Geografia
Wietnam leży we wschodniej części Półwyspu Indochińskiego w Azji Południowo-Wschodniej. Od północy i zachodu graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą, wschodnie i południowe krańce kraju oblewają wody Morza Południowochińskiego i Zatoki Tonkińskiej. Kształt państwa przypomina wąski, długi pas, który rozciąga się na długości ponad 1600 km z północy na południe. Północno-zachodnia, górzysta część kraju leży na Wyżynie Yunnan z najwyższym szczytem Fansopan (Phan Xi Pang), sięgającym 3143 m n.p.m. Głównym ośrodkiem regionu jest malownicze, położone na zboczu miasto Sapa. Na północy rozpościera się rozległa delta Rzeki Czerwonej, nad którą leży stolica kraju Hanoi. Warto wybrać się nad Zatokę Halong, na której piętrzą się niesamowite wapienne wyspy. W środkowej i południowej części kraju ciągną się na długości około 1200 km Góry Annamskie. Pomiędzy górami a Morzem Południowochińskim znajduje się wąskie, słabo zaludnione Wybrzeże Annamskie. Południe kraju objęte jest żyzną, gęsto zamieszkaną Deltą Mekongu, jednej z najdłuższych rzek kontynentu. Najważniejszymi miastami kraju jest stolica Hanoi oraz Ho Chi Minh, dawniej nazywany Sajgonem.
Przyroda
Na przestrzeni lat, zwłaszcza w okresie wojny wietnamskiej szata roślinna i świat zwierząt został poważnie zdegradowany. Intensywne wycinanie lasów pod plantacje w okresie francuskiej kolonizacji, a później amerykańskie naloty, podczas których na lasy zrzucano napalm doprowadziło do zmniejszenia powierzchni lasów w kraju. Obecnie lasy pokrywają jedynie 24% obszaru Wietnamu. Duża rozpiętość południkowa ma wpływ na zróżnicowanie klimatyczne, a ta z kolei wpływa na różnorodność roślinną w poszczególnych regionach kraju. Na północy rosną wilgotne lasy monsunowe, a na południu lasy równikowe. W wysokich górach można spotkać sosny i dęby. Często spotykana rośliną w Wietnamie jest bambus. Świat zwierząt jest niezwykle barwny i bogaty. Gatunki zwierząt obecnych w Wietnamie można wymieniać bez końca. Obszar ten zamieszkują m.in. gibbony, makaki, małpiatki, niedźwiedź malajski, kanczyle, muntiacus, jelenie, banteng, słonie indyjskie, pantery, tygrysy, lamparty, krokodyle, węże oraz niezliczone gatunki owadów i ptaków. Największymi skarbami przyrody wietnamskiej są okryte dopiero w XX wieku woły Vu Quang, nazywane saola, zagrożone wyginięciem nosorożce jawajskie oraz słonie azjatyckie i tygrysy.
Kultura
Na ulicach Wietnamu często można być świadkiem hucznie obchodzonych festiwali i świąt. Do najpopularniejszych należą Festiwal Perfumowej Pagody, odbywający się wokół XV-wiecznej świątyni, zaliczanej do najpiękniejszych w kraju. Barwnie obchodzone jest także Święto Tet, czyli wietnamski Nowy Rok oraz Święto Królów Hung, upamiętniające legendarnych władców. W Wietnamie wyróżnia się kilka ciekawych form teatralnych. Jedną z nich, którą można spotkać tylko w Wietnamie jest Wodny Teatr Lalek, przedstawienia obejrzeć można m.in. w Hanoi. Najstarsza forma, teatr Teo wykorzystuje ludowe melodie i tańce. Odmianą opery chińskiej jest tuong, czyli opera wietnamska. Nieodłącznym elementem, który zdobi ulice i pocztówki jest tradycyjny wietnamski kapelusz wyplatany z liści palmowych. W ubiorze dostrzegalne są także tradycyjne stroje, takie jak ao dai, czyli jedwabna, pięknie zdobiona kobieca tunika.
Ciekawostki
“Najpopularniejszym nazwiskiem w Wietnamie jest Nguyen – według niektórych źródeł aż 7 na 10 osób nosi takie nazwisko!”
“Najważniejszym i bardzo hucznie obchodzonym świętem w kulturze Wietnamczyków jest Tet Nguyen Dan czyli Wietnamski Nowy Rok. Jego data wyznaczana jest na podstawie kalendarza księżycowo-słonecznego i pokrywa się z Chińskim Nowym Rokiem. Z reguły święto ma miejsce pod koniec stycznia lub do połowy lutego.”
