MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Japonia z Memories Vacations
Azja  ›  Japonia

Japonia

Japonia to kraj wyrafinowanej kultury, fascynujących zabytków i zapierającej dech w piersiach przyrody. Nowoczesne Tokio zachwyci wielbicieli ogromnych metropolii, a stateczne Kioto – pasjonatów historii i tradycji. Nie sposób przejść obojętnie wobec kwitnących kwiatów wiśni, krwistoczerwonych liści klonów czy wyłaniającej się zza chmur majestatycznej góry Fudżi.

podróż do Japonii, zwiedzanie Japonii, niezapomniane wakacje w Japonii, luksusowa podróż do Japonii, najlepsze hotele w Japonii, kwitnienie wiśni, góra Fudżi

Dlaczego polecamy
 • Japonia jest doskonałą destynacją dla tych, którzy pragną zanurzyć się w bogatej, wielowiekowej kulturze, uznawanej za jedną z najbardziej wyrafinowanych na świecie.
 • Tokio to prawdziwe centrum świata: stolica mody, kulinariów i życia kulturalnego. Pobyt w tym ogromnym, rozjarzonym neonami mieście pozostawi niezapomniane wrażenia.
 • Odwiedzenie nawet kilku z ponad 1600 znajdujących się w Kioto świątyń to nieoceniony wgląd w duchowe życie miasta. Świątynia Fushimi Inari słynie z tysięcy cynobrowych bram torii, a położona na malowniczych wzgórzach Kiyomizudera oferuje jeden z najpiękniejszych widoków Kioto.
 • Podróż do Hakone to niezwykła szansa zobaczenia wyłaniającej się zza chmur Fudżi. Ta majestatyczna góra o ściętym, pokrytym śniegiem wierzchołku zachwyca i budzi respekt – nietrudno uwierzyć, że przez wieki uważana była za siedzibę japońskich bóstw.
 • Złożone programy podróży są łatwe do zrealizowania za sprawą wygodnych i szybkich połączeń lotniczych oraz kolejowych – zwłaszcza dzięki słynnym pociągom typu shinkansen, przemierzającym kraj z prędkością nawet 320 km/h.
 • Wspaniała kuchnia, oferująca dużo więcej niż sushi – które w wydaniu japońskim urzeka prostotą i wysublimowanym połączeniem smaków. Treściwy ramen, chrupka tempura, świeżo złowione ryby i owoce morza, makarony, słodycze... Nie sposób zapomnieć także o daniach typu street food, które zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Opis

Japonia to kraj, który długo nie pozwala o sobie zapomnieć. Posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę wypoczynkową i transportową, fascynujące zabytki i spektakularne widoki przyrody. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – miłośnicy wielkich miast doskonale odnajdą się w gwarnej atmosferze Tokio, pasjonaci historii i tradycji zachwycą się świątyniami i pawilonami dostojnego Kioto, a zwolennicy aktywnego wypoczynku z pewnością pokochają zwiedzanie miasta na rowerach czy piesze wycieczki po najbardziej malowniczych trasach trekkingowych. Nikt nie przejdzie obojętnie wobec kwitnących kwiatów wiśni i krwistoczerwonych liści klonów.

Geografia

Archipelag japoński położony jest na dalekim krańcu Azji Wschodniej i składa się z ponad 6850 wysp. Japonia ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu, a większość powierzchni kraju zajmują pokryte lasami obszary górskie i wyżynne. Najwyższy szczyt to góra Fudżi, sięgająca aż 3776 m n.p.m. Na niewielkiej ilości płaskich obszarów skupiają się gęsto zaludnione, nowoczesne miasta. W Japonii występuje ponad 600 jezior, z których największym jest malownicze jezioro Biwa. Kraj obfituje także w bogate zasoby ciepłych podziemnych wód, dzięki którym licznie występują onseny, czyli gorące źródła.

Przyroda

W związku ze swoim położeniem i ukształtowaniem, Japonia może pochwalić się niezwykle zróżnicowaną, bujną przyrodą. Ponad 60% powierzchni archipelagu pokrywają różnorodne lasy. W całym kraju rosną bambusy, drzewa śliwy oraz wiśni, których kwitnienie przyciąga wiosną rzesze zachwyconych obserwatorów. Najdalej na południe rosną wilgotne lasy z drzewiastymi paprociami i palmami. Środkowa część kraju pokryta jest lasami mieszanymi; to głównie buki, brzozy i dęby oraz różne gatunki klonów, których liście nabierają jesienią pięknej, głębokiej czerwieni. Na chłodnej północy rosną świerki, sosny i jodły syberyjskie. Wiele zwierząt spotykanych w Japonii znanych jest również w Polsce: niedźwiedzie brunatne, dziki, zające, sarny, jelenie... Wyjątkowym gatunkiem jest makak japoński – małpa, którą często spotkać można zażywającą kąpieli w gorących źródłach.

