MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Turks i Caicos z Memories Vacations
Ameryki  ›  Turks i Caicos

Turks i Caicos

Wizytówką tego małego wyspiarskiego państewka, wciśniętego między Bahamy a Hispaniolę, są ciągnące się kilometrami białe, niemal oślepiające plaże i wspaniała turkusowa woda. Do tego wystarczy dodać luksusowy hotel i przepis na wymarzone wakacje gotowy! Turystyka to główna gałąź gospodarki Turks i Caicos. W większości gośćmi są tu przede wszystkim Amerykanie i Kanadyjczycy.

rajskie plaże Turks i Caicos, podróże szyte na miarę Turks i Caicos, ekskluzywne hotele, kiedy jechać Turks i Caicos, wakacje na prywatnej wyspie

Dlaczego polecamy
 • Doskonałe miejsce wypoczynku po aktywnym zwiedzaniu
 • Krótki czas lotu ze Stanów Zjednoczonych
 • Przepiękne białe plaże oraz niezwykły turkusowy ocean
 • Luksusowy resort zlokalizowany na prywatnej wyspie
Opis

Turks i Caicos to tropikalny archipelag atlantycki, który znajduje się 925 kilometrów na południowy wschód od Miami na Florydzie i 120 km na północ od Republiki Dominikany. Kraj ten jest Brytyjskim Terytorium Zamorskim, zamieszkałym przez około 30 000 mieszkańców na dziewięciu głównych wyspach. Na Turks i Caicos jest około 100 nazwanych wysp i zatoczek. Jak sugeruje nazwa kraju, są tu dwie grupy wysp: Wyspy Turks (Grand Turk i Salt Cay) na wschodzie oraz większy archipelag wysp Caicos (Providenciales, North Caicos Middle Caicos, East Caicos, South Caicos i West Caicos) na zachodzie. Szeroka na 32 km i głęboka na 1500 metrów Cieśnina Kolumba dzieli te dwie grupy wysp. W przeciwieństwie do wielu krajów karaibskich, Turks i Caicos mają jedne z najniższych średnich rocznych opadów w regionie, a co za tym idzie wysoki procent słonecznych dni i wspaniałą pogodę. Wyspy w Turks i Caicos są na ogół dość małe, z terenem o niskim wzniesieniu. Odporne na suszę tropikalne suche lasy i nadmorskie namorzyny stanowią większość roślinności w kraju. Turystyka luksusowa jest głównym źródłem dochodu Turks i Caicos. Na plaży Grace Bay na wyspie Providenciales znajduje się większość kurortów i hoteli w kraju.

Geografia

Dwie grupy wysp Turks oraz Caicos znajdują się na południowy wschód od Bahamów, na północny wschód od Kuby, około 120 kilometrów na północ od Hispanioli i około 925 kilometrów od Miami w Stanach Zjednoczonych. Terytorium geograficznie sąsiaduje z Bahamami. Oba kraje wchodzą w skład archipelagu Lucayan. Wyspy Caicos są oddzielone cieśniną Caicos od najbliższych wysp Bahamów, Mayaguany i Wielkiej Inagui. Osiem głównych wysp i ponad 22 mniejsze wyspy mają łączną powierzchnię 616,3 kilometrów kwadratowych. Zbudowane są głównie z niskiego, płaskiego wapienia z rozległymi mokradłami i namorzynami . Posiadają łącznie 332 kilometry kwadratowe plaż. Najwyższymi szczytami na wyspach są Blue Hills na Providenciales i Flamingo Hill na East Caicos, oba liczą sobie skromne 48 metrów wysokości. Pogoda jest zazwyczaj słoneczna (powszechnie uważa się, że wyspy nasłonecznione są przez 350 dni w roku. Przez to są dość suche. Nie posiadają naturalnych cieków wodnych. Są stosunkowo często nawiedzane przez cyklony tropikalne. Wyspy mają ograniczone naturalne zasoby słodkiej wody; prywatne cysterny zbierają deszczówkę do picia.

Przyroda

Rodzaje roślinności spotykane na wyspach obejmują zarośla (krzewy kserofityczne), sawannę i mokradła. Występują tu lasy namorzynowe, kaktusy i sosny karaibskie, a jako osłonę przed wiatrem posadzono drzewa wołowe (Casuarina). Świat zwierząt lądowych składa się głównie z owadów (zwłaszcza motyli i komarów), legwanów i innych jaszczurek oraz ptaków (zwłaszcza flamingów). Wyspy znajdują się na szlakach kilku gatunków wędrownych ptaków. Okoliczne wody i rafy koralowe obfitują w homary, muszle, lucjany i inne ryby.

