MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Wakacje i wczasy Emiraty Arabskie, zwiedzanie Dubaju, ZEA
Bliski Wschód  ›  Emiraty Arabskie

Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to pełen kontrastów kraj będący bramą łączącą nowoczesny zachód z tradycyjnym wschodem. Emiraty przyciągają niesamowitym krajobrazem złoto-czerwonych pustyń, fascynującą kulturą arabską, morzem ciepłym przez cały rok oraz bogatymi i nowoczesnymi miastami. Najsłynniejszy z emiratów, Dubaj, oferuje turystom niezliczone atrakcje oraz światowej klasy hotele i restauracje.

wakacje i wczasy ZEA, wycieczki Zjednoczone Emiraty Arabskie, atrakcje Dubaju, safari na pustyni Dubaj, najlepsze hotele Dubaj

Dlaczego polecamy
  • Prawdziwie orientalny kraj łączący w sobie arabski przepych z surowym pięknem pustynnego krajobrazu.
  • Złote plaże o łagodnym zejściu do morza, którego wody są przyjemnie ciepłe przez cały rok.
  • Luksusowe hotele z obsługą na najwyższym poziomie i doskonałe Spa.
  • Dubaj i Abu Dhabi – ogromne, nowoczesne i kosmopolityczne miasta tętniące życiem.
  • Oszałamiająca architektura i infrastruktura Dubaju – miasta łamiącego wszelkie rekordy świata na największe budowle i atrakcje turystyczne.
  • Aromatyczna kuchnia będąca wysublimowaną mieszanką wpływów arabskich i azjatyckich.
Geografia

Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są na Bliskim Wschodzie, we wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Kraj graniczy z Omanem i Arabią Saudyjską. Od północy ZEA oblewają wody Zatoki Perskiej, od wschodu zaś Zatoki Omańskiej i Cieśniny Ormuz. Przeważająca część kraju jest nizinna, jedynie od wschodu rozciąga się pasmo gór Al-Hadżar al-Gharbi, z najwyższym szczytem kraju Dżabal al- Hasim (2087 m n.p.m.). Przez kraj przebiega zwrotnik raka.
Zjednoczone Emiraty Arabskie w dużej mierze pokryte są piaskami największej piaszczystej pustyni na świecie, Ar-Rab al-Chali. Na terenie pustyni występują słone niecki, zwane sebcha, a także oazy. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, z licznymi zatokami i niewielkimi wyspami. U wybrzeży Zatoki Perskiej występuje rafa koralowa.
Największe ośrodki miejsce Zjednoczonych Emiratów Arabskich zlokalizowane są wzdłuż wybrzeża kraju. Zjednoczone Emiraty Arabskie składają się z 7 emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Stolicą państwa jest Abu Dhabi, największym miastem jest zaś Dubaj.

Przyroda

Większość obszaru Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest pozbawiona roślinności ze względu na pustynny klimat i ubogie gleby. W pozostałej części kraju wśród skromnej flory dominują rośliny sucholubne i efemeryczne (czyli takie, które potrafią bardzo szybko wyrosnąć i przejść cykl rozwojowy), a także suchorośla i krzewy kolczaste. Na obszarze oaz rosną palmy daktylowe, zaś na wilgotniejszych terenach spotkać można półpustynne gatunki traw. Na wybrzeżu występują ogrody, a także liczne gatunki palm. W wodach Zatoki Perskiej spotkać można rafę koralową, choć jest mocno zniszczona w skutek działań związanych z wydobyciem ropy naftowej.
Nie bez powodu słynne sztucznie usypane wyspy Dubaju mają kształt palmy daktylowej. Jest to od wieków najważniejsza roślina uprawna kraju. Słodkie suszone daktyle to to bardzo popularny przysmak i podstawowy składnik tamtejszej kuchni. Z palmy daktylowej produkuje się także olej palmowy, a jej liście służyły dawniej do produkcji różnych akcesoriów domowego użytku.
Świat zwierzęcy ZEA jest względnie ubogi ze względu na trudne warunki klimatyczne. Na pustyniach żyją gady, głównie węże i jaszczurki. Spośród ptaków występują sokoły i sępy, a także migrujące gatunki ptaków europejskich oraz azjatyckich. Wielbłądy, postrzegane jako najbardziej charakterystyczny ssak występujący w ZEA, od wieków zajmowały ważne miejsce w gospodarce oraz życiu codziennym mieszkańców. W dzisiejszych czasach wielbłądy to także atrakcja turystyczna, a wielbłądzie wyścigi to ulubiona rozrywka miejscowych Arabów. W wodach Zatoki Perskiej żyją makrele, tuńczyki i rekiny.