Kultura

Japoński kalendarz pełen jest barwnych, ekscytujących świąt i towarzyszących im festynów – niektóre z nich mają zasięg ogólnokrajowy, inne lokalny, ograniczający się do jednej świątyni lub miasta. Japończycy praktykują też wiele sezonowych rozrywek związanych z cyklem natury: podziwianie kwitnących kwiatów wiśni czy letniej pełni księżyca. Na kulturę Japonii ogromny wpływ wywarła cywilizacja chińska – to w Państwie Środka narodziły się takie dziedziny sztuki jak origami czy pielęgnowanie drzewek bonsai. Stamtąd także przybył na archipelag buddyzm zen, z którym związana jest ceremonia parzenia herbaty. I chociaż wpływy chińskie są w japońskiej tradycji niepodważalne, Japończycy szybko odeszli od wiernego naśladowania wzorców z kontynentu, pielęgnując jedyne w swoim rodzaju spojrzenie na kulturę i sztukę.

Ciekawostki
“Liczba mieszkańców samej aglomeracji tokijskiej – stolicy i przylegających do niej terenów – jest prawie tak duża, jak liczba mieszkańców całej Polski.”
Religia

W Japonii dominują dwie religie: shinto oraz buddyzm. Shinto to filozofia życia w zgodzie z naturą i z poszanowaniem sił przyrody. Stanowi jeden z filarów kultury japońskiej, towarzysząc jej rozwojowi niemal od samego początku. Już w czasach starożytnych Japończycy czcili bóstwa będące częścią otaczającej ich natury – zamieszkujące w górach i rzekach, w potężnych drzewach i głazach. Buddyzm dotarł do Japonii w połowie VI wieku i z upływem czasu stał się systemem równie ważnym jak shinto. Relacja tych dwóch religii bywała burzliwa, dziś jednak trwają one obok siebie w zgodzie, a Japończycy bezkonfliktowo praktykują je obie. Uroczystości związane z życiem, czyli narodziny czy śluby, odbywają się zazwyczaj w obrządku shintoistycznym, a te związane ze śmiercią – w buddyjskim.

Kuchnia

Kuchnia japońska, choć na Zachodzie kojarzona głównie z sushi, jest niezwykle urozmaicona, a każdy region słynie z wybornych, unikalnych potraw. Jeszcze do niedawna Japonia stanowiła kraj w głównej mierze rolniczy, a najważniejszą uprawą był sadzony na podmokłych polach ryż. I chociaż otwarcie na Zachód oraz import zagranicznych produktów spowodowały znaczne zmiany w japońskiej diecie, ryż pozostaje jednym z jej filarów. Wyspiarski charakter kraju sprawia zaś, że dieta Japończyków bogata jest w ryby, wodorosty i owoce morza. W japońskiej kuchni odnaleźć można także wiele potraw zapożyczonych przed wiekami z tradycji kulinarnych innych państw: chiński ramen, indyjskie kare raisu czy portugalską tempurę.

Historia

Najwcześniejsze ślady ludzkiej bytności na archipelagu sięgają około 12 tys. lat p.n.e. Pierwsza stała stolica Japonii została założona w 710 roku n.e., a stołeczne miasto stało się centrum kulturalnym, religijnym i artystycznym. Okres od VIII do XII wieku to czas pokoju, sprzyjającego rozwojowi literatury i sztuki – przede wszystkim na dworze cesarskim. Cesarzowie zawsze cieszyli się w Japonii ogromnym autorytetem, ale ich zwierzchnictwo, choć nigdy oficjalnie nie przerwane, było jedynie symboliczne. Do połowy XVI wieku władza polityczna w kraju została podzielona na kilkaset domen kontrolowanych przez lokalnych panów feudalnych, co w niedługim czasie doprowadziło do długiej i wyniszczającej wojny domowej. Walki zakończyły się na początku XVII wieku, gdy władzę przejął wojskowy reżim rodu Tokugawa. Kolejni jego członkowie sprawowali rządy jako szoguni przez 250 lat; w tym czasie kraj pozostawał niemal całkowicie odcięty od reszty świata. Był to okres prawdziwego rozkwitu rzemiosła, handlu i sztuki. W XIX wieku zachodnie państwa upomniały się o Japonię, zmuszając ją do otwarcia granic, co w niedługim czasie doprowadziło do upadku szogunatu i przywrócenia realnej władzy cesarzowi. Od tego czasu Japonia zaczęła przyjmować liczne wzorce zachodnie i szybko przekształciła się w światową potęgę, którą – mimo utrzymującej się gospodarczej stagnacji – pozostaje do dziś.

Japonia

Stolica

Tokio

Strefa czasowa

GMT +9:00
Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi 8 godzin w zimie i 7 godzin w lecie

Populacja

126 mln

Powierzchnia

377 970 kilometrów kwadratowych

Język

japoński

Ustrój

cesarska monarchia parlamentarna

Religia

shinto i buddyzm

Waluta

Jen japoński (JPY)
100 JPY = 3,50 PLN = 0,80 EUR = 0,90 USD

Informacje wizowe

Obywatele polscy podróżujący do Japonii w celach turystycznych nie są objęci obowiązkiem wizowym ani meldunkowym pod warunkiem, że podróż trwa krócej niż 90 dni. Przy wjeździe bez wizy paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii.

Szczepienia i informacje zdrowotne

W Japonii nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a szczepienia nie są obowiązkowe. W razie długiego pobytu (powyżej miesiąca) warto rozważyć szczepienie przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Japonia - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Japonia - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Wiosna i jesień są w Japonii najpiękniejszymi i najbardziej kolorowymi porami roku: wiosna jest bladoróżowa od kwitnących wiśni, a jesienią kraj pokrywają czerwone liście klonów. Pogoda podczas obu tych pór jest przyjemnie ciepła i słoneczna, z okazjonalnym zachmurzeniem i opadami. Szczególnie piękne są miesiące od marca do maja oraz od października do grudnia.

Lato w Japonii jest upalne i wilgotne. W czerwcu panuje pora deszczowa, która trwa około jednego miesiąca. Od połowy lipca do września temperatura wynosi ok. 30°C, a im dalej na południe, tym cieplej. Duża wilgotność powietrza sprawia, że temperatura odczuwalna może osiągnąć nawet około 40°C. Późne lato (szczególnie sierpień i wrzesień) przynosi ze sobą tajfuny, charakteryzujące się ulewnymi deszczami oraz porywistym wiatrem.

Zimą (czas od drugiej połowy grudnia do lutego) Japonia jest słoneczna, chłodna i sucha, dzięki czemu powietrze staje się niezwykle przejrzyste. Właśnie wtedy doświadczyć można najbardziej spektakularnych widoków góry Fudżi. Temperatury rzadko spadają poniżej zera; śnieg pada sporadycznie i zazwyczaj szybko topnieje.

 • Zamek Himeji

 • Świątynia Kiyomizudera w Kioto

 • Zamek Osaka i ogród Nishinomaru

 • Bambusowy gaj Arashiyama w Kioto

 • Góra Fudżi

 • Skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya w Tokio

 • Gorące źródła w Hakone

 • Pomnik Pokoju w Hiroszimie

 • Zamek Koriyama w Narze

 • Park Shinjuku Gyoen w Tokio

 • Promenada Dotonbori w Osace

 • Maiko w kimonie

 • Góra Fudżi

 • Mnisi na górze Koya

Zamek Himeji

Zamek Himeji

Świątynia Kiyomizudera w Kioto

Świątynia Kiyomizudera w Kioto

Zamek Osaka i ogród Nishinomaru

Zamek Osaka i ogród Nishinomaru

Bambusowy gaj Arashiyama w Kioto

Bambusowy gaj Arashiyama w Kioto

Góra Fudżi

Góra Fudżi

Skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya w Tokio

Skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya w Tokio

Gorące źródła w Hakone

Gorące źródła w Hakone

Pomnik Pokoju w Hiroszimie

Pomnik Pokoju w Hiroszimie

Zamek Koriyama w Narze

Zamek Koriyama w Narze

Park Shinjuku Gyoen w Tokio

Park Shinjuku Gyoen w Tokio

Promenada Dotonbori w Osace

Promenada Dotonbori w Osace

Maiko w kimonie

Maiko w kimonie

Góra Fudżi

Góra Fudżi

Mnisi na górze Koya

Mnisi na górze Koya

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.