MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

RPA z Memories Vacations
Afryka  ›  RPA

RPA

RPA to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Afryki. Tutejsza długa i przejmująca historia łączy się z pięknem przyrody. Kraj jest domem dla niezwykłych pasm górskich, pustyń, dzikich mokradeł i rozległej sawanny. Parki narodowe i rezerwaty oferują wspaniałe safari, wybrzeża obfitują w plaże, a słynne winnice i tętniący życiem Kapsztad zachwycają od pierwszego momentu. RPA trzeba zobaczyć!

Safari w RPA, najciekawsze miejsca w RPA, samochodem po RPA, self-drive RPA, luksusowe hotele w RPA, RPA zwierzęta, zwiedzanie RPA, najlepsze plaże w RPA, luksusowe podróże do RPA, podróże indywidualne do RPA

Dlaczego polecamy
  • Zachwycające krajobrazy i piękno natury
  • Wyjątkowo bogaty świat zwierząt – Wielka Piątka oraz setki innych gatunków
  • Niezwykła różnorodność kulturowa, rasowa i religijna
  • Mnogość atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych
  • Doskonała kuchnia i wspaniałe wino
  • Świetnie rozwinięta infrastruktura i łatwość podróżowania
Opis

RPA to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc na mapie Afryki. Jest miejscem kontrastów i różnorodności, które tworzą barwny i niepowtarzalny obraz. Długa i przejmująca historia łączy się z pięknem tutejszej przyrody. RPA jest domem dla niezwykłych pasm górskich, pustyń, dzikich mokradeł i rozległej sawanny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy szuka luksusowej podróży poślubnej, czy niezapomnianego rodzinnego safari. Wspaniałe plaże, parki narodowe przepełnione zwierzyną, senne miasteczka wzdłuż Garden Route, zapierające dech w piersiach krajobrazy na Panorama Route, kolorowy i tętniący życiem Kapsztad oraz nostalgiczne winnice – taka właśnie jest Republika Południowej Afryki.

Geografia

RPA jest najdalej na południe wysuniętym państwem w Afryce. Z trzech stron otacza go ocean, a linia brzegowa mierzy ponad 2500 km. Dużą część kraju zajmuje rozległy płaskowyż Wysoki Weld, który od strony wschodniej i południowej kończy się ostrą krawędzią opadającą w stronę Oceanu Indyjskiego. Wyżynne ukształtowanie terenu odpowiada za powstanie wielu okazałych jaskiń. Głębokie doliny rzek dzielą kraj na kilka grup górskich: najwyższe z nich to Góry Smocze, ciągnące się z północnego na południowy wschód, przechodząc przez niewielkie państwo Lesotho. Na północno-zachodnich obszarach kraju rozciąga się kotlina Kalahari, popularnie nazywana „pustynią”. Na Przylądku Igielnym, najdalej na południe wysuniętym obszarze Afryki, spotykają się dwa oceany: Atlantycki i Indyjski. Większość rzek ma swoje źródła w Górach Smoczych i płynie najczęściej na wschód w kierunku Oceanu Indyjskiego. Najdłuższą z nich jest rzeka Oranje.

Przyroda

W RPA występuje niewielkie zalesienie, wiele jest natomiast obszarów krzaczastych i sawann porośniętych drzewami akacjowymi i baobabami. Pierwotnie istniejące lasy – których pozostałości można jeszcze zastać w parku Auckland Nature Reserve – zostały niemal w całości przetrzebione przez kolonistów europejskich. Współczesne lasy składają się głównie z eukaliptusów i sosen. Na pustyni Kalahari występują sukulenty – rośliny, które nie potrzebują dużych ilości wody do przeżycia. W Republice Południowej Afryki można spotkać jedne z największych zwierząt na świecie: słonia afrykańskiego, nosorożca białego i czarnego, hipopotama, bawoła afrykańskiego, lwa czy lamparta. RPA jest również domem najwyższego ssaka na świecie (żyrafy) oraz najszybszego (geparda). Wśród ponad 800 gatunków ptaków w RPA można zobaczyć m.in. strusie i flamingi. W rejonie Przylądka Dobrej Nadziei, czyli w okolicy południowego wybrzeża kraju, przebywa także około 170 tysięcy dzikich pingwinów, będących pod ścisłą ochroną.

