Tatuaż hawajski
Tatuaż polinezyjski jest jednym z najpowszechniej występującym współcześnie przejawem kultury dawnych Polinezyjczyków. Do Europy informacje o tatuowaniu dotarły za sprawą XVIII-wiecznych podróżników. Sam termin wywodzi się od polinezyjskiego słowa "tatau", a to z kolei zostało przekształcone przez Francuzów na dziś nam znany termin "tatuaż".
Inspiracje
W XXI wieku wiele z tego, co wiemy o tradycyjnym hawajskim tatuażu, zawdzięczamy przekazywanym ustnie historiom, artystom, pisanym relacjom oraz pracy współczesnych badaczy i praktyków. Bez wczesnej dokumentacji w XVIII i XIX wieku tej formy sztuki, unikalna tożsamość kulturowa hawajskich wzorów tatuażu zostałaby utracona na zawsze. W XX wieku zakończono wiele poświęconych temu zagadnieniu badań, co dodatkowo utrwaliło rewitalizację sztuki znanej jako kakau uhi.
Tatuowanie było ważną częścią życia plemiennego w zasadzie na wszystkich wyspach Polinezji od stuleci. Artyści parający się wykonywaniem tatuaży byli starannie szkoleni do swej profesji, a także cieszyli się szczególnym szacunkiem, bogactwem i statusem społecznym. Na początku tatuaż oznaczał przynależność do danego plemienia oraz miejsce w hierarchii (nawet dzisiaj Hawajczycy postrzegają tatuaże na ciele mężczyzny jako oznakę statusu społecznego). Informował także o tym, że wojownik był pełnoprawnym członkiem danej społeczności. Najbardziej wytatuowana była rodzina królewska oraz urzędnicy dworscy i ci, którzy wzięli ślub w rodzinie królewskiej.
Czarny tusz używany do tatuowania, to najczęstszy kolor hawajskiego tatuażu. Najczęściej składał się on z popiołów orzechów kukui i soku z trzciny cukrowej. Inne kolory występowały rzadko. Tatuaż wykonywano prymitywnymi narzędziami; zazwyczaj były to kolce kaktusów, dzioby ptaków, kości ryb, kolce jeżowca i ostre pazury zwierząt, które były przymocowane do długiego cienkiego patyka. Wzór na skórze powstawał dzięki szybkim uderzeniom patyczka w drugi patyczek z przytroczonym ostrzem. Na wczesne tatuaże składały się geometryczne i symetryczne wzory występujące w naturze, takie jak kamienie, fale, słońce i deszcz. Ale sztuka wkrótce ewoluowała - podobnie jak dzisiaj - do bardziej obrazowych form, takich jak wizerunki zwierząt i kwiatów.
Umieszczenie tatuażu na ciele było ważne. Stare litografie pokazują, że kobiety z Hawajów nosiły je głównie na dłoniach, stopach, palcach i łydkach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety tatuowali również twarz, zwykle czoło, brwi, policzki, kości policzkowe i brodę. Tym, co odróżnia wzory tatuaży hawajskich od innych części świata, a nawet ich sąsiadów z innych wysp Pacyfiku, jest to, że są odważniejsze i większe. Pierwotnie były używane do indywidualnej identyfikacji, a nie do celów ceremonialnych, a przede wszystkim zwykle mają ukryte, osobiste znaczenie.
Będąc na wyspach warto rozważyć zrobienie tatuażu. Z pewnością będzie on unikalną pamiątką z podróży. Warto jednak przedtem poważnie zastanowić się nad wybranym wzorem, bowiem tatuaż pozostanie z nami do końca życia.
Lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele