MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Namibia z Memories Vacations
Afryka  ›  Namibia

Namibia

Przestrzeń pustynnych równin, ceglana czerwień wydm, sięgające po horyzont płaskowyże – krajobrazy Namibii fascynują i onieśmielają. Mimo surowego klimatu występuje tu niezwykłe zróżnicowanie fauny i flory, a liczne parki narodowe i rezerwaty pozwalają na bliską obserwację dzikich zwierząt w ich środowisku naturalnym.

Safari w Namibii, wielka piątka Afryki, najciekawsze miejsca w Namibii, samochodem po Namibii, hotele w Namibii, Namibia zwierzęta, parki narodowe w Namibii, zwiedzanie Namibii

Dlaczego polecamy
  • Namibia oferuje widoki niespotykane nigdzie indziej na świecie
  • Wyprawa przez kraj obfituje w spotkania z dzikimi zwierzętami niemal na każdym kroku. Zobaczyć można m.in. słonie, żyrafy, nosorożce, antylopy czy duże koty – lwy, gepardy i lamparty
  • Krajobrazy Namibii to doskonały plener fotograficzny
  • Czyste niebo nad Namibią daje idealne warunki do obserwacji nocnego nieboskłonu
  • Miłośników wspinaczki zachwyci góra Spitzkoppe i liczne szlaki piesze wśród niezwykłych formacji skalnych
  • Stanowisko archeologiczne Twyfelfontein pozwoli zapoznać się z twórczością naszych przodków sprzed tysięcy lat
Opis

Namibia bywa postrzegana jako miejsce nieprzyjazne: ogromna połać pustyni z monotonnym krajobrazem i skromną roślinnością. Nic bardziej mylnego! Kraj zachwyca różnorodnością widoków – majestatycznych, zdumiewających, onieśmielających – a prawdziwa wartość podróży kryje się w obcowaniu z naturą i obserwacji niezliczonych dzikich zwierząt w ich środowisku naturalnym.

Namibia to dom najstarszej pustyni na świecie, Namib, której rdzawoczerwone piaski tworzą ogromne wydmy w Parku Narodowym Namib-Naukluft. Znajduje się tu także trzeci największy na świecie i największy w Afryce kanion: Fish River Canyon. Ta ogromna wyrwa w terenie to prawdziwie spektakularny widok – ogromny skalny masyw niemalże pozbawiony jest roślinności. W Namibii znajduje się również jeden z największych parków narodowych na świecie: Park Etoszy, obejmujący wyzute z roślinności solnisko Etosha Pan, którego rozległa, biała połać przypomina powierzchnię obcej planety. Z kolei region Damaraland kryje w sobie słynny szczyt Spitzkoppe nazywany „afrykańskim Matterhornem” oraz niezwykłe formacje skalne Organ Pipes i Petrified Forest.

Pokonywanie długich tras samochodem terenowym pozwala w pełni docenić zmieniające się pejzaże, a noclegi w luksusowych lodge’ach i obozach namiotowych oraz organizowane tam safari to doskonała okazja do obserwacji dzikich zwierząt. Parki narodowe i rezerwaty, takie jak Park Etoszy, Waterberg czy Erindi należą do miejsc, w których namibijska fauna jest szczególnie imponująca. Widok gromady zwierząt zebranych przy wodopojach w Parku Etoszy na długo pozostaje w pamięci.

Geografia

Namibia leży w Afryce Południowej, granicząc z RPA, Botswaną, Angolą i Zimbabwe. Kraj dzieli się na cztery główne rejony topograficzne: z północy na południe rozciąga się Płaskowyż Centralny, na zachodzie zlokalizowana jest pustynia Namib i równiny przybrzeżne, wschód to region Kalahari i tereny nizinne, północny wschód zaś to delta rzeki Okawango i region Zambezi, charakteryzujące się stosunkowo bujną roślinnością.

