MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Kenia z Memories Vacations
Afryka  ›  Kenia

Kenia

Kenia jest zróżnicowaną przyrodniczo i kulturowo krainą doskonałego safari! Rozległa równina sawanny stanowi dom dla tysięcy antylop gnu, słoni, lwów, lampartów, stad zebr, żyraf i nosorożców. Barwne wioski Masajów i Samburu wypełnia śpiew i radość. Jeziora spowite są różową mgłą flamingów. Bezkresne białe plaże cudownie współgrają z turkusem Oceanu Indyjskiego.

Dlaczego polecamy
 • Możliwość przyjrzenia się z bliska dzikim zwierząt w ich naturalnym środowisku,
 • Obserwacja polowań, szczęśliwych ucieczek i narodzin w świecie ssaków Wielkiej Piątki Afryki
 • Uczestniczenie w Wielkiej Migracji, w walce o przetrwanie tysięcy zwierząt różnych gatunków
 • Urzekające widoki traw sawanny i wysokich akacji o wschodzie i zachodzie słońca, szczególnie zjawiskowe są panoramy podziwiane z pokładu balonu
 • Poznanie zadziwiającej i barwnej kultury społeczności Masajów i Samburu
 • Swoista podróż w czasie zagwarantowana przez nocleg w luksusowych namiotach rodem z powieści Karen Blixen
Geografia

Podzielona równikiem, położona we wschodniej Afryce Kenia graniczy z Somalią, Etiopią, Sudanem Południowym, Tanzanią i Ugandą. Nizinne, słabo rozwinięte wybrzeże oblane jest wodami Oceanu Indyjskiego, w których kryją się bujne rafy koralowe. Większość kraju obejmuje rozległy płaskowyż Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, którą na zachodzie przecina Wielki Rów Afrykański. W obrębie rowu tektonicznego występują liczne jeziora oraz potężne wulkany. Najwyższy szczyt kraju, wulkan Mount Kenia o wysokości 5199 m n.p.m. oraz mający 4321 m wysokości Mount Elgon wznoszą się na obszarze Wielkiego Rowu Afrykańskiego. W Kenii znajduje się największe w Afryce słonowodne Jezioro Rudolfa (Turkana) oraz część słodkowodnego Jeziora Wiktorii, największego na kontynencie.

Przyroda

Wnętrze Kenii stanowią spękane stepy i sucha sawanna, porośnięta roślinnością półpustynną, nad którą królują drzewa i krzewy kolczastej akacji. Wyżyny pokryte są przez bujne lasy tropikalne. Od marca do czerwca krajobraz maluje się soczystą zielenią, a w porze suchej przybiera brunatno-żółtą barwę. Niezwykła przyroda kraju chroniona jest w licznych parkach narodowych, w większości których organizowane są safari. W Kenii żyją dziesiątki gatunków dużych ssaków, m.in. gatunki Wielkiej Piątki Afryki, czyli słoń sawannowy, nosorożec czarny, lew, bawół i lampart, a także żyrafa, zebra, gepard oraz antylopy gnu, eland, kudu, impala oraz gazele. W pobliżu zbiorników wodnych, rzek i terenów bagnistych kryją się krokodyle i hipopotamy. W Rezerwacie Masai Mara obserwuje się jeden z najwspanialszych spektakli natury: Wielką Migrację w poszukiwaniu pożywienia. Biegnące stada zwierząt, grupy groźnych drapieżników i hien, nie zważając na turystów, rządzą się swymi surowymi prawami natury. Obszar Kenii to również ornitologiczny raj pełen flamingów, sępów, strusi, czapli i ibisów. W rezerwatach morskich podziwiać można niezliczone gatunki ryb pośród bujnych raf koralowych.

Kultura

Od czasów pierwszych ludzi aż po współczesność, Kenia była krajem niekończących się zmian, kontrastów, nierównych szans oraz domem dla 52 grup etnicznych. Część ludności zachowała autonomię swojej kultury i kultywuje tradycyjne wzorce, jednakże spory procent zaadaptował zachodni styl życia. Różnorodność grup etnicznych zamieszkujących kraj jest jednym z najciekawszych elementów kultury Kenii. Najbardziej znaną społecznością tradycyjną są Masajowie, żyjący na terenie parku Masai Mara u podnóża Kilimandżaro. Grupa ta prowadzi półkoczowniczy tryb życia, mieszka w tradycyjnych, okrągłych chatach, poluje na zwierzynę sawanny i wypasa bydło. Masajowie niezmiennie kultywują swoje tradycyjne tańce z wysokimi skokami, obrzędy, wierzenia oraz język Maa. Na północ od równika żyją grupy Samburu, spokrewnione z Masajami zwłaszcza językowo. Tradycyjny czerwono-biały strój Samburu charakteryzuje się okazałym nakryciem głowy, zdobionym piórami i kolorowymi detalami. Wybrzeże zamieszkuje w dużej mierze ludność Suahili, której kultura rozwijała się pod wpływami arabskimi, perskimi i indyjskimi. Spadkiem po czasach kolonialnych jest silne piętno kultury brytyjskiej, widoczne na przykład we wszechobecności języka angielskiego. Tradycyjnym pozdrowieniem jest: jumbo!