Kultura

Zjednoczone Emiraty Arabskie, pomimo niewielkich rozmiarów, są państwem niezwykle zróżnicowanym kulturowo. Z jednej strony ZEA to nowoczesne, kosmopolityczne miasta, złożone z mozaiki religijnej i narodowościowej, z drugiej zaś wielowiekowe tradycje i zwyczaje arabskie. Region ten od zawsze był obszarem mieszania się kultury arabskiej i perskiej z wpływami z Afryki Wschodniej i Indii. Współcześnie Emiraty są domem dla milionów imigrantów z ponad 200 krajów oraz przyciągają turystów z całego świata.
Pomimo ogromnego napływu imigrantów, dominującą religią ZEA pozostaje islam, którego zasady determinują codzienne życie mieszkańców. Zwiedzając Zjednoczone Emiraty, każdego dnia możemy usłyszeć aż pięciokrotnie wezwanie do modlitwy dochodzące z okolicznych minaretów. Innowiercy nie mają prawa wstępu do meczetów, poza jednym wyjątkiem, jaki stanowi Meczet Jumeirah w Dubaju. Główne święta w ZEA związane są z islamem. Najważniejszym świętem muzułmańskim jest trwające 3 dni Eid al-Adha (Święto Ofiar) upamiętniające posłuszeństwo Abrahama i jego ofiarę złożoną z baranka. Eid al-Fitr (Święto Przerwania Postu) wieńczy święty miesiąc Ramadanu, czyli 30-dniowego postu. Kolejnym ważnym świętem są obchody urodzin proroka Mahometa, czyli Milad un Nabi na początku roku kalendarzowego, zaś Lailat al Mi’raj to uroczystości upamiętniające podróż proroka do nieba. Weekend w Emiratach Arabskich przypada na piątek i sobotę. Popularnym zwyczajem jest uroczysty i obfity posiłek w gronie rodziny bądź przyjaciół zwany "Friday brunch", organizowany przez większość lokali i hoteli. Warto podkreślić, że mieszkańcy ZEA mają swobodę wyznawania innych religii i nie dochodzi do napięć na tym tle. Przebywając w ZEA, obserwować możemy celebrację Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy czy Diwali, hinduistycznego święta światła. Hotele, sklepy i restauracje mogą sprzedawać alkohol i wieprzowinę.
W architekturze Emiratów również możemy obserwować fascynujące zderzenie skrajności. Obok piętrzących się ku niebu wieżowców ze szkła i stali stoją tradycyjne arabskie domy oraz, typowo perskie, domostwa z pięknymi wieżami wiatrowymi, które niegdyś pełniły funkcję naturalnych klimatyzatorów. Na zakupy możemy wybrać się do nowoczesnych centrów handlowych lub pełnych lokalnych wyrobów arabskich targowisk, noszących nazwę suków (souq).
Lokalnych mieszkańców można łatwo rozpoznać po tradycyjnym ubiorze. Kobiety zazwyczaj noszą abaję, czyli prostą czarną tunikę zasłaniającą całe ciało, a twarz i włosy najczęściej zakrywają chustą. Mężczyźni również noszą długie, proste tuniki, nazywane kandura – w lecie zazwyczaj w kolorze białym, aby odbijać większą część promieni słonecznych, a w ciągu zimy kolorowe. Młode pokolenia coraz częściej decydują się jednak na zachodni styl ubierania.
W ZEA zachowały się liczne tradycyjne rozrywki, do których można zaliczyć wyścigi na wielbłądach, czy polowania z sokołami, które stanowią atrakcję często oferowaną przez resorty hotelowe. Do najpopularniejszych sportów zalicza się piłkę nożną, tenis, krykiet i wyścigi konne.
Emiraty Arabskie są także miejscem organizacji licznych imprez komercyjnych, koncertów i festiwali, m.in. Dubai Shopping Festival, zawody konne Dubai World Cup czy Dubai Summer Surprises. Szejkowie kładą coraz większy nacisk (poparty stosownymi funduszami) na promowanie ZEA jako ośrodka kultury i sztuki o światowej randze.
Zjednoczone Emiraty Arabskie to bardzo bezpieczne i kosmopolityczne państwo, chętnie goszczące turystów z całego świata. Mimo postępującego otwarcia na zachodni styl życia, ZAE pozostają jednak względnie konserwatywnym krajem muzułmańskim wymagającym od przyjezdnych pewnej dyscypliny w temacie stroju, zachowania par i picia alkoholu w miejscach publicznych czy poszanowania zasad Ramadanu. Zespół Memories Vacations udzieli swoim Klientom stosownych rad przed podróżą.

