MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Wycieczki do Nepalu - zwiedzanie, trekking, sprawdzone hotele
Azja  ›  Nepal

Nepal

Położony na południowych stokach Himalajów Nepal to niewielki kraj o ogromnym uroku. Poza ośnieżonymi ośmiotysięcznikami, Nepal oferuje fascynującą mozaikę kultur, wielowiekowe miasta, piękne pałace, stupy i świątynie oraz mistyczną dżunglę pełną dzikich zwierząt. Dolina Kathmandu zachwyca starożytnymi miastami ze światowej klasy zabytkami, a szlaki trekkingowe obfitują w niezapomniane widoki.

podróże szyte na miarę do Nepalu, trekking w Himalajach, zwiedzanie i hotele w Nepalu, zabytki i świątynie Doliny Kathmandu, Pokhara i Annapurna, safari w Parku Chitwan, kiedy jechać do Nepalu

Dlaczego polecamy
 • Zapierająca dech w piersiach panorama najwyższych gór świata – Himalajów
 • Bliskie spotkanie z fascynującą kulturą podczas zwiedzania hinduskich świątyń i buddyjskich stup w Dolinie Kathmandu
 • Odkrywanie bogatej historii trzech, niegdyś niezależnych, królestw: Kathmandu, Patan i Bhaktapur
 • Doskonała lokalizacja na pełną wrażeń wyprawę – Nepal słynie z górskich trekkingów, raftingów na rwących himalajskich rzekach oraz lotów widokowych na paralotniach
 • Hipisowska atmosfera kultowego miasteczka Pokhara, malowniczo położonego u podnóża pasma Annapurny
 • Noclegi w himalajskich lodgach podczas trekkingu
Geografia

Nepal to niewielkie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, graniczące z Chinami i Indiami.
Około 80% powierzchni państwa położona jest w obrębie Himalajów. Na terenie Nepalu leży najwyższy szczyt świata, czyli wznoszący się na wysokość 8 848 m n.p.m. Mount Everest, oraz siedem innych ośmiotysięczników. Około 90 innych nepalskich szczytów liczy ponad 7000 m n.p.m.
W centralnej części kraju leży Dolina Kathmandu, jedna z największych kotlin Nepalu i zarazem najgęściej zaludniony obszar kraju. Położone w dolinie Kathmandu jest stolicą i największym miastem Nepalu. Południe kraju zajmują wyżyny oraz niewielka część Niziny Hindustańskiej. Głównymi rzekami Nepalu są Karnali, Kosi i Narayani, płynące z północy na południe i trafiające do zlewiska Gangesu.

Przyroda

Szata roślinna w Nepalu uzależniona jest od pięter klimatycznych. Do 1200 m n.p.m. rosną wiecznie zielone lasy zwrotnikowe, w których dominują bambusy, palmy, akacje i drzewa sandałowe. Do wysokości 2000 m n.p.m rosną lasy liściaste, a powyżej tej granicy lasy iglaste z jodłą, świerkiem i cedrem himalajskim. Powyżej 3500 m n.p.m. zaczynają pojawiać się łąki alpejskie, które wraz ze wzrostem wysokości wypierają lasy. Łąki występują do wysokości około 5000 m n.p.m., powyżej tej wysokości widoczne są surowe skały, pokryte śniegiem i lodem.
Południe Nepalu obfituje w rzadkie gatunki zwierząt – na obszarach pokrytych dżunglą żyją tygrysy bengalskie, słonie indyjskie, lamparty, nosorożce indyjskie, krokodyle i liczne małpy. Regionem, który umożliwia obserwację dzikich zwierząt jest Park Narodowy Chitwan. Górskie obszary zamieszkują kozy, owce, jelenie, niedźwiedzie, piżmowce oraz pantery śnieżne. W górach można również spotkać sępy himalajskie.

