MENU

Kontakt

+48 12 30 77 222
pn-pt 9:00–17:00Biuro Obsługi Klienta
ul. Barska 61/12
30-307 Kraków

Imię*
Adres e-mail*
Telefon
Treść*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu obsługi powyższego zapytania, zgodnie z ustawą z dnia
29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Peru dla aktywnych – Peru z Memories Vacations
Ameryki  ›  Peru  ›  Cusco, Lima, Machu Picchu, Paracas, Święta Dolina Inków (Sacred Valley)  ›  Program: Peru dla aktywnych

Peru dla aktywnych

Dzięki temu programowi zobaczycie różne oblicza Peru, zwykle omijane przez większość turystów z racji sporej aktywności fizycznej. Trekkingi, spływ rwącą górską rzeką, szalona jazda po piaszczystych wydmach oraz wizyta na peruwiańskich Galapagos to atrakcje, które tu na Was czekają.

Podróż do Peru, wakacje w Peru, atrakcje Peru, Peru luksusowe hotele, najlepsze hotele w Peru, zwiedzanie Peru, Peru wyjazdy indywidualne, co zobaczyć w Peru, Peru kiedy jechać, aktywne zwiedzanie Peru

Dlaczego polecamy

 • Idealny program dla miłośników aktywnego spędzania czasu
 • Liczne trekkingi i cudowne górskie pejzaże
 • Zwiedzanie najważniejszych stanowisk archeologicznych Peru
 • Wizyta w przepięknym Machu Picchu
 • Rafting po górskiej rzece
 • Wędrówka słynnym Szlakiem Inków
 • Wizyta na peruwiańskich Galapagos
 • Zabawa na potężnych wydmach w okolicach Paracas

Idealny dla

 • Zwolenników aktywnego wypoczynku
 • Poszukiwaczy przygód
 • Miłośników przyrody i kultury

Kategorie

 • Aktywnie
 • Dzika przyroda
 • Kultura i historia
 • Poza utartymi szlakami
Perełki
“W programie zawarta została wizyta na Islas Ballestas, które nazywane są peruwiańskimi Galapagos. Te skaliste wysepki zamieszkują tysiące zwierząt wielu gatunków morskich, w tym lwy morskie, pingwiny, albatrosy i kormorany.”
Peru dla aktywnych

2 noce w Limie, 6 nocy w Świętej Dolinie, 1 noc w Machu Picchu, 2 noce w Cusco, 2 noce w Paracas, 1 noc w Limie

Dzień 1 Przelot z Polski do Peru

Przelot z Warszawy do Limy z jedną przesiadką. Po wylądowaniu zostaniecie powitani przez kierowcę, który zapewni transfer z lotniska do Hotelu Mercure Ariosto Miraflores, w którym zakwaterujecie się na dwie noce w pokoju typu Standard w opcji ze śniadaniami.

Dzień 2 Prywatne zwiedzanie Limy oraz Muzeum Larco

Po śniadaniu przewodnik odbierze Was z hotelu i zaprosi na wycieczkę po Limie. Zwiedzanie miasta rozpoczniecie od eksploracji kolonialnej Limy. Najpierw zatrzymacie się na Rynku Głównym, aby podziwiać fasady Pałacu Rządowego, Katedry i Ratusza. Odwiedzając Katedrę spacerować będziecie po licznych kaplicach, gdzie odkryjecie różne style architektoniczne i poznacie historię religijną Peru. Kontynuując wycieczkę wstąpicie klasztoru San Francisco zbudowanego w XVII wieku i jego starożytnego podziemnego cmentarza, katakumb. Następnie udacie się do Muzeum Larco, XVIII-wiecznej rezydencji wicekróla, w której znajduje się ponad 3000 lat prekolumbijskiej historii Peru. Muzeum szczyci się wyjątkową kolekcją złotej i srebrnej biżuterii oraz parafernaliów kultu. Muzeum zawiera również słynną kolekcję erotycznej ceramiki grobowej, która daje wgląd w różne aspekty seksualności prekolumbijskiej. Na koniec podróżować będziecie ulicami współczesnej Limy, kierując się w stronę najbardziej tradycyjnych stref mieszkalnych stolicy: San Isidro, serca dzielnicy finansowej miasta, i Miraflores, idealnego miejsca do podziwiania widoków na Ocean Spokojny.