Kultura

Turks i Caicos mają wiele wspólnych elementów kulturowych z Bahamami, ponieważ wielu lokalnych mieszkańców ma takie pochodzenie i mieszkało lub urodziło się na Bahamach. Wyspy Turks i Caicos są geograficznie częścią Bahamów, a w 2009 r. zaproponowano luźną unię łączącą oba kraje. Podjęto starania, aby zachęcić do zachowania kultury lokalnej, na przykład poprzez programy świadomości kulturowej i utworzenie stanowiska Chief Cultural Officer. W 2003 roku powstała również coroczna impreza Conch Festival, która wraz z atmosferą festiwalu kulinarnego łączy elementy lokalnej kultury (poprzez muzykę na żywo i Junkanoo). Muzyka jest wszechobecna w Turks & Caicos i towarzyszy mieszkańcom każdego dnia. Ripsaw to lokalny gatunek muzyczny opracowany w czasach niewolnictwa. Polega na pocieraniu narzędzia, takiego jak śrubokręt, po ostrzu piły, aby uzyskać dźwięk skrobania. Typowe akompaniamenty to gitara, perkusja i trójkąt. Junkanoo, gatunek muzyczny z Bahamów, został sprowadzony z powrotem na wyspy przez powracających z emigracji zarobkowej mieszkańców Turks i Caicos. Na lokalnych imprezach często występuje zespół Junkanoo, na przykład popularna grupa We Funk kierowana przez Kitcha Penna, która pojawiła się w serialu telewizyjnym The Fosters (S5E21). Ten zespół występuje również na corocznej imprezie Maskanoo, która odbywa się w Grace Bay w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Religia

Główną grupą religijną na Turks i Caicos są protestanci stanowiący 60% społeczeństwa. Pozostałe grupy to katolicy (5,5%), wyznawcy synkretyzmów chrześcijańsko-afrykańskich (2,7%) oraz świadkowie Jehowy. Spory procent, bo aż 23%, zajmują osoby nie identyfikujące się z żadną religią, a ateiści to 5,6%.

Kuchnia

W tym maleńkim państwie wyspiarskim tradycyjna kuchnia koncentruje się na owocach morza. Do niedawna Turks i Caicos były bardzo biednym krajem, a import żywności był dość ograniczony. Większość składników wykorzystywanych w lokalnych potrawach łowiono lub hodowano na wyspach. Z oceanu zbierano muszle, homary, ryby i żółwie, a na małych poletkach uprawiano kukurydzę, fasolę, okrę, dynię i banany. Z tych produktów wytwarzano gulasze, zupy, chleb kukurydziany i ryby z kaszą groszkową. Wraz ze wzrostem handlu z krajami ościennymi kukurydza została w dużej mierze zastąpiona importowanym ryżem, co doprowadziło do tego, że groszek i ryż stanowiły kwintesencję większości potraw. Sąsiednie kraje, takie jak Bahamy i Jamajka, wywarły wpływ na wiele współczesnych popularnych potraw w Turks i Caicos, takich jak smażone w głębokim tłuszczu placki ze ślimaków i kurczaki.

Historia

Z dziennika Krzysztofa Kolumba (zaginionego i częściowo zrekonstruowanego dokumentu) wynika, że ​​dotarł na wyspy Bahama w 1492 r. Według niego wiele wysp Turks i Caicos, wraz z resztą łańcucha Bahamów, było zamieszkiwanych przez rdzennych mieszkańców z grupy Lucayan Taino, mówiących w języku z rodziny Arawak. W ciągu jednego pokolenia kontaktów europejskich Lucayan Taino wymarli z powodu chorób przywiezionych przez Hiszpanów oraz niewoli. Alternatywnie, niektórzy historycy utrzymują, że wyspy były niezamieszkane do czasu przybycia hiszpańskiego odkrywcy Juan Ponce de León w 1512 roku. W 1678 r. na wyspy przybyli osadnicy z Bermudów i założyli przemysł solny. Po rewolucji amerykańskiej (1775–1783) przybyli tu Amerykanie, którzy założyli plantacje bawełny. Pracowali na nich niewolnicy pochodzenia afrykańskiego. W 1799 r. Wyspy zostały zaanektowane przez rząd Wysp Bahama, ale w 1848 r. nadano im odrębny statut. W międzyczasie zniesiono niewolnictwo (1833–1843), a właściciele plantacji opuścili wyspy.

Po okresie trudności finansowych kolonia przeszła pod władzę brytyjskiego gubernatora generalnego w Kingston na Jamajce (1874–1959). Ponieważ statki podróżujące między Anglią a Jamajką mijały Turks i Caicos, komunikacja z Kingston była znacznie łatwiejsza niż z Nassau na Bahamach. Wyspy stały się kolonią korony w 1962 roku, kiedy Jamajka uzyskała niepodległość. Przez pewien czas w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wyspy znajdowały się pod kontrolą Bahamów, ale wraz z ich niepodległością (1973) Turks i Caicos znalazły się pod rządami brytyjskiego gubernatora w Grand Turk. W ramach przygotowań do niepodległości Turks i Caicos w 1982 r. powołano komisję, która miała wydać zalecenia dotyczące nowej konstytucji i rozważyć przyszły kierunek gospodarczy wysp. Jednak w 1980 roku na wyspach wybrano nowy rząd, który preferował status zależny. W ten sposób ruch do niepodległości utknął w martwym punkcie, a Turks i Caicos pozostały brytyjskim terytorium zamorskim.

