MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Sri Lanka
Azja  ›  Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka zwana jest przez wielu „Łzą Indii”. Kiedy spojrzymy na mapę, kształt wyspy rzeczywiście przypomina łzę. Odkrywając niezwykłe piękno tego kraju, ukryte w przyrodzie, historii i kulturze, uświadamiamy sobie, że egzotyczna Sri Lanka jest w istocie łzą szczęścia. Niewiele jest skrawków świata oferujących podróżnym taką mnogość wrażeń, a po nich możliwość relaksu na rajskich, złotych plażach.

azjatycka wyspa Sri Lanka, wakacje na Sri Lance, safari na Sri Lance, wycieczka objazdowa po Sri Lance, wyprawa przygodowa na Sri Lankę, atrakcje turystyczne na Sri Lance

Dlaczego polecamy
 • Niezapomniana podróż poprzez porośnięte krzewami herbacianymi zielone wzgórza regionu Nuwara Eliya
 • Wizyta na jednej z plantacji herbaty połączona ze smakowaniem naparu z jej najlepszych odmian
 • Błądzenie wśród setek posążków Buddy w tajemniczych jaskiniach Dambulla
 • Wspinaczka do starożytnej twierdzy Sigiriya i odkrywanie burzliwej historii Cejlonu
 • Kontemplowanie niezwykłych widoków nad kilometrowej wysokości przepaścią w Parku Narodowym Horton Plains
 • Zachwycające górzyste krajobrazy okolicy miasteczka Ella i trekking na Little Adam’s Peak
 • Safari w Parku Narodowym Yala zamieszkanym przez słonie, lamparty, jelenie, niedźwiedzie wargacze, bawoły, kanczyle indyjskie i krokodyle
 • Delektowanie się nutą kolonialnej historii w miastach Galle i Nuwara Eliya
 • Wizyta na gwarnym i kolorowym lokalnym targu rybnym Negombo
 • Rejs po rzece Madu w poszukiwaniu przedstawicieli unikalnej fauny ukrytych wśród plątaniny korzeni lasów namorzynowych
 • Wspaniała kuchnia łącząca aromatyczne przyprawy, świeże owoce morza, kolorowe warzywa i egzotyczne owoce
 • Wypoczynek na pięknych złotych plażach okalających południowo-zachodnie wybrzeża Sri Lanki
 • Kąpiel w gorących wodach Oceanu Indyjskiego
Opis

Sri Lanka to niewielka wyspa położona u południowych wybrzeży Półwyspu Indyjskiego. Ze względu na swój kształt nazywana jest „Łzą Indii”. Mimo niewielkich rozmiarów kryje w sobie niezwykłe bogactwo przyrodnicze i kulturowe. Można tu znaleźć zarówno wspaniałe egzotyczne plaże, jak również porośnięte gęstą dżunglą potężne szczyty wewnątrz wyspy (w tym jeden z najbardziej znanych – Szczyt Adama). Wyspa posiada gęstą sieć rzek spływających z gór, gdzie tworzą się malownicze kaskady i wodospady. Zarówno lasy, jak i sawanny zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, między innymi słonie indyjskie, lamparty, jelenie, niedźwiedzie czy krokodyle.

Sri Lanka, obok bogactwa przyrodniczego, może pochwalić się również ciekawą kulturą. Choć wyspę zamieszkuje kilka grup etnicznych, to Syngalezi i Tamilowie stworzyli najprężniejsze centra kulturowe. Do dzisiejszych czasów zachowały się wspaniałe pamiątki ich świetności. Podziwiać można między innymi fortecę wybudowaną na szczycie skały w Sigiriya, mistyczne jaskinie Dambulla z tysiącami posągów Buddy czy dawną rezydencję królewską w Polonnaruwie. Do dnia dzisiejszego środkową części wyspy zamieszkują przedstawiciele ludu Wedów, którzy mają niewielki kontakt z pozostałymi regionami, pozostając cichymi świadkami burzliwej historii Sri Lanki.