Kultura

Na kulturę i architekturę Nepalu, tak jak na codziennie życie jego mieszkańców, duży wpływ miała religia.
Kraj szczyci się wspaniałymi zabytkami, zwłaszcza licznymi świątyniami indyjskimi i buddyjskimi. Wyjątkowo piękne i unikalne są buddyjskie stupy, czyli świątynie o dzwonowatym kształcie, pełniące funkcję relikwiarzy, których górna część ozdobiona jest oczami Buddy. Jedne z najpiękniejszych i najstarszych świątyń położone są w Dolinie Kathmandu. W dolinie podziwiać można także misternie zdobione Pałace Królewskie.
Teren Nepalu zamieszkują liczne grupy etniczne, których lokalne zwyczaje i kulturę można obserwować podczas podróży przez kraj. Mieszkańcy Nepalu są niezwykle tradycyjni i głęboko wierzący, jednak ciągle otwarci i bardzo gościnni względem przybyszy.

Ciekawostki
“Flaga Nepalu jest jedyną na świecie, która nie ma kształtu czworokąta. Tworzą ją dwa trójkąty, które formą nawiązują do tradycyjnych chorągwi azjatyckich. Trójkąty te symbolizują Himalaje oraz dwie główne religie kraju, czyli hinduizm i buddyzm. ”
Religia

Około 75% mieszkańców Nepalu wyznaje religie Indii. Drugą najliczniejszą religią jest buddyzm wyznawany przez około 16 % społeczeństwa. Buddyzm i religie Indii na ziemiach Nepalu współistniały w harmonii przez wieki. Pozostałymi religiami wyznawanymi przez mieszkańców Nepalu są islam, protestantyzm, katolicyzm, czy sikhizm.
Religia odgrywa w życiu mieszkańców dużą rolę. Najważniejszym świętem w Nepalu jest Dashain, 15-dniowe święto indyjskie obchodzone na cześć bogini Durgi. Dashain przypada zazwyczaj we wrześniu lub październiku. Drugim ważnym świętem jest trwający 5 dni Tihar, indyjski i buddyjski festiwal świateł. Tihar przypada niedługo po święcie Dashain.
W 2008 roku Nepal został ogłoszony krajem świeckim.

Kuchnia

Nepal nie posiada szczególnie urozmaiconej i wyróżniającej się kuchni. Na styl gotowania miały wpływ kuchnia tybetańska i hinduska. Potrawy zazwyczaj podawane są na ciepło, często z dużą dawką pikantnych przypraw. Najpopularniejszym posiłkiem jest „dhal bhat”, czyli zupa z soczewicy w towarzystwie gotowanego ryżu. „Dhal bhat” serwowane jest z „tarkari”, czyli curry z sezonowych warzyw. Często spotykanym daniem są „momo”, czyli pierożki nadziewane warzywami lub mięsem. Warto skosztować kuchni lokalnych społeczności, zwłaszcza pikantnej i warzywnej kuchni Newar oraz kuchni Sherpa.
W Nepalu zazwyczaj posiłki spożywa się rękami, ale należy pamiętać, żeby w tym celu używać wyłącznie prawej ręki, gdyż jedzenie przy użyciu lewej ręki uważane jest za niehigieniczne. Tradycyjnym alkoholem w Nepalu jest Rakshi, wytwarzane z prosa lub ryżu.

Historia

Położenie i ukształtowanie terytorium Nepalu sprawiło, że przez wieki państwo rozwijało się w izolacji od nacisków zewnętrznych. Pierwsze zapiski dotyczące Nepalu, mówią o mitycznych dynastiach Gopala i Mahisapala. W pierwszym tysiącleciu naszej ery na terenie Nepalu istniały niezależne małe organizacje państwowe. Pozostałością tego podziału są między innymi liczne grupy etniczne tam żyjące. Sercem kraju – politycznym, gospodarczym i kulturalnym – od wieków była Dolina Kathmandu. Z nastaniem XIII w. rozpoczęły się rządy dynastii Mallów, które charakteryzował duży rozwój gospodarczy i jedność polityczna. Pod koniec XIV w., po ciężkim okresie trzęsień ziemi i najazdów, władzę przejął Dzjasthiti Mall, dając początek drugiej dynastii Mallów. Okres jego panowania zapisał się w historii całą serią reform i zmian – niektóre z nich funkcjonują do dnia dzisiejszego. Pod koniec XV wieku wnuk Dzjasthiti podzielił państwo pomiędzy trzech synów i zięcia, co doprowadziło do powstania czterech królestw: Banepa, Katmandu, Bhadgaun i Patan. Do końca XVIII wieku Nepal był zbiorem małych, osłabionych państw, systematycznie ze sobą walczących bądź zawierających przymierza i unie. Mallowie byli wyznawcami hinduizmu, jednak wspierali także rozwój buddyzmu w państwie. Na początku XIX w., po aneksji części kraju przez Wielką Brytanię, zostały obalone rządy monarchii, którą przywrócono w wyniku powstania w połowie XX w. Od 13 lutego 1996 do 21 listopada 2006 roku w Nepalu trwała wojna domowa. Zbrojna rebelia maoistów dążyła do obalenia monarchii i wprowadzenia ustroju komunistycznego. Zakończyła się poddaniem rebeliantów i podpisaniem umowy pokojowej. 28 grudnia 2007 roku nepalski parlament zatwierdził zniesienie monarchii i proklamował federalną republikę demokratyczną.

