MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Widok na wyspę Reunion
Widok na wyspę Reunion
Afryka  ›  Reunion

Reunion

Reunion to jedna z najciekawszych wysp na Oceanie Indyjskim. Spotkać tu można przepiękne górskie pejzaże oraz pogodnych i przyjaznych tubylców. Jest wymarzonym miejscem dla szukających aktywnego wypoczynku.

Dlaczego polecamy
 • Przepiękne górskie pejzaże z przepastnymi dolinami i bujną tropikalną roślinnością
 • Liczne wodospady wpadające z impetem w otchłanie głębokich wąwozów
 • Piesze wędrówki po jednym z najbardziej aktywnych wulkanów świata
 • Widokowe drogi śródgórskie, przejazd którymi dostarcza niezapomnianych wrażeń
 • Bardzo przyjaźni i życzliwi mieszkańcy, którzy oferują pomoc w każdej sytuacji
 • Aromatyczna i bardzo smaczna kuchnia kreolska przepełniona bogactwem przypraw z różnych stron świata
 • Urokliwe wioski i miasteczka z kolorowymi domami kreolskimi
 • Piękne białe plaże otoczone szeroką laguną na zachodzie wyspy
Opis

Reunion jest niewielką wulkaniczną wyspą na Oceanie Indyjskim. Choć należy do Francji, zdecydowanie różni się od swego kontynentalnego protektora. Tym, co przyciąga rzesze turystów, to nieprawdopodobne krajobrazy. Wnętrze wyspy zajmują strzeliste i bardzo wysokie góry (z najwyższym szczytem Piton de Neiges o wysokości około 3070 m n.p.m). Tworzą one zwarte masywy w kształcie stykających się trzech okręgów. W środku każdego okręgu, zwanego "cirque" znajdują się przepastne doliny ozdobione wieloma wodospadami i gęstą tropikalną roślinnością. Potężne wyniosłości na wzór fortec skrywają niewielkie, urokliwe wioski i miasteczka. Nie lada atrakcją jest wędrówka po górskich szlakach. W czasie przejścia na każdym kroku odkrywa się nowa panorama ukazująca coraz piękniejszy pejzaż. Pośród szlaków można przebierać od najłatwiejszych do najbardziej wymagających. Na południu wyspy położony jest Piton de la Fournaise, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata. Poprowadzono tu wiele ciekawych szlaków, które pozwalają między innymi na spojrzenie w otchłanie potężnej kaldery. Mimo, że wyspa nie słynie z pocztówkowych plaż, jedna z nich jest szczególnie piękna, to l’Hermitage Plage położona na zachodnim wybrzeży wyspy. Długa biała łacha delikatnego piasku obmywana jest czystymi wodami bardzo szerokiej laguny. To główne miejsce wypoczynku amatorów plażowania. Po sąsiedzku znajduje się kilka innych plaż, ale to właśnie ta uznana została za najpiękniejszą. Reunion to także bardzo interesująca historia, związana przede wszystkim z niewolnictwem oraz rozległymi plantacjami trzciny cukrowej. Warto odwiedzić jedno z kilku muzeów opowiadających o tych ciężkich czasach. Wyspę zamieszkuje wiele narodowości, z których każda wyznaje swoją religię. Mamy tu więc Francuzów, Hindusów, Kreolów, Afrykanów czy Chińczyków. W zgodzie żyją obok siebie zatem chrześcijanie, hinduiści, muzułmanie i buddyści.

Geografia

Położona w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, wyspa ma formę eliptyczną, a jej największa średnica wynosi 70 km. Powierzchnia wyspy to około 2500 km kwadratowych. Zlokalizowana jest 700 km od Madagaskaru i 180 km od Mauritiusa. Na Reunion rafy koralowe obejmują część zachodniego wybrzeża. Brak szelfu kontynentalnego w pozostałej części wyspy oznacza, że morze szybko staje się głębokie niedaleko od wybrzeża. Wyspa Reunion powstała w wyniku aktywności wulkanicznej, której działanie rozpoczęło się około pięć milionów lat temu. Uważa się, że wyspa ostatecznie wynurzyła się z morza około trzech milionów lat temu i ewoluuje do dnia dzisiejszego. Położona jest powyżej gorącego punktu w skorupie ziemskiej, powoli i nieustannie się porusza. Składa się z dwóch różnych wulkanów - Piton des Neiges (Śnieżny Szczyt), który obecnie wygasł, oraz młodszego i bardziej aktywnego Piton de la Fournaise (Szczyt Piekielny). Wyspa jest wybitnie górzysta, tereny nizinne ograniczają się jedynie do pasa wybrzeża. Masyw wygasłego wulkanu Piton des Neiges zajmuje około 60% powierzchni wyspy i znajdują się w nim trzy kaldery. Ich dno leży na wysokości od 500 do 1 000 m n.p.m. Noszą one nazwy: Mafate, Cilaos i Salazie. Reunion cechuje się niewielką ilością obszarów równinnych.

Przyroda

Reunion jest domem dla wielu ptaków, takich jak białogłowy tropicbird. Największym zwierzęciem lądowym jest kameleon Panther, Furcifer pardalis. Większość zachodniego wybrzeża otoczona jest rafą koralową, w której żyją między innymi jeżowce, węgorze i papugoryby. Żółwie morskie i delfiny również zamieszkują wody przybrzeżne. Wieloryby z gatunku humbaków migrują na północ z wód antarktycznych każdego roku (w okresie czerwiec-wrzesień) w celu rozmnażania i karmienia. Można je obserwować z brzegów wyspy. Co najmniej 19 gatunków uprzednio endemicznych dla Reunion wymarło po kolonizacji człowieka. Na przykład żółw olbrzymi na wyspie został wytępiony przez marynarzy i osadników.
Wyspa Reunion, ze względu na swą izolację, zawsze była celem, do którego trudno dotrzeć. Tylko kilka gatunków było w stanie ukończyć tu podróż i się zadomowić. Pierwotna roślinność zbliżona jest bardzo do flory z sąsiedniego Madagaskaru. Prawie 70% flory pochodzi od większego sąsiada Reunion oraz z Afryki Wschodniej. Dzięki obfitym deszczom i dużym różnicom wysokości nad poziomem morza, niektóre części wyspy wyglądają jak wielki ogród botaniczny. Można tu spotkać palmy kokosowe, kazuaryny, roślinność charakterystyczną dla lasu deszczowego, a wysoko w górach występuje roślinność alpejska.

Kultura

W przeszłości wprowadzono na wyspie system niewolnictwa, sprowadzając robotników głównie z Madagaskaru, a także innych części Afryki. Kiedy, w 1848 roku, niewolnictwo zostało zniesione, kolonia zwróciła się do Indii o dodatkową siłę roboczą. Przymusowi robotnicy pochodzili głównie z Tamil Nadu (południowe Indie). W XIX wieku przybyła ludność z Chin i Indii muzułmańskich (Gudżarat). Dzisiejsza populacja Reunion to bogata mieszanka ras i języków, która na przestrzeni wieków znalazła wyraz w języku kreolskim oraz żywiołowej muzyce. Z historią wyspy nierozerwalnie związany jest język kreolski. Od samego początku, gdy zaczęto zaludniać wyspę, jej mieszkańcy pochodzący z różnych zakątków globu chcieli się między sobą komunikować. Postanowiono wymyślić język uniwersalny, zrozumiały dla każdej nacji. W ten sposób powstał język kreolski, w którego brzmieniu odnajdziemy wpływy języka francuskiego, malgaskiego, indyjskiego i dialektów afrykańskich. Creole jest teraz nauczany już w szkole podstawowej aż do uniwersytetu. Silny wpływ na niego wywiera w dalszym ciągu język francuski, obecny w prasie czy mediach. Język ten cały czas ewoluuje przybierając nowe formy. Zdecydowana większość artystów z Reunion wykonuje swe utwory właśnie w tym języku. Szczególnie popularne są dwa style muzyczne: Maloya i Sega. Pierwszy z nich został stworzony przez niewolników malgaskich, którzy, by ulżyć sobie w cierpieniu, spotykali się potajemnie i oddawali się muzyce. Jeśli chodzi o Sega, jest bardziej europejski w rytmice i instrumentacji, ale zawsze bardzo żywy. Tancerze kręcą się zmysłowo wokół siebie, a kolorowe spódnice tancerek falują w takt muzyki.