Najwyższym szczytem Namibii jest góra Brandberg – jej wysokość wynosi 2579 m n.p.m. Drugim najwyższym wzniesieniem jest Moltkeblick (2480 m n.p.m.) należący do łańcucha górskiego Auas. Warto również wspomnieć o wznoszącej się na wysokość 1730 m n.p.m. górze Spitzkoppe, która ze względu na swój charakterystyczny kształt zyskała miano „afrykańskiego Matterhornu”.

Namibia nie jest krajem zasobnym w wodę i posiada zaledwie kilka stałych rzek. Najważniejsze z nich to Okawango, Zambezi, Kunene i Oranje. Największym jeziorem okresowym – stałe bowiem nie występują na tych terenach – jest Etosza, które przez większość roku pozostaje solankową równiną. Za sprawą wody doprowadzanej przez okresowe rzeki powstające podczas pory deszczowej, Etosza zamienia się w słone jezioro.

Przyroda

Choć Namibia to kraj o surowym klimacie, może pochwalić się jedną z największych populacji dzikich zwierząt na świecie. Wiele wśród nich to gatunki rzadkie lub zagrożone wyginięciem. Zachowaniu bioróżnorodności sprzyja mnogość parków narodowych i rezerwatów.

W Namibii z łatwością można spotkać czterech przedstawicieli tak zwanej „Wielkiej piątki Afryki”, czyli słonia, nosorożca czarnego, lwa i lamparta. Najtrudniej wypatrzeć piątego członka tej grupy, bawoła, dla którego tereny w głębi kraju są zbyt suche. Zamieszkuje on odległy Caprivi Strip, ciągnący się aż do Wodospadów Wiktorii. Coraz częściej wspomina się także o „Wielkiej dziewiątce”, w której skład wchodzą dodatkowo: gepard, zebra, żyrafa i hipopotam. To oczywiście nie wyczerpuje to długiej listy przedstawicieli namibijskiej fauny. Zobaczyć tu można wiele gatunków antylop, dzikie konie, hieny, szakale, a nawet – pingwiny i foki. Nie można również zapomnieć o symbolu Namibii: majestatycznych, długorogich oryksach.

Mimo niewielkich zasobów wody Namibia posiada stosunkowo zróżnicowaną florę. Występuje tutaj około 4350 gatunków roślin, z czego ponad 15% to gatunki endemiczne. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów przyrodniczego krajobrazu są drzewa kołczanowe, zwane kokerboom.

Kultura

Namibia to kraj o wielkiej różnorodności etnicznej i kulturowej. Około połowa Namibijczyków to przedstawiciele mieszkającego na północy plemienia Owambo. Wiele rodzin tego ludu mieszka w tradycyjnych domach składających się z kilku chat otoczonych drewnianym ogrodzeniem. Każda chata służy innemu celowi, przyjmując funkcję sypialni, kuchni lub pomieszczenia gospodarczego.

W środkowej i południowej Namibii główną grupą etniczną są Hererowie. Kobiety z tego plemienia noszą barwne sukienki w stylu wiktoriańskim o szerokich spódnicach, wysokim stanie i bufiastych rękawach. Stroju dopełniają duże i równie kolorowe nakrycia głowy. Północno-zachodnie tereny Namibii zamieszkuje grupa etniczna Himba, która również wyróżnia się charakterystycznym wyglądem kobiet. Kobiety tego ludu przyozdabiają włosy ceglastoczerwoną pastą, a na ciało nakładają mieszankę z ochry, co sprawia, że ich skóra przybiera pomarańczowy odcień.

Namibię zamieszkuje również ludność Khoisan, czyli mieszanka kultur Namaqua i San. Namaqua przykładają wielką wagę do muzyki i tańca, znani są również z doskonałego rzemiosła: wyrobów skórzanych, biżuterii czy instrumentów muzycznych. Z kolei San, zwani Buszmenami, to mieszkańcy Namibii, których korzenie sięgają epoki kamienia. To właśnie San są autorami prehistorycznej sztuki naskalnej, którą oglądać można na stanowisku archeologicznym Twyfelfontein. Tym, co łączy różne grupy Khoisan, jest charakterystyczny język mlaskowy.