Nepal

Stolica

Kathmandu

Strefa czasowa

GMT + 5:45

Populacja

30,5 mln

Powierzchnia

140 800 km²

Język

Językiem urzędowym jest język nepalski.

Ustrój

Republika federalna

Religia

Dominującą religią w Nepalu są religie Indii.

Waluta

rupia nepalska (NPR), 1 rupia nepalska = 100 pajsa; 1 NPR = 0.03 PLN, 1 USD = 102 NPR, 1 EUR = 140 NPR

Czas przelotu

Przelot z Warszawy do Kathmandu z jedną przesiadką trwa od 11 do 15 godzin.

Informacje wizowe

Obywatele polscy podróżujący do Nepalu objęci są obowiązkiem wizowym. Wizy można uzyskać na lotnisku w Kathmandu oraz na lądowych przejściach granicznych. Opłata za wizę wynosi: 25 USD za wizę na okres 15 dni, 40 USD za 30 dni, 100 USD za 90 dni. W celu uzyskania wizy należy posiadać paszport ważny na okres planowanej podróży, wypełnioną aplikację oraz jedno zdjęcie.
Aktualne informacje wizowe dostępne są na stronach MSZ: http://poradnik.poland.gov.pl oraz https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Podróż do Nepalu nie wiąże się z obowiązkowymi szczepieniami. Zaleca się jednak typowy podróżny zestaw szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu. W niektórych regionach Nepalu występuje zagrożenie malarią, jednakże okolice Kathmandu oraz obszary odwiedzanie podczas wypraw trekkingowych w Himalaje są bezpieczne.
Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem
omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Nepal - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Nepal - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Najlepszą porą na odwiedzenie Nepalu jest okres wiosny i jesieni. W okresie wiosennym, od lutego do kwietnia, panuje pora sucha i ciepła. W okresie jesiennym najbardziej sprzyjający do wizyty jest czas od października do grudnia.
Odradza się podróż do Nepalu w lecie trwającym od czerwca do września ze względu na duże opady deszczu.
Nepal można podzielić na dwie strefy klimatyczne, których granicę wyraźnie wyznaczają Himalaje. Na południu panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, z upalnymi latami i ciepłymi zimami. Północ kraju leży w klimacie podzwrotnikowym kontynentalnym, umiarkowanym oraz alpejskim i wysokogórskim. W górach występują piętra klimatyczne, a granica wiecznego śniegu zaczyna się na wysokości około 5000 m n.p.m.

 • Wszechobecne w Nepalu panoramy Himalajów

 • Widok na stolicę kraju Kathmandu

 • Łodzie na Jeziorze Phewa w Pokharze

 • Durbar Square w Bhaktapur

 • Sielankowy widok w Parku Narodowym Chitwan

Wszechobecne w Nepalu panoramy Himalajów

Wszechobecne w Nepalu panoramy Himalajów

Widok na stolicę kraju Kathmandu

Widok na stolicę kraju Kathmandu

Łodzie na Jeziorze Phewa w Pokharze

Łodzie na Jeziorze Phewa w Pokharze

Durbar Square w Bhaktapur

Durbar Square w Bhaktapur

Sielankowy widok w Parku Narodowym Chitwan

Sielankowy widok w Parku Narodowym Chitwan

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.