Kultura

RPA słynie z różnorodności etnicznej i kulturowej. Większość obywateli Południowej Afryki wciąż mieszka na terenach wiejskich – to właśnie tam tradycje utrzymują się najmocniej. Kultura Południowej Afryki jest jedną z najbardziej zróżnicowanych na świecie. Kraj może się poszczycić imponującą liczbą jedenastu języków urzędowych i jeszcze większą liczbą grup etnicznych, z których każda ma własną kulturę. Członkowie największej z nich, Zulusi, znani są ze swoich noszących tarczę wojowników, jak również z misternych plecionek z koralikami oraz koszykarstwa. Lud Zulu pokłada wiarę w duchy przodków, które pojawiają się głównie w snach, oraz w Najwyższą Istotę, która rzadko uczestniczy w czynnościach śmiertelnika. Używanie magii jest powszechne wśród Zulusów, a winą za wszelkie tragedie lub choroby obarcza się złego ducha. Warto wspomnieć także kulturę Xhosa, której ważną częścią są złożone stroje, odzwierciedlające status społeczny czy matrymonialny. Lud Xhosa posiada też silną tradycję ustną, pełną wspaniałych opowieści o bohaterskich przodkach. Kult przodków jest powszechną praktyką, podobnie jak rytuał przejścia, któremu podlegają młodzi mężczyźni.

Ciekawostki
“RPA posiada aż 11 języków urzędowych. Angielski uznawany jest jednak za główny język i powszechnie używany w całym kraju.”
Religia

Niemal 80% mieszkańców Republiki Południowej Afryki stanowią chrześcijanie. Wśród nich główne grupy to niezależne kościoły afrykańskie (zwane również kościołami syjonistycznymi, stanowiące połączenie tradycyjnych wierzeń afrykańskich oraz wierzeń protestanckich), zielonoświątkowcy, katolicy i metodyści. 10% mieszkańców identyfikuje się z inną religią: praktykuje tradycyjne religie plemienne, utożsamia się z islamem lub hinduizmem, natomiast blisko 11% osób określa się jako nieprzynależące do żadnej grupy wyznaniowej.

Kuchnia

Kuchnia RPA często nazywana jest tęczową kuchnią – „rainbow cuisine”, gdyż ma ona wiele różnych źródeł i ściśle łączy się z historią kraju oraz jego różnorodnością. Kuchnia RPA jest mieszanką tradycyjnych potraw afrykańskich oraz wpływów europejskich i azjatyckich. Jednym z popularnych dań odzwierciedlających ideę tęczowej kuchni jest słynne „bunny chow”, czyli curry podawane w alternatywny sposób i niemające nic wspólnego z królikiem (ang. „bunny”). W lokalnym slangu „bunny” to nic innego jak kawałek chleba, a „bunny chow” to po prostu połówka lub ćwiartka chleba z wydrążonym środkiem, który wypełnia się curry. W RPA popularne i doskonałe są także owoce morza przyrządzane na różne sposoby. Będąc w RPA koniecznie trzeba spróbować tutejszych win oraz słynnego likieru Amarula wytwarzanego z owoców maruli.

Historia

Republika Południowej Afryki ma swoje początki w dwóch burskich republikach: Transwalu i Oranii. Burowie byli potomkami osadników holenderskich, przybyłych na tereny RPA w XVII wieku. Pod koniec XVIII wieku holenderski wpływ osłabł, a kontrolę nad Prowincją Przylądkową i Kapsztadem przejęli Brytyjczycy. Przyczyniło się do ogromnej migracji Burów w latach 30. i 40. – ich wielomiesięczną wędrówkę na wschód kraju nazwano Wielkim Trekiem. Pod koniec XIX wieku wybuchły dwie wojny burskie z Wielką Brytanią, a w 1910 r. utworzono dominium brytyjskie o nazwie Związek Południowej Afryki, który następnie przekształcono w Republikę Południowej Afryki. Do lat 90. XX wieku w RPA obowiązywał apartheid – rasistowski system rządów białej mniejszości, jednak od 1994 r. za sprawą Afrykańskiego Kongresu Narodowego, na którego czele stał Nelson Mandela, zaprzestano prowadzenia tej polityki.