Rząd konstytucyjny został zawieszony w 1986 r. po zarzutach, że kilku ministrów było zamieszanych w przemyt narkotyków z Ameryki Południowej na Florydę, ale został przywrócony w 1988 r. W 2002 r. rząd brytyjski zgodził się na zmianę statusu swoich terytoriów zamorskich, w tym Turks i Caicos, tak, aby obywatele tych terytoriów otrzymali pełne obywatelstwo brytyjskie po rozpoczęciu szeregu reform finansowych i dotyczących praw człowieka.

Turks i Caicos otrzymały nową konstytucję w 2006 r. W sierpniu tego samego roku rząd brytyjski ogłosił tymczasowe zawieszenie konstytucji Turks i Caicos i narzucił bezpośrednie rządy brytyjskiego gubernatora. Administracja tymczasowa, składająca się z gubernatora oraz zespołu doradców Turks i Caicos oraz brytyjskich, wprowadziła reformy rządowe w okresie zawieszenia. W trakcie kilkuletnich starań o przywrócenie dobrych rządów powstał projekt nowej konstytucji. Został zatwierdzony w 2011 r. i wszedł w życie 15 października 2012 r.

Turks i Caicos
Stolica

Cockburn Town

Strefa czasowa

GMT -5
Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi odpowiednio 6 godzin w zimie i 7 godzin w lecie.

Populacja

43 000

Powierzchnia

616 km²

Język

Angielski

Ustrój

Terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii

Religia

Protestanci: 60% (baptyści, zielonoświątkowcy: 12,3%, anglikanie: 6,6%, metodyści, adwentyści dnia siódmego); nieokreśleni: 23,1%; ateiści: 5,6%; katolicy: 5,5%; synkretyzm chrześcijański; afro-chrześcijanie: 2,7%; świadkowie Jehowy: 1,8%

Waluta

Dolar amerykański (USD)

Czas przelotu

18–19 godzin

Informacje wizowe

Turyści polscy przebywający w Turks i Caicos do 90 dni nie dotyczy obowiązek wizowy. Odwiedzający wyspy zobligowani są jednak do posiadania tzw. Autoryzacji Podroży, którą można uzyskać na stronie: https://travelauthorisation.turksandcaicostourism.com/public/

Szczepienia i informacje zdrowotne

Choć nie ma szczepień obowiązkowych, osobom podróżującym do Turks i Caicos zaleca się szczepienie przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi i błonicy. W kraju nie występuje zagrożenie malarią. Głównym zagrożeniem jest tutaj natomiast świecące niemal przez cały rok słońce. Aby uniknąć poparzeń słonecznych należy bezwzględnie używać kremów z wysokim filtrem.

Turks i Caicos - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Turks i Caicos - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Na wyspach panuje klimat podzwrotnikowy. Zimą średnie temperatury wynoszą średnio 24-27°C, a latem 29–32°C. Wschodnie pasaty łagodzą klimat. Woda w oceanie przez cały rok ma temperaturę 26°C do 29°C. Turks i Caicos to najbardziej suche wyspy w całym łańcuchu Bahamów. Roczne opady wynoszą średnio około 736 mm w Grand Turk. Poważnym zagrożeniem jest brak naturalnych cieków wodnych, a co za tym idzie – wody pitnej. Podczas sezonu cyklonów tropikalnych, między wrześniem a listopadem, niebezpieczna pogoda może spowodować erozję plaży i zniszczenie mienia. Niszczycielskie burze zdarzają się jednak rzadko.

Głównymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę podczas podróży do Turks i Caicos, są ceny zakwaterowania, cyklony, a na niektórych wyspach – obecność komarów. Turks i Caicos cieszą się w zasadzie stałą i piękną pogodą przez cały rok, z wyjątkiem sporadycznych burz. Dla większości odwiedzających luty, marzec i kwiecień oferują najlepszą kombinację pogody, cen i dostępności. Pod koniec sierpnia, we wrześniu, październiku i na początku listopada ceny zakwaterowania są zazwyczaj najniższe.

 • Photo by COMO Parrot Cay

 • Photo by Angela Smart on Unsplash

 • Photo by Derek Oyen on Unsplash

 • Photo by Maryna Yazbeck on Unsplash

 • Photo by Romello Williams on Unsplash

 • Photo by Romello Williams on Unsplash

 • Photo by COMO Parrot Cay

 • Photo by COMO Parrot Cay

 • Photo by COMO Parrot Cay

 • Photo by COMO Parrot Cay

 • Photo by COMO Parrot Cay

 • Photo by COMO Parrot Cay

 • Photo by COMO Parrot Cay

Photo by COMO Parrot Cay

Photo by Angela Smart on Unsplash

Photo by Derek Oyen on Unsplash

Photo by Maryna Yazbeck on Unsplash

Photo by Romello Williams on Unsplash

Photo by Romello Williams on Unsplash

Photo by COMO Parrot Cay

Photo by COMO Parrot Cay

Photo by COMO Parrot Cay

Photo by COMO Parrot Cay

Photo by COMO Parrot Cay

Photo by COMO Parrot Cay

Photo by COMO Parrot Cay

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.