Stolica
San Jose
Strefa czasowa
GMT -6. Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi odpowiednio 7 godzin w zimie i 6 godzin w lecie.
Populacja
5, 094 mln
Powierzchnia
51 100 km²
Język
Hiszpański
Ustrój
Republika
Religia
Katolicyzm: 66,7%, protestantyzm: 22,7% (głównie zielonoświątkowcy), brak religii: 7,9%, mormoni: 1%, religie społeczności tradycyjnych: 0,8%, świadkowie Jehowy: 0,6%
Waluta
Colon (CRC)
Czas przelotu
Około 14–15 godzin
Informacje wizowe
Obywatele polscy udający się do Kostaryki w celach turystycznych mogą przekraczać granicę bez wiz. Polacy uzyskują stempel wjazdowy bezpłatnie na lotniczych, drogowych i morskich przejściach granicznych bez konieczności uzyskania wcześniejszej promesy. Stempel upoważnia do pobytu na terenie Kostaryki do 90 dni. Wymogiem niezbędnym do uzyskania pozwolenia na pobyt w Kostaryce jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu. Żadne inne dodatkowe dokumenty czy potwierdzenia rezerwacji hotelu nie są wymagane. W razie potrzeby należy okazać wydrukowany bilet lotniczy. Przy opuszczaniu Kostaryki drogą lotniczą należy uiścić opłatę wylotową w wysokości 29 USD, a drogą lądową w wysokości 5 USD w gotówce, w walucie lokalnej lub dolarach amerykańskich.
Szczepienia i informacje zdrowotne
W Kostaryce nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień. Jak zawsze w przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych, warto rozważyć szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu.
W Ameryce Środkowej występuje wirus Zika rozprzestrzeniany przez komary. Z tego względu zalecamy ochronę przed ugryzieniami komarów: stosowanie repelentów wieczorową porą oraz wczesnym rankiem, a także zakładanie odzieży z długimi rękawami i nogawkami. Rekomendujemy produkty firmy MUGGA w wersji roll-on z 50% zawartością substancji DEET. Należy nosić odzież utrzymaną w kolorach neutralnych (beże, szarości) z długimi rękawami i nogawkami. W przypadku używania olejku do opalania w pierwszej kolejności powinno się rozsmarować olejek, a następnie repelent. Według oficjalnych danych, ze względu na obecność wirusa Zika nie zaleca się podróżowania po krajach tej części kontynentu kobietom w ciąży. Wirus ten może spowodować niebezpieczne zmiany w płodzie – łącznie z jego śmiercią.
Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą medycyny podróży celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.