Ciekawostki
“Postapokaliptyczne krajobrazy z filmu „Mad Max: Fury Road” to w rzeczywistości pustynia Namib.”
Religia

Zdecydowana większość mieszkańców Namibii to chrześcijanie, zaś niewielki procent populacji praktykuje tradycyjne religie plemienne. Największym chrześcijańskim odłamem jest kościół luterański, popularnością cieszy się także katolicyzm, anglikanizm i kalwinizm – ten ostatni pod postacią Holenderskiego Kościoła Reformowanego. Wielkanoc i Boże Narodzenie mają w Namibii status świąt państwowych.

Kuchnia

Kuchnia Namibii to mieszanka dań rodzimych i wpływów kolonialnych. Jedną z najbardziej znanych tradycyjnych potraw jest oshifima, czyli rodzaj pasty z mąki. Oshifima to danie typowe dla wielu państw afrykańskich – pod nieco innymi nazwami znana jest także na terenach RPA, Kenii, Tanzanii, Zambii, Kongo, DRK, Botswany czy Zimbabwe. Pastę, tradycyjnie przygotowywaną przez kobiety, podaje się zwykle z gulaszem warzywnym lub mięsnym.

Kolonialną przeszłość kraju widać między innymi w kulinarnych wpływach RPA – w szczególności pod postacią braai, czyli grillowania. Przygotowywanie potraw w ten sposób to nie tylko forma gotowania posiłku, lecz także okazja do towarzyskich interakcji. Wśród mięs uznaniem cieszy się wołowina i dziczyzna: steki z antylopy, zebry czy nawet krokodyla. Popularna jest także przekąska w postaci suszonego mięsa, znanego pod nazwą biltong. Drugim silnym wpływem jest tradycja kuchni niemieckiej, którą widać w zamiłowaniu do piwa, sznycli i kiełbasek, a także do tradycyjnych deserów, takich jak strudel czy czekoladowy tort szwarcwaldzki.

Historia

Pierwotnie obszar Namibii zamieszkiwały ludy koczownicze, przodkowie dzisiejszych Buszmenów. W XV–XVII wieku na tereny północnej i środkowej Namibii przybywali posługujący się językami bantu rolnicy i pasterze z plemion Owambo i Herero. W XVIII i XIX wieku, pod presją białych osadników z sąsiedniej Republiki Południowej Afryki, do Namibii przenieśli się również pasterze mówiący w języku nama i afrykanerskim. Relacja tych grup była burzliwa: z jednej strony łączyły je stosunki handlowe, z drugiej zaś – dzieliły konflikty o ziemię i dostęp do zasobów naturalnych.

W połowie XIX wieku do Namibii zaczęli przybywać Europejscy misjonarze, osadnicy i kupcy, a w 1884 roku obszar ten stał się oficjalnie niemiecką kolonią. Postępujące wywłaszczanie ziemi i bydła przez niemieckich osadników doprowadziło wspólnoty Herero i Nama do buntu. Podczas krwawych konfliktów w latach 1904–1907 niemieckie wojsko pozbawiło życia trzy czwarte ludności Herero i prawie połowę ludności Nama. Ci, którzy przeżyli, osiedlili się na jałowych terenach i zostali zmuszeni do pracy na rzecz osadników. Po I wojnie światowej kontrolę nad Namibią przejęła Republika Południowej Afryki, wprowadzając system apartheidu i tworząc odrębne regiony z własną administracją dla każdej grupy etnicznej.

