Geografia
Mauritius jest wyspiarskim państwem leżącym na Oceanie Indyjskim, 890 km na wschód od Madagaskaru i 20o na południe od równika. Państwo składa się z kilku wysp, z których największa – Mauritius - liczy 1865 km², a druga co do wielkości – Rodrigues – ma jedynie 109 km² powierzchni. Resztę stanowią mniejsze wysepki z grup Cargados Carajos i Agalega. Łączna powierzchnia kraju, oblanego przez wody Oceanu Indyjskiego, wynosi 2045 km², zaś samej wyspy Mauritius 1865 km². Powstały kilka milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanicznej, Mauritius obecnie pozbawiony jest aktywnej działalności wulkanicznej, co rzutuje na łagodną rzeźbę terenu. Wyżynna wyspa wznosi się w najwyższym punkcie Piton de la Riviere Noire, na wysokość 827 m n.p.m. Wokół wybrzeża zaś rozciąga się pasmo białych, piaszczystych plaż, będących uosobieniem rajskich wakacji. Mauritius praktycznie nieprzerwanie otacza pierścień rafy koralowej, stanowiąc jedną z głównych atrakcji przyrodniczych i turystycznych kraju. Południe wyspy stanowi uosobienie dzikiego, autentycznego oblicza Mauritiusa. Najsłabiej rozwinięty region wyspy porośnięty jest gęstym lasem, a przejazd wzdłuż wybrzeża zapewnia niesamowite widoki gór i oceanu. Występuje tutaj duża wilgotność przez cały rok. Na południowym-zachodzie Mauritiusa znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt wyspy, znany ze zdjęć i pocztówek, półwysep Le Morne. Otoczony nieziemską, piaszczystą plażą, z górującym nad głowami szczytem Le Morne, jest synonimem luksusowych wakacji. Na północny-wschód od Le Morne znajduje się Park Narodowy Black River Gorges oraz unikatowe w skali świata, barwny Chamarel, nazywany Ziemią Siedmiu Kolorów. Malownicze, zachodnie wybrzeże jest niezwykła mieszanką kultur, kolorów i smaków, stanowiących doskonałe tło dla ekskluzywnych wakacji. Pływanie z delfinami, zakupy w Port Louis czy w Curepipe, stanowią tylko część atrakcji czekających na podróżników. Północ Mauritiusa słynie ze wspaniałych warunków do nurkowania i wszelkich możliwych rodzajów aktywności związanych z wodą. Pudrowe plaże, lazurowa woda i luksusowe kurorty, są celem podróży dla wielu spragnionych słońca turystów. Wschodnie wybrzeże, podobnie jak południe, charakteryzuje się nieco niższymi temperaturami w lecie. Wzdłuż brzegu rozciąga się szeroka turkusowa laguna, poprzecinana wąskimi przesmykami. Pobyt w tej części Mauritiusa nie będzie kompletny bez wizyty na rajskich wysepkach Ile aux Cerfs, położonych w lagunie Trou d'eau Douce. Wschód to również doskonałe pola golfowe i wyśmienite restauracje.
Przyroda
Mauritius jest domem dla wielu roślin i zwierząt niewystępujących w innych regionach świata. Niestety pojawienie się człowieka i sprowadzenie przez niego obcych gatunków, doprowadziło do wyginięcia licznych, rzadkich okazów endemicznych. Również wielkość i odizolowanie wyspy nie sprzyja dużemu zróżnicowaniu wśród zwierząt. Tutejszy ekosystem jest dość ubogi. W wodach Oceanu Indyjskiego spotkać można rekiny oraz delfiny. Na wyspie mieszkają również gekony oraz długowieczne żółwie olbrzymie. Spośród ptaków, często można spotkać flamingi. Na Mauritiusie mieszkały nieznane w żadnym innym zakątku świata ptaki, które Portugalczycy nazwali dodo. Niestety pod koniec XVII wieku dodo wyginęły, ale do dziś są symbolem kraju. Wraz z pojawieniem się człowieka, pojawiły się również obce dla wyspy zwierzęta, takie jak myszy, szczury, czy też sprowadzone przez Holendrów jelenie. Szata roślinna wyspy została bardzo zubożona w wyniku działalności człowieka. Wyżynne, górzyste wnętrze porastają lasy, stanowiące ok. 1/3 powierzchni wyspy, pozostałą część porastają zaś sawanny, a na wybrzeżach występują palmy. Na Mauritiusie znajduje się Park Narodowy Black River Gorges.
Kultura
Kolonialna przeszłość wyspy wyraża się mozaiką narodowościową, kulturową, językową i religijną. W trakcie podróży po Mauritiusie – niewielkich rozmiarów wyspie – zaskoczy was różnorodność etniczna jej mieszkańców. Kraj zamieszkują potomkowie europejczyków, hindusi, Chińczycy oraz ludność kreolska. Przekłada się to bezpośrednio na obecność na wyspie licznych wyznań, a także na barwną i ciekawą kulturę. Jednym z elementów charakterystycznych dla Mauritiusa jest taniec sega, będący wyrazem wolności i radości. Rytmiczny taniec, pierwotnie wywodzący się z tańca niewolników pochodzących z Afryki, obecnie uznawany jest za symboliczny element narodowej kultury. Można go zobaczyć właściwie w każdym miejscu – od ulicy po centrum handlowe. Liczne święta reigijne obchodzone na Mauritiusie, obrazują jak zróżnicowany etnicznie jest kraj. Uroczystości państwowe mieszkańcy Mauritiusa obchodzą wspólnie. Ulice ożywają podczas Chińskiego Festiwalu Wiosny, czyli chińskiego Nowego Roku. Równie tłumnie obchodzone jest indyjskie święto Tamil Cavadi. Duże znaczenie symboliczne dla kraju ma wizerunek ptaka dodo, który wyginął pod koniec XVII wieku. Jego podobizna widnieje na wielu elementach, zaś przedmioty przedstawiające go są popularną pamiątką z podróży.