Geografia

Sri Lanka jest państwem położonym na wyspie Cejlon. Wyspa jest w większości nizinna (ok. 80%). Obszary górskie zajmują niewielką część Cejlonu, a najwyższe szczyty znajdują się w południowej części wyspy (Pituruatalagala – 2524 m n.p.m., Szczyt Adama – 2243 m n.p.m.). Linia brzegowa Cejlonu jest słabo urozmaicona, szczególnie na południu. Jedynie w północnej części wyspy znajduje się kilka zatok. Wybrzeża są wąskie i zazwyczaj piaszczyste. W wielu miejscach znajdują się rafy koralowe, które tworzą płytkie laguny. W Zatoce Mannar znajduje się Most Adama – naturalny pomost pomiędzy Sri Lanką a Indiami, składający się z wielu piaszczystych wysepek.

Przyroda

Choć Sri Lanka jest niewielką wyspą, szczyci się bardzo dużą bioróżnorodnością i liczbą gatunków endemicznych. Na północy wyspy, poza relatywnie suchym lasem monsunowym, znaleźć można także tereny pokryte sawanną. Południowa część Cejlonu zdominowana jest przez wilgotny las równikowy. Ujścia rzek i wybrzeża porośnięte są lasami namorzynowymi. Świat zwierzęcy jest bardzo bogaty. Największym ssakiem zamieszkującym wyspę jest słoń indyjski. Oprócz niego można spotkać także lamparty, jelenie, niedźwiedzie wargacze, bawoły, kanczyle indyjskie i krokodyle. Sri Lanka, będąca domem dla 250 gatunków ptaków, to również raj dla ornitologów.

Kultura

Od wieków kultura Sri Lanki kształtowana była poprzez dwie główne religie na wyspie – buddyzm i hinduizm. Nawiązania do nich doskonale widać zarówno w architekturze, jak i w zwyczajach. Duży wpływ na tradycje i obyczaje współczesnych Lankijczyków miał także okres kolonialny, zwłaszcza za panowania Brytyjczyków. Społeczeństwo tworzy kilka grup etnicznych. Największą z nich są Syngalezi, czyli potomkowie ludów z południowych Indii. Stanowią oni 74% ludności kraju. Drugą liczną grupą są Tamilowie (18%), a pozostały skład etniczno-religijny wyspy stanowią muzułmanie oraz inni przedstawiciele krajów azjatyckich, a także Europejczycy.

Obowiązującym na Sri Lance językiem jest sinhala, język ojczysty Syngalezów. W miejscowościach turystycznych i w miastach bez większych problemów spotkamy Lankijczyków mówiących po angielsku. Sri Lanka ma niski odsetek analfabetyzmu. Sportem narodowym Lankijczyków jest siatkówka, ale ogromną popularnością cieszą się również krykiet i rugby. Lubią także bawić się przy muzyce. Tradycyjnymi instrumentami ze Sri Lanki są różnego rodzaju bębny i bębenki, piszczałki i trąbki. Towarzyszą Lankijczykom w obrzędach religijnych, rozrywce i wydarzeniach kulturalnych. Przebywając na wyspie warto wybrać się na pokaz tradycyjnych tańców kandyjskich. Legenda głosi, że wywodzą się one z rytuałów i egzorcyzmów odprawianych przez indyjskich znachorów, którzy przybyli na Cejlon. Stąd hipnotyczne bębnienie, w rytm którego odbywają się tańce.

Ciekawostki
“Sirimavo Banadaranaike była pierwszą na świecie kobietą na stanowisku premiera kraju. Została szefem rządu w 1960 roku. ”
Religia

Lankijczycy są narodem deklarującym duże znaczenie religii w życiu codziennym. Głównym wyznaniem w państwie jest buddyzm, praktykowany przez 70% społeczeństwa. Jego wyznawcami są przeważnie Syngalezi. 13% Lankijczyków, głównie ludność tamilska, wyznaje religie Indii. Na wyspie mieszkają także wyznawcy chrześcijaństwa (8%) oraz islamu (10%). Świętym miejscem na Sri Lance jest Szczyt Adama, położony około 70 km od Kolombo. Jest to święta góra dla wszystkich mieszkańców wyspy, niezależnie od wyznawanej religii.

