Opis
To jedno z najnowocześniejszych i najbogatszych państw Azji Południowo-Wschodniej. Multikulturowa i multireligijna Malezja przyciąga podróżnych nowoczesną stolicą Kuala Lumpur, wspaniałymi plażami i piękną, egzotyczną przyrodą. Kraj oferuje wspaniałe możliwości połączenia aktywnego zwiedzania z błogim odpoczynkiem na rajskich plażach. Dopełnieniem takich atrakcyjnych wakacji może być tylko wspaniała i różnorodna kuchnia, która czyni pobyt w tym kraju jeszcze przyjemniejszym.
Geografia
Malezja położona jest w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim oraz na Borneo, oddzielonym od Półwyspu wodami Morza Południowochińskiego. Graniczy z Tajlandią i Singapurem oraz z Indonezją i Brunei na Borneo. Część kontynentalna na Półwyspie Malajskim stanowi dwie trzecie kraju i ma charakter górski i wyżynny. Góry południkowo ciągną się wzdłuż Półwyspu, a w jego centrum leży największe miasto i stolica kraju – Kuala Lumpur. Górzysty charakter ma również malajska część Borneo, która obejmuje północną część wyspy. Na Borneo leżą dwa stany kraju: Sarawak i Sabah. Na Borneo znajduje się najwyższy szczyt Malezji, góra Kinabalu, sięgający 4101 metrów n.p.m. Nadmorska część półwyspu oraz Borneo są nizinne. Małe wyspy u wybrzeży Malezji oferują piękne plaże i dobre warunki do nurkowania.
Przyroda
Połowę obszaru Malezji porastają wiecznie zielone lasy równikowe, które odznaczają się bogactwem gatunków drzew. Formacje porastające Borneo są jednymi z najstarszych lasów na świecie, będąc domem dla licznych rzadkich gatunków zwierząt. Spośród dużych ssaków w Malezji żyją słonie indyjskie, bawoły, nosorożce sumatrzańskie i tapiry malajskie, niedźwiedzie malajskie, tygrysy i pantery. Na Borneo mieszka największa populacja orangutanów, zagrożonego wyginięciem gatunku małp człekokształtnych, które można obserwować w Centrum Rehabilitacji Orangutanów w Sepilok. Wyspę zamieszkuje również nosacz sundajski, którego można spotkać tylko w tej części kraju. Na terenie Malezji żyją setki gatunków ptaków, gadów i owadów.
Kultura
Żyjące obok siebie nacje ukształtowały na przestrzeni wieków specyficzną i barwną kulturę. Duża różnorodność etniczna wywarła wpływ na język, architekturę, kuchnię, zwyczaje i święta. Popularnym malajskim świętem jest obchodzone w czerwcu Pesta Gawai. Szczególnie widowiskowe jest zaś hinduskie święto Thaipusam, związane z narodzinami boga wojny, Murugana. Mieszkańcy Malezji są niezwykle mili i uczyni, często uśmiechnięci. W Malezji zobaczyć można zarówno nowoczesne miasta, takie jak Kuala Lumpur – przykład energicznego rozwoju – oraz stare kolonialne miasteczka i lokalne wioski pośród lasów równikowych.
Ciekawostki
“Lasy Parku Narodowego Taman Negara uważane są za jedne z najstarszych lasów deszczowych na Ziemi. Szacuje się, że ich wiek to 130 milionów lat. Uznawane są za znacznie starsze od dżungli amazońskiej i puszczy kongijskiej.”
“Najważniejszym świętem narodowym w Malezji jest Hari Merdeka, czyli święto niepodległości. Obchodzone jest 31 sierpnia od 1957 roku, kiedy kraj ogłosił niepodległość od Imperium Brytyjskiego. ”
“Największe rondo na świecie znajduje się w mieście Putrajaya, a jego średnica wynosi 3,5 kilometra.”
“Narodowym napojem Malezji jest gorąca herbata z mlekiem zwana teh tarik, zaś narodowym daniem nasi lemak – gotowany w mleku kokosowym ryż owijany w liście bananowca, zazwyczaj jedzony na śniadanie.”
Religia
Ponad 60% społeczeństwa Malezji wyznaje islam, który pojawił się w tym obszarze w XV wieku. Islam jest uznawany za religię państwową Malezji, choć kraj ma świecką konstytucję. Duży odsetek ludności wyznaje tradycyjne, lokalne religie. Pozostałe wyznania, które zauważalne są wśród mieszkańców Malezji to chrześcijaństwo, buddyzm i hinduizm, będące wynikiem dużego zróżnicowania etnicznego i napływu ludności z innych państw.
Kuchnia
W wielokulturowej Malezji dostępny jest cały wachlarz dań kuchni azjatyckiej: od chińskiej, przez japońską, indonezyjską, hinduską, aż po tajską. W kuchni malajskiej popularnymi składnikami są imbir, mleko kokosowe oraz orzeszki. Do potraw często dodaje się sambal, czyli pastę z chili, tamaryndowca i cebuli, a także blachan – pastę z suszonych krewetek. Narodowym daniem malajskim jest potrawka podawana z ryżem ugotowanym w mleku kokosowym, nosząca nazwę nasi lemak. Inną popularną potrawą jest laksa, będąca zupą na bazie czerwonej pasty curry i mleczka kokosowego, podawana z makaronem oraz różnymi dodatkami, takimi jak ryby, krewetki, kurczak czy kalmary.
Historia
Pierwszym organizmem państwowym na terenie dzisiejszej Malezji był powstały w XV wieku Sułtanat Malakki. W tym okresie na terenie kraju rozprzestrzeniał się islam. W 1511 roku Portugalczycy podbili Malakkę tworząc kolonię, a synowie ostatniego sułtana założyli odrębne sułtanaty. Wówczas rozpoczął się okres rywalizacji o kontrolę nad cieśniną Malakka, który zakończył się w 1641 roku przez zajęcie cieśniny przez sułtana Johor wraz z Holandią. Między poszczególnymi państwami, które utworzyły się wtedy na terenie Malezji, trwały konflikty, dlatego zwróciły się one w drugiej połowie XIX wieku o pomoc do Wielkiej Brytanii. Na początku XX w. część stanów została połączona, tworząc Sfederalizowane Stany Malezji, w których faktyczną władzę sprawowali brytyjscy rezydenci. Pozostałe stany utworzyły Niesfederalizowane Stany Malezji i nie podlegały władzy Wielkiej Brytanii. Stany Sabah i Sarawak były natomiast częścią Brytyjskiego Borneo Północnego. W 1942 roku Japonia zaatakowała i zajęła obszar Malajski. Po oddaniu przez Japonię czterech północnych stanów Tajlandii zawiązała się partyzantka antyjapońska. W 1945 roku Wielka Brytania przywróciła stany północne Malezji i utworzono Związek Majalski. W 1948 roku powstała Federacja Malajska, która w 1957 roku ogłosiła niepodległość. W 1963 roku, po przyłączeniu do kraju części Borneo, zmieniono nazwę na Malezja.