalnej kultury. Narodowym kwiatem jest Tiare Maori, czyli gardenia tahitańska – to z niej wyplatane są charakterystyczne girlandy, które nosi się na szyi. Wyspy Cooka są domem dla około 200 roślin kwitnących, m.in. hibiskusa, pachnącego drzewa plumerii czy spektakularnej wianowłostki królewskiej, zwanej Płomieniem Afryki. Jedynymi ssakami uważanymi za rodzime na Wyspach Cooka są nietoperze owocowe z Pacyfiku, które można znaleźć tylko na wyspach Mangaia i Rarotonga. Podobnie jak w przypadku większości wysp Południowego Pacyfiku, zwierzęta domowe i hodowlane zostały sprowadzone na Wyspy Cooka wraz z przybyciem europejskich odkrywców.

Kultura

Kultura Wysp Cooka stanowi bogatą mieszankę tradycji polinezyjskich i europejskich. Jednym z popularnych tradycyjnych tańców Wysp Cooka jest Maori Ura: święty rytuał wykonywany zwykle przez kobietę, która porusza się w taki sposób, aby opowiedzieć historię – o miłości, smutku bądź pięknie krajobrazu. Taniec odbywa się w rytmie ciężkich bębnów, które – obok ukulele – są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów muzyki Wysp Cooka. Oprócz Maori Ura mieszkańcy wysp tworzą wiele innych gatunków muzyki i tańca, takich jak dramaty taneczne, widowiska religijne czy polifoniczna muzyka chóralna. Kunszt miejscowego rzemiosła szczególnie widać w zdobionych sukienkach, sarongach czy biżuterii wykonanej z lokalnych produktów, takich jak muszle. Przez wieki popularną formą sztuki, w pewnym stopniu kultywowaną do dziś, było rzeźbienie w drewnie. Niestety większość oryginalnych rzeźb została zabrana przez europejskich kolekcjonerów lub spalona przez misjonarzy.

Religia

Tradycyjne wierzenia na Wyspach Coka mają wiele cech wspólnych z mitologią polinezyjską. Opowieści o zjawiskach nadprzyrodzonych i duchach długo stanowiły dla mieszkańców wyspy wyjaśnienie dla co niezwyklejszych zdarzeń, a wiara w mistyczną moc zaklęć i uroków była przekazywana z pokolenia na pokolenie. W pierwszej połowie XIX wieku, wraz z przybyciem na wyspę misjonarza Johna Williamsa, rozpoczął się proces nawracania mieszkańców Wysp Cooka na chrześcijaństwo. Obecnie największym wyznaniem religijnym w kraju jest protestantyzm, wyznawany przez ponad 60% obywateli.

Kuchnia

Tradycyjna kuchnia Wysp Cooka opiera się na warzywach i owocach oraz na świeżych owocach morza. Typowe lokalne potrawy zawierają kokosa, marchewkę, małże, ośmiornice i taro oraz przyprawy, takie jak świeży imbir, limonka, bazylia czy czosnek. Do najbardziej znanych dań zaliczają się rukau – danie z liści taro gotowane z sosem kokosowym i cebulą, ika mata – potrawa z surowej ryby marynowanej w cytrynie lub limonce, podawanej z kremem kokosowym, czy też poke, czyli deser w formie puddingu na mleku z bananem lub kokosem. Tropikalne owoce, którymi można delektować się na Wyspach Cooka to czerymoja (zwana jabłkiem budyniowym), karambola (owoc gwiaździsty), mango, marakuja, ananas czy asymina, zwana też bananem preriowym.

Historia

Pierwsi mieszkańcy wysp, którymi najprawdopodobniej byli Polinezyjczycy z Tahiti, osiedlili się na Wyspach Cooka między V a X wiekiem. Pierwszego europejskiego lądowania na wyspach dokonał na początku XVII wieku portugalski kapitan Pedro Fernandes de Queirós, a ponad sto lat później, w XVIII wieku, przybył brytyjski nawigator kapitan James Cook, od którego pochodzi obecna nazwa wysp. W 1888 roku Wyspy Cooka stały się brytyjskim protektoratem, a w 1901 roku zostały włączone do granic Nowej Zelandii, będącej wówczas brytyjską kolonią. Po uzyskaniu przez Nową Zelandię niepodległości, Wyspy pozostały terytorium zależnym. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 1965 roku, kiedy to rząd Nowej Zelandii zdecydował o przyznaniu Wyspom Cooka statusu samorządnego państwa.

