MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Mauritius - egzotyczne wakacje i wczasy z Memories Vacations
Afryka  ›  Mauritius

Mauritius

Malownicza wyżynna wyspa, położona pośród bezkresu wód Oceanu Indyjskiego. Mauritius to fascynująca przyroda, niezwykła mieszanka kultur, ciekawa historia, wyborna kuchnia i gościnni mieszkańcy, a do tego rajskie białe plaże i turkusowe laguny. Wyspa słynie z doskonałych pól golfowych, które przyciągają amatorów z całego świata.

podróże szyte na miarę na Mauritius, wczasy w ekskluzywnych hotelach na Mauritiusie, atrakcje wyspy Mauritius - plaże, nurkowanie, rejsy, pola golfowe, kiedy jechać Mauritius, Le Morne, Belle Mare plaże

Dlaczego polecamy
 • Plaże, pokryte białym, miękkim niczym mąką piaskiem
 • Ciepłe, turkusowe wody Oceanu Indyjskiego otaczające wyspę
 • Barwna rafa koralowa zachęcająca do odkrywania podwodnego królestwa
 • Luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele zapewniające wyjątkowy komfort pobytu
 • Ciekawe, wyżynne wnętrze kraju, porośnięte soczystą zielenią lasów i plantacjami trzciny cukrowej
 • 18-dołkowe, doskonale przygotowane pola golfowe
 • Rejs katamaranem i obserwowanie delfinów
Geografia

Mauritius jest wyspiarskim państwem leżącym na Oceanie Indyjskim, 890 km na wschód od Madagaskaru i 20o na południe od równika. Państwo składa się z kilku wysp, z których największa – Mauritius - liczy 1865 km², a druga co do wielkości – Rodrigues – ma jedynie 109 km² powierzchni. Resztę stanowią mniejsze wysepki z grup Cargados Carajos i Agalega. Łączna powierzchnia kraju, oblanego przez wody Oceanu Indyjskiego, wynosi 2045 km², zaś samej wyspy Mauritius 1865 km². Powstały kilka milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanicznej, Mauritius obecnie pozbawiony jest aktywnej działalności wulkanicznej, co rzutuje na łagodną rzeźbę terenu. Wyżynna wyspa wznosi się w najwyższym punkcie Piton de la Riviere Noire, na wysokość 827 m n.p.m. Wokół wybrzeża zaś rozciąga się pasmo białych, piaszczystych plaż, będących uosobieniem rajskich wakacji. Mauritius praktycznie nieprzerwanie otacza pierścień rafy koralowej, stanowiąc jedną z głównych atrakcji przyrodniczych i turystycznych kraju. Południe wyspy stanowi uosobienie dzikiego, autentycznego oblicza Mauritiusa. Najsłabiej rozwinięty region wyspy porośnięty jest gęstym lasem, a przejazd wzdłuż wybrzeża zapewnia niesamowite widoki gór i oceanu. Występuje tutaj duża wilgotność przez cały rok. Na południowym-zachodzie Mauritiusa znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt wyspy, znany ze zdjęć i pocztówek, półwysep Le Morne. Otoczony nieziemską, piaszczystą plażą, z górującym nad głowami szczytem Le Morne, jest synonimem luksusowych wakacji. Na północny-wschód od Le Morne znajduje się Park Narodowy Black River Gorges oraz unikatowe w skali świata, barwny Chamarel, nazywany Ziemią Siedmiu Kolorów. Malownicze, zachodnie wybrzeże jest niezwykła mieszanką kultur, kolorów i smaków, stanowiących doskonałe tło dla ekskluzywnych wakacji. Pływanie z delfinami, zakupy w Port Louis czy w Curepipe, stanowią tylko część atrakcji czekających na podróżników. Północ Mauritiusa słynie ze wspaniałych warunków do nurkowania i wszelkich możliwych rodzajów aktywności związanych z wodą. Pudrowe plaże, lazurowa woda i luksusowe kurorty, są celem podróży dla wielu spragnionych słońca turystów. Wschodnie wybrzeże, podobnie jak południe, charakteryzuje się nieco niższymi temperaturami w lecie. Wzdłuż brzegu rozciąga się szeroka turkusowa laguna, poprzecinana wąskimi przesmykami. Pobyt w tej części Mauritiusa nie będzie kompletny bez wizyty na rajskich wysepkach Ile aux Cerfs, położonych w lagunie Trou d'eau Douce. Wschód to również doskonałe pola golfowe i wyśmienite restauracje.

