Opis
Singapur to wyjątkowe miejsce na mapie Azji. Jedno z nielicznych państw-miast jakie istnieją i drugi po Japonii najbardziej rozwinięty kraj Azji. Nowoczesne rozwiązania i zapierająca dech w piersiach architektura widoczne są na każdym kroku. Pomiędzy szklane drapacze chmur wciśnięte są dawne kolonialne budynki. Oprócz futurystycznego centrum miasta w dzielnicy Marina Bay i Central Business District w Singapurze znajdują się kolorowe i nieco zatrzymane w czasie dzielnice imigranckie, takie jak Chinatown, Little India czy Arab Street. Te kontrasty, a równocześnie panująca tu harmonia i wzajemne poszanowanie czynią z Singapuru miejsce wyjątkowe i często odwiedzane przez turystów. Niewątpliwym atutem Singapuru są także liczne wyspy znajdujące się nieopodal, które gwarantują plażowy wypoczynek z dala od gwaru miasta.
Geografia
Singapur znajduje się na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Składa się z jednej dużej wyspy o powierzchni 544 km2 oraz 58 małych wysp. Kraj jest nizinny – jedynie w środkowej części głównej wyspy znajduje się niewielkie wzniesienie Bukit Timah o wysokości 163 m n.p.m. Linia brzegowa głównej wyspy nie posiada dużych zatok ani półwyspów. Obecnie większość linii została przeobrażona przez człowieka. Tam, gdzie wcześniej istniało podmokłe wybrzeże, teraz znajdują się plaże i nabrzeża portowe.
Przyroda
Znakiem rozpoznawczym Singapuru jest gęsta metropolitalna zabudowa, co ma swoje odzwierciedlenie w niewielkim zróżnicowaniu przyrodniczym. Pierwotnie Singapur pokryty był tropikalnym lasem, który obecnie stanowi jedynie ok. 5% powierzchni kraju. Na terenie Singapuru występują również nieliczne sawanny z gęstymi zaroślami. Mimo że większość kraju pokryta jest przez obszary miejskie, znajduje się tu wiele ogrodów i terenów zielonych. Świat zwierząt na terenach pozamiejskich jest bogaty i ciekawy. Występują tu przede wszystkim liczne gatunki małp, takich jak makaki, jak również wiele gatunków ptaków, jaszczurek czy węży.
Kultura
Singapur to mieszanka ludności różnego pochodzenia. Dominująca grupę stanowią Chińczycy, Malajowie i Hindusi.
Religia
Singapur jest prawdziwym tyglem religijnym. Ponieważ państwo zostało zbudowane na fundamencie imigrantów, to właśnie ich religie dominują w Singapurze. Prym wiodą cztery główne religie: buddyzm, islam, religie Indii i chrześcijaństwo.
Kuchnia
Singapur to mekka dla wielbicieli dobrego jedzenia i różnorodnych smaków. Znaleźć tu można dania kuchni narodowych z całej Azji, a także potrawy powstałe jako efekt ich przenikania się. Wpływy kuchni takich jak malezyjska, chińska, indyjska, indonezyjska, tajska, bliskowschodnia, a także zachodnia (jak określana jest tu kuchnia europejska) przyczyniły się do powstania unikalnych dań i smaków charakterystycznych dla tego miasta. Będąc w Singapurze warto poznać różne odsłony lokalnej gastronomii, zarówno tutejszy street food, który można spotkać w popularnych w całym mieście hawker centers, jak i miejsca fine dining z utalentowanymi szefami kuchni.
Historia
Historia Singapuru sięga XIII wieku, kiedy to wyspa wchodziła w skład państw malezyjsko-indonezyjskich będących częścią Imperium Sumatry. W późniejszym czasie Singapur przeszedł w ręce Syjamu, a potem – sułtanatu Malakka. W XVI wieku wyspę zajęli Portugalczycy. Następnie Singapur przeszedł pod zarząd holenderski, a ostatecznie – brytyjski. Anglicy dotarli do Singapuru w 1819 roku i aż do 1942 roku zarządzali wyspą. W latach 1942–1945 Singapur był pod okupacją japońską, aby po zakończeniu II wojny światowej ponownie przejść w ręce Brytyjczyków. Przez dwa lata, od 1962 do 1965 roku, wyspa była częścią Federacji Malezji. Całkowitą niepodległość Singapur uzyskał 9 sierpnia 1965 roku. Od tego też czasu zaczął się intensywny rozwój prowadzony przez pierwszego premiera Singapuru – Lee Kuan Yewa. To jemu Singapur zawdzięcza cud gospodarczy.