Dzień 3 Przelot do Cusco i przejazd do Świętej Doliny

Po śniadaniu kierowca zapewni Wam transfer na lotnisko, skąd odbędzie się lot do Cusco. Po wylądowaniu zostaniecie odebrani przez kierowcę, który zawiezie Was do Świętej Doliny. Po dojeździe do hotelu Sonesta Posada del Inca Yucay zakwaterujecie się na trzy noce w pokoju typu Standard w opcji ze śniadaniami.

Dzień 4 Zwiedzanie Świętej Doliny

Dziś rano wyruszycie do Świętej Doliny. Dotrzecie do Pisac, pięknego miejsca, w którym wpływy Inków i kolonistów osiągnęły doskonałą równowagę i stworzyły niepowtarzalny styl życia tutejszych mieszkańców. Będziecie mieli okazję zwiedzić to urocze miasteczko, słynące z targów, na których można znaleźć niezwykle piękną biżuterię oraz wyroby rzemieślnicze z ceramiki i tekstyliów. Następnie odwiedzicie jedno z ostatnich pozostałych miast Inków, Ollantaytambo, które niegdyś było zaciekle strzeżone przez potężną armię. Odkryjecie duży kompleks archeologiczny tego, co kiedyś służyło jako przydrożna karczma dla królewskich delegacji podczas długich podróży. Ocalałe struktury obejmują wiele murów i wież, które były używane do ochrony cytadeli przed możliwymi inwazjami.

Dzień 5 Prywatny rafting po rzece Vilcanota

Jeśli szukacie emocji i sporej dawki adrenaliny, przygotujcie się na fantastyczną przygodę na bystrzach rzeki Vilcanota. O umówionej godzinie zostaniecie odebrani z hotelu i zawiezieni na miejsce zbiórki. Na miejscu otrzymacie niezbędny sprzęt oraz krótką odprawę bezpieczeństwa przed rozpoczęciem podróży. Początkowo wiosłowanie będzie łatwe – do momentu, w którym rzeka stopniowo zacznie nabierać tempa. Ponton nabierze prędkości i będzie śmigać po bystrzach. Płynąc po rzece będziecie otoczeni piękną andyjską scenerią, polami uprawnymi, ruinami Inków i malowniczymi wioskami. Z pewnością znajdą się chwile, w czasie których będziecie mogli podziwiać tę niesamowitą scenerię. Po raftingu zostaniecie przetransportowaniu z powrotem do hotelu.

Dzień 6 Rozpoczęcie trekkingu słynnym Szlakiem Inków (Ollantaytambo–Wayllabamba)

Dystans: 16 km, czas: 5-6 godzin. Dziś rozpocznie się Wasz kilkudniowy prywatny trekking jedną z najciekawszych i najpiękniejszych tras górskich świata. Pojedziecie w kierunku 82 Kilometra. Po drodze zatrzymacie się w malowniczym miasteczku Ollantaytambo, pełnym pozostałości po Inkach, aby zrobić zdjęcia twierdzy i chwilę odpocząć. Następnie będziecie kontynuować podróż, aby ostatecznie dotrzeć do Kilometra 82. W tym miejscu znajduje się punkt kontrolny na Szlaku Inków. Po sprawdzeniu pozwoleń i paszportów przejdziecie przez most na drugą stronę rzeki, skąd zaczniecie się wspinać równolegle do rzeki Urubamba. Na tym pierwszym odcinku Szlaku Inków odwiedzicie małą gminę Miskay (2650 m n.p.m.), aby poznać mieszkańców i skosztować popularnego napoju zwanego chicha. Później będziecie się wspinać w kierunku niewielkiego płaskowyżu, gdzie u podnóża góry zobaczycie piękną konstrukcję zwaną Patallacta (2750 m n.p.m.). Po około dwóch godzinach dotrzecie do miejsca, w którym zatrzymacie się na obiad i odpoczynek. Następnie będzie miał miejsce spacer przez teren pełen roślinności, na którym, przy odrobinie szczęścia, zobaczycie pięknego kolibra olbrzymiego. Na koniec dotrzecie do pierwszego campu, położonego w rejonie Wayllabamba na wysokości 3000 m n.p.m. Spędzicie noc w namiocie. Wyżywienie na trasie trekkingu obejmuje śniadania, lunche i kolacje.

