Opis
Królestwo Arabii Saudyjskiej, otwierając swoje podwoje dla turystyki rekreacyjnej w 2019 r., stało się jedną z ostatnich granic, które mogą odkryć pasjonaci podróży. Jako nowy kierunek podróży, kraj ten jest pełen niespodzianek. Arabia Saudyjska to 12. co do wielkości kraj na świecie z 2500 km wspaniałego wybrzeża i historią sięgającą początków cywilizacji. Jest także domem dla szerokiej gamy zapierających dech w piersiach krajobrazów, które zapewniają wrażenia niespotykane nigdzie indziej na Ziemi, w tym sześć obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: Obszar kulturowy Hima, Hegra, AlUla, At-Turaif, Dirija, Oaza Al Ahsa, Stare miasto w Dżuddzie, Sztuka naskalna w prowincji Al Hail. Arabia Saudyjska jest niezwykle różnorodna i często przekracza oczekiwania. Mając do opowiedzenia setki historii, koncentruje się na ochronie bogatego dziedzictwa kraju, wyjątkowej kultury i naturalnego piękna, a także niezrównanej gościnności, z której słyną jego mieszkańcy. Kraj jest wschodzącym kierunkiem podróży oferującym niezwykłą gamę doświadczeń. Zarówno Riyad, jak i Dżudda proponują idealne wakacje w mieście; przylot z zagranicy do jednego z tych głównych węzłów komunikacyjnych jest łatwy, a turyści mogą podziwiać ludzi, kulturę, architekturę, zakupy i jedzenie. Ponadto Mekka i Medyna dostarczają muzułmańskim podróżnikom wielu przeżyć duchowych – miasta te są sercami kultury islamskiej i co roku wielu pielgrzymów odwiedza Hadjj i Umrah. Podróżni mogą odwiedzić fascynujące, kameralne muzea, które rzucają światło na religijne znaczenie miasta i jego położenie jako geograficznego krzyżowania kultur. Od targowisk starego świata, przez nowoczesne centra handlowe, po butikowe sklepy koncepcyjne – miasta Arabii Saudyjskiej oferują mnóstwo możliwości zakupów. W ofercie jest wszystko, od tradycyjnych wyrobów, przez przedmioty designerskie, po kreatywne kolekcje i niecodzienny wystrój. Możesz też wyjść poza kluczowe centra Arabii Saudyjskiej i zachwycić się cudami natury, do których można dotrzeć samochodem 4×4 lub pieszo. Drogi prowadzące do atrakcji na świeżym powietrzu są dobrze oznakowane – wystarczy preferowany środek transportu, który można zorganizować za pośrednictwem touroperatorów, taksówek i wypożyczalni samochodów. Jako 12. co do wielkości kraj na świecie, w Arabii Saudyjskiej nie brakuje obszarów do odkrycia.
Geografia
Arabia Saudyjska leży na obszarze Bliskiego Wschodu, miejscu spotkania kontynentów Azji, Afryki i Europy. Zajmuje większą część Półwyspu Arabskiego i powierzchnię około 2 150 000 km kw. Rozległa, niezamieszkana Pusta Dzielnica, al-Rub'al-Khali, jest największą górą piasku na świecie. Główne obszary uprawne znajdują się na Wyżynie Asir w prowincji południowo-zachodniej oraz we wschodniej prowincji Hasa wzdłuż Zatoki Perskiej. Kraj jest podzielony administracyjnie na 14 prowincji, w tym Hidżaz, Asir, Nejd, Al-Hasa i Prowincję Północną, a każdą z nich kieruje gubernator lub emir. Topografia jest zróżnicowana, od rozległych połaci piasku po nierówne pasma górskie. Od Zatoki Akaba na południe do Jemenu leży sucha, wąska równina przybrzeżna granicząca z Morzem Czerwonym. Na wschód od równiny wąski łańcuch gór wznosi się na wysokość 3000 metrów. Cały ten region, tradycyjnie nazywany Hidżazem, jest obecnie znany jako Region Zachodni. Ten sam łańcuch górski wznosi się na wysokość 3000 metrów i staje się bardziej nierówny na południu w pobliżu Jemenu. W tej części kraju, zwanej Asir, występuje więcej opadów niż w jakiejkolwiek innej części kraju. Gęsta populacja, wioski, gospodarstwa szeregowe i zielone lasy bardziej przypominają Afrykę niż Królestwo Pustyni. Nejd, serce Arabii Saudyjskiej, jest ojczyzną Al-Saud, rodziny rządzącej królestwem. Na tym obszarze występuje największe skupisko koczowniczych ludów, które nadal prowadzą swoje stada owiec, kóz i wielbłądów po całym kraju w poszukiwaniu pastwisk. Ale i ci ludzie się modernizują, a ciężarówki z wodą są obecnie częstym widokiem w pobliżu ich obozowisk namiotowych. Prowincja Wschodnia Al-Hasa, choć w dużej mierze pustynna, obejmuje większość krajowych pól naftowych. Oprócz ropy naftowej dwie duże oazy, Qatif i Hofuf, obsługują znaczną produkcję rolną.
