MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Seszele z Memories Vacations
Afryka  ›  Seszele

Seszele

Piaszczyste plaże, krystaliczna woda, zróżnicowanie etniczne oraz mieszanka tradycji i zwyczajów z całego świata to kwintesencja Seszeli. Rafy koralowe zachwycają swoim pięknem, a na odkrycie czekają dziesiątki rajskich wysp, w tym te najsłynniejsze: Mahe, Praslin i La Digue. Wakacje na Seszelach to gwarancja słonecznej pogody i niezapomnianych widoków turkusowego oceanu.

Luksusowe wakacje na Seszelach, eksluzywne hotele na Seszelach, nurkowanie na Seszelach, palmy Coco de mer Seszele, Praslin Seszele, Mahe Seszele, romantyczna podróż na Seszele, Seszele kiedy jechać, Seszele najlepsze hotele

Dlaczego polecamy
  • Seszele to prawdziwie rajskie wyspy, nie dotknięte jeszcze masową turystyką, dzięki czemu pobyt tam może przybrać naprawdę kameralny charakter.
  • Relaks na plażach zajmujących najwyższe miejsca w rankingach najpiękniejszych plaż na świecie
  • Możliwość nurkowania pośród jednej z największych raf koralowych na świecie
  • Podziwianie dziewiczej przyrody rajskich wysp, na których występuje wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt
  • Seszele są doskonałym kierunkiem dla osób poszukujących aktywnego relaksu. Wyspy Mahe oraz Praslin w znacznej mierze pokrywa tropikalny las, poprzecinany wspaniałymi szlakami spacerowymi. Miłośnicy morskich atrakcji wybiorą się w rejsy, podczas których odwiedzą mniejsze i mniej znane wyspy
  • Poszukiwaczy kameralnych i odosobnionych miejsc zachęcą pobyty na małych, prywatnych wyspach, takich jak Bird Island, Denis Island, St. Anne, Desroches
Opis

Rozproszone na Oceanie Indyjskim Seszele położone są zaledwie 4 stopnie na południe od równika. Wyspy urzekają swoich gości życzliwością mieszkańców, zapierającym dech w piersiach pięknem, turkusowymi lagunami i miękkim piaskiem plaż. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie i aktywny relaks to kwintesencja urlopu na jednej ze 155 wysp tego archipelagu. Natura ma pierwszeństwo na Seszelach – większość wysp to rezerwaty przyrody. Nawet w przypadku tych trzech najbardziej zaludnionych – Mahe, Praslin i La Digue – parki narodowe stanowią dużą część terenu. Trzeba je zobaczyć, żeby zrozumieć dlaczego. Koral atolu Aldabra i Vallee de Mai, zwany Ogrodem Edenu, jest wpisany na listę UNESCO. Seszele oferują szeroki wybór hoteli, począwszy od luksusowych sieci po mniejsze rodzinne pensjonaty. Między wyspami można podróżować samolotem, statkiem lub helikopterem. Dla tych, którzy pragną poznać charakterystykę egzotycznych kultur i odległe, dziewicze tereny globu, Seszele są doskonałym wyborem.

Geografia

Seszele są państwem wyspiarskim, położonym pomiędzy 4° S i 10° S oraz 46° E i 54° E na Oceanie Indyjskim. Archipelag składa się ze 115 wysp, rozciągających się na obszarze 388 500 km2 na północ od Madagaskaru i około 1600 km na wschód od wybrzeży Kenii. Długość linii brzegowej wynosi 491 km. Wyspy dzielą się na Wewnętrzne – wulkaniczne i Zewnętrzne – koralowe. Te pierwsze słyną z najstarszego granitu na świecie. Należą do nich największe i najsłynniejsze części archipelagu m.in. Mahe (155 kilometrów kwadratowych) ze stolicą Victorią oraz Praslin (38,8 kilometrów kwadratowych). Są to tereny wyżynno-górzyste o łagodnej linii brzegowej. Zasiedla je 98% całej populacji Seszeli, czyli około 82 tys. mieszkańców. Na północ od nich rozciągają się Wyspy Zewnętrzne – Aldabra, Farquhar czy Amiranty. To nizinne atole koralowe o wyrównanej powierzchni, w większości bezludne. Duża część archipelagu stanowi własność prywatnych właścicieli, a tylko 33 wyspy są zamieszkane. Seszele znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na rezerwat Vallee de Mai, leżący na wyspie Praslin – niegdyś uważanej za miejsce, gdzie znajdował się biblijny ogród Edenu, oraz Aldabrę – największą rafę koralową na Oceanie Indyjskim.