Dzień 7 Trekking Szlakiem Inków: Wayllabamba–Pacaymayo

Dystans: 13 km, czas: 6-7 godzin. Przed Wami kolejny dzień wycieczki górskiej. Po śniadaniu rozpoczniecie spacer wąską ścieżką pełną roślinności, mijając niewielki mostek, który poprowadzi Was przez las chmur. Na tym odcinku szlaku czeka Was sporo schodów. Idąc tą trasą dotrzecie do sektora Llulluchapampa – tu zrobicie krótki postój na odpoczynek i przygotujecie się do wejścia na najwyższy punkt tej wyprawy, słynną przełęcz Warmihuanusca położoną na wysokości 4200 m n.p.m. Po zdobyciu szczytu nagrodą będą piękne widoki na ośnieżone szczyty Andów. Dalej zejdziecie krętą doliną aż do miejsca, w którym zatrzymacie się na obiad. Podczas tego ostatniego spaceru zaobserwujecie kilka gatunków dzikiego ptactwa. W końcu dotrzecie do campu Pacaymayo (3500 m n.p.m.), gdzie spędzicie noc w namiocie.

Dzień 8 Trekking Szlakiem Inków: Pacaymayo–Winaywayna

Dystans: 16 km, czas: 7-8 godzin. Po śniadaniu rozpoczniecie wędrówkę stromą ścieżką. Wkrótce dotrzecie do ruin Runkurakay położonych na 3800 m n.p.m. – owalnej konstrukcji, która miała służyć jako wieża strażnicza Inków. Następnie będziecie kontynuować wędrówkę aż do przełęczy Runkurakay (3950 m n.p.m.). Podczas tego spaceru traficie nad niewielką lagunę, gdzie przy odrobinie szczęścia będziecie mogli zobaczyć gęsi andyjskie i inne gatunki ptaków. Po przełęczy zejdziecie do bujnej doliny, gdzie zwiedzicie ruiny Sayacmarki (3624 m n.p.m.), konstrukcji Inków, zbudowanej na bardzo stromym zboczu, otoczonej łańcuchem gór. Po wizycie w Sayacmarka będziecie kontynuować zejście w kierunku lasu mglistego, aby dotrzeć do ruin Phuyupatamarka, imponujących fontann i kanałów wodnych, które są spektakularnymi dziełami hydrotechniki Inków. Dalej dotrzecie do ruin Winaywayna (2700 m n.p.m.). Po zwiedzeniu każdego zakątka tego miejsca udacie się do ostatniego campu. To będzie noc, podczas której będziecie musieli pożegnać się z Waszymi tragarzami, więc zostanie zorganizowane małe przyjęcie, aby podziękować wszystkim za podzielenie się tym pięknym przeżyciem.

Dzień 9 Trekking Szlakiem Inków: Winaywayna–Machu Picchu

Dystans: 6 km, czas: 3-4 godziny. Ostatniego dnia trekkingu wstaniecie bardzo wcześnie, bo o 3:30. Następnie udacie się do bramy kontrolnej, aby wejść na ścieżkę, która zaprowadzi Was bezpośrednio do cytadeli Machu Picchu. Po około półtorej godziny marszu dotrzecie do Inti Punko, czyli Bramy Słońca – wspaniałego punktu, z którego w oddali widać cytadelę Machu Picchu. W tym miejscu możecie chwilę odpocząć i zrobić zdjęcia, zanim w końcu zejdziecie do uznanego za jeden z siedmiu cudów świata Machu Picchu. Przewodnik poprowadzi Was przez najbardziej imponujące sektory tej pięknej cytadeli Inków. Zajmie to około 2 godziny, po których będziecie mieli czas na zwiedzanie miasta w swoim tempie. Następnie przejedziecie autobusem do miejscowości Aguas Calientes na nocleg w El Mapi Hotel Machu Picchu by Inkaterra, gdzie spędzicie jedną noc w pokoju typu Superior Deluxe w opcji ze śniadaniem i kolacją.