Kultura
Jeśli chodzi o kulturę Arabii Saudyjskiej, jest tak wiele do odkrycia. Od 20 000 lat Królestwo odgrywa kluczową rolę w cywilizacji Bliskiego Wschodu, a współczesne społeczeństwo honoruje wiele sposobów życia, które od tego czasu są unikalne dla Półwyspu Arabskiego. Od starożytnych miejsc, które przetrwały do dziś, po tradycyjne jedzenie i napoje podawane z niezachwianą gościnnością – wszędzie, gdzie spojrzysz, znajdziesz nawiązania do bogatej historii Arabii Saudyjskiej. Jednocześnie kraj wkracza na arenę światową jako kierunek podróży podlegający szybkim zmianom. Koncentrując się na globalnych inwestycjach, zrównoważonym rozwoju, rozrywce i innowacjach, kraj ten ma szansę stać się energetycznym węzłem między Azją, Europą i Afryką. Arabia Saudyjska, w której ponad 70 procent populacji ma mniej niż 35 lat, jest nowym, ekscytującym miejscem podróży, łączącym to, co najlepsze, stare i nowe. Arabski jest językiem urzędowym Arabii Saudyjskiej i głównym językiem używanym we wszystkich transakcjach publicznych. Angielski jest w Królestwie nieformalnym drugim językiem, którym posługuje się duża część społeczeństwa. Wszystkie znaki drogowe są dwujęzyczne i wyświetlają informacje w języku arabskim i angielskim.
Ciekawostki
“Arabia Saudyjska ma więcej ropy niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Po raz pierwszy wydobyto ropę w Arabii Saudyjskiej w marcu 1938 r. na polu naftowym Dammam na głębokości 1440 metrów. Obecnie kraj ten posiada około 17% potwierdzonych światowych zasobów ropy naftowej. Litr wody pitnej jest droższy niż litr ropy w Arabii Saudyjskiej.”
“W Arabii znajduje się największy targ wielbłądów na świecie. Codziennie sprzedaje się około 100 tych zwierząt. Targ rozciąga się na obszarze dwóch mil kwadratowych na obrzeżach Burajdy w Al-Qassim i jest czynny codziennie od 6:00 rano. ”
“Historycznie rzecz biorąc, wielbłądy były głównym źródłem transportu Arabii Saudyjskiej. Choć zostały wyparte przez inne środki transportu, nadal zajmują szczególne miejsce w kulturze kraju. Wielbłądy arabskie, zwane też „wielbłądami jednogarbnymi”, stanowią niezawodne źródło mleka, pożywienia i skóry. Większość sprzedawanych na targu przeznaczona jest do rzeźni.”
“Arabia Saudyjska jest także domem dla wyścigów wielbłądów o Puchar Króla. W imponującym wyścigu wielbłądów na 19-kilometrowym torze podczas Narodowego Festiwalu Janadriyah bierze udział nawet 2000 uczestników.”
“Rub-Al Khali to największa ciągła pustynia piaskowa na świecie. Zajmuje powierzchnię 650 000 km2 – większą niż Holandia, Belgia i Francja razem wzięte. Wydmy również osiągają wysokość 250 metrów.”
“Arabia Saudyjska jest także największym krajem na świecie bez rzeki. Nieco ponad 95% kraju to pustynia lub półpustynia. Ale chociaż nie ma tu żadnych rzek, ma rozległą linię brzegową wzdłuż Zatoki Perskiej i Morza Czerwonego.”