Ciekawostki
“W Dubaju, poza nielicznymi wyjątkami, właściwie nie występują nazwy ulic i numery domów. ”
Religia

Dominującą i jednocześnie państwową religią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest islam. Jego wyznawcy stanowią blisko 80% mieszkańców kraju. Zasady Koranu są w ZEA ściśle przestrzegane i z tego względu przed podróżą zalecamy zapoznanie się z podstawowymi wytycznymi poszanowania kultury islamu. Wprawdzie ograniczenia czy nakazy związane z religią nie są stosowane wobec turystów, jednak dla własnego komfortu oraz pełniejszego zrozumienia tamtejszej tradycji warto wykazać się ich podstawową znajomością.
Rząd ZEA prowadzi politykę tolerancji wobec innych wyznań (najczęściej występują: katolicyzm, religie Indii oraz buddyzm), która faktycznie przekłada się na swobodę wyznania i brak prześladowań na tle religijnym.

Kuchnia

Kuchnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich to wysublimowana kompozycja wielowiekowych wpływów arabskich i azjatyckich. Choć tradycyjne potrawy arabskie bazowały na skromnych składnikach dostępnych w trudnym klimacie regionu (ryby, mleko, mięso wielbłądzie), urozmaicone były przez aromatyczne przyprawy takie jak cynamon, szafran, kurkuma, kardamon, kminek, goździki oraz dodatki orzechów, cytrusów i suszonych owoców.
Współcześnie, najpopularniejszym mięsem jest baranina i jagnięcina, chętnie spożywane są także wołowina i mięso kozie. Muzułmanie nie spożywają wieprzowiny, jednakże obecnie jest ona powszechnie dostępna i serwowana turystom. Wśród najpopularniejszych tradycyjnych dań ZEA warto wymienić: Al Harees – gotowana pszenica i mięso o konsystencji owsianki, Al Majboos – gotowane mięso przyprawione mieszanką przypraw i suszonych owoców, serwowane z ryżem oraz potrawy rybne, w tym Al Madrooba – mieszanka solonych ryb i przypraw w gęstym sosie. Ryż, przywieziony na Półwysep Arabski przez azjatyckich handlarzy, stał się głównym składnikiem potraw. Przyprawiany jest szafranem bądź orzechami. Popularnymi potrawami są także: hummus czyli pasta z ciecierzycy i sezamu, ghanoush – pasta z bakłażanów, falafel – aromatycznie przyprawiane kotleciki z ciecierzycy, kafta – mielona baranina z natką pietruszki opiekana na rożnie oraz shawarma – potrawa będąca odpowiednikiem tureckiego kebabu.
Najpopularniejszymi napojami są mocna kawa arabska i herbata, często doprawione kardamonem, szafranem oraz miętą. Lokalnym przysmakiem są daktyle, serwowane tradycyjnie na początku posiłku. Daktyle to najważniejsza roślina uprawna Emiratów Arabskich – uprawia się tam ponad 40 odmian tego owocu. Arabowie przepadają także za fajką wodną zwaną shisha. Alkohol serwowany jest jedynie w restauracjach i barach hotelowych.
Gorąco zachęcamy do kosztowania arabskich przysmaków. Zasady higieny są powszechnie przestrzegane, więc śmiało można próbować specjałów serwowanych na straganach czy w obozach beduińskich odwiedzanych podczas wycieczek na pustynię. Zwiedzając Zjednoczone Emiraty Arabskie możemy się przekonać, że rozwój turystyki i napływ imigrantów reprezentujących dziesiątki narodowości zaowocowały rozkwitem oferty gastronomicznej. Pokusić się można o stwierdzenie, że kosmopolityczne restauracje Dubaju czy Abu Dhabi serwują potrawy z każdej kuchni świata, m.in. japońskiej, chińskiej, tajskiej, irańskiej, meksykańskiej, francuskiej, włoskiej, hinduskiej czy pakistańskiej. Lokalni restauratorzy i hotelarze ściągnęli do ZEA słynnych i cenionych kucharzy z całego świata. Zjednoczone Emiraty Arabskie to prawdziwy raj dla miłośników dobrej kuchni!