Dzień 10 Przejazd do Cusco

Dziś raz jeszcze będziecie mogli samodzielnie zwiedzić cytadelę Machu Picchu (bilet wstępu oraz podróż autobusem w dwie strony jest już zawarta w cenie). Następnie na stacji Aguas Calientes wsiądziecie do pociągu Vistadome, który zabierze Was w widokową podróż do Cusco. Pozostała część dnia będzie do Waszej dyspozycji. Po dotarciu do miasta zostaniecie odebrani przez kierowcę i zawiezieni do hotelu Sonesta Hotel Cusco, gdzie spędzicie dwie noce w pokoju typu Standard Room w opcji ze śniadaniami.

Dzień 11 Podróż do Queswachaca i Czterech Lagun

Dystans: 170 km, czas: około 10 godzin. Wycieczka do Queswachaca i Czterech Lagun rozpocznie się w mieście Cusco. Zostaniecie odebrani z hotelu o godzinie 5:00, po czym wyruszycie w kierunku południowo-zachodnim. Po prawie dwóch godzinach podróży dotrzecie do Czterech Lagun: laguny Pomacanchi, laguny Acopia, laguny Asnacocha oraz laguny Pampamarca lub Tungasuca. Po odpoczynku i ukojeniu bajecznym widokiem, następnym miejscem, które odwiedzicie, będzie niewielki wulkan, który znajduje się w pobliżu miasta Yanaoca. W końcu dotrzecie do rzeki Apurimac i imponującego Mostu Inków, Queswachaca. Ten wiszący most jest wykonany z włókna roślinnego (Ichu) i znajduje się nad rzeką Apurimac w dzielnicy Quehue. Potem będziecie mogli zjeść lunch. W drodze powrotnej do Cusco odwiedzicie jeszcze jeden most Inków z czasów kolonialnych w Checacupe. Ta całodniowa wycieczka kończy się w Cusco około godziny 16:00.

Dzień 12 Przelot do Limy i przejazd do Paracas

O umówionej godzinie zostaniecie odebrani z hotelu i zawiezieni na lotnisko, skąd odbędzie się lot do Limy. Po wylądowaniu kierowca zapewni Wam transfer na dworzec autobusowy, skąd wyruszycie w podróż na południe, do Paracas. Po dotarciu kierowca zawiezie Was do hotelu La Hacienda Bahia Paracas, w którym zakwaterujecie się na dwie noce w pokoju typu Standard w opcji ze śniadaniami.

Dzień 13 Rejs na Wyspy Ballestas oraz zabawa na wydmach

W czasie ekscytującego rejsu statkiem na wyspy Ballestas odkryjecie jedną z najpiękniejszych zatok w Peru. To rezerwat przyrody o wyjątkowej różnorodności biologicznej, gdzie można zaobserwować największe skupisko ptaków i lwów morskich na całym peruwiańskim wybrzeżu. Wypływając z zatoki miniecie tajemniczy El Candelabro, geometryczny wzór nakreślony na przybrzeżnym zboczu związany z liniami Nazca. W miarę zbliżania się do wysp usłyszycie odgłosy tysięcy ptaków morskich, w tym peruwiańskich głuptaków i kormoranów, przecinających powietrze wokół łodzi. Zobaczycie także kolonie lwów morskich na zajmowanych przez nie skalistych wysepkach lub gdy będą one nurkować pod falami. Po południu, o umówionym czasie wyruszycie na pustynię Paracas, gdzie wsiądziecie do buggy, który zabierze Was na wyścigi po stromych wydmach. Przygotujcie się na zapierające dech w piersiach emocje. W najwyższym punkcie trasy zobaczycie spektakularną scenerię, pośród której będziecie mogli spacerować i robić niesamowite zdjęcia. Podczas tej wycieczki będziecie mieli również okazję jeździć na desce piaskowej i zjeżdżać w dół jednej ze stromych wydm. Najodważniejsi mogą to robić na stojąco, ale równie fajnie jest zjeżdżać siedząc lub leżąc na desce.