Kuchnia

Na tradycyjną kuchnię Sri Lanki duży wpływ miały położone niedaleko Indie. Kuchnia lankijska pełna jest aromatycznych przypraw, wśród których królują: kolendra, cynamon, chilli i kardamon. Nieprzyzwyczajonym do tych wyrazistych smaków turystom z Europy sugerujemy ostrożność podczas zamawiania tradycyjnych lankijskich dań. Jeżeli życzymy sobie mniej pikantną potrawę, warto skonsultować swój wybór z kelnerem.

Mieszkańcy Sri Lanki opierają swoją kuchnię na owocach morza, kozim mięsie, przyprawach i ryżu. Istotnym jej składnikiem jest także mleko kokosowe. Lankijczycy lubują się w ostro doprawionych warzywnych piklach, które często serwowane są jako dodatek do posiłków. Najbardziej popularną potrawą jest curry podawane z ryżem. Curry może zostać przyrządzone z ryb, drobiu, koźliny i owoców morza. Praktycznie każdy region Sri Lanki ma swoje sposoby na przyrządzanie tego specjału, pojawiają się nawet propozycje curry z owocami egzotycznymi lub w wersji wegetariańskiej. Równie popularną potrawą jest hoppers, czyli drobna przekąska w formie chlebków wyrabianych z mąki ryżowej z dodatkiem drożdży, mająca wiele różnych wersji. Gdy serwowana jest z jajkiem sadzonym, mlekiem lub owocami, wówczas traktowana jest jako deser. Typową przekąską jest także pittu – ciasto o cylindrycznej formie przyrządzane na parze, które podaje się do innych potraw, np. warzywnych curry. Na lankijskich straganach i w barach można wybierać do woli wśród ryżowych ciasteczek, pasztecików z warzywnym nadzieniem czy placuszków roti z różnymi dodatkami. Popularnym daniem jest mający swe korzenie w kulturze holenderskiej lamprais – ryż gotowany w bulionie, serwowany z curry i mięsnymi pulpecikami.

Historia

Około V w. p.n.e. z północnej części Indii na Cejlon napłynęła ludność pochodzenia indoeuropejskiego, która dała początek współczesnym Syngalezom. Około III w. p.n.e. wśród Syngalezów rozpowszechnił się buddyzm. W okresie od początku naszej ery do około 1200 roku n.e. na wyspie osiedlali się także drawidyjscy Tamilowie z południowych Indii. Na początku XIII w. północny Cejlon przeszedł pod panowanie władców południowoindyjskich, którzy w XIV w. założyli tam królestwo Tamilów.

W 1505 r. na wyspę dotarli Portugalczycy, którzy rozpoczęli działalność handlową. Aby przeciwstawić się ich ekspansji, w 1638 r. władca królestwa Kandy sprowadził na Cejlon Holendrów, którzy szybko wyparli Portugalczyków z całej wyspy. W 1796 r. Brytyjczycy odbili Sri Lankę z rąk Holendrów. Od 1802 r. ówczesna kolonia brytyjska przeżywała okres największego rozwoju związany z popytem na rynkach światowych na lankijską kawę. W latach 80. XIX w. na Cejlonie w miejsce kawy rozpowszechniła się uprawa herbaty. Wyspa uzyskała pełną niepodległość w 1948 roku.

W latach 1983–2009 Sri Lanka była targana wojną domową na tle etnicznym, pomiędzy syngaleską większością reprezentowaną przez wojska rządowe, a uciemiężonymi Tamilami, po stronie których walczyła separatystyczna organizacja zwana Tamilskimi Tygrysami. Tragiczne karty współczesnej historii kraju obejmują także tsunami, które miało miejsce 26 grudnia 2004 roku wskutek trzęsienia ziemi. W samej Sri Lance zginęło wówczas 40 tys. osób.