1 2
1 2 3
RPA

Stolica

Pretoria

Strefa czasowa

GMT +2

Populacja

57,8 mln

Powierzchnia

1 219 912 km²

Język

W RPA obowiązuje jedenaście języków urzędowych: język angielski, język afrikaans, isiZulu, Siswati, isiNdebele, Sesotho, pedi, Xitsonga, Setswana, Tshivenda i isiXhosa.

Ustrój

Republika federalna

Religia

Pod względem wyznaniowym społeczeństwo RPA zdominowane jest przez chrześcijan, którzy stanowią blisko 80% populacji (z czego większość to protestanci). Do największych mniejszości religijnych należą wyznawcy wierzeń lokalnych i animistycznych, muzułmanie i hinduiści.

Waluta

Oficjalną walutą RPA jest rand (ZAR). Waluta ta wprowadzona została wprowadzona w 1961 roku, gdy RPA została niepodległą republiką. Rand dzieli się na 100 centów.
100 ZAR = około 25 PLN

Czas przelotu

Ok. 15-17 godzin, w zależności od czasu przesiadki. Brak lotów bezpośrednich.

Informacje wizowe

Obywatele polscy wkraczający na teren RPA są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni w celach turystycznych. Bezpłatne pozwolenie na pobyt otrzymuje się po wylądowaniu w międzynarodowych portach lotniczych. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży.

Szczepienia i informacje zdrowotne

W RPA nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a zatem nie ma obowiązkowych szczepień. Jak zawsze w przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych, zaleca się zaszczepienie przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu. W kraju nie ma bezpośredniego zagrożenia żółtą febrą, jednak certyfikat szczepienia przeciwko tej chorobie (tzw. „żółta
książeczka”) może być wymagany od turystów, którzy przekraczają granice po pobycie w innym kraju, gdzie stwierdzono ryzyko występowania tej choroby.

RPA - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
RPA - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

RPA znajduje się w zasięgu kilku stref klimatycznych, dzięki czemu podróż jest możliwa w zasadzie przez cały rok. W RPA występowanie kolejnych pór roku jest odwrotne niż w Polsce, ze względu na położenie na południowej półkuli.

Północna i wschodnia część kraju (Johannesburg, Pilnesberg, Panorama Route, Kruger):
Okres od maja do września to najlepszy czas na organizację safari we wschodniej i północnej części kraju. W tym suchym okresie późnej jesieni i zimy zwierzęta skupiają się wkoło wodopojów i łatwiej je wytropić. To także czas, kiedy roślinność, z braku wody, jest przerzedzona i sprzyja obserwacji zwierząt. To również dobry moment na organizację wędrówek, ponieważ temperatura w ciągu dnia nie będzie za wysoka – około 24 stopnie. Konieczne jednak będzie zabranie także cieplejszej odzieży, gdyż minimalna temperatura może sięgać 10 stopni. Czas wiosny i lata, a zatem miesiące od października do marca to okres większych opadów, zwłaszcza wieczorami i nocą, oraz wyższych temperatur. W ciągu dnia na termometrze odnotowuje się nawet do 35 stopni. Równocześnie wysuszone nieco tereny pokrywają się bujną roślinnością

Południowa i zachodnia część kraju (Garden Route, Kapsztad):
Najlepszy czas na wizytę w tej części RPA to okres od października do marca, kiedy to opady deszczu są najniższe, a temperatury najwyższe. Klimat Kapsztadu, jak i większości Półwyspu Przylądkowego, zbliżony jest do klimatu śródziemnomorskiego. Panuje tu suche i gorące lato oraz wilgotna i łagodna zima. Od maja do września panuje zima, wówczas chłodne fronty powietrzne nadchodzą znad Oceanu Atlantyckiego z dużymi opadami deszczu i porywistymi wiatrami. Miesiące zimowe są dość chłodne: średnia minimalna temperatura wynosi 7 stopni, a średnia temperatura maksymalna sięga 17 stopni. Lato i wiosna, a więc czas od października do marca, to najlepsze miesiące na wizytę w tej części kraju. Temperatury są znacznie wyższe – chociaż rzadko przekraczają 26 stopni – a deszcze dużo mniejsze. Warto zaznaczyć, że najlepszy czas na oglądanie wielorybów to okres od lipca do listopada.

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.