Dzień 14 Powrót do Limy

O umówionej godzinie zostaniecie odebrani z hotelu przez kierowcę i zawiezieni na dworzec autobusowy, skąd wrócicie do Limy. Na miejscu kierowca zapewni Wam transfer do znanego Wam już hotelu Mercure Ariosto Miraflores, gdzie spędzicie ostatnią noc w Peru.

Dzień 15–16 Powrót do Polski

W zależności od rozkładu lotów kierowca zapewni Wam transfer na lotnisko, skąd rozpocznie się Wasz lot do Limy. Tam przesiądziecie się na lot powrotny do Polski. Następnego dnia po przesiadce w jednym z portów europejskich wylądujecie na lotnisku w Warszawie.

Powyższy program jest naszą propozycją.
Każdą podróż dopasujemy do indywidualnych potrzeb Naszych Gości.
Cena orientacyjna 21 500 zł za osobę

Założenia kalkulacji ceny orientacyjnej: pokój dzielony z drugą osobą, przelot w klasie ekonomicznej rezerwowany z 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, podróż zaplanowana w sezonie średnim (miesiące z atrakcyjną pogodą, lecz z pominięciem najdroższych okresów jak święta i Sylwester)

Cena zawiera
 • Przeloty międzynarodowe w klasie ekonomicznej
 • Transfery
 • Zakwaterowanie w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych w opcji wyżywienia wskazanej w programie
 • Zakwaterowanie w namiotach w czasie trekkingu w opcji z pełnym wyżywieniem
 • Zwiedzanie atrakcji wymienionych w programie
 • Opiekę anglojęzycznego kontrahenta oraz wsparcie zespołu Memories Vacations pod całodobowym numerem telefonu
 • Ubezpieczenie podróżne na wysoką sumę kosztów leczenia
 • Składkę odprowadzaną na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdego Uczestnika podróży
 • Pakiet dokumentów podróżnych Memories Vacations
Cena nie obejmuje
 • Wyżywienia i napojów niewymienionych w programie
 • Dodatkowych atrakcji i zwiedzania
 • Zwyczajowych napiwków
 • Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży
Hotele zawarte w programie
Peru

Stolica

Lima

Strefa czasowa

GMT -5
Przesunięcie czasowe względem Polski wynosi odpowiednio 6 godzin w zimie i 5 godzin w lecie

Populacja

33 036 196

Powierzchnia

1 285 216 km²

Język

Hiszpański, keczua i ajmara

Ustrój

Republika demokratyczna

Religia

Katolicy – 76%, ewangelicy – 15,6% (głównie zielonoświątkowcy i adwentyści dnia siódmego), ateiści – 5,1%, inne religie – 3,3% (głównie mormoni, ale także świadkowie Jehowy, żydzi, buddyści, muzułmanie i inni)

Waluta

Sol (PEN)

Czas przelotu

17-18 godzin

Informacje wizowe

Polacy przebywający na terytorium Peru do 6 miesięcy w celach turystycznych zwolnieni są z obowiązku wizowego. Przekroczenie tego terminu pobytu zobowiązuje turystę do zapłacenia kary w wysokości ok. 1 USD za każdy dzień zwłoki. W przypadku podjęcia decyzji o przedłużeniu pobytu należy skontaktować się z placówką Dirección General de Migraciones. Podczas przylotu do Peru nie wymaga się potwierdzenia posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przy wylotach za granicę nie obowiązuje opłata lotniskowa (jest ona wliczona w bilet), taka opłata obowiązuje natomiast na niektórych lotniskach krajowych przy przelotach liniami wewnętrznymi, a wynosi ok. 6 USD. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Peru.

Szczepienia i informacje zdrowotne

Wizyta w Peru nie wiąże się z obowiązkowymi szczepieniami. Warto jednak rozważyć szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, WZW A, WZW B, durowi brzusznemu.

W Peru jest kilka rejonów występowania malarii i dengi. Generalnie ryzyko zarażenia występuje na terenach położonych poniżej 2300 m n.p.m., włączając w to miasta Puerto Maldonado i Iquitos, a także odległe wschodnie rejony La Libertad i Lambayeque. Największe zagrożenie zarażenia występuje w regionach: Junin, Amazonas, San Martin i Loreto. Miejsca takie jak Lima, Arequipa, Ica, Moquegua, Nazca, Puno i Tacna, oraz w Cuzco, Machu Picchu, na jeziorze Titicaca, malaria i denga nie występuje.