Przyroda

Mauritius jest domem dla wielu roślin i zwierząt niewystępujących w innych regionach świata. Niestety pojawienie się człowieka i sprowadzenie przez niego obcych gatunków, doprowadziło do wyginięcia licznych, rzadkich okazów endemicznych. Również wielkość i odizolowanie wyspy nie sprzyja dużemu zróżnicowaniu wśród zwierząt. Tutejszy ekosystem jest dość ubogi. W wodach Oceanu Indyjskiego spotkać można rekiny oraz delfiny. Na wyspie mieszkają również gekony oraz długowieczne żółwie olbrzymie. Spośród ptaków, często można spotkać flamingi. Na Mauritiusie mieszkały nieznane w żadnym innym zakątku świata ptaki, które Portugalczycy nazwali dodo. Niestety pod koniec XVII wieku dodo wyginęły, ale do dziś są symbolem kraju. Wraz z pojawieniem się człowieka, pojawiły się również obce dla wyspy zwierzęta, takie jak myszy, szczury, czy też sprowadzone przez Holendrów jelenie. Szata roślinna wyspy została bardzo zubożona w wyniku działalności człowieka. Wyżynne, górzyste wnętrze porastają lasy, stanowiące ok. 1/3 powierzchni wyspy, pozostałą część porastają zaś sawanny, a na wybrzeżach występują palmy. Na Mauritiusie znajduje się Park Narodowy Black River Gorges.

Kultura

Kolonialna przeszłość wyspy wyraża się mozaiką narodowościową, kulturową, językową i religijną. W trakcie podróży po Mauritiusie – niewielkich rozmiarów wyspie – zaskoczy was różnorodność etniczna jej mieszkańców. Kraj zamieszkują potomkowie europejczyków, hindusi, Chińczycy oraz ludność kreolska. Przekłada się to bezpośrednio na obecność na wyspie licznych wyznań, a także na barwną i ciekawą kulturę. Jednym z elementów charakterystycznych dla Mauritiusa jest taniec sega, będący wyrazem wolności i radości. Rytmiczny taniec, pierwotnie wywodzący się z tańca niewolników pochodzących z Afryki, obecnie uznawany jest za symboliczny element narodowej kultury. Można go zobaczyć właściwie w każdym miejscu – od ulicy po centrum handlowe. Liczne święta reigijne obchodzone na Mauritiusie, obrazują jak zróżnicowany etnicznie jest kraj. Uroczystości państwowe mieszkańcy Mauritiusa obchodzą wspólnie. Ulice ożywają podczas Chińskiego Festiwalu Wiosny, czyli chińskiego Nowego Roku. Równie tłumnie obchodzone jest indyjskie święto Tamil Cavadi. Duże znaczenie symboliczne dla kraju ma wizerunek ptaka dodo, który wyginął pod koniec XVII wieku. Jego podobizna widnieje na wielu elementach, zaś przedmioty przedstawiające go są popularną pamiątką z podróży.

