MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Nowa Kaledonia
Oceania  ›  Nowa Kaledonia

Nowa Kaledonia

Nowa Kaledonia to mało znany polskiemu turyście kraj położony na Pacyfiku. Politycznie stanowi terytorium zamorskie Francji. Język francuski uznawany jest tu za urzędowy. Chociaż Nowa Kaledonia nie posiada oszałamiających zabytków czy majestatycznych gór, tym co przyciąga tu rzesze turystów są przepiękne plaże, szczególnie ta położona na Wyspie Sosnowej.

rajskie plaże na Nowej Kaledonii, podróże szyte na miarę na Nowej Kaledonii, Wyspy Lojalności, Wyspa Sosnowa, ekskluzywne hotele na Nowej Kaledonii, najlepsze nurkowanie na Nowej Kaledonii, kiedy jechać na Nową Kaledonię, archipelag Nowej Kaledonii

Dlaczego polecamy
 • Przepiękne plaże sprzyjające błogiemu relaksowi
 • Oryginalna i egzotyczna kultura lokalnych mieszkańców
 • Wyspa Sosnowa uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi
 • Nieskażona zróżnicowana przyroda
Opis

Nowa Kaledonia pod względem politycznym stanowi terytorium zamorskie Francji. W jej stolicy, Noumea, spotkać można większość z białych mieszkańców kraju, a na ulicach rozbrzmiewa język francuski. Kulturowo Nowa Kaledonia należy do Melanezji, czyli regionu geograficznego zamieszkanego w głównej mierze przez Czarnych. Jej rdzenni mieszkańcy, Kanakowie, stanowią 45% społeczeństwa. Przez długie lata, ze względu na swe oddalenie, Nowa Kaledonia pozostawała w zasadzie nieodkryta. Od pewnego czasu wzmaga się ruch turystyczny, a hotele powstają nawet na najbardziej izolowanych wysepkach. Główną atrakcją Nowej Kaledonii są jej plaże. Najpiękniejszą z wysp jest niewątpliwie Wyspa Sosnowa (Ile des Pins), której krystalicznie czysta laguna otoczona jest przez strzeliste sosny. To jeden z najpiękniejszych widoków w kraju.

Geografia

Nowa Kaledonia składa się z jednej dużej wyspy pochodzenia kontynentalnego oraz wianuszka niewielkich wysepek rozsianych wokół głównej wyspy. Największa z nich przypomina kształtem długi język przecięty pasmami gór biegnących z północy na południe i wznoszących się w dwóch kulminacjach: Mont Panie (1628 m) na północnym wschodzie i Mont Humboldt (1618 m) na południowym zachodzie. Na zachodzie roślinność stanowią sawanny i dominuje zabarwienie żółte oraz brązowe, podczas gdy bardziej tropikalne wschodnie wybrzeże porośnięte jest dżunglą i ma odcienie głębokiej zieleni. Olbrzymia wstęga rafy barierowej otacza całą wyspę główną w niemal nieprzerwanej linii, w odległości kilku mil morskich od wybrzeża. Rafa koralowa o długości 1600 km, druga najdłuższa na świecie po Wielkiej Rafie Koralowej Australii, osłania lagunę o łącznej powierzchni 24 000 km/kw, z czego 15 000 km/kw znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na wschodzie cztery wyspy tworzą grupę Wysp Lojalności: Lifou, Mare, Tiga i Ouvea. Razem z wyspą Wyspą Sosnową (Ile des Pins) na południu, wyspy te są najpiękniejszymi regionami kraju.

Przyroda

Nowa Kaledonia ma najbardziej zróżnicowany ekosystem na świecie, biorąc pod uwagę ilość gatunków przypadających na kilometr kwadratowy. Nie tylko poszczególne gatunki, ale całe rodzaje, a nawet rodziny są unikalne i nie występują nigdzie indziej. Różnorodność biologiczna jest efektem wielu nisz i mikroklimatów powstałych w centralnym paśmie górskim Grande Terre (na głównej wyspie). Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli fauny jest kagu, spory nielot, który potrafi bardzo szybko biegać, a swoje skrzydła wykorzystuje do wspinania się na gałęzie i do szybowania. Z kolei dość niespotykanym w tropikalnym klimacie gatunkiem roślin są sosny. Te w przeważającej części porastają Wyspę Sosnową (Ile des Pins) tworząc wraz z okoliczną laguną rajskie pejzaże.

Kultura

W zamierzchłej przeszłości na wyspach występowało zjawisko kanibalizmu. Miejscowe społeczności nieustannie toczyły ze sobą wojny, a ciała przegranych konsumowane były przez zwycięskie grupy z wielkim szacunkiem. Wierzono, że w ten sposób zyskuje się siły witalne zabitego. Prawie 45% całej populacji stanowią czarnoskórzy rdzenni mieszkańcy wysp, nazywający siebie Kanakami. Podstawę ich podziału społecznego stanowią klany, które dzielą się na wyspiarskie i morskie. 30% społeczeństwa stanowią Caldoche, czyli mieszkańcy europejskiego pochodzenia. Chociaż Kanakowie przyjęli sporo z europejskich zwyczajów, nadal hołdują swym tradycjom.

Religia

Ponad połowa mieszkańców wysp wyznaje katolicyzm. Oprócz nich są tu także protestanci, muzułmanie, ateiści, buddyści, a także wyznawcy lokalnych religii tradycyjnych z rozwiniętym kultem przodków.

Kuchnia

W Nowej Kaledonii znaleźć można wiele niesamowitych restauracji, a tutejsze potrawy uważane są za jedne z najlepszych na południowym Pacyfiku. Francuskie wpływy wkroczyły nie tylko do lokalnej kultury, ale także do kuchni. Duża część posiłków opiera się na kuchni francuskiej, a zarówno kawa, jak i wino są traktowane bardzo poważnie. Istnieje wiele specjalnych dań, które Nowa Kaledonia ma do zaoferowania, ale prawdopodobnie najbardziej popularna jest bougna. Ta tradycyjna melanezyjska potrawa to połączenie kurczaka, homara lub ryby z bananami, słodkimi ziemniakami i mlekiem kokosowym. Tradycyjny gulasz zawiera liście bananowe i jest powoli gotowany przez wiele godzin na gorących kamieniach – „piekarniku” Kanaków. Innym przysmakiem Nowej Kaledonii jest wołowina i dziczyzna. Kraj słynie z doskonałej jakości mięsa z dziczyzny, które można gotować na wiele sposobów.

Historia

W przeszłości Nowa Kaledonia zamieszkiwana była przez łowców głów. W 1776 roku odkrył ją słynny angielski podróżnik James Cook, i nadał jej nazwę Wysp Lojalności. W 1843 roku stała się kolonią francuską, a od 1946 roku – terytorium zamorskim Francji. W latach 80. krajem wstrząsnął konflikt między przeciwnikami a zwolennikami niepodległości. Walka doprowadziła do gwałtownych starć, które przerodziły się w powszechne powstanie. Przemoc zakończyła się, gdy sytuacja zakładników w Ouvea doprowadziła do tragedii i obie strony zostały w końcu przekonane do wzięcia udziału w negocjacjach, które doprowadziły do Porozumienia Matignon w 1988 roku. Gwarantowało ono 10-letni status przejściowy, po którym nastąpiło referendum w sprawie samostanowienia. Porozumienie z Noumea, które zostało zawarte w 1998 roku, przewidywało suwerenny status terytorium i odłożyło ostateczne referendum w sprawie niepodległości na datę między 2015 a 2018 rokiem. Według przeprowadzonego 4 listopada 2018 roku referendum za utrzymaniem protektoratu francuskiego opowiedziało się 56% wyborców, a za uzyskaniem niepodległości 44%.

Nowa Kaledonia

Stolica

Noumea

Strefa czasowa

GMT +11

Populacja

280 tys.

Powierzchnia

19000 kilometrów kwadratowych

Język

Francuski

Ustrój

Terytorium zamorskie Francji

Religia

Katolicyzm: 50,8%; Protestantyzm: 32,4% (gł. kościoły ewangeliczne); Brak religii: 10,4%; Islam: 2,8%; Inni chrześcijanie: 2,0% (gł. Świadkowie Jehowy i mormoni); Buddyzm: 0,6%; Tradycyjne religie: 0,2%; Inne religie: 0,8%.

Waluta

Frank Pacyfiku (CFP) 1 frank = 100 centymów

Czas przelotu

Ok. 26–27 godzin, w zależności od czasu przesiadki. Brak lotów bezpośrednich.

Informacje wizowe

Obywatele polscy nie muszą okazywać wizy przy wjeździe do Nowej Kaledonii w celach turystycznych, o ile nie planują pobytu dłuższego niż 90 dni.
Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ:
https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy

Szczepienia i informacje zdrowotne

W Nowej Kaledonii nie występują szczególne zagrożenia dla zdrowia i nie jest to obszar malaryczny. Brak obowiązkowych szczepień. Zaleca się szczepienie przeciwko tężcowi i błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu. Mimo, że na Nowej Kaledonii nie występuje żółta gorączka (yellow fever), od podróżujących z rejonów endemicznego występowania tej choroby (Afryka, Ameryka Południowa) wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce (tzw. Żółta Książeczka). Jeśli przed przyjazdem na Nową Kaledonię odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu przeciwko ww. chorobie z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination)
Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Nowa Kaledonia - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele

Nowa Kaledonia leży około 1 300 km na północny-wschód od Australii, na Oceanie Spokojnym. Jest krajem wyspiarskim sąsiadującym z Vanuatu.