“Port lotniczy Króla Khalida jest największym lotniskiem na świecie. Rozciąga się na oszałamiającym obszarze 77 700 ha. Lotnisko znajduje się w Dammam.”
“Dwie trzecie populacji Arabii Saudyjskiej ma mniej niż 35 lat. Średni wiek wynosi 30 lat. Według ostatnich raportów 30,3% populacji to osoby w wieku poniżej 14 lat, a 34,7% to osoby w wieku 15–35 lat. Około 51% młodej populacji Arabii Saudyjskiej to mężczyźni. Odsetek młodych mężczyzn i kobiet, którzy nigdy nie byli w związku małżeńskim, w grupie wiekowej 15-34 lata wynosi 66,23 proc. Odsetek niezamężnych kobiet w tym przedziale wiekowym wynosi 43,1%.”
“Od 2013 roku Arabia Saudyjska pracuje nad budową największego drapacza chmur na świecie. Wieża Kingdom Jeddah Tower, której budowa obecnie jest w zawieszeniu, po ukończeniu będzie miała co najmniej 1000 metrów wysokości. To prawie 200 metrów więcej niż słynny Burj Khalifa w Dubaju, który obecnie posiada tytuł najwyższej wolnostojącej konstrukcji na świecie.”
“Książę Mohammed bin Salman wprowadził w ciągu ostatnich kilku lat gruntowne reformy dotyczące kobiet. Należą do nich: przyznanie kobietom prawa do posiadania własnych paszportów, podróżowania za granicę i samodzielnego życia bez zgody wali (opiekuna płci męskiej).”
“Dowody wskazują, że współczesna Arabia Saudyjska jest zamieszkana od około 125 000 lat. Starożytne narzędzia odkryte na Półwyspie Arabskim sugerują, że ludzie migrowali przez ten region z Afryki.”
“W Mekce odbywa się jedno z największych corocznych zgromadzeń na świecie. Każdego roku ponad 2 miliony muzułmanów pielgrzymuje do Mekki, aby odprawić hadżdż, uważaną za piąty i ostatni filar islamu. ”
Religia
Islam jest jedną z największych religii monoteistycznych na świecie. Jego wyznawcy, zwani muzułmanami, wierzą w jednego Boga (po arabsku Allah) i że Mahomet jest jego Prorokiem. Dziś światowa społeczność muzułmanów, obejmująca ludzi wielu ras i kultur, liczy prawie miliard. Historycznie rzecz biorąc, Arabia Saudyjska zajmowała szczególne miejsce w świecie islamskim jako serce islamu. Rzeczywiście, to do świętej Kaaby w Mekce muzułmanie pobożnie modlą się pięć razy dziennie. Koran, święte pismo islamu, został objawiony i jest powszechnie recytowany w języku arabskim. Muzułmanin ma pięć obowiązków zwanych pięcioma filarami islamu. Pierwszym jest wyznanie wiary: „Nie ma boga prócz Boga; Mahomet jest posłańcem Boga”. Drugim jest modlitwa pięć razy dziennie, z twarzą zwróconą do świętego miasta Mekki. Trzecim jest zakat (dawanie jałmużny), który nakazuje płacenie określonej części majątku muzułmanina dla dobra całej społeczności, a w szczególności jej najbardziej potrzebujących członków. Czwartym jest post podczas Ramadanu, dziewiątego miesiąca kalendarza muzułmańskiego, podczas którego muzułmanie wstrzymują się od jedzenia i picia od świtu do zachodu słońca. Piąty filar to odbycie hadżdż, czyli pielgrzymki do Mekki przynajmniej raz w życiu. Królestwo w dalszym ciągu przeznacza znaczne zasoby finansowe i ludzkie, aby umożliwić jeszcze większej liczbie pielgrzymów odbycie hadżdż w komforcie i bezpieczeństwie. Dla Arabii Saudyjskiej święte miasta Mekka, miejsce narodzin islamu i Proroka Mahometa, oraz Medyna, miejsce pochówku Proroka, są niezwykle ważne wszystkich muzułmanów. Uznając wyjątkową i historyczną tradycję, jaką reprezentują te święte miejsca, król Fahd przyjął oficjalny tytuł Kustosza Dwóch Świętych Meczetów jako wyraz swego głębokiego poczucia odpowiedzialności wobec islamu.