Religia

Wierzenia religijne współistnieją tu w harmonii, co wyróżnia wyspę pod względem wyjątkowego bogactwa kulturowego i duchowego. Religijne festiwale i tradycje obchodzone są przez cały rok. Najhuczniejsze z nich to: Dipavali (hinduski festiwal światła), Chiński Nowy Rok, Festiwal Guan Di, Cavadee, "Fet Caf" w dniu 20 grudnia, Liberte Metisse (zniesienie niewolnictwa). Nazwy miejscowości jak: Saint-Denis, Saint-Paul, Saint-Pierre, Saint-Gilles, Saint-Joseph, Sainte-Anne, Sainte-Rose świadczą o obecności katolicyzmu na wyspie. Kościoły są zatłoczone w każdą niedzielę i w czasie każdego święta w kalendarzu katolickim. Wzdłuż dróg przyciągają uwagę małe ołtarze pomalowane na czerwono. Są poświęcone świętemu, który jest mało znany poza Reunion: Saint-Expedit, który ma zdolność rozwiązywania najdelikatniejszych spraw. Warto zobaczyć niektóre kościoły: Sainte-Anne z pół-barokową architekturą czy Notre-Dame des Laves w Sainte Rose, katedrę pośrodku małej wioski Salazie i spiczastą kaplicę, zbudowaną nieopodal Saint Gilles przez Madame Desbassyns, właścicielkę niegdyś potężnej plantacji trzciny cukrowej. Różnorodność religijna na wyspie jest oszałamiająca. Niejeden raz zdziwić się można widząc kościół katolicki obok hinduskiej świątyni lub usłyszeć wołanie muezina, który przełamuje cichą atmosferę, podczas, gdy zapach kadzideł z chińskiej pagody snuje się ulicami. Hinduizm przybył z robotnikami z południowych Indii w połowie XIX wieku. Niektóre świątynie tamilskie i różne "kapliczki" olśniewają bogactwem kolorów. Najwięcej meczetów można zobaczyć w Saint-Denis, Saint-Pierre i Saint-Louis. Meczet w Saint-Denis, zbudowany w 1905 roku przez społeczność indo-muzułmańską, jest najstarszym na wyspie. Pagody umożliwiają chińskim wyspiarzom, często z regionu Kantonu, praktykowanie kultu swoich przodków. Nie bez śladu pozostają także dawne wierzenia afrykańskie, gdzie w zaciszu swoich domostw wiele rodzin nadal wykonuje różnego rytuały czczące przodków.

Kuchnia

Kuchnia na wyspie Reunion jest tak samo różnorodna jak populacja. Żadna, spośród wielu potraw nie ma swojego oryginalnego smaku, ponieważ każdy został wzbogacony przez wpływy zewnętrzne (francuskie, indyjskie, chińskie, itd.). Dania z każdego z tych miejsc podawane są czasami jednocześnie podczas tego samego posiłku.
Główną lokalną specjalnością jest curry, czyli pikantny gulasz z mięsa, ryb lub skorupiaków, gotowany z czosnkiem, cebulą, imbirem, goździkami, kurkumą i innymi lokalnymi przyprawami. Curry podawane jest z białym ryżem, roślinami strączkowymi (fasolą lub soczewicą) i ostrą przyprawą o nazwie rougail z pomidorami, cytryną i pistacjami.
Rougail to rodzaj curry z wędzonych kiełbasek i nie ma nic wspólnego z przyprawami. To samo dotyczy rougail boucane, który jest w rzeczywistości rodzajem curry z wędzonej wieprzowiny.
Cabri Massale, pierwotnie indyjska potrawa, jest również bardzo popularna. Tradycyjna kuchnia indyjska jest oryginalna i pikantna. Massale podawane w wielu restauracjach są szczególnie smaczne. Prawdziwe indyjskie curry zjada się na liściach bananowca zamiast na talerzach.
Kuchnia indyjsko-muzułmańska oferuje szeroką gamę aromatów, z których każdy jest bardziej egzotyczny od następnego. Oparta jest na mieszance cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej. Kiedy Chińczycy przybyli na wyspę pod koniec XIX wieku, przywieźli ze sobą swoje kulinarne specjały. Większość przybyszów pochodziła z Kantonu, który uchodzi za chińską stolicę żywności.
Rhums arranes uważane są za lokalną specjalność. Zioła, przyprawy i owoce są macerowane w białym rumie w celu uzyskania oryginalnego smaku.