Ciekawostki
“Samburu w tłumaczeniu z języka Maa oznacza motyle. Smukli i kolorowi członkowie plemienia, adekwatnie do nazwy, ucieleśniają beztroskie owady”
Religia

Na terenie Kenii dominującą religią jest zaszczepione przez Portugalczyków chrześcijaństwo, które praktykuje blisko 80% mieszkańców. Około 10% społeczeństwa stanowią muzułmanie, zamieszkujący głównie Mombasę i wybrzeże oraz północno-wschodnie obszary Kenii. Blisko 10% Kenijczyków kultywuje tradycyjne wzorce kulturowe i religijne. Według legendarnych wierzeń bóstwa objawiają się na ziemi jako słońce, księżyc, gwiazdy, drzewa, skały i rośliny. Szczególnie boskie jest zamieszkałe przez opiekuńcze bóstwa drzewo figowe, należące do księżyca oraz pokryty śniegiem szczyt Mount Kenya, zamieszkiwany przez bóstwo Ngaj.

Kuchnia

Kuchnia kenijska charakteryzuje się prostymi, lecz treściwymi potrawami. Na wybrzeżu dania są urozmaicone ze względu na dostępność świeżych owoców morza i ryb, serwowanych najczęściej z ryżem i egzotycznymi przyprawami. Podstawowymi składnikami kuchni kenijskiej są kukurydza, maniok, słodkie ziemniaki, ryż, fasola oraz sezonowe warzywa. Najpopularniejsze danie ugali, pochodzące z Ugandy, przygotowywane jest z płatków kukurydzianych podawanych z gęstym gulaszem lub sosem warzywnym. Dużą część oferty gastronomicznej stanowią również potrawy przyrządzane z mięsa, najczęściej kurczaka, kozy, baraniny i wołowiny. Najpopularniejszym daniem mięsnym jest nyama choma, czyli pieczona na otwartym ogniu kozina. Do delikatesów kenijskich należą również: matoke – tłuczone zielone banany, chapati – placki z mąki pszennej, samosas – smażone krążki z ciasta faszerowanego pikantnym mięsem lub warzywami oraz mandazi – ciastka drożdżowe, doskonale komponujące się z winem z papai lub kakaowym rumem.

Historia

Znalezienie w 1984 roku prawie kompletnego szkieletu chłopca homo erectus nad jeziorem Turkana dało podstawę tezie, że to właśnie Kenia jest kolebką ludzkości. Późniejsze migracje ludności nadal pozostają prehistoryczną tajemnicą. Historia naszej ery wskazuje, że do Kenii w pierwszej kolejności przybyli wojownicy i koczownicy z północy. Około VII wieku, mieszkańcy Zatoki Perskiej przynieśli do Kenii kulturę islamu. Mieszanka lokalnych plemion i napływowej ludności przyczyniła się do powstania kultury suahili i języka bantu. Do X wieku wybrzeże kraju opanowane było przez mieszkańców Półwyspu Arabskiego. Pod koniec XV wieku kolonizację Kenii rozpoczęli Portugalczycy, ściągając daniny od tubylców. Arabowie wyparli Portugalczyków dopiero na początku XVIII wieku, sprawując kontrolę zarówno nad Kenią, jak i Tanzanią z Zanzibarem. Pod koniec XIX wieku afrykańską krainę zajęli Brytyjczycy, czyniąc ją w 1920 roku swoją kolonią. Kenijczycy odzyskali niepodległość dopiero w 1963 roku, po długotrwałych walkach. Pierwszym prezydentem został Jomo Kenyatta, jednak Kenia była państwem jednopartyjnym aż do 1991 roku. Po wyborach prezydenkich w 2007 roku i krwawych zamieszkach władza została formalnie podzielona między prezydenta i opozycję.

Kenia

Stolica

Nairobi

Strefa czasowa

GMT+3 godz

Populacja

53 mln

Powierzchnia

582 tys. km²

Język

Językami urzędowymi w Kenii są angielski i suahili. W użyciu są także liczne dialekty lokalnych grup etnicznych.

Ustrój

Kenia jest republiką, a głową państwa jest prezydent. Państwo należy do brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Religia

Chrześcijaństwo: 84,8%; Islam: 9,7%; Religie społeczności tradycyjnych: 1,7%

Waluta

Szyling kenijski (KES); 1 szyling = 100 centów

Czas przelotu

Ok. 12 - 15 godzin, w zależności od czasu przesiadki. Brak lotów bezpośrednich.