Sri Lanka

Stolica

Kolombo

Strefa czasowa

GMT +5:30
Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi odpowiednio 4,5 godziny w zimie i 3,5 godziny w lecie.

Populacja

20,1 mln

Powierzchnia

65 610 kilometrów kwadratowych

Język

Językami urzędowymi są syngaleski, tamilski i angielski.

Ustrój

Republika demokratyczno-socjalistyczna

Religia

Dominującą religią kraju jest buddyzm. Wyznaje go około 70% ludności. Pozostałe religie to islam, religie Indii i chrześcijaństwo.

Waluta

Rupia lankijska (LKR)
100 LKR = 0,7 USD = 2,7 PLN
W obiegu znajdują się banknoty o nominałach Rs 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 oraz monety o nominałach 5, 10, 25, 50 centów.

Czas przelotu

12–20 godzin, zależnie od wyboru linii lotniczych i czasów przesiadek.

Informacje wizowe

Obywatele polscy podróżujący na Sri Lankę w celach turystycznych zobowiązani są do posiadania wizy turystycznej. Paszport musi być ważny na minimum 6 miesięcy od terminu planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego.

Wizy uzyskać można na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wypełnieniu wniosku przed podróżą na oficjalnej stronie internetowej elektronicznego systemu wizowego Sri Lanki. Wówczas koszt wizy wynosi 35 USD. Drugim sposobem uzyskania wizy jest wypełnienie drukowanego wniosku bezpośrednio po przylocie na Sri Lankę. Koszt wizy uzyskanej na lotnisku wynosi 40 USD.

Opuszczając Sri Lankę nie uiszcza się opłaty wylotowej.
Aktualne informacje wizowe dostępne są na stronie MSZ.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Choć nie ma szczepień obowiązkowych, osobom podróżującym na Sri Lankę zaleca się typowy zestaw szczepień dla podróży egzotycznych: przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi i błonicy. Na Sri Lance nie występuje obecnie zagrożenie malarią. Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Sri Lanka - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Sri Lanka - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Ze względu na wysokie temperatury powietrza i wody oraz korzystny rozkład suchych i deszczowych pór roku (regulowanych przez monsuny) Sri Lanka jest miejscem, które odwiedzać można niemal przez cały rok. Warto jednak pamiętać o specyfice tamtejszego klimatu. Planując wycieczkę na Sri Lankę należy brać pod uwagę zasięg i czas trwania monsunów, gdyż powietrze w porze deszczowej jest wilgotne i duszne.

Południowe oraz południowo-zachodnie wybrzeże wyspy najlepiej nadaje się na wypoczynek w okresie od listopada do kwietnia. Na północnym i wschodnim wybrzeżu oraz wyżynach centralnych najkorzystniejsze warunki na urlop panują od czerwca do września. W górzystym wnętrzu wyspy wieczory i noce bywają chłodne, dlatego zaleca się spakowanie w podróż swetra i cienkiej kurtki. Najmniej korzystnym terminem podróży na Sri Lankę jest maj oraz październik.

 • Bentota

 • Park Narodowy Minneriya

 • Bentota

 • Tradycyjna forma połowu ryb

 • Lankijski pociąg

 • Park Narodowy Yala

 • Sigiriya

 • Dambulla

 • Galle

 • Dambulla

 • Pollonaruwa

 • Plaża w Tangalle

Bentota

Bentota

Park Narodowy Minneriya

Park Narodowy Minneriya

Bentota

Bentota

Tradycyjna forma połowu ryb

Tradycyjna forma połowu ryb

Lankijski pociąg

Lankijski pociąg

Park Narodowy Yala

Park Narodowy Yala

Sigiriya

Sigiriya

Dambulla

Dambulla

Galle

Galle

Dambulla

Dambulla

Pollonaruwa

Pollonaruwa

Plaża w Tangalle

Plaża w Tangalle

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.