1 2
Emiraty Arabskie

Stolica

Abu Dhabi

Strefa czasowa

UTC +4

Populacja

8,27 mln osób

Powierzchnia

83 600 km²

Język

Językiem urzędowym jest język arabski, ale w użyciu powszechnym występują także język angielski, perski i hinduski.

Ustrój

Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają ciekawy i unikalny ustrój będący połączeniem monarchii konstytucyjnej i elekcyjnej. ZEA to federacja siedmiu emiratów, na której czele stoją prezydent szejk oraz premier szejk będący szefem rządu. Poszczególne emiraty są z kolei władane przez niezależnych władców zwanych emirami, których władza dziedziczona jest z ojca na syna.
Nazwy poszczególnych emiratów to: Dubai (Dubaj), Abu Dhabi (Abu Zabi), Ajman (Adżman), Fujairah (Fudżajra), Ras al-Khaimah (Ras al-Chajma), Sharjah (Szardża) oraz Umm al-Quwain (Umm al-Kajwajn).

Religia

Dominującą religią jest islam, który wyznawany jest przez 77% mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyznawcy katolicyzmu stanowią około 10% populacji, hinduizmu 6,5%, a buddyzmu 2%.

Waluta

dirham (AED), 1 dirham = 100 filsów; 1 AED = 1,22 PLN, 1 USD = 3,67 AED, 1 EUR = 3,82 AED

Czas przelotu

Przelot z Warszawy do Dubaju trwa 5 godzin 45 minut. Dostępne są loty bezpośrednie liniami lotniczymi Emirates oferującymi wysoki komfort podróży i poziom obsługi.

Informacje wizowe

Obywatele polscy udający się do ZEA w celach turystycznych mogą przekraczać granicę bez wiz. Polacy uzyskują stempel wjazdowy bezpłatnie na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Stempel upoważnia do pobytu na terenie ZEA do 90 dni.
Wymogiem niezbędnym do uzyskania wizy jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty czy potwierdzenia rezerwacji hotelu nie są wymagane.
Władze ZEA nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju.
Dubaj stanowi popularny port przesiadkowy w czasie dalekich podróży lotniczych. Jeżeli pozostajemy w strefie tranzytowej lotniska, nie potrzebujemy wiz.
Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy

Szczepienia i informacje zdrowotne

Na obszarze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Od podróżnych nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Niezależnie od niskiego ryzyka zachorowań, przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych zalecamy skontaktować się z
lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.
ZEA jest krajem o wysokich temperaturach powietrza przez cały rok, należy zatem pamietać o odpowiedniej ochronie ciała przed przegrzaniem czy odwodnieniem. Warto zaznaczyć, że woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zaleca się spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.
Ze względu na przypadki występowania na Półwyspie Arabskim zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby powracające z tamtego regionu, u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii swojej podróży z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku.

Emiraty Arabskie - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele

Emiraty Arabskie położone są we wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską i Omańską. Państwo graniczy z Omanem i Arabią Saudyjską. Przez kraj przebiega zwrotnik raka.
Bezpośrednie loty z Warszawy do Dubaju zajmują 5,5 godziny.

Emiraty Arabskie - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Na wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich szczególnie polecamy okres od października do kwietnia, kiedy panują tam przyjemnie ciepłe, lecz niezbyt gorące temperatury (powyżej 20˚C).
Odradzamy podróż do ZEA w lipcu i sierpniu ze względu na bardzo wysokie temperatury i wilgotność powietrza. Turyści decydujący się na podróż w tym okresie powinni być także świadomi zasad poszanowania Ramadanu, czyli świętego miesiąca postu.
Maj, czerwiec i wrzesień to miesiące "przejściowe", kiedy temperatury są dość wysokie, ale podróżowanie nadal jest możliwe. Miłośnicy wysokich temperatur mogą w tym okresie skorzystać z zachęcających cen i promocji hotelowych.
ZEA położone są na zwrotniku raka i znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego oraz skrajnie suchego.

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.