Informacje wizowe

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym. Turyści są zobowiązani ubiegać się o wizę z wyprzedzeniem wypełniając wiosek online na stronie http://evisa.go.ke/evisa.html. Koszt wizy turystycznej jednorazowego wjazdu to 51 USD. Aplikacje są rozpatrywane w ciągu dwóch dni roboczych (48h).
E-wisa jest ważna przez 3 miesiące od momentu jej przyznania, a nie od momentu przyjazdu do Kenii. Po przylocie do Kenii, podróżni są zobowiązani okazać wydrukowane potwierdzenie przyznania e-wizy, które pozwala na pobyt w kraju nie dłuższy niż 90 dni. Paszport powinien być ważny przez min. 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Kenii i posiadać min. jedną pustą stronę. Przy ubieganiu się o e-wizę należy także posiadać bilet powrotny z Kenii. Pasażerowi lotów do Kenii mogą nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu, jeśli nie okażą przy boardingu ważnej e-wizy.
Osoby z ważną wizą kenijską i planujące zarazem wizytę w Tanzanii lub Ugandzie, mogą wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego ubiegania się o wizę. Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kenia

Szczepienia i informacje zdrowotne

Osobom podróżującym do Kenii zaleca się szczepienie przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, polio oraz durowi brzusznemu. W przypadku podróży do Kenii z Europy, nie jest obowiązkowe szczepienie przeciw żółtej febrze. Certyfikat takiego szczepienia (tzw. "żółta książeczka") wymagany może być od turystów, którzy przekraczają granice Kenii po pobycie w innym kraju afrykańskim lub kontynuują swoją podróż do takich krajów. Zaleca się profilaktykę przeciwmalaryczną (zarówno dla odwiedzających parki narodowe, jak i wybrzeże).
Przez każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Kenia - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Kenia - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Obszar Kenii znajduje się w zasięgu klimatu równikowego monsunowego. Większość terenu kraju jest dość sucha, z małą ilością opadów. Na wybrzeżu panują wysokie temperatury sięgające 30°C oraz wysokie opady. Duże opady występują również na obszarach górskich. W Kenii wyróżniamy porę suchą i deszczową. Na wybrzeżu występuje tylko jedna pora deszczowa, od kwietnia do maja, zaś na pozostałym obszarze kraju dwie, od marca do maja oraz w listopadzie i grudniu. Pora deszczowa w miesiącach kwiecień–maj jest najintensywniejsza, dlatego w tym okresie odradza się podróż do Kenii. Pozostałe miesiące sprzyjają wyjazdom na safari oraz na wybrzeże. Okres od lipca do października to najlepszy, ale i najdroższy czas na safari. W Masai Mara w tym czasie ma miejsce niezwykły przyrodniczy spektakl: około półtora miliona antylop gnu i pół miliona zebr przeprawia się przez rzekę Mara w Rezerwacie Masai Mara, padając ofiarą krokodyli i drapieżników.

 • Mara Crossing w rezerwacie Masai Mara

 • Park Narodowy Amboseli

 • Tradycyjna wioska masajska

 • Śniadanie w buszu, Źródło: Joy's Camp

 • Spacer po buszu z przewodnikiem , Źródło: Joy's Camp

 • Źródło: Lewa Safari Camp

 • Źródło: The Safari Collection

 • Źródło: Ol Seki Masai Mara

 • Wnętrze luksusowego namiotu w Mara Intrepids Camp, Źródło: Mara Intrepids Camp

 • Jedna z najsłynniejszych plaż wschodniej Afryki - Diani Beach

 • Źródło: Almanara Luxury Resort

 • Śniadanie z żyrafami , Źródło: Giraffe Manor House

 • Widok na miasto Lamu

Mara Crossing w rezerwacie Masai Mara

Mara Crossing w rezerwacie Masai Mara

Park Narodowy Amboseli

Park Narodowy Amboseli

Tradycyjna wioska masajska

Tradycyjna wioska masajska

Śniadanie w buszu

Śniadanie w buszu

Źródło: Joy's Camp

Spacer po buszu z przewodnikiem

Spacer po buszu z przewodnikiem

Źródło: Joy's Camp

Źródło: Lewa Safari Camp

Źródło: The Safari Collection

Źródło: Ol Seki Masai Mara

Wnętrze luksusowego namiotu w Mara Intrepids Camp

Wnętrze luksusowego namiotu w Mara Intrepids Camp

Źródło: Mara Intrepids Camp

Jedna z najsłynniejszych plaż wschodniej Afryki - Diani Beach

Jedna z najsłynniejszych plaż wschodniej Afryki - Diani Beach

Źródło: Almanara Luxury Resort

Śniadanie z żyrafami

Śniadanie z żyrafami

Źródło: Giraffe Manor House

Widok na miasto Lamu

Widok na miasto Lamu

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.