Ciekawostki
“Dodo, wymarły nielotny ptak o bardzo charakterystycznym wyglądzie, był gatunkiem endemicznym dla wyspy Mauritius. ”
Religia

Mauritius to kraj zróżnicowany wyznaniowo i nieposiadający żadnej oficjalnej religii. Połowa mieszkańców wyspy wyznaje tzw. religie Indii. Około 30% to chrześcijanie, a 17% to muzułmanie.
Do najważniejszych świąt indyjskich zalicza się Maha Shivaratri ("Wielka Noc Śiwy"), Ganesh Chaturthi (święto związane z narodzinami boga z głową słonia Ganeśa, syna Śiwy i bogini Parwati) oraz Diwali (czyli Święto Światła). Są to dni wolne od pracy.
Niezależnie od wyznania, mieszkańcy Mauritiusa wspólnie świętują i obchodzą uroczystości religijne w ciągu roku.

Kuchnia

Kuchnia Mauritiusa to mieszanka wielu smaków i aromatów, łączącą kuchnię europejską, kreolską, indyjską i chińską. Silne i wieloletnie związki z Francją pozostawiły widoczny, kulinarny ślad. Popularne do dziś są typowo francuskie potrawy, takie jak rosół, sałatka z tuńczykiem czy słynny coq au vin (kurczak w winie). Wraz z napływem indyjskich pracowników, na wyspę dotarły smaki hinduskie, między innymi curry i chutney, które dostosowano do miejscowych aromatów. Charakterystyczne płaskie placki roti stały się jednym z najważniejszych elementów codziennych posiłków. Przybyli pod koniec XIX wieku Chińczycy, przyczynili się zaś do rozpowszechnienia ryżu oraz typowo azjatyckich dań. W kuchni Mauritiusu popularne i często stosowane są takie przyprawy jak: szafran, cynamon, kardamon, goździki, bazylia, czy też tymianek. Jednym z najpopularniejszych dań na wyspie jest dal – zupa z soczewicy i warzyw. Dholl Puris, czyli naleśnik nadziewany curry, sosem pomidorowym i chutney, jest bardzo popularną formą lokalnego fast fooda. Jedną ze specjalności kuchni na Mauritiusie są owoce morza – z krewetkami, rakami i homarami na czele. Najpopularniejszymi lokalnymi alkoholami są piwa Phoenix i Blue Marlin. O świetności kuchni Mauritiusu świadczy fakt, że wielu uznanych i nagradzanych na całym świecie szefów kuchni, wywodzi się właśnie stąd.

Historia

Przez wiele stuleci Mauritius był nieznaną nikomu wyspą na Oceanie Indyjskim. Jako pierwsi odkryli go portugalscy żeglarze na początku XVI wieku. Pod koniec XVI wieku, do wybrzeża wyspy dobili Holendrzy, którzy nazwali ją „Mauritius” na cześć holenderskiego księcia Maurice z Nassau, zaś w 1638 roku utworzyli na wyspie kolonię. Na początku XVIII wieku, w 1715 roku władzę nad Mauritiusem przejęli Francuzi, zmieniając nazwę na Ile de France. Panowanie francuskie trwało blisko 100 lat, aż do początku XIX wieku, kiedy władzę nad wyspą przejęła Wielka Brytania, ponownie zmieniając nazwę na Mauritius. W czasie sprawowania władzy na wyspie, Anglicy znieśli niewolnictwo, a także przyczynili się do napływu robotników z Indii. Mauritius uzyskał niepodległość dopiero w 1968 roku, a w 1992 stał się republiką w ramach Wspólnoty Narodów. Państwo posiada stabilną demokrację, wyróżniając się na tle innych afrykańskich krajów.

Mauritius

Stolica

Port Louis

Strefa czasowa

GMT + 4. Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi odpowiednio 3 godziny w zimie i 2 godziny w lecie.

Populacja

1,3 mln

Powierzchnia

Kraju: 2045 km²; wyspy Mauritius: 1865 km²

Język

Językiem urzędowym jest angielski. Mieszkańcy w codziennym życiu używają języka kreolskiego, francuskiego, angielskiego i bhodźpuri.

Ustrój

Republika z parlamentem jednoizbowym

Religia

Religie Infii: 48%, chrześcijaństwo: 32%, islam: 17%

Waluta

Rupia maurytyjska (MUR); 100 MUR = 2,32 USD

Czas przelotu

Ok. 16–18 godzin, w zależności od czasu przesiadki. Brak lotów bezpośrednich.