Osoby udające się z Peru do Brazylii zobowiązane są do zaszczepienia się przeciw żółtej febrze. W razie potrzeby można się zaszczepić na lotnisku w Limie, jednakże rekomendujemy przyjęcie szczepionki jeszcze przed rozpoczęciem podróży do Peru.

Przed każdym wyjazdem do krajów egzotycznych należy skontaktować się z lekarzem specjalistą medycyny podróży celem omówienia zagrożeń zdrowotnych oraz indywidualnego kalendarza szczepień.

Lokalizacja
Pokaż na mapie
Wszystko
Memories
Hotele
Kiedy jechać
 
StyczeńI
 
LutyII
 
MarzecIII
 
KwiecieńIV
 
MajV
 
CzerwiecVI
 
LipiecVII
 
SierpieńVIII
 
WrzesieńIX
 
PaździernikX
 
ListopadXI
 
GrudzieńXII
 
Najlepszy
 
Dobry
 
Średni
 
Słaby

Peru charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem w zależności od regionu. Generalnie przyjmuje się, że najlepszym czasem na odwiedziny kraju jest okres od kwietnia do grudnia.

Wybrzeże
Od maja do września Limę pokrywa gęsta mgła zwana La Garua; gruba warstwa nisko wiszących chmur połączona z niskimi temperaturami i mżawką. Im dalej od Limy wzdłuż wybrzeża, tym słońce stopniowo zaczyna przebijać się przez mgłę. Na wybrzeżu Peru od listopada do marca panują miesiące letnie. O tej porze roku Lima jest gorąca i wilgotna, wzdłuż wybrzeża jest ciepło i słonecznie, a temperatura oceanu sprzyja kąpieli.

Region Andów
Andy oraz okoliczne regiony mają dwie pory roku: mokrą i suchą. Od kwietnia do listopada rzadko pada deszcz, a słoneczne dni zapewniają wspaniały widok na surowe szczyty górskie na tle czystego, błękitnego nieba. Od połowy grudnia do marca występują bardzo obfite deszcze, a temperatury mogą szybko spaść, gdy słońce znika za chmurami, a także na wyższych wysokościach. Mimo, że prawdopodobieństwo zmoknięcia jest dość wysokie, nadal można wędrować do Machu Picchu w tych miesiącach, chociaż Szlak Inków zamykany się w lutym.

 • Colca Lodge

 • Photo by Jean Vella on Unsplash

 • Panorama Cusco

 • Spa z widokiem na dżunglę w hotelu El Mapi

 • Wyspy Indian Uros na Jeziorze Titicaca

 • Wybrzeże Paracas, Photo by Jessica Knowlden on Unsplash

 • Na Szlaku Inków, Photo by KAL VISUALS on Unsplash

 • Widok Świętej Doliny Inków, Photo by Paul Daly on Unsplash

 • Wybrzeże w Limie, Photo by Willian Justen de Vasconcellos on Unsplash

 • Photo by Willian Justen de Vasconcellos on Unsplash

Colca Lodge

Colca Lodge

Photo by Jean Vella on Unsplash

Panorama Cusco

Panorama Cusco

Spa z widokiem na dżunglę w hotelu El Mapi

Spa z widokiem na dżunglę w hotelu El Mapi

Wyspy Indian Uros na Jeziorze Titicaca

Wyspy Indian Uros na Jeziorze Titicaca

Wybrzeże Paracas

Wybrzeże Paracas

Photo by Jessica Knowlden on Unsplash

Na Szlaku Inków

Na Szlaku Inków

Photo by KAL VISUALS on Unsplash

Widok Świętej Doliny Inków

Widok Świętej Doliny Inków

Photo by Paul Daly on Unsplash

Wybrzeże w Limie

Wybrzeże w Limie

Photo by Willian Justen de Vasconcellos on Unsplash

Photo by Willian Justen de Vasconcellos on Unsplash

Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji w Polityce Cookies.