Wyspy Cooka

Stolica

Avarua

Strefa czasowa

GMT -10
-12 godz. w stosunku do polskiego czasu letniego
-11 godz. w stosunku do polskiego czasu zimowego

Populacja

17 500

Powierzchnia

236 kilometrów kwadratowych

Język

Angielski, maoryjski Wysp Cooka

Ustrój

Monarchia konstytucyjna

Religia

Protestantyzm: 62%, katolicyzm: 17%, mormoni: 4,4%, inne religie: 8%, brak religii: 5,6%, nieokreśleni: 2,2%.

Waluta

Dolar nowozelandzki (NZD) oraz dolar Wysp Cooka (COK)

Czas przelotu

Około 33 godzin (połączenie pobytu na Wyspach z inną destynacją, np. Nową Zelandią, dzieli na krótsze sekty przeloty międzynarodowe)

Informacje wizowe

Przy pobycie turystycznym do 31 dni obywatele polscy podróżujący na Wyspy Cooka zwolnieni są z obowiązku wizowego. Przy wjeździe do kraju należy okazać powrotny bilet lotniczy. Ważność paszportu musi wynosić minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Wysp Cooka.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie gotówki, jednak w przypadku posiadania gotówki powyżej 10 000 NZD należy zadeklarować ją przy wjeździe. Obowiązuje bezwzględny zakaz przywozu artykułów spożywczych, owoców, roślin, nasion, kwiatów. Dozwolony jest wwóz produktów spożywczych zapakowanych fabrycznie, posiadających szczegółowe informacje o składzie i kraju pochodzenia w języku angielskim. Powyższe produkty należy wykazać w deklaracji celnej – wszystkie bagaże są prześwietlane, w wyniku czego niezgłoszone w deklaracji produkty obłożone zostają wysokimi mandatami. Osoba pełnoletnia może wwieźć bez opłat celnych do 50 sztuk papierosów lub do 50 gramów tytoniu, produktów nowych (prezentów, na własny użytek) do sumy 700 NZD. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Wyspy Cooka - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Wyspy Cooka - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Choć Wyspy Cooka cieszą się wysoką temperaturą powietrza i wody przez cały rok, występuje tu podział na porę suchą i deszczową. Pora sucha trwa od czerwca do października i charakteryzuje się mniej uciążliwymi temperaturami – jest to najlepszy czas na podróż na Wyspy Cooka. Lipiec i sierpień mogą uraczyć podróżnych załamaniami pogody powodowanymi dość silnymi wiatrami. Pora deszczowa to okres od listopada do maja – charakteryzuje się wyższymi temperaturami i wilgotnością powietrza; bywa duszno i ulewnie.
Pora deszczowa to okres, kiedy ruch turystyczny jest mniejszy, a hotele obniżają swoje ceny. Z kolei najwięcej turystów przybywa w okresie europejskich wakacji. Wyspy Cooka oferują dobre warunki do nurkowania oraz surfowania przez cały rok. Amatorom żeglarstwa radzi się unikać okresu od listopada do marca. Osoby chcące uprawiać turystykę pieszą i trekking na Rarotonga powinny zaplanować podróż w porze suchej, gdyż w porze deszczowej szlaki mogą nie nadawać się do wędrówek.

 • Źródło: Aitutaki Village

 • Źródło: Little Polynesian

 • Źródło: Little Polynesian

 • Źródło: Manuia Beach Resort

 • Źródło: Moana Sands Beachfront Hotel

 • Źródło: Moana Sands Lagoon Resort

 • Źródło: Pacific Resort Aitutaki

 • Źródło: Pacific Resort Aitutaki

 • Źródło: Pacific Resort Aitutaki

 • Źródło: Turama Pacific Travel Group

 • Źródło: Turama Pacific Travel Group

 • Źródło: Turama Pacific Travel Group

Źródło: Aitutaki Village

Źródło: Little Polynesian

Źródło: Little Polynesian

Źródło: Manuia Beach Resort

Źródło: Moana Sands Beachfront Hotel

Źródło: Moana Sands Lagoon Resort

Źródło: Pacific Resort Aitutaki

Źródło: Pacific Resort Aitutaki

Źródło: Pacific Resort Aitutaki

Źródło: Turama Pacific Travel Group

Źródło: Turama Pacific Travel Group

Źródło: Turama Pacific Travel Group

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.