Nowa Kaledonia - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Średnia miesięczna temperatura w ciągu roku wynosi około 24°C. W miesiącach zimowych (lipiec–sierpień) waha się między 20–22°C, a podczas cieplejszych miesięcy (grudzień–luty) 27–28°C. Chociaż Nowa Kaledonia cieszy się łagodnym klimatem tropikalnym, należy mieć na uwadze, że między czerwcem a wrześniem panują idealne warunki do wędrówek, jednak temperatury na wyższych piętrach górskich mogą spaść w nocy nawet do zera. Należy więc pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży.
Warunki do pływania i nurkowania są idealne przez cały rok. W okresie letnim, od stycznia do marca, temperatura wody waha się między 26–28°C, a w zimie 21–22°C.
Średnie opady deszczu na całej wyspie głównej wynoszą 1700 mm/rok, przy czym wschodnie wybrzeże otrzymuje dwa razy więcej deszczu niż zachodnie. Pora sucha trwa od kwietnia do maja i od września do listopada.

 • Rajski pejzaż Wyspy Sosnowej, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Zachód słońca w hotelu Le Meridien, Źródło: New Caledonia Travel

 • Taniec rdzennych mieszkańców Nowej Kaledonii - Kanaków, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Totemy Kanaków, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Fragment tradycyjnego domostwa Kanaków, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Wyplatanie mat z liści palmy, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Piroga w Zatoce d'Upi, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Wybrzeże wyspy Lifou, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Mieszkaniec wyspy Lifou, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Tradycyjny dom z Lifou, Źródło: New Caledonia Travel

 • Mangrowce w okolicach Moindou, Źródło: New Caledonia Travel

 • Koralowe wysepki nieopodal Mont-Dore, Źródło: New Caledonia Travel

 • Sielankowy pejzaż wyspy Ouvea, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Manta u wybrzeży wyspy Ouvea, Źródło: New Caledonia Travel

 • Zachód słońca nad wyspą Ouvea, Źródło: New Caledonia Travel

 • Wyspy Testard, Źródło: New Caledonia Travel

 • Region Dumbea na Grande Terre, Źródło: New Caledonia Travel

 • Słynne serce z okolic Voh, Źródło: New Caledonia Travel

 • Pejzaż regionu Yate, Źródło: New Caledonia Travel

 • Źródło: New Caledonia Travel

 • Centrum Kultury Tjibaou w Noumea, Źródło: New Caledonia Travel

Rajski pejzaż Wyspy Sosnowej

Rajski pejzaż Wyspy Sosnowej

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Zachód słońca w hotelu Le Meridien

Zachód słońca w hotelu Le Meridien

Źródło: New Caledonia Travel

Taniec rdzennych mieszkańców Nowej Kaledonii - Kanaków

Taniec rdzennych mieszkańców Nowej Kaledonii - Kanaków

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Totemy Kanaków

Totemy Kanaków

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Fragment tradycyjnego domostwa Kanaków

Fragment tradycyjnego domostwa Kanaków

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Wyplatanie mat z liści palmy

Wyplatanie mat z liści palmy

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Piroga w Zatoce d'Upi

Piroga w Zatoce d'Upi

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Wybrzeże wyspy Lifou

Wybrzeże wyspy Lifou

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Mieszkaniec wyspy Lifou

Mieszkaniec wyspy Lifou

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Tradycyjny dom z Lifou

Tradycyjny dom z Lifou

Źródło: New Caledonia Travel

Mangrowce w okolicach Moindou

Mangrowce w okolicach Moindou

Źródło: New Caledonia Travel

Koralowe wysepki nieopodal Mont-Dore

Koralowe wysepki nieopodal Mont-Dore

Źródło: New Caledonia Travel

Sielankowy pejzaż wyspy Ouvea

Sielankowy pejzaż wyspy Ouvea

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Manta u wybrzeży wyspy Ouvea

Manta u wybrzeży wyspy Ouvea

Źródło: New Caledonia Travel

Zachód słońca nad wyspą Ouvea

Zachód słońca nad wyspą Ouvea

Źródło: New Caledonia Travel

Wyspy Testard

Wyspy Testard

Źródło: New Caledonia Travel

Region Dumbea na Grande Terre

Region Dumbea na Grande Terre

Źródło: New Caledonia Travel

Słynne serce z okolic Voh

Słynne serce z okolic Voh

Źródło: New Caledonia Travel

Pejzaż regionu Yate

Pejzaż regionu Yate

Źródło: New Caledonia Travel

Źródło: New Caledonia Travel

Centrum Kultury Tjibaou w Noumea

Centrum Kultury Tjibaou w Noumea

Źródło: New Caledonia Travel

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.