“Ruou Ran, czyli “Żmijówka” bądź Snake Wine, to alkoholowa specjalność Wietnamu. Jest to wino ryżowe, w którym macerowane są najprawdziwsze węże – czasami kilka gatunków w jednej butelce, najchętniej tych jadowitych! Ruou Ran uważane jest za specyfik przedłużający młodość i leczący wszelkie dolegliwości, począwszy od kurzej ślepoty i skończywszy na impotencji. ”
“Język wietnamski jest unikalny i niepowiązany z żadnym innym językiem. Jest to jedyny język Wschodniej Azji oparty jest na łacińskim alfabecie. Jego trudność polega na tym, że te same słowa mają różne znaczenie w zależności od tonacji wypowiedzi. ”
“Hi Chi Mihn, czyli Sajgon, liczy niemal 10 milionów mieszkańców. Jest to największe miasto w Wietnamie i całych Indochinach.”
“Fan Si Pan to najwyższy szczyt Wietnamu i całych Indochin. Liczy aż 3150 m n.p.m. i położony jest w regionie Sapa. Obszar ten słynie z pięknych górzystych krajobrazów. Co kilka lat zdarzają się tam opady śniegu.”
“Wietnam jest największym eksporterem orzechów nerkowca (ang. cashew nuts) i pieprzu na świecie oraz drugim największym eksporterem ryżu. ”
Religia
Religie i wierzenia są głęboko zakorzenione wśród Wietnamczyków od tysięcy lat. Największą grupę, szacowaną na ponad 50% społeczeństwa, stanowią wyznawcy buddyzmu. Wraz z okresem panowania francuskiego do Wietnamu przywędrował i umocnił się katolicyzm, który wyznaje 6,5% ludności kraju. Spośród mniejszości wyznaniowych duże grupy stanowią wyznawcy konfucjanizmu, daoizmu oraz islamu. Na uwagę zasługują dwie sekty, które odgrywają znaczącą rolę, a mianowicie Cao Dai i Hoa Hao.
Kuchnia
Kuchnia wietnamska nie bez powodu uchodzi za jedną z najlepszych w Azji, łącząc wpływy francuskie, chińskie i indyjskie. Jedzenie jest zdrowe, świeże, pachnące i kolorowe. Kuchnia różni się w zależności od regionu kraju. Na północy często na stole gości wołowina, używa się mniej przypraw, głównie pieprzu. Na południu na dużą skalę używa się chilli, owoców i warzyw. Podstawowymi składnikami dań jest ryż lub makaron ryżowy. Potrawy często doprawione są chilli, trawą cytrynową i sosem rybnym. Najpopularniejsze danie nosi nazwę Pho. Jest to zupa z makaronem ryżowym, różnymi rodzajami mięs, warzywami i przyprawami. Serwowana zarówno w restauracjach, jak i na ulicznych straganach, jest często spożywana na śniadanie. Sajgonki są popularną przystawką, podawaną w wielu odmianach. Lokalne specjały to np. ryby gotowane w liściach bananów i białej róży w Hoi An i wieprzowina gotowana z karmelem w glinianym garnku w Sajgonie.
Historia
Historia terenów obecnego Wietnamu jest bardzo długa i barwa. Zapiski o pierwszym królestwie narodu Wietów – Van Lang, obejmującego obszar dzisiejszego północnego Wietnamu, pochodzą z 500 r. p.n.e. Na początku II wieku, ówczesne królestwo Nam Viet zostało podbite i wcielone do cesarstwa chińskiego. Obszar środkowego i południowego Wietnamu zajmowało królestwo Champa, a w rejonie delty Mekongu kilka małych miast-państw utworzyło państwo Funan, będące zalążkiem do powstania Kambodży. Po trwającej blisko tysiąc lat chińskiej okupacji, w 938 roku powstało państwo Wietnamskie, powiększając kilkakrotnie wcześniejsze terytorium. Lata 1843–1940 to czas panowania kolonialnego Francuzów. W 1940 roku wojska japońskie opanowały Indochiny, a rząd francuski pozwolił na wprowadzenie ich wojsk na teren Wietnamu. Okupacja japońska i francuska trwała do 1945 roku, kiedy w wyniku zwycięskiej rewolucji, Ho Chi Minh proklamował Demokratyczną Republikę Wietnamu. W 1964 roku rozpoczęła się wojna amerykańska po incydencie w Zatoce Tonkińskiej. Wojska Stanów Zjednoczonych poniosły duże straty wśród żołnierzy, co doprowadziło do "wietnamizacji" wojny i stopniowego wycofywania się Amerykanów. Wojna wietnamska trwała do 1975 roku, rok później utworzono Socjalistyczną Republikę Wietnamu.