Bolesne doświadczenie kolonializmu doprowadziło do nastrojów nacjonalistycznych i okazało się czynnikiem jednoczącym zróżnicowaną ludność Namibii. Pierwsze wspólne próby obalenia rządów RPA rozpoczęły się już w latach 40. XX wieku i trwały przez dziesiątki lat. Namibia uzyskała niepodległości 21 marca 1990 roku, wprowadzając ustrój demokratyczny. Kraj został podzielony na trzynaście nowych regionów administracyjnych, przekraczających granice regionów etnicznych z czasów apartheidu. Obecnie relacje pomiędzy Namibią a RPA się polepszyły. Przyjazne nastroje wspiera rozwój wymiany handlowej i więzów gospodarczych pomiędzy krajami.

1 2
Namibia

Stolica

Windhuk

Strefa czasowa

GMT+1 w czasie tamtejszej zimy (kwiecień–sierpień)
GMT+2 w czasie tamtejszego lata (wrzesień–marzec)

Populacja

2 484 780

Powierzchnia

824 292 kilometry kwadratowe

Język

Urzędowym językiem jest angielski, wielu ludzi posługuje się niemieckim. Dosyć popularnym językiem jest również język Afrikaans.

Ustrój

Republika prezydencka z dwuizbowym parlamentem

Religia

Chrześcijaństwo: 80–90%; religie społeczności tradycyjnych: 10–20%

Waluta

Dolar namibijski (NAD)
W powszechnym użyciu jest również rand południowoafrykański (ZAR), przeliczany w stosunku 1:1.

Czas przelotu

14–17 godzin

Informacje wizowe

Obywatele polscy podróżujący do Namibii w celach turystycznych zobowiązani są do posiadania wizy. Można się o nią ubiegać na lotnisku w Windhuk. Cena wizy to 1080 dolarów namibijskich (około 260 PLN). Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Namibii.

Osoby podróżujące z dziećmi do 18. roku życia są w obowiązku okazać ich pełen akt urodzenia (poświadczony przez tłumacza przysięgłego na język angielski).

Szczepienia i informacje zdrowotne

Zaleca się, aby podróżujący do Namibii zaszczepieni byli przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy, polio i durowi brzusznemu. Nie ma bezpośredniego zagrożenia żółtą febrą, jednak certyfikat szczepienia przeciwko tej chorobie wymagany może być od turystów, którzy przekraczają granice Namibii po pobycie w innym kraju afrykańskim, gdzie stwierdzono ryzyko występowania żółtej febry. Choć zagrożenie malarią jest niewielkie, należy rozważyć profilaktykę przeciwmalaryczną.

Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych zalecamy konsultację z lekarzem specjalistą celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Namibia - lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Namibia - kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Klimat Namibii jest suchy i półsuchy. Najgorętszy okres to miesiące od listopada do lutego (średnie temperatury to 20-36 stopni Celsjusza). Chłodniejsze temperatury występują w miesiącach od maja do sierpnia (3-10 stopni w godzinach porannych i 18-22 stopni w ciągu dnia). Od grudnia do marca niektóre dni będą wilgotne, a miejscowy deszcz może wystąpić w postaci popołudniowych burz. Takie zjawiska pogodowe są bardziej powszechne w centrum i na wschodzie kraju, a bardziej nietypowe na pustyni.

Kwiecień i maj są szczególnie pięknymi miesiącami. Powietrze robi się coraz bardziej suche i świeże, a krajobraz zaczyna nabierać zielonego koloru. Od czerwca do sierpnia Namibia ochładza się i wysusza; w nocy może zrobić się zimno, a na niektórych obszarach pustynnych temperatura spada poniżej zera. We wrześniu i październiku temperatura rośnie; jest to najlepszy czas na obserwację zwierząt, choć często w powietrzu unosi się dużo kurzu i roślinność traci swoją żywotność. Listopad jest wysoce zmiennym miesiącem: raz bywa gorąco i sucho, innym razem ciemne, pokryte chmurami niebo zwiastuje ulewny deszcz.

  • Fot. Natural Selection

  • Fot. Natural Selection

Fot. Natural Selection

Fot. Natural Selection

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.