Kuchnia
Kuchnia Arabii Saudyjskiej ma wiele znanych elementów kuchni bliskowschodniej, a także odrębne smaki i regionalne specjały. I chociaż obfite dania mięsne i ryżowe zajmują ważne miejsce w menu Arabii Saudyjskiej, jest w nich więcej różnorodności, niż można by się spodziewać. Kulinarny wpływ Półwyspu Arabskiego na świat jest niezmierzony: cytryny, pomarańcze i granaty uprawiano tu co najmniej od XIII wieku. Zajmujące dwie trzecie tego półwyspu tereny zajmowały szczególne miejsce w centrum kluczowych szlaków handlowych, które ułatwiały transport towarów rolnych.
Wiele tradycyjnych potraw spożywanych w Arabii Saudyjskiej przypomina kuchnię bliskowschodnią z sąsiednich krajów: Jemenu, Egiptu, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tak naprawdę większość z tych krajów zmienia przepisy i smaki od wieków, dlatego czasami trudno jest określić, skąd pochodzi dane danie. Kultura kulinarna Arabii Saudyjskiej w większości kieruje się tym kodem kulinarnym, ale kraj ten ma niezaprzeczalne roszczenia do jednego dania, a jest nim kabsa. To ogromny talerz aromatycznego, przyprawionego ryżu gotowanego w bulionie z kurczaka i podawanego z pieczonym kurczakiem, rodzynkami i orzechami. Kabsa, danie stworzone do dzielenia się, jest tak samo podstawowym posiłkiem w domu, jak i w najlepszych restauracjach.
Historia
Półwysep Arabski od tysięcy lat wspiera kulturę rolniczą, pasterską i łowiecką. Żyjąc na ważnych starożytnych szlakach handlowych, przodkowie Saudyjczyków zetknęli się z różnymi cywilizacjami, w tym z Mezopotamią, Egiptem, Grecją, Rzymem, Bizancjum, Indiami, Persją i Chinami. Koran, święta księga islamu, został objawiony prorokowi Mahometowi w zachodnich arabskich miastach Mekce i Medynie począwszy od około 610 r. n.e. Narodziny nowej wiary były jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii. Zainspirowani islamem Arabowie wyszli z Arabii, szerząc islam i język arabski. Ich rozległe imperium wkrótce rozciągnęło się od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Azję Środkową na wschodzie, obejmując dzisiejsze południowe Włochy, Hiszpanię i część Francji. Muzułmańska cywilizacja arabska pozostawała prężna przez stulecia, zapewniając stabilność i postęp wiedzy ludzkiej, podczas gdy cywilizacja zachodnia znajdowała się w zaćmieniu w średniowieczu. Arabowie wnieśli obszerny i oryginalny wkład w chemię, fizykę, optykę, astronomię, medycynę, matematykę, literaturę i filozofię. Wynaleźli algebrę, której nazwa wywodzi się od arabskiego słowa. Przekazali także na Zachód system liczbowy, zwany cyframi arabskimi. W XIII wieku najazdy mongolskie zadały niszczycielski cios wschodnim ziemiom Arabów, a ich imperium zaczęło podupadać. Historia współczesnej Arabii Saudyjskiej rozpoczyna się od Abdula Aziza Al-Sauda, znanego na Zachodzie jako Ibn Saud. Rodzina Al-Saud panowała nad większą częścią Arabii na początku XIX wieku. Jednak pod koniec stulecia utraciła część swojego terytorium na rzecz Turków i została wypędzona ze swojej stolicy, Riyadu, przez rywalizujący ród Raszidów. W 1902 roku Abdul Aziz odbił miasto i rozpoczął podbój i ponowne zjednoczenie kraju, co zakończyło jakieś trzydzieści lat później. W 1927 r. Abdul Aziz został oficjalnie ogłoszony królem, a w 1932 r. kraj otrzymał nazwę Królestwo Arabii Saudyjskiej. Od odkrycia złóż ropy w ogromnych ilościach w 1938 r. szybki rozwój gospodarczy i rosnące znaczenie w sprawach światowych zdominowały najnowszy rozdział w historii Arabii Saudyjskiej.