Przyroda

Dzięki unikalnemu środowisku i względnie krótkiemu okresowi wystawienia na działania człowieka (od XVIII wieku), Seszele cechuje wyjątkowa bioróżnorodność. To najstarsze z oceanicznych wysp na świecie, a tym samym żywe muzeum historii naturalnej. Archipelag jest domem dla licznych endemicznych (takich, które występują wyłącznie na określonym obszarze i nie mogłyby rozwijać się na innym terenie) gatunków flory i fauny. Jednym z takich okazów jest coco de mer, rodzaj palmy kokosowej o owocach o charakterystycznym sercowatym kształcie. Ciężkie, ważące do 25 kg nasiona palmy uniemożliwiły jej rozprzestrzenianie się. Roślina występuje obecnie wyłącznie na dwóch wyspach archipelagu: Praslin i Curieuse. Na Seszelach spotkać możemy ciekawe gatunki zwierząt m.in. gigantyczne żółwie (jeden z największych gatunków żółwi na świecie, którego samce ważą do 250 kg), słodkowodne kraby czy papugi czarne. Obszar Seszeli to około 1,2 mln kilometrów kwadratowych, z czego zdecydowana większość to otwarty ocean. Życie morskie, od przybrzeżnych raf koralowych po głębokie wody, obejmuje ponad 1000 gatunków ryb. Mają one fundamentalne znaczenie dla gospodarki kraju, która w dużej mierze opiera się na rybołówstwie oraz turystyce. Zrównoważenie środowiskowe i ekonomiczne jest ściśle powiązane, a polityka ochrony przyrody jest tu wysoko rozwinięta.

Kultura

Seszele zachwycają swoją różnorodnością, połączeniem kultur i religii. Arabscy żeglarze, francuscy osadnicy, brytyjscy kolonizatorzy, tamilscy i chińscy kupcy oraz afrykańscy niewolnicy zostawili utworzyli tu prawdziwy tygiel kulturowy. Wpływy każdej z tych grup widoczne są w architekturze, sztuce, kuchni, muzyce i tańcu. Tutejsza architektura to połączenie kolonialnego piętna Francji i Wielkiej Brytanii z rozwiązaniami narzuconymi przez tropikalny klimat wysp. Typowe są strome dachy, szerokie werandy, okazałe schody oraz zewnętrzne kuchnie. Kreolska muzyka i taniec łączą afrykańskie korzenie z wpływami europejskimi. Brzmienie bębnów współgra tu z dźwiękiem skrzypiec i gitary. Tradycyjny, mocno zabarwiony erotyką taniec o nazwie moutya nawiązuje do czasów niewolnictwa. Na wyspach kwitnie też malarstwo, rzeźba i literatura, dając wyraz emocjom, jakie budzi ta rajska kraina.

Ciekawostki
“Seszelska rodzina ma charakter matriarchalny. To matka pełni funkcję głowy domu, sprawuje władzę nad finansami i dba o interesy swoich dzieci.”
Religia

Mieszkańcy Seszeli mają wieloetniczne korzenie. Wyspy stanowią mieszankę tradycji i religii pochodzących z czterech stron świata. Różnorodność kulturowa i etniczna, wraz z pokojowym współżyciem stanowią podstawę organizacji społeczeństwa seszelskiego. Dominującą religią jest tu katolicyzm, zaimplementowany przez francuskich kolonizatorów i wciąż wyznawany przez ponad 75% mieszkańców. Znajdują się tu też kościoły anglikańskie i protestanckie oraz miejsca kultu innych wyznań. Obok siebie żyją zgodnie muzułmanie, wyznawcy religii Indii i bahaici.

