Geografia
Państwo w południowo-wschodniej Azji, leżące na Półwyspie Indochińskim nad Zatoką Tajlandzką. Kambodża graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem. Jej stolicą jest Phnom Pnem. Krajobraz kraju w 3/4 kształtuje Nizina Mekongu, nie przekraczająca 100 m n.p.m. Na jej obszarze miejscami wznoszą się wzgórza osiągając maksymalnie około 600 m n.p.m. Główną rzeką kraju jest Mekong, przepływający przez wschodnią część niziny. Największym jeziorem Kambodży, a jednocześnie Półwyspu Indochińskiego jest Tonle Sap. Wzdłuż wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej ciągną się pasma Gór Kardamonowych przechodząc w Góry Słoniowe. Na północy naturalną granicę z Tajlandią wyznaczają Góry Dangrek.
Przyroda
Porastające Kambodże w 40% lasy stanowią naturalną szatę roślinną kraju. W dużej mierze są to wiecznie zielone lasy tropikalne. W lasach tych rosną cenne gatunki drzew, takie jak drzewa tekowe, kamforowe i sandałowe. Północ kraju porastają lasy monsunowe, zrzucające liście w porze suchej. W krajobraz Kambodży wpisane są zielone pola ryżowe oraz tzw. palmy cukrowe, wykorzystywane jako surowiec budowlany oraz podstawowy składnik do wyrobu cukru, octu, lekarstw i wina. Świat zwierząt jest bogaty i obfituje w słonie indyjskie, tapiry malajskie, nosorożce sumatrzańskie, bawoły banteng, antylopy garna, tygrysy, lamparty oraz gibony. Występują tu liczne gatunki ptaków i gadów.
Kultura
Kambodża posiada bogatą kulturę ukształtowaną przez stulecia. Do kulturowego dziedzictwa Khmerów należy tradycyjny taniec aspar, niegdyś zarezerwowany wyłącznie dla bogów i królów. Piękne tancerki, uosabiane z boginiami, ubrane w niezmieniane od wieków, ręcznie szyte kostiumy, używając 3500 ruchów i gestów dłoni opowiadają niezwykłe historie. Symbolem architektury Kambodży są świątynie Angkor Wat, z charakterystycznymi eliptycznymi słupami budowanymi na kształt kwiatu lotosu, tzw. prang. Poza świątyniami khmerskimi charakterystyczną cechą architektury kraju są kolonialne budynki, pozostałości wpływów francuskich. Kambodża to kraj pełen świąt i festiwali. Do najważniejszych należy zaliczyć Festiwal Wody (Bon Om Tuk), Ceremonię Królewskiej Orki, która może przesądzić o przyszłorocznych zbiorach, a także Urodziny Króla oraz Święto Niepodległości.
Ciekawostki
“Tarantule, larwy, chrząszcze i szarańcze po odpowiednim przygotowaniu stanowią prawdziwy przysmak dla mieszkańców Kambodży.”
“Flaga Kambodży jest jedyną flagą na świecie, na której widnieje budynek – jest to oczywiście świątynia Angkor Wat.”
“Współczesna historia Kambodży jest niezwykle dramatyczna. Podczas czteroletniego panowania Czerwonych Khmerów wymordowana została 1/5 populacji kraju. Pol Pot dążył do usunięcia wszystkich wykształconych osób ze społeczeństwa. Jednym ze skutków tych działań jest fakt, że obecnie ludność Kambodży jest bardzo młoda – ponad połowa społeczeństwa ma mniej niż 22 lata. ”
“Rocznica urodzin nie jest świętowana w Kambodży. Starsi mieszkańcy mogą nawet nie znać swojej daty urodzenia.”
“Niezwykle popularne w Kambodży są Angry Birds. Mieszkańcy Kambodży szaleją także za karaoke. Emitowane jest w TV, a nawet w miejskich autobusach.”
Religia
Blisko 90% ludności Kambodży wyznaje buddyzm, który do 1970 roku był religią państwową. Prawie każdy kambodżański mężczyzna na krótki okres w swoim życiu staje się mnichem. Religia jest mocno zakorzeniona w tradycjach i życiu codziennym ludności.
Kuchnia
Kuchnia Kambodży jest mieszanką kuchni krajów Azji Południowo-Wschodniej. Podstawowym składnikiem jest ryż, z którego przyrządzana jest większość posiłków, a także napoje alkoholowe. Jednym z najpopularniejszych dań jest amok, czyli kawałki ryby bez ości w paście curry. Kambodżańska kuchnia słynie z wielu egzotycznych potraw. Bardziej odważni mogą skosztować pieczonego pająka, świerszczy lub węża. Na targach i straganach można trafić na uważany przez mieszkańców za afrodyzjak Pong tea khon, czyli jajko z zarodkiem kaczki. Na licznych ulicznych targach czeka bogactwo tropikalnych owoców i świeżych przypraw.
Historia
Około I w. n.e. na terenie Kambodży powstało państwo Funan. Dominującą religią był wówczas hinduizm, a władców postrzegano jako bogów. Około VI w. Funan zostaje podbity przez księstwo Czenla. Początek najlepszego w dziejach historii Kambodży okresu Imperium Khmerów datuje się na XI w. Pod panowaniem dynastii angkorskiej państwo przeżywało złoty wiek aż do XIII w. Stolicą państwa w tym okresie było miasto Angkor. W XVI wieku pojawiają się pierwsi Europejczycy – misjonarze. Pod koniec XIX Kambodża zostaje podbita przez Francję i staje się jej kolonią aż do lat 40. i 50. XX wieku. W 1970 roku rządy w wyniku zamachu stanu zostają przejęte przez generała Lon Nol i następują czasy wojny domowej. Przeciwko władzy generała występują Czerwoni Khmerzy. Lata 1975–1979 to krwawy, pełen ofiar, okres panowania Czerwonych Khmerów. 1979 jest rokiem obalenia rządów Czerwonych Khmerów w wyniku interwencji Wietnamu, połączonego z siłami ZSRR.