Historia

Do 1500 roku wyspa Reunion była niezamieszkała. Pierwsi stali mieszkańcy pojawili się tu dopiero w połowie XVII wieku, gdy Kompania Wschodnioindyjska założyła tu port dla statków okrążających Przylądek Dobrej Nadziei w drodze do Indii. Pierwsi niewolnicy byli importowani z Madagaskaru do pracy na plantacjach kawy, a dopiero później na plantacjach trzciny cukrowej. Wraz z zniesieniem niewolnictwa w 1848 r. sprowadzono tu przymusowych robotników z kontynentalnej Azji Południowo-Wschodniej, Indii i Afryki Wschodniej. Reunion był rządzony przez Francję jako kolonia do 1946 r., kiedy to dzierżył miano zamorskiego departamentu Francji. Kwatera główna francuskich sił zbrojnych na Oceanie Indyjskim została założona na Reunion w 1973 roku, wraz z przybyciem jednostek wycofanych z Madagaskaru. Pod koniec lat siedemdziesiątych Organizacja Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) wezwała Reunion do ubiegania się o pełną niepodległość, ale ta propozycja nie została przyjęta przez większość mieszkańców wyspy. Uporczywe niepokoje społeczne i gospodarcze, napędzane rosnącą różnicą między bogatymi a biednymi oraz wysokim bezrobociem, okresowo przeradzały się w demonstracje i przemoc w latach 90. oraz na początku XXI wieku. Zamieszki w lutym 1991 r. spowodowały śmierć 11 osób, a w 1997 r. odbyły się demonstracje przeciwko proponowanym reformom służby cywilnej. W 2000 r. propozycja rządu francuskiego, aby podzielić wyspę na dwie departamenty, zrodziła demonstracje za i przeciw podziałowi; propozycja została później odrzucona przez francuski Senat.

Reunion
Stolica

Saint Denis

Strefa czasowa

GMT + 4. Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi odpowiednio 3 godziny w zimie i 2 godziny w lecie.

Populacja

850000

Powierzchnia

2512 km2

Język

Językiem urzędowym jest francuski. Mieszkańcy w codziennym życiu używają języka kreolskiego, angielskiego, chińskiego, hindi, języków afrykańskich i arabskiego.

Ustrój

Departament zamorski Francji

Religia

chrześcijaństwo – 84,5%:, katolicyzm – 77,7%; protestantyzm – 6,6% (głównie: zielonoświątkowcy); islam – 5,3%; hinduizm – 4,7%; niereligijni – 2,4%; tradycyjne religie plemienne – 2,1%; Świadkowie Jehowy – 0,8%; buddyzm – 0,3%

Waluta

Euro (1EUR=4,31PLN)

Czas przelotu

Około 17-19 godzin, w zależności od połączeń lotniczych

Informacje wizowe

Obywatele polscy podróżujący na Reunion w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego. Wyspa należy do Unii Europejskiej i obowiązują na niej takie same przepisy, jak w przypadku pozostałych krajów członkowskich. Obywatele Polski powinni podróżować na wyspę wraz z paszportem ze względu na porty przesiadkowe, w których posiadanie paszportu jest już obowiązkowe.
Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy

Szczepienia i informacje zdrowotne

Choć nie ma szczepień obowiązkowych, osobom podróżującym na Reunion zaleca się szczepienie przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi i błonicy. Na Reunion nie występuje zagrożenie malarią. 
Podróżni przybywający z krajów uznanych przez Światową Organizację Zdrowia za obszary występowania ryzyka zakażenia żółtą febrą zobowiązani są do okazania certyfikatu szczepienia przeciw żółtej febrze. Do krajów tych zalicza się m.in. Kenia. Kompletna lista krajów opublikowana została na stronach Światowej Organizacji Zdrowia
Przez każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Reunion - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele

Wyspa Reunion położona jest w południowej części Oceanu Indyjskiego, około 700 km na wschód od potężnego sąsiada – Madagaskaru i około 180 km na zachód od Mauritiusa.

Reunion - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Szczególnie przyjemnym okresem do odwiedzenia wyspy jest kwiecień i maj oraz październik i listopad. Zima nastaje w lipcu i sierpniu. Temperatury wówczas spadają do około 24-25° na wybrzeżu, ale czasami spadają poniżej 20°. Temperatura wody w lagunie waha się w okolicach 22°. Piechurzy górscy muszą liczyć się ze znacznym spadkiem temperatury na dużych wysokościach. Lato na Reunion osiąga swój szczyt w styczniu i lutym, przy dziennych temperaturach znacznie przekraczających 30°. Deszcze są krótkie, ale bardzo intensywne. Jest to również sezon cyklonów tropikalnych, które uderzają w wyspę średnio raz lub dwa razy w roku i zazwyczaj trwają kilka dni. O tej porze roku bujna roślinność i wodospady są najbardziej imponujące.

Wschodnie stoki Reunion uzyskują najwięcej opadów, podczas gdy zachodnie wybrzeże jest znacznie bardziej suche. Temperatura w górach znacznie różni się od tej na wybrzeżu. Wahania mogą sięgać nawet kilkunastu stopni. W lipcu i sierpniu, czyli w czasie tamtejszej zimy, temperatura zdarzają się przymrozki, a w roku 2003 na najwyższym szczycie wyspy, Piton de Neiges (czyli Śnieżnym Szczycie) spadł śnieg. Średnia temperatura w stolicy wyspy, St Denis (na poziomie morza) oscyluje w granicach od 24° (w sierpniu, najzimniejszym miesiącu) do 30° (w lutym, najcieplejszy miesiąc). Średnia temperatura w La Plaine-des-Palmistes (1 200 m): od 17° (w sierpniu, w ciągu dnia) do 24° (luty).

 • Widok z lotu ptaka na wyspę Reunion

 • Górzyste wnętrze wyspy

 • Trou de Fer - jeden z najpiękniejszych wodospadów na wyspie

 • La Plaine-des-Palmistes w centralnej części wyspy

 • Wnętrze wulkanu Piton de la Fournaise

 • Dzikie południowe wybrzeże wyspy

 • Plantacja trzciny cukrowej

 • Jedna z dzikich plaż Reunion

 • Jedna z wiosek na płaskowyżu

 • Miejscowość Cilaos we wnętrzu doliny

Widok z lotu ptaka na wyspę Reunion

Widok z lotu ptaka na wyspę Reunion

Górzyste wnętrze wyspy

Górzyste wnętrze wyspy

Trou de Fer - jeden z najpiękniejszych wodospadów na wyspie

Trou de Fer - jeden z najpiękniejszych wodospadów na wyspie

La Plaine-des-Palmistes w centralnej części wyspy

La Plaine-des-Palmistes w centralnej części wyspy

Wnętrze wulkanu Piton de la Fournaise

Wnętrze wulkanu Piton de la Fournaise

Dzikie południowe wybrzeże wyspy

Dzikie południowe wybrzeże wyspy

Plantacja trzciny cukrowej

Plantacja trzciny cukrowej

Jedna z dzikich plaż Reunion

Jedna z dzikich plaż Reunion

Jedna z wiosek na płaskowyżu

Jedna z wiosek na płaskowyżu

Miejscowość Cilaos we wnętrzu doliny

Miejscowość Cilaos we wnętrzu doliny

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.