Informacje wizowe

Obywatele polscy podróżujący na Mauritius w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytów do 90 dni. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny lub na dalszą podróż oraz potwierdzenie rezerwacji hotelu / miejsca pobytu na wyspie. Paszport musi być ważny min. do daty powrotu do Polski.
Aktualne informacje wizowe należy zawsze sprawdzać na stronach MSZ: https://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy

Szczepienia i informacje zdrowotne

Choć nie ma szczepień obowiązkowych, osobom podróżującym na Mauritius zaleca się szczepienie przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi i błonicy. Na Mauritiusie nie występuje zagrożenie malarią.
Podróżni przybywający z krajów uznanych przez Światową Organizację Zdrowia za obszary występowania ryzyka zakażenia żółtą febrą zobowiązani są do okazania certyfikatu szczepienia przeciw żółtej febrze. Do krajów tych zalicza się m.in. Kenia. Kompletna lista krajów opublikowana została na stronach Światowej Organizacji Zdrowia.
Przez każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Mauritius - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Mauritius - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Mauritius leży w zasięgu klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Przez cały rok temperatury są wysokie, wahając się od około 20° C w zimie do ponad 30° C w lecie. Na klimat wyspy duży wpływ ma ocean i ciepłe prądy morskie. Również górzyste ukształtowanie centrum wyspy kształtuje warunki pogodowe, stanowiąc barierę dla wiejących z południowego-wschodu pasatów. Na wyżynnej, środkowej części wyspy, temperatura jest niższa o około 5°C i często występują deszcze, niezależnie od pory roku. Mauritius nawiedzany jest przez cyklony, które przynoszą m.in. duże opady deszczu. Okres, w którym następuje kulminacja cyklonów to styczeń - luty. W tym czasie odradza się planowania pobytu na wyspie. Najlepszy czas na podróż na Mauritius to miesiące od maja do grudnia.

 • Góra Le Morne w południowej części wyspy

 • Widok z lotu ptaka na półwysep Le Morne

 • Widok na górę Le Morne

 • Żółwie olbrzymie w Chamarel

 • Lilie wodne w ogrodzie botanicznym Pamplemousse

 • Siedmiokolorowa ziemia w Chamarel

 • Wodospad Chamarel

 • Wodospady Rochester

 • Tradycyjny taniec sega

 • Widok z Captain Matthew Flinders Monument

 • Widok z Cap Malheureux, Źródło: Mauritius Tourism

 • Stolica kraju - Port Louis

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Widok z Ile aux Cerfs, Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Widok na Ile aux Cerfs, Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

 • Źródło: Mauritius Tourism

Góra Le Morne w południowej części wyspy

Góra Le Morne w południowej części wyspy

Widok z lotu ptaka na półwysep Le Morne

Widok z lotu ptaka na półwysep Le Morne

Widok na górę Le Morne

Widok na górę Le Morne

Żółwie olbrzymie w Chamarel

Żółwie olbrzymie w Chamarel

Lilie wodne w ogrodzie botanicznym Pamplemousse

Lilie wodne w ogrodzie botanicznym Pamplemousse

Siedmiokolorowa ziemia w Chamarel

Siedmiokolorowa ziemia w Chamarel

Wodospad Chamarel

Wodospad Chamarel

Wodospady Rochester

Wodospady Rochester

Tradycyjny taniec sega

Tradycyjny taniec sega

Widok z Captain Matthew Flinders Monument

Widok z Captain Matthew Flinders Monument

Widok z Cap Malheureux

Widok z Cap Malheureux

Źródło: Mauritius Tourism

Stolica kraju - Port Louis

Stolica kraju - Port Louis

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Widok z Ile aux Cerfs

Widok z Ile aux Cerfs

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Widok na Ile aux Cerfs

Widok na Ile aux Cerfs

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Źródło: Mauritius Tourism

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.