Stolica
Abu Dhabi
Strefa czasowa
UTC +4
Populacja
8,27 mln osób
Powierzchnia
83 600 km²
Język
Językiem urzędowym jest język arabski, ale w użyciu powszechnym występują także język angielski, perski i hinduski.
Ustrój
Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają ciekawy i unikalny ustrój będący połączeniem monarchii konstytucyjnej i elekcyjnej. ZEA to federacja siedmiu emiratów, na której czele stoją prezydent szejk oraz premier szejk będący szefem rządu. Poszczególne emiraty są z kolei władane przez niezależnych władców zwanych emirami, których władza dziedziczona jest z ojca na syna.
Nazwy poszczególnych emiratów to: Dubai (Dubaj), Abu Dhabi (Abu Zabi), Ajman (Adżman), Fujairah (Fudżajra), Ras al-Khaimah (Ras al-Chajma), Sharjah (Szardża) oraz Umm al-Quwain (Umm al-Kajwajn).
Religia
Dominującą religią jest islam, który wyznawany jest przez 77% mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyznawcy katolicyzmu stanowią około 10% populacji, hinduizmu 6,5%, a buddyzmu 2%.
Waluta
dirham (AED), 1 dirham = 100 filsów; 1 AED = 1,22 PLN, 1 USD = 3,67 AED, 1 EUR = 3,82 AED
Czas przelotu
Przelot z Warszawy do Dubaju trwa 5 godzin 45 minut. Dostępne są loty bezpośrednie liniami lotniczymi Emirates oferującymi wysoki komfort podróży i poziom obsługi.
Informacje wizowe
Obywatele polscy udający się do ZEA w celach turystycznych mogą przekraczać granicę bez wiz. Polacy uzyskują stempel wjazdowy bezpłatnie na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Stempel upoważnia do pobytu na terenie ZEA do 90 dni.
Wymogiem niezbędnym do uzyskania wizy jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty czy potwierdzenia rezerwacji hotelu nie są wymagane.
Władze ZEA nie stawiają przeszkód przy wjeździe osób z paszportami zawierającymi wizy wjazdowe Izraela lub inne ślady pobytu w tym kraju.
Dubaj stanowi popularny port przesiadkowy w czasie dalekich podróży lotniczych. Jeżeli pozostajemy w strefie tranzytowej lotniska, nie potrzebujemy wiz.
Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy
Szczepienia i informacje zdrowotne
Na obszarze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Od podróżnych nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia. Niezależnie od niskiego ryzyka zachorowań, przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych zalecamy skontaktować się z
lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.
ZEA jest krajem o wysokich temperaturach powietrza przez cały rok, należy zatem pamietać o odpowiedniej ochronie ciała przed przegrzaniem czy odwodnieniem. Warto zaznaczyć, że woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zaleca się spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.
Ze względu na przypadki występowania na Półwyspie Arabskim zachorowań wywołanych wirusem MERS-Cov, zaleca się, aby osoby powracające z tamtego regionu, u których wystąpiły objawy choroby układu oddechowego z gorączką i kaszlem, zgłaszały się do lekarza udzielając informacji na temat historii swojej podróży z prośbą o rozważenie diagnostyki w tym kierunku.