Ciekawostki
“Dodo, wymarły nielotny ptak o bardzo charakterystycznym wyglądzie, był gatunkiem endemicznym dla wyspy Mauritius. ”
“Podstawą gospodarki kraju jest produkcja trzciny cukrowej. Uprawia się ją na 90% wszystkich pól uprawnych na wyspie. ”
“Mauritius jest piątym krajem na świecie, który zaczął wydawać znaczki pocztowe. Słynne Red Penny i Blue Penny są obecnie jednymi z najbardziej kosztownych znaczków na świecie.”
“Czterokolorowa flaga Mauritiusu została wprowadzona wraz z uzyskaniem niepodległości w 1968 roku. Jej kolory symbolizują: czerwony – rozlew krwi w czasach niewolnictwa i kolonializmu; niebieski – wody Oceanu Indyjskiego; żółty – blask niepodległości i promienie słoneczne; zielony – bujną florę wyspy. ”
“Mauritius posiada najwyższy wskaźnik gęstości zaludnienia pośród wszystkich afrykańskich krajów.”
Religia
Mauritius to kraj zróżnicowany wyznaniowo i nieposiadający żadnej oficjalnej religii. Połowa mieszkańców wyspy wyznaje tzw. religie Indii. Około 30% to chrześcijanie, a 17% to muzułmanie.
Do najważniejszych świąt indyjskich zalicza się Maha Shivaratri ("Wielka Noc Śiwy"), Ganesh Chaturthi (święto związane z narodzinami boga z głową słonia Ganeśa, syna Śiwy i bogini Parwati) oraz Diwali (czyli Święto Światła). Są to dni wolne od pracy.
Niezależnie od wyznania, mieszkańcy Mauritiusa wspólnie świętują i obchodzą uroczystości religijne w ciągu roku.
Kuchnia
Kuchnia Mauritiusa to mieszanka wielu smaków i aromatów, łączącą kuchnię europejską, kreolską, indyjską i chińską. Silne i wieloletnie związki z Francją pozostawiły widoczny, kulinarny ślad. Popularne do dziś są typowo francuskie potrawy, takie jak rosół, sałatka z tuńczykiem czy słynny coq au vin (kurczak w winie). Wraz z napływem indyjskich pracowników, na wyspę dotarły smaki hinduskie, między innymi curry i chutney, które dostosowano do miejscowych aromatów. Charakterystyczne płaskie placki roti stały się jednym z najważniejszych elementów codziennych posiłków. Przybyli pod koniec XIX wieku Chińczycy, przyczynili się zaś do rozpowszechnienia ryżu oraz typowo azjatyckich dań. W kuchni Mauritiusu popularne i często stosowane są takie przyprawy jak: szafran, cynamon, kardamon, goździki, bazylia, czy też tymianek. Jednym z najpopularniejszych dań na wyspie jest dal – zupa z soczewicy i warzyw. Dholl Puris, czyli naleśnik nadziewany curry, sosem pomidorowym i chutney, jest bardzo popularną formą lokalnego fast fooda. Jedną ze specjalności kuchni na Mauritiusie są owoce morza – z krewetkami, rakami i homarami na czele. Najpopularniejszymi lokalnymi alkoholami są piwa Phoenix i Blue Marlin. O świetności kuchni Mauritiusu świadczy fakt, że wielu uznanych i nagradzanych na całym świecie szefów kuchni, wywodzi się właśnie stąd.
Historia
Przez wiele stuleci Mauritius był nieznaną nikomu wyspą na Oceanie Indyjskim. Jako pierwsi odkryli go portugalscy żeglarze na początku XVI wieku. Pod koniec XVI wieku, do wybrzeża wyspy dobili Holendrzy, którzy nazwali ją „Mauritius” na cześć holenderskiego księcia Maurice z Nassau, zaś w 1638 roku utworzyli na wyspie kolonię. Na początku XVIII wieku, w 1715 roku władzę nad Mauritiusem przejęli Francuzi, zmieniając nazwę na Ile de France. Panowanie francuskie trwało blisko 100 lat, aż do początku XIX wieku, kiedy władzę nad wyspą przejęła Wielka Brytania, ponownie zmieniając nazwę na Mauritius. W czasie sprawowania władzy na wyspie, Anglicy znieśli niewolnictwo, a także przyczynili się do napływu robotników z Indii. Mauritius uzyskał niepodległość dopiero w 1968 roku, a w 1992 stał się republiką w ramach Wspólnoty Narodów. Państwo posiada stabilną demokrację, wyróżniając się na tle innych afrykańskich krajów.