Kuchnia

Kreolska kuchnia oferuje francuską subtelność gotowania, egzotykę indyjskich dań i pikantne smaki orientu. Ze względu na wyspiarski charakter, ryby i owoce morza odgrywają znaczącą rolę w Seszelskiej kuchni. Dania z ryb przyrządza się na kilka sposobów: na parze, grillowane, zawinięte w liście bananowca, pieczone, wędzone i solone. Ważnym dodatkiem jest ryż. Do przysmaków należą ośmiornice pokryte sosem z kruszonego chilli, imbiru i czosnku, a także starannie przygotowane cariicoco, curry z mlekiem kokosowym, oraz chutney z lokalnych owoców. Ciekawym lokalnym daniem jest sharkchutney, czyli potrawa z mięsa rekina gotowanego z cebulą oraz sokiem z limonki i bilimbi (rodzaj owocu), serwowane z ryżem i soczewicą. Potrawą codzienną jest ladob w wersji słodkiej lub pikantnej. Deser składa się zazwyczaj z babki lancetowatej, słodkich ziemniaków, manioku, cukru, mleczka kokosowego i wanilii. W wersji pikantnej danie dodatkowo zawiera sól i inne przyprawy, a pomija się wanilię i cukier. Innym przykładem deseru jest daube – banan gotowany w mleku kokosowym z dodatkiem słodkich aromatów. Typowe produkty spożywcze to kokos, owoce drzewa chlebowego i mango. Do lokalnych przypraw należą imbir, trawa cytrynowa, kolendra, tamaryndowiec, zielony pieprz i gałka muszkatołowa. Naczynia, na których podaje się jedzenie, często są przyozdobione świeżymi kwiatami. Popularne napoje to piwo Seybrew i Ecu, wino z palmy kokosowej oraz Coco d’Amor zrobione z palmy coco de mer.

Historia

Dziewicze plaże na Seszelach oraz dzikie tropikalne lasy są wizytówką wysp. Ich historia sięga wstecz tylko do XVIII wieku, a wcześniejsze dokumenty podróżnicze wskazują na niewielkie zainteresowanie wyspami. Wiadomym jest, że w okresie średniowiecza kupcy arabscy handlowali seszelskimi kokosami Coco de Mer, ale ze względu na wysoką cenę orzecha, jego pochodzenie było owiane tajemnicą. Pierwsze wspominki o Seszelach z europejskich wypraw dookoła świata pochodzą z pamiętników Vasco da Gamy. Większe zainteresowanie wyspami przejawili dopiero Francuzi, 200 lat po podróżach Portugalczyka. W 1710 roku Francuzi zajęli Mauritius i zwrócili uwagę na Seszele. Jednak dopiero w 1756 roku francuska flaga zawisła na największej wyspie archipelagu, Mahe, nazwanej tak na cześć administratora wyspy Mauritius. Wiek XVIII to czas zmagań wojskowych o wyspy, pomiędzy Francuzami a Brytyjczykami. Ostatecznie kolonia utrzymała swoją neutralność, rozwijała się i bogaciła. Na Seszelach zakładano plantacje ryżu, bawełny czy plamy kokosowej. XIX wiek to okres wielkich zmian w Europie, które pomimo dużej odległości, odbiły się także echem na wyspach. Wojny i światowy kryzys gospodarczy przyczyniły się do spadku zarobków z handlu, co z kolei doprowadziło do narodzenia się pierwszych ruchów politycznych na Seszelach i nadania autonomii mieszkańcom. W rezultacie, we wczesnych latach 90 ubiegłego wieku, wyspy ustanowiły na swoim terytorium demokrację.

Seszele

Stolica

Victoria

Strefa czasowa

UTC + 4 godz

Populacja

89,5 tys.

Powierzchnia

459 km²

Język

Językami urzędowymi na Seszelach są kreolski seszelski, francuski i angielski.

Ustrój

Seszele są republiką. Głową państwa jest prezydent, który sprawuje władzę podczas pięcioletniej kadencji.

Religia

Chrześcijaństwo (głównie katolicy), a także nieliczni muzułmanie, wyznawcy religii Indii, buddyści i bahaici.

Waluta

Rupia seszelska (SCR); 1 rupia = 100 centów

Czas przelotu

Ok. 12-14 godzin, w zależności od czasu przesiadki. Brak lotów bezpośrednich.

Informacje wizowe

Obywatele polscy wkraczający na teren Seszeli są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni w celach wyłącznie turystycznych. Bezpłatny stempel wjazdowy otrzymuje się po wylądowaniu na międzynarodowym lotnisku w Mahe. Paszport powinien być ważny minimum na okres całego pobytu na Seszelach. Memories Vacations rekomenduje podróżowanie z paszportem ważnym minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Seszeli.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Choć nie ma szczepień obowiązkowych, osobom podróżującym na Seszele zaleca się szczepienie przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi i błonicy. W kraju nie ma bezpośredniego zagrożenia żółtą febrą, jednak certyfikat szczepienia przeciwko tej chorobie (tzw. „żółta książeczka”) może być wymaganyod turystów, którzy przekraczają granice bezpośrednio po pobycie w innym kraju, gdzie stwierdzono ryzyko występowania żółtej febry. W przypadku podróży bezpośrednio z Europy szczepienie to nie jest wymagane.

Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.


Informacje związane z COVID-19

Seszele, tak jak Polska i cały świat, dotknięte są pandemią COVID-19, co ma przełożenie na dodatkowe wymagania formalne. Aby odbyć podróż na Seszele, podróżni muszą spełnić poniższe wymagania.

1) Wykonać test PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 (dotyczy to także dzieci oraz osób zaszczepionych). Test musi zostać przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem z punktu początkowego, a jego wynik musi być w języku angielskim.
2) Otrzymać pozwolenie na podróż (tzw. Health Travel Authorization) poprzez wypełnienie deklaracji online. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podróżny otrzymuje dokument w wersji PDF, który należy okazać na lotnisku. Osoby, których deklarację rozpatrzono negatywnie nie mogą wjechać na teren Seszeli.

Planując podróż należy pamiętać o obowiązujących w Polsce zasadach kwarantanny. Ich najbardziej aktualna wersja dostępna jest na stronie Straży Granicznej oraz u pracowników Memories Vacations.

Seszele - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele

Seszele to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km na wschód od wybrzeży Afryki, zlokalizowane na północny wschód od Madagaskaru. Archipelag Seszeli składa się z 92 wysp. Przelot na Seszele trwa ok. 12-14 godzin, w zależności od czasu przesiadki.

Seszele - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Niezwykle piękne wyspy archipelagu Seszeli reprezentują prawdziwie tropikalny klimat. Ze względu na położenie tuż poniżej linii równika, przez cały rok możemy tu doświadczyć wysokich temperatur powietrza (28ºC – 32ºC) oraz wody (25ºC – 29ºC). W niektórych miesiącach deszcze i wiatry mogą jednak uczynić pobyt mniej przyjemnym. Najlepszy czas na plażowanie na Seszelach to okres od końca kwietnia do końca czerwca oraz od połowy września do połowy listopada. Od grudnia do marca na Seszelach trwa pora deszczowa, która poza opadami cechuje się wysokimi temperaturami i wilgotnością powietrza.

  • Wyspa La Digue

  • Wyspa Mahe

  • Źródło: Constance Ephelia Resort

  • Wyspa Praslin

Wyspa La Digue

Wyspa La Digue

Wyspa Mahe

Wyspa Mahe

Źródło: Constance Ephelia Resort

Wyspa